Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 12. СІМЕЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО
1. Укладення І припинення шлюбу.
2. Права та обоє 'язки подружжя.
3. Права та обов'язки батьків, дітей, інших членів сім'ї та родичів.
1. Укладення і припинення шлюбу
Сім'я та шлюб - складні соціальні явища. В них переплітаються інтереси окремих громадян, держави і суспільства в цілому. Сім'я відіграє важливу роль в укріпленні здоров'я і виховання підростаючого покоління, забезпеченні економічного і соціального прогресу суспільства, в покращенні демографічних процесів. В ній формуються основні риси характеру людини, її відношення до праці, моральних і культурних цінностей. Міцна сім'я - одна з важливих підвалин суспільства, тому суспільство зацікавлене в міцній, духовно і морально здоровій сім'ї.
Сімейне право - це сукупність правових норм, що регулюють сімейні та похідні від них майнові відносини, які виникають між людьми зі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення (удочеріння), опіки та піклування.
Норми сімейного права регулюють відносини, які найбільшою мірою мають моральний зміст, оскільки пов'язані зі створенням і функціонуванням сім'ї, стосунками між подружжям, батьками і дітьми, такими почуттями, як любов, повага, взаємодопомога.
Особливістю сучасного регулювання сімейних (шлюбних, родинних) відносин в Україні є те, що вони можуть бути врегульовані двома способами:
1) законами та іншими нормативно-правовими актами;
2) за домовленістю (договором) між їх учасниками.
Сімейні правовідносини регулюються законом лише у тій частині, в якій це є допустимим і можливим з точки зору інтересів їх учасників та інтересів суспільства. При цьому враховується право на таємницю особистого життя учасників цих відносин, на особисту свободу та недопустимість свавільного втручання у сімейне життя.
Регулювання сімейних відносин здійснюється з максимально можливим урахуванням інтересів дитини та непрацездатних членів сім'ї. Держава бере під свою охорону кожну дитину, яка позбавлена належного батьківського піклування.
Що стосується регулювання сімейних відносин за договором сторін, який укладається у письмовій формі, то закон встановлює певні вимоги до такого регулювання, головною з яких є те, що цей договір не повинен суперечити закону та моральним засадам суспільства. Тому не мають юридичної сили угоди, направлені на обмеження передбачених законом прав і обов'язків учасників сімейних відносин (напр., і після вступу до шлюбу громадяни зберігають право вільно обирати місце свого проживання).
Сімейні правовідносини мають ряд специфічних особливостей: 1) їх суб'єктами можуть бути тільки фізичні особи, коло яких визначене в законі. В конкретних правовідносинах суб'єкти суворо індивідуалізовані, внаслідок чого їх заміна іншими особами неможлива;
2) за змістом ці правовідносини є перш за все, особистими;
3) майнові правовідносини в сім'ї похідні від особистих. Національне законодавство в галузі сім'ї та шлюбу виходить з
Основних принципів, зафіксованих в статтях 51,52 Конституції України. Найважливіший нормативний акт сімейного законодавства - Сімейний кодекс України (СК), який в систематизованому вигляді пропонує вирішення принципових питань правового регулювання сімейних відносин і є основою сімейного законодавства в цілому. СК складається з семи розділів. Був прийнятий Верховною Радою України 10.01.2002 р., а набрав чинності з 01.01.2004 року. Положення СК відповідають нормам діючої Конституції України. До джерел сімейного права належать закони "Про органи реєстрації актів громадянського стану", "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", "Про охорону дитинства", "Про попередження насильства в сім'ї" та ін., Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України та інші документи.
Сімчю складають спільно проживаючі особи, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Відсутність хоча б однієї з перелічених ознак свідчить про відсутність сім'ї у правовому її розумінні. Враховуючи можливість різних життєвих ситуацій, СК спеціально зазначає, що подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім'ї має і одинока особа.
Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Право на створення сім'ї виникає у особи, яка досягла шлюбного віку. За певних обставин сім'ю може створити особа, яка не досягла шлюбного віку. Це, зокрема, стосується особи, яка народила дитину. Кожна особа має право на проживання в сім'ї і на повагу до свого сімейного життя. Жінка і чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї.
Шлюбом визнається сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Шлюб повинен бути зареєстрований - тоді матиме правові наслідки. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу, за законом, не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
В Україні шлюбний вік для жінки встановлюється у 17, а для чоловіка - у 18 років. Проте право на шлюб може виникнути і в особи, яка не досягла вказаного віку. Але для цього потрібне спеціальне рішення суду, яке постановляється за заявою такої особи, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (як свідчить практика, найчастіше таке рішення суд постановляє у разі вагітності особи чи народженні дитини). Але за будь-яких обставин мінімальний вік особи, за якого можливе укладення шлюбу, становить 14 років. Встановлення шлюбного віку зумовлене тим, що для вступу до шлюбу необхідна певна ступінь психічної та фізичної зрілості. Разом з тим, законодавство не встановлює максимального віку для вступу до шлюбу.
Шлюб грунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.
Жінка і чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі. Право на повторний шлюб виникає лише після припинення попереднього шлюбу.
Певні особи не можуть перебувати у шлюбі між собою. Це:
1) особи, які є родичами прямої лінії споріднення;
2) рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра (повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків; неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька);
3) двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник племінниця;
4) усиновлювач та усиновлена ним дитина (шлюб між ними може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення). Законодавство встановлює низку правил щодо порядку та умов
Укладення шлюбу. Зокрема, особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, повинні повідомити одна одну про стан свого здоров'я. На державу покладається обов'язок забезпечити умови для медичного обстеження таких осіб. Порядок здійснення медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2002 р. № 1740. Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише особам, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. Приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.
Сімейним законодавством передбачено інститут заручин. Зарученими вважаються особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу. Але заручини не створюють обов'язку вступу до шлюбу. Разом з тим, особа, яка відмовилася від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, що були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля. Однак такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченого (нареченої*), прихованням ним (нею) обставин, що мають істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).
Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою і чоловіком до будь-якого державного органу реєстрації актів цивільного стану за їх вибором. За загальним правилом, шлюб реєструється після спливу одного місяця з дня подання заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин така реєстрація може відбутися до спливу вказаного строку. У разі вагітності нареченої, народження нею дитини, а також якщо є безпосередня загроза для життя нареченої (нареченого), шлюб реєструється в день подання відповідної заяви.
Шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, внаслідок його розірвання. Внаслідок розірвання шлюб припиняється:
- за спільною заявою подружжя на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану - у разі, коли воно не має дітей, незалежно від наявності між подружжям майнового спору;
- за заявою одного з подружжя на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану - у разі, коли другий із подружжя: визнаний безвісно відсутнім; визнаний недієздатним; засуджений за вчинення злочину на строк не менш як три роки;
- за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду-у разі, коли подружжя має дітей. За таких обставин подружжя подає до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей;
- за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду - у разі, коли буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам одного або інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення. Закон встановлює певні обмеження щодо подання такого позову. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини. Але це обмеження не поширюється, зокрема, на випадок, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини.
Закон зобов'язує суд вжити заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
За певних підстав шлюб визнається недійсним:
1) за самим фактом порушення певних вимог закону, а саме, коли шлюб зареєстрований:
- з особою, яка перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
- між родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою;
- з недієздатною особою.
2) за рішенням суду - якщо шлюб зареєстрований:
- без вільної згоди жінки або чоловіка, а також у разі його фіктивності. При цьому шлюб не може бути визнаний недійсним, якщо на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували відсутність згоди особи на шлюб або її небажання створити сім'ю;
- між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною з порушенням визначених законом вимог;
- між двоюрідним братом та сестрою або між тіткою (дядьком) та племінником (племінницею);
- з особою, яка приховала сою тяжку або небезпечну хворобу;
- з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб. Проте за певних обставин (вагітності, народження дитини тощо) такий шлюб не може бути визнаний недійсним.
Схожі статті
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 1. Поняття спадкового права
1. Поняття спадкового права. 2. Наслідування по заповіту. 3. Наслідування по закону. 4. Прийняття спадщини. 1. Поняття спадкового права Спадкове право -...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 10. СПАДКОВЕ ПРАВО
1. Поняття спадкового права. 2. Наслідування по заповіту. 3. Наслідування по закону. 4. Прийняття спадщини. 1. Поняття спадкового права Спадкове право -...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 2. Наслідування по заповіту
Відповідно до законодавства спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 6. ЦИВІЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ
Тема 6. ЦИВІЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ 1. Поняття, особливості, елементи цивільного правовідношення, 2. Здійснення цивільних прав 3. Захист цивільних...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 7. ГРОМАДЯНИ ЯК СУБ'ЄКТИ ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВИХ ВІДНОСИН
1. Цивільна правоздатність. 2. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла 14 років (малолітня особа). 3. Неповна цивільна дієздатність...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 1. Поняття, особливості, елементи цивільного правовідношення
Тема 6. ЦИВІЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ 1. Поняття, особливості, елементи цивільного правовідношення, 2. Здійснення цивільних прав 3. Захист цивільних...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 7. Віндикаційний позов
Поняття віндикаційного позову. Віндикаційним є позов неволодіючого майном власника до його фактичного набувача про витребування індивідуально-визначеного...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 7.3. Правове регулювання часу відпочинку
Час відпочинку - це частина календарного періоду, протягом якого працівник відповідно до закону повинний бути звільнений від виконання трудових...
-
Часткова цивільна дієздатність фізичної особи (ст. 31 ЦК України) характеризується тим, що за малолітньою особою визнається право здійснювати своїми...
-
Часткова цивільна дієздатність фізичної особи (ст. 31 ЦК України) характеризується тим, що за малолітньою особою визнається право здійснювати своїми...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 1. Цивільна правоздатність
1. Цивільна правоздатність. 2. Часткова цивільна дієздатність фізичної особи, яка не досягла 14 років (малолітня особа). 3. Неповна цивільна дієздатність...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Модуль 2. НАЙВАЖЛИВІШІ ПОЛОЖЕННЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ
Тема 6. ЦИВІЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ 1. Поняття, особливості, елементи цивільного правовідношення, 2. Здійснення цивільних прав 3. Захист цивільних...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 1. Поняття і форми власності в Україні
1. Поняття І форми власності в Україні. 2. Суб'єкти права власності. 3. Способи набуття I припинення права власності. 4. Способи припинення права...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 9. ПРАВО ВЛАСНОСТІ ТА ЙОГО ЗАХИСТ
1. Поняття І форми власності в Україні. 2. Суб'єкти права власності. 3. Способи набуття I припинення права власності. 4. Способи припинення права...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Договір дарування
За договором майнового найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується надати наймачеві майно у тимчасове користування за плату. Зазначений договір...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 3. Договір найму (оренда)
За договором майнового найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується надати наймачеві майно у тимчасове користування за плату. Зазначений договір...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Прийняття спадщини
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини та відмова від неї - це односторонні правочини,...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 3. Наслідування за законом
Наслідування за законом виникає у разі, якщо воно не змінено або не скасовано спадкодавцем у заповіті. Новий ЦК України значно розширює коло спадкоємців...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Відповідальність у цивільному праві
Отже, цивільно-правова відповідальність - це правовідношення, що виражається у вигляді несприятливих наслідків майнового і немайнового характеру у...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 3. Захист цивільних прав
Можливість здійснення суб'єктивного цивільного права полягає в реалізації тих правомірностей, які за своїм змістом закладені у правовідношенні....
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 2. Здійснення цивільних прав
Можливість здійснення суб'єктивного цивільного права полягає в реалізації тих правомірностей, які за своїм змістом закладені у правовідношенні....
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Державна символіка України
Державна мова - це офіційно визнана обов'язкова мова законодавства, судочинства, діловодства, навчання дітей у школах, офіційних засобах масової...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 6. Система цивільно-правових засобів захисту права власності
Способи припинення права власності, як і підстави для його набуття, - це юридичні факти, зазначені у законі. Стаття 346 ЦК України встановлює підстави...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 5. Захист права власності
Способи припинення права власності, як і підстави для його набуття, - це юридичні факти, зазначені у законі. Стаття 346 ЦК України встановлює підстави...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Способи припинення права власності
Способи припинення права власності, як і підстави для його набуття, - це юридичні факти, зазначені у законі. Стаття 346 ЦК України встановлює підстави...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - З. Способи набуття і припинення права власності
До суб'єктів права власності в Україні належать: 1) український народ, що являє собою єдине джерело державної влади в республіці та здійснює права...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 2. Суб'єкти права власності
До суб'єктів права власності в Україні належать: 1) український народ, що являє собою єдине джерело державної влади в республіці та здійснює права...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 8. ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВІ ДОГОВОРИ: ПОНЯТТЯ І ВИДИ
1. Договір купівлі-продажу. 2. Договір обміну, 3. Договір найму (оренда). 4* Договір дарування. Договір є основною підставою виникнення...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Повна цивільна дієздатність
Повну цивільну дієздатність (ст. 34 ЦК України) набуває фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття). Закон знає окремі винятки з цього загального...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 3. Державна мова в Україні
Державна мова - це офіційно визнана обов'язкова мова законодавства, судочинства, діловодства, навчання дітей у школах, офіційних засобах масової...
Правознавство - Копиленко О. П. - Тема 12. СІМЕЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО