Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 3.3. Планування роботи внутрішнього аудитора
Процес внутрішнього аудиту містить чотири степи (див. рис.3.1), одним із яких є планування. Планування - це важливий етап роботи внутрішнього аудитора. Аудитор повинен спланувати свою роботу так, щоб правильно і своєчасно завершити аудиторську перевірку. Плани складають із врахуванням бізнесу підприємства, його облікової системи та діючого внутрішнього контролю. Метою планування аудиту є концентрація уваги аудитора на найважливіших його напрямках, виявленні проблем, які слід перевірити найбільш детально. Планування допомагає аудитору належним чином організувати свою роботу та здійснювати нагляд за роботою асистентів, які беруть участь у перевірці, а також координувати роботу, яка здійснюється іншими аудиторами та фахівцями інших професій.
План може супроводжуватися необхідними коментарями щодо організації перевірки і координації роботи персоналу підприємства та аудиторів. Коментарі містять мету аудиту, опис основних методів і прийомів, які використовуватимуться аудиторами (опитування, інспекція, спостереження, запити, вибіркова перевірка, тестування, документальна перевірка, аналітичний склад тощо). На основі плану складається аудиторська програма, де встановлюються роботи, робочі документи та виконавці аудиторських процедур.
Необхідно ретельно контролювати час виконання аудиторських робіт, що дасть змогу використовувати його найефективніше.
Для виконання плану аудитор повинен підготувати в письмовій формі програму аудиторської перевірки. Програма аудиту - це документ, що містить: завдання аудиту для конкретного об'єкта (системи контролю певних господарських операцій, залишків на рахунках бухгалтерського обліку, циклу господарських операцій тощо); процедури, необхідні для виконання поставлених завдань; обсяги і терміни їх виконання.
Рис.3.1. Етапи внутрішнього аудиту
У програмі аудиту види, зміст та час проведення запланованих аудиторських процедур повинні збігатися з прийнятими до роботи показниками загального плану аудиту.
Аудиторська програма допомагає керувати виконавцями аудиту та контролювати їх роботу. В аудиторську програму включається також перелік об'єктів аудиту за його напрямками, а також час, який необхідно витратити на кожен напрямок аудиту або аудиторську процедуру. Преференційні стандарти вимагають, щоб програма була достатньо детальною і могла бути використана як інструкція для асистентів та контролю правильності виконаних робіт.
Для підвищення якості планування, скорочення витрат часу, як правило, використовують заздалегідь розроблені стандартні програми перевірки, які аудитор повинен уважно відкоригувати з урахуванням особливостей їх застосування в умовах конкретного підприємства, оцінки системи внутрішнього контролю. Зміни у план і програму можуть вноситися навіть під час здійснення процедур підтвердження. Усі зміни обов'язково документуються з висвітленням причин.
Програма повинна бути настільки деталізованою, щоб можна було використовувати її в якості інструкції для виконавців аудиту, які беруть участь у перевірці. Програма повинна також служити засобом контролю за роботою виконавців аудиту.
Види, форми планів, пріоритетність напрямків контролю визначаються відповідними структурами на самому підприємстві виходячи з потреб підприємства.
З точки зору організації, процедури планування служби внутрішнього аудиту передбачають здійснення таких заходів:
- проведення підготовчої роботи;
- формування загального річного календарного графіка проведення аудиторських перевірок;
- складання поточного графіка проведення аудиту протягом року;
- методичне забезпечення аудиту та його напрямки;
- перевірка виконання зауважень та пропозицій внутрішнього та зовнішнього аудиту, рішень адміністрації;
- підготовка і перепідготовка спеціалістів служби внутрішнього аудиту підприємства;
- терміни і обсяги аудиту;
- бюджет фінансування.
Планування роботи внутрішнього аудиту повинно будуватися на таких принципах:
- комплексності;
- безперервності;
- оптимальності.
Принцип комплектності передбачає вивчення забезпечення взаємозв'язку і узгодженість усіх етапів планування - від попереднього планування до складання загального плану і програми аудиту.
Принцип безперервності передбачає рівномірне навантаження працівників служби внутрішнього аудиту протягом запланованого терміну.
Принцип оптимальності передбачає можливість варіювання при складанні програми аудиту на основі критеріїв, визначених у положеннях служби внутрішнього аудиту, і думки працівників.
Слід відзначити, що планування здійснюється різними контрольними службами. У чому ж особливість планування у внутрішньому аудиті? Чим відрізняється воно від зовнішнього аудиту та ревізії?
Таблиця 3.1
Порівняння методики планування ревізії зовнішнього і
Внутрішнього аудиту
Періодичність, термін процедури та інші особливості підготовчої роботи |
Методичні вказівки щодо організації проведення документальної ревізії |
Правила (стандарти) аудиторської діяльності |
Пропозиції щодо методики планування внутрішнього аудиту |
Період, який охоплюється планом |
Календарний рік |
Період перевірки у відповідності з договором |
Календарний рік |
Несподіваність |
Передбачається |
Не передбачається |
Передбачається |
Можливість позапланових перевірок |
Передбачається |
Не передбачається |
Передбачається |
Період попередньої перевірки |
Відбивається |
Не відбивається |
Відбивається |
Процедури вибірки |
Використовується |
Використовується |
Використовується |
Процедура визначення сутності |
Не використовується |
Використовується |
Не використовується |
Процедура оцінки аудиторського ризику |
Не використовується |
Використовується |
Не використовується |
З цієї таблиці видно, що план внутрішнього аудиту складається на календарний рік, час початку перевірки не доводиться до відома керівництва, передбачається можливість позапланових дій у відповідності до завдання, яке стоїть перед фірмою.
При складанні плану проведення аудиторської перевірки потрібно враховувати таку інформацію:
- попередній досвід проведення аналогічних аудиторських перевірок;
- рівень компетенції і складність функцій об'єкта, що перевіряється;
- рівень кваліфікації персоналу, ступенів залучення старших аудиторів;
- строк виконання робіт і підготовки підсумкових документів.
План аудиторської перевірки повинен розробляти аудитор, відповідальний за проведення перевірки, а затверджує його керівник служби внутрішнього аудиту.
У календарних планах (графіках) аудиторських перевірок доречно вказувати, які саме види діяльності підлягають перевірці, коли буде проводитись аудит, скільки часу потребує перевірка. Плани повинні бути гнучкими та враховувати можливість незапланованих перевірок.
При складанні фінансового бюджету (кошторису) необхідно враховувати:
- обсяг аудиторських перевірок;
- необхідність підвищення кваліфікації працівників підрозділу;
- необхідність залучення додаткових експертів;
- розгалуженість мережі філій підприємства (витрати на службові відрядження, послуги сторонніх установ тощо).
У бюджеті визначають потреби підрозділу внутрішнього аудиту в ресурсах у грошовому вираженні в розрізі статей витрат: основну і додаткову зарплату працівників служби внутрішнього аудиту; витрати на відрядження; витрати на підвищення кваліфікації співробітників відділу внутрішнього аудиту; витрати на придбання спеціальних програмних продуктів тощо. Бюджет складають на рік з подальшою поквартальною розбивкою. Складання та виконання фінансового бюджету дасть змогу гарантувати виконання плану внутрішнього аудиту.
Керівник служби внутрішнього аудиту повинен скласти підрахунок, здійснити розподіл людино-годин витрат часу за кожною категорією співробітників, залучених до перевірки, а також розподілити аудиторів по об'єктах з урахуванням категорій ризику.
Чим вищий ступінь ризику, тим старший за посадою має бути аудитор, призначений на виконання перевірки. Ось чому у загальному плані аудиту має бути інформація про кадровий склад працівників та завдання, які планується їм доручити.
Схожі статті
-
Спеціалісти служби внутрішнього аудиту повинні мати права: - самостійно визначати форми та методи аудиторської перевірки на основі діючого законодавства...
-
Роль і значення служби внутрішнього аудиту в системі управління та внутрішньогосподарського контролю визначається її взаємозв'язками з іншими службами та...
-
У 2006 році Україна отримала статут країни з ринковою економікою, що свідчить про успіхи реформування народного господарства. Вона успішно інтегрується з...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 2.2. Принципи внутрішнього аудиту
У міжнародному нормативі аудиту №5 "Основні принципи, які регулюють аудит", визначені принципи зовнішнього аудиту: O цілісність, об'єктивність і...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - ТЕМА1.СУТЬ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ
У 2006 році Україна отримала статут країни з ринковою економікою, що свідчить про успіхи реформування народного господарства. Вона успішно інтегрується з...
-
У широкому розумінні корпоративне управління розглядають як систему, за допомогою якої спрямовують та контролюють діяльність суб'єкта господарювання. У...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 1.2. Сутність внутрішнього аудиту
Сьогодні існує багато тлумачень внутрішнього аудиту. У таблиці №1.1. наведено визначення терміна "внутрішній аудит". Для більшої грунтовності...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - ВСТУП
У 2006 році Україна отримала статут країни з ринковою економікою, що свідчить про успіхи реформування народного господарства. Вона успішно інтегрується з...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 3.1. Стандарти внутрішнього аудиту
Безпосередньо з предметом і методом внутрішнього аудиту пов'язане його проведення. Для цього важливо знати права та обов'язки внутрішніх аудиторів, як...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - ТЕМА 3. ПРОВЕДЕННЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ
Безпосередньо з предметом і методом внутрішнього аудиту пов'язане його проведення. Для цього важливо знати права та обов'язки внутрішніх аудиторів, як...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 2.1. Предмет та метод внутрішнього аудиту
З'ясувавши суть внутрішнього аудиту, необхідно визначити предмет та метод науки. Ось чому виникає потреба розглянути нову тему - "Предмет, метод...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 2.4. Види внутрішнього аудиту
Аудит - це молода і нова наука в Україні, але законодавча діяльність у цій сфері діяльності дуже активна, хоч іноді суперечить здоровому глузду. Так, на...
-
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 2.3. Аудиторські докази
Як уже підкреслювалося, внутрішній аудитор у своїй роботі використовує докази. Що же таке аудиторські докази? Об'єктивна істина повинна бути підтверджена...
-
З'ясувавши суть внутрішнього аудиту, необхідно визначити предмет та метод науки. Ось чому виникає потреба розглянути нову тему - "Предмет, метод...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - 2.4. Контроль якості роботи аудиторів
Аудиторська фірма зобов'язана дотримуватися політики і процедур контролю якості аудиторських послуг, які гарантують, що всі аудиторські перевірки...
-
Аудит: організація і методика - Огійчук М. Ф. - 2.1. Планування аудиту
2.1. Планування аудиту Важливим етапом в аудиторській діяльності є планування. Процес планування проведення аудиту на підготовчому етапі деякою мірою...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Мета планування
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Необхідність планування
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
-
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
-
Основи аудиту - Ільіна С. Б. - 2.4. Планування проведення аудиту
Закон України "Про аудиторську діяльність" визначає право замовника на вільний вибір аудитора. Міжнародний досвід залишає право остаточного його вибору...
-
Аудит: організація і методика - Огійчук М. Ф. - РОЗДІЛ 2. ПЛАНУВАННЯ АУДИТУ
2.1. Планування аудиту Важливим етапом в аудиторській діяльності є планування. Процес планування проведення аудиту на підготовчому етапі деякою мірою...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Оцінка системи внутрішнього контролю
Слово "план" означає послідовний перелік дій у процесі виконання певної роботи. В аудиті загальний план скоріше нагадує сукупність найважливішої...
-
Теорія економічного аналізу - Купалова Г. І. - 4.4. Планування аналітичної роботи
Планування є однією з найважливіших умов ефективного аналітичного дослідження. Планування аналітичної роботи - це розробка та корегування плану, що...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Етапи планування
Слово "план" означає послідовний перелік дій у процесі виконання певної роботи. В аудиті загальний план скоріше нагадує сукупність найважливішої...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Контроль основного аудитора
Основний аудитор у процесі проведення аудиторської перевірки повинен постійно контролювати і спрямовувати роботу, яка виконується асистентами, тобто...
-
Аудит - Немченко В. В. - 1.3. Сутність та місія аудиту в сучасному суспільстві
Становлення аудиту - процес досить тривалий. З часом здійснюються типи і цілі аудиторських перевірок. Звідси і визначення аудиту має бути досить ємним,...
-
На етапі підготовки до аудиту попередньо вивчаються особливості діяльності суб'єкта господарювання напередодні проведення виїзних аудиторських процедур,...
-
Аудит: організація і методика - Огійчук М. Ф. - 3.11. Лист-зобов'язання аудитора
Аудиторська діяльність включає організаційне і методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок (аудиту) і надання інших...
-
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
-
Організація і методика аудиту - Кулаковська Л. П. - Документальне оформлення
Необхідність планування Аудитор повинен планувати свою перевірку з трьох причин: 1) це дасть йому можливість одержати достатню кількість інформації про...
Практичний курс внутрішнього аудиту - Немченко В. В. - 3.3. Планування роботи внутрішнього аудитора