Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - АРКАС Микола Миколайович (третій)

Український історіограф, перекладач

Народився 14 вересня 1898 р. в родині Аркасів. За офіційними відомостями західної історіографії, син М. Аркаса - історика, композитора, громадського діяча.

У роки громадянської війни перебував в Українському війську. В 1920 р. його полк було евакуйовано в Туреччину. Разом з родиною потрапив до Константинополя, а згодом до Чехословаччини. Закінчив у Празі Український вільний університет, в якому працювали провідні українські професори-емігранти, здобувши вчений ступінь доктора філософії. На замовлення празького видавництва Нойберта працював над складанням великих чесько-українських словників. У 1932 р. зробив переклад "Думи про похід на половців новгород-сіверського князя Ігоря Святославовича 1185 р.".

Під час другої світової війни брав участь у створенні дивізії СС "Галичина", після закінчення війни переїхав до Сполучених Штатів Америки. У 50-ті роки працював над перекладом

Гомерової "Іліади", написав родинну хроніку. Саме на цей період припадає його листування з Л. Кауфманом, автором книжки про М. Аркаса-першого.

У 1963-1965 рр. працював над "Історією Північної Чорно-морщини", перша частина якої "Історія Північної Чорноморщини з діб прадавніх й до часів козаччини" вийшла в Торонто 1969 р. У цій відомій праці М. Аркас розглядав історію первіснообщинного ладу, Стародавнього Світу, історію раннього слов'янства. Цінним у роботі є посилання на авторів, які не перебували в обігу радянської історіографії, а видавалися лише за кордоном. У передмові до праці відомий дослідник української культури Є. Маланюк писав, що вона "є власне кажучи, першою в нашій історіографії та й в літературі взагалі, в цілості присвячена геокультурній основі нашої Батьківщини - Причорномор'ю".

Помер наприкінці 60-х років. Дата смерті і місце поховання невідомі, як невідома і подальша доля його родини.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - АРКАС Микола Миколайович (третій)

Предыдущая | Следующая