Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 7.5. Право на участь в управлінні державними справами
Відповідно до ст. 21 Загальної декларації прав людини, воля народу повинна бути основою влади уряду; ця воля має виявлятись у періодичних і нефальсифікованих виборах, які необхідно проводити за умови загального і рівного виборчого права шляхом таємного голосування або через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування.
У ст. 5 Конституції України зазначено, що Україна є республікою. Відтак, носієм суверенітету й єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної (законодавчої, виконавчої і судової) влади та органи місцевого самоврядування. Ніхто не може узурпувати державну владу.
Влада народу здійснюється передусім шляхом видання законів, які е виразом загальної волі. Тому всі громадяни мають право брати участь у створенні законів особисто або через своїх представників.
Як випливає із ст. 38 Конституції України, змістом права громадян на участь в управлінні державними справами є, зокрема:
1) право брати участь у всеукраїнському та місцевих референдумах;
2) право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
3) право рівного доступу до державної служби, а також до служби в органах місцевого самоврядування.
Кожне з цих прав є самостійним і має свої особливості.
Своє право на безпосереднє здійснення влади громадяни України можуть реалізувати переважно під час виборів та референдумів.
Згідно із Законом України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми", референдум є способом прийняття громадянами України шляхом голосування законів України, інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення. Ст. 70 Конституції України обмежує у праві брати участь у референдумі лише громадян України, які не досягли вісімнадцятирічного віку або визнані судом недієздатними.
Ст. 71 Конституції України встановлено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення. Порядок проведення виборів в Україні регулюється розділом III Конституції України, а також Законами України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", "Про вибори народних депутатів України", "Про вибори Президента України ".
Загальність виборів, відповідно до ст. 70 Конституції України, означає, що обмеження щодо виборчого права стосуються лише тих громадян, які не досягли вісімнадцяти років або визнані судом недієздатними. Усі інші громадяни України мають активне виборче право (право обирати). Наявність активного виборчого права означає не тільки право голосу (юридичну можливість обирати), а й право висувати кандидатів на виборні посади, бути їх довіреною особою, агітувати за них тощо.
Пасивне виборче право (право бути обраним) означає також право висувати свою кандидатуру на виборну посаду і право бути висуненим, право бути зареєстрованим як кандидат на таку посаду й організовувати зустрічі з виборцями та іншим чином проводити виборчу кампанію. Як правило, це право може бути обмежене віковим цензом, цензом осілості і мовним цензом.
Наприклад, при виборах Президента України пасивне виборче право мають громадяни України не молодші 35 років, які проживають на території України не менше десяти (в тому числі п'яти останніх) років і володіють державною мовою.
Інколи пасивне виборче право обмежується й іншими умовами. Так, народними депутатами України не можуть бути обрані громадяни України, які мають судимість за вчинення умисного злочину, що не погашена і не знята в установленому законом порядку (ст. 76 Конституції України). Не можуть балотуватися в депутати або на виборні посади в державні органи особи, які вчинили корупційні діяння, передбачені Законом України "Про боротьбу з корупцією".
Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі про сумісництво посад народного депутата України і міського голови від б липня 1999 р. дійшов висновку, що положення ч. 1 ст. 38 Конституції України, за яким громадяни мають право "вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", в контексті положень ч. 2 ст. 78 Конституції України треба розуміти так, що громадянина України надано право вільно бути обраним до будь-якого органу державної влади, зокрема до Верховної Ради України, до органу місцевого самоврядування - сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, а також бути обраним сільським, селищним, міським головою, але реалізувати набутий представницький мандат громадянин може тільки в одному з цих органів чи на посаді сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до статей 140-145 Конституції України, однією з форм участі громадян в управлінні державними справами є місцеве самоврядування - форма "локальної" демократії, яка передбачає право територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування є одним з ефективних засобів обмеження центральної влади в інтересах окремого регіону, міста чи місцевості, кожен із представників яких, звичайно, усвідомлює себе не тільки як людину і жителя планети Земля, не тільки як громадянина України, а передусім як жителя певного міста, селища, села. Тому місцеві інтереси для нього можуть бути значно важливішими.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування - сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Більш детально система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб визначені у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Перешкоджання здійсненню виборчого права або участі у референдумі, деякі інші діяння, які порушують право громадян на участь в управлінні державними справами, визнаються злочинами. Відповідальність за їх вчинення передбачена статтями 157-160 КК.
Порядок доступу громадян України до державної служби, служби в органах місцевого самоврядування та її проходження регулюється Законами України "Про державну службу", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та деякими іншими актами законодавства.
Відповідно до Законів України "Про державну службу" і "Про службу в органах місцевого самоврядування", право на державну службу і на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір (або за іншою процедурою, передбаченою законодавством України).
Слід зазначити, що в Конституції України не міститься спеціальних положень щодо обмеження права громадян на рівний доступ до державної служби і до служби в органах місцевого самоврядування. Лише ст. 64 Конституції України допускає можливість тимчасового обмеження цього права в умовах воєнного або надзвичайного стану. Отже, тут діють загальні обмеження. Закони України "Про державну службу" і "Про службу в органах місцевого самоврядування" встановлюють обмеження щодо прийняття на державну службу, що стосуються осіб, які: визнані у встановленому порядку недієздатними; мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади; у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані або підлеглі особам, які є їхніми близькими родичами. Перелік винятків не є вичерпним. Крім того, Законом України "Про боротьбу з корупцією" передбачена заборона займати посади в державних органах та їх апараті протягом трьох років від дня звільнення осіб, які вчинили корупційні діяння.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, громадяни України також мають право брати участь у здійсненні правосуддя. Народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через народних засідателів і присяжних. Більш детально це право регламентується законодавством України про судоустрій і кримінально-процесуальним законодавством.
Схожі статті
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 7.2. Права іноземців та осіб без громадянства
Відповідно до ст. 26 Конституції України, "іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими...
-
Свобода пересування і право на вибір місця проживання, вперше було передбачене статтями 13 і 14 Загальної декларації прав людини, згідно з якими кожна...
-
Право на недоторканність житла та іншого володіння гарантується ст. ЗО Конституції України і означає право на захист володіння людини від незаконних...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 6.4. Мовні права
Відповідно до ст. 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова, і держава забезпечує її всебічний розвиток і функціонування в усіх...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 7.1. Право на громадянство
7.1. Право на громадянство Відповідно до ст. 25 Конституції України, право на громадянство включає в себе: 1) право мати громадянство України; 2) право...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - Розділ 7. Політичні права та свободи
7.1. Право на громадянство Відповідно до ст. 25 Конституції України, право на громадянство включає в себе: 1) право мати громадянство України; 2) право...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 7.4. Права біженців
Відповідно до ст. 14 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право шукати притулок від переслідувань в інших країнах і користуватися цим...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 5.3. Основні тенденції сучасного розвитку прав людини
До таких тенденцій належать насамперед: O усе ширше запровадження в суспільну свідомість уявлення про те, що саме людина є первинним і головним суб'єктом...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - Конституційні права як межі діяльності поліції
Конституція є не тільки основою поліцейської діяльності, а Й водночас встановлює межі цієї діяльності. У поліцейському праві конституційні права і...
-
Кожна людина має право самостійно визначати свою поведінку та досягати будь-якої особистої мети в рамках, створених суспільними і державними інтересами,...
-
Захоплення влади націонал-соціалістами стало на заваді шляху німецького суспільства до демократичної правової та конституційної держави. Руйнація...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - Розділ З. Основи поліцейського права
3.1. Історичний розвиток поняття "поліція" Встановлення охоронюваного правом та стабільного порядку е одним із основоположних завдань держави та...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 6.3. Свобода світогляду і віросповідання
Зміст права на свободу світогляду і віросповідання визначається безпосередньо у ст. 35 Конституції України, де зазначено, що це право включає свободу...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 5.2. Класифікація та межі здійснення прав людини
Класифікація основних прав людини набуває практичного значення, зокрема, при розробленні, творенні конституції та інших законів будь-якої держави (в тому...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 4.1. Поліція і суспільство
4.1. Поліція і суспільство Поліцейське право та наука про поліцію як наука Особливої частини адміністративного права поряд із науковими дослідженнями...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - Розділ 4. Поліція і наука про неї
4.1. Поліція і суспільство Поліцейське право та наука про поліцію як наука Особливої частини адміністративного права поряд із науковими дослідженнями...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 3.11. Спільне відвернення загроз державами Європи
Законодавець має широку свободу дій для визначення того, які повноваження він може надати поліції для ефективного здійснення нею своїх задач, зважаючи на...
-
Законодавець має широку свободу дій для визначення того, які повноваження він може надати поліції для ефективного здійснення нею своїх задач, зважаючи на...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 6.2. Свобода думки і слова
Ст. 34 Конституції України проголошує: "Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань". Зміст...
-
Законодавець має широку свободу дій для визначення того, які повноваження він може надати поліції для ефективного здійснення нею своїх задач, зважаючи на...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 5.1. Поняття прав людини
5.1. Поняття прав людини Соціальні можливості людини як онтологічна сутність її прав У слов'янських мовах слово "право" вживається на позначення понять,...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - Розділ 6. Особисті права і свободи
6.1. Право на повагу до гідності людини Гідність - це сукупність високих моральних, світоглядних, професійних якостей людини, які дають їй підстави для...
-
Останнім часом у спеціальній літературі та й у загальній пресі досить часто використовується термінологічний вираз "міжнародні стандарти прав людини"....
-
5.1. Поняття прав людини Соціальні можливості людини як онтологічна сутність її прав У слов'янських мовах слово "право" вживається на позначення понять,...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 6.1. Право на повагу до гідності людини
6.1. Право на повагу до гідності людини Гідність - це сукупність високих моральних, світоглядних, професійних якостей людини, які дають їй підстави для...
-
5.1. Поняття прав людини Соціальні можливості людини як онтологічна сутність її прав У слов'янських мовах слово "право" вживається на позначення понять,...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 3.1. Історичний розвиток поняття "поліція"
3.1. Історичний розвиток поняття "поліція" Встановлення охоронюваного правом та стабільного порядку е одним із основоположних завдань держави та...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 3.4. Організація поліції після Другої світової війни
Захоплення влади націонал-соціалістами стало на заваді шляху німецького суспільства до демократичної правової та конституційної держави. Руйнація...
-
Забезпечити захист суспільства й індивіда від проявів насилля може лише сильна і ефективна державна машина. Цей універсальний політичний аргумент завжди...
-
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - У Бадені та Вюрттемббрзі
У правових зобов'язаннях поліцейської влади відображається рішучий перехід від старої "поліцейської держави" до нової "ліберальної правової держави". У...
Приватне життя і поліція - Римаренко Ю. І. - 7.5. Право на участь в управлінні державними справами