Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 4.1. Особистісні фактори
4.1. Особистісні фактори.
4.2. Психологічні фактори.
4.3. Ресурси та знання споживачів.
4.1. Особистісні фактори
На поведінку покупця впливають його персональні характеристики, такі як вік і етап життєвого циклу родини, вид занять, економічне становище, спосіб життя, особливості характеру і само-сприйняття.
Вік і етап життєвого циклу родини. Змінюючись з віком, люди змінюють схильність до споживання товарів і послуг. При цьому у них складається певний стиль життя, стандарт споживання, і переконати перейти споживача на нову марку стає складніше. Людина стає більш консервативною, а тому менш схильною до ризику. Крім того, на купівельну поведінку впливають Етапи життєвого циклу родини - стадії, через які проходить родина у своєму розвитку. Маркетологи часто визначають цільові ринки за етапами життєвого циклу родини і для кожного етапу розробляють товари і маркетингові плани. Досить довго при розгляді змін споживчої поведінки аналізували такі етапи життєвого циклу родини: молоді самотні, сімейні пари з дітьми і пари похилого віку. Однак сьогодні маркетологи виділяють та аналізують нові, нетрадиційні етапи, наприклад, пари, що уклали шлюб після тривалого спільного життя; бездітні пари; батьки-одинаки; батьки, з якими мешкають дорослі діти, і т. д.
Вид занять Впливає на вибір товарів і послуг. Робітники купують більше робочого одягу, а службовці - більше костюмів і краваток. Маркетологи повинні виділяти професійні групи, члени яких більше зацікавлені в товарах і послугах підприємства. Компанії можуть навіть спеціалізуватися на виробництві товарів для певної професійної групи.
Економічне становище Людини позначається на її виборі товарів. Маркетологи, що працюють з дорогими товарами, відслідковують тенденції в зміні особистих доходів, заощаджень і процентних ставок. Якщо економічні показники свідчать про наближення спаду, маркетологу слід запланувати зміну характеристик товару, його ціни або позиціювання.
Спосіб життя - це форма буття людини у світі, що виражається в її діяльності, інтересах, поглядах, взаєминах із зовнішнім світом і, відповідно, у поведінці. Люди, що належать до однієї субкультури, суспільного класу і виду занять, можуть вести різний спосіб життя.
Поширеною методикою визначення способу життя є психо-графіка, або АІО (Activities, Intereses, Opinions - Діяльність, інтереси, погляди):
O діяльність - робота, хобі, відвідання магазинів, заняття спортом, участь у суспільному житті;
O інтереси - продукти харчування, мода, родина, відпочинок;
O погляди - на себе самого, на соціальні проблеми, на роботу і на товари.
Використовуючи інтерв'ю споживачів, дослівні висловлювання учасників фокус-груп, результати існуючих досліджень і власну уяву, експерти складають безліч суджень, що відбивають АІО споживачів. Споживачів з великих репрезентативних вибірок просять вказати ступінь їхньої згоди або незгоди з кожним судженням, використовуючи для цього шкалу Р. Лайкерта. Підсумкові дані аналізуються за допомогою статистичних методів, вибір яких залежить від мети дослідження [14].
Кілька дослідницьких фірм розробили власні схеми класифікації способів життя. Найбільшого поширення набула класифікація VALS™ (Values and Lifestyles - "Цінності і спосіб життя"), у якій психографіка знайшла найсучасніше систематичне застосування. Класифікація VALS™ Поділяє людей на групи залежно від того, як вони проводять час і витрачають гроші, на основі двох характеристик: потенціал і переважна мотивація (табл. 4.1).
З точки зору переважної мотивації споживачі поділяються на [30]:
O орієнтованих на ідеали (купівельний вибір яких диктується тільки їхніми власними поглядами на світ);
O орієнтованих на досягнення (придбання яких грунтуються на діях і поглядах інших людей);
O орієнтованих на самовираження (які керуються прагненням до різноманіття в житті і можуть піти на ризиковану покупку).
Таблиця 4.1
МАТРИЦЯ ТИПІВ СПОЖИВАЧІВ ЗА VALS™
Переважна мотивація | |||
Ідеал |
Досягнення |
Самовираження | |
Новатори {Innovators) - успішні, відповідальні люди з високим почуттям власної гідності. Оскільки вони мають такі великі ресурси, то проявляють усі три типи переважної мотивації в різному ступені. Вони лідери змін і найбільш сприйнятливі до нових ідей і технологій. Новатори дуже активні споживачі, і їх покупки відображають витончений смак. Імідж важливий для Новаторів не як свідчення статусу або влади, а як вираження їхнього смаку, незалежності та індивідуальності. Новатори - серед постійних та тимчасових лідерів у бізнесі й уряді. їх життю властиве різноманіття, тому вони постійно кидають виклики | |||
Потенціал високий |
Мислителі {Thinkers) - мотивовані ідеалами. Вони зрілі, задоволені, достатні і мислячі люди, що цінують порядок, знання і відповідальність. Вони найчастіше добре освічені й активно шукають інформацію в процесі ухвалення рішення. Мислителі помірковано поважають установи влади і соціального етикету, але готові брати до уваги нові ідеї. Хоча їхні прибутки дають їм безліч варіантів вибору, Мислителі консервативні, практичні споживачі; вони очікують від товарів довговічності, функціональності і справедливої цінності |
Успішні {Achievers) - мотивовані бажанням досягти цілей, мають цілеспрямоване життя і серйозні погляди на кар'єру і родину, навколо яких зосереджене їх соціальне життя. Успішні - консервативні в політиці і поважають владу. Вони цінують узгодженість, передбачуваність і стабільність у ризиках, відносинах і саморозвитку. Мають безліч бажань і потреб. Успішні - активні споживачі, для яких дуже важливим є імідж, віддають перевагу визнаним, престижним товарам і послугам, що демонструють їх успіх |
Подійні {Ехрегіепсе^) - мотивовані самовираженням. Як молоді, захоплені та імпульсивні споживачі, вони швидко захоплюються новими можливостями, але однаково швидко "охолоджуються". Споживають нове, оригінальне і ризиковане. їхня енергія знаходить вихід у спорті, активному відпочинку і соціальних діях. Подійні енергійні споживачі витрачають досить велику частину прибутку на моду, розваги і перебування в товаристві. Покупки виразні, мають добрий вигляд і виготовлені з якісних матеріалів |
Закінчення табл. 4.1
Переважна мотивація | |||
Ідеал |
Досягнення |
Самовираження | |
Потенціал низький |
Прихильники (Believers) - мотивовані ідеалами. Вони консервативні, звичайні люди з конкретними віруваннями, що грунтуються на традиційних, усталених кодексах: сім'я, релігія, співтовариство і нація. їхнє життя рутинне, організоване значною мірою навколо сім'ї і соціальних або релігійних організацій. Як споживачі, Прихильники передбачувані; вони вибирають знайомі продукти і марки. Вони лояльні покупці |
Борці (Strivers) Є знавцями тенденцій і моди. Мотивовані досягненням, тому зацікавлені в доброму ставленні і схваленні іншими. Гроші для них обумовлюють успіх. Віддають перевагу стильним товарам з метою підвищення іміджу. Багато хто з них вважає кар'єру не обов'язковою, досить просто мати роботу, а брак навичок і концентрації часто перешкоджає їм просуватися вперед. Є активними споживачами, під час купівлі демонструють свою купівельну спроможність. Імпульсивні в межах фінансового становища |
Виготовлювачі (Makers) - мотивовані самовираженням, що проявляється за допомогою фізичної праці. Цінують самостійність і мають достатні навички й енергію для успішного виконання усіх своїх проектів. Вони живуть у межах традиційного контексту родини, практичної роботи і фізичного відпочинку. 3 підозрою ставляться до нових ідей і великого бізнесу. Шанобливі до урядової влади та байдужі до майна, цінують практичність і функціональність, купують тільки основні продукти |
Уцілілі {Survivors) - живуть вузько зосередженим життям, володіють обмеженим колом ресурсів. Насамперед зосереджені на задоволенні первинних потреб, а не бажань, та зацікавлені в безпеці. Обережні споживачі складають дуже обмежений ринок для більшості продуктів і послуг, лояльні до улюблених марок, особливо якщо вони можуть придбати їх зі знижкою |
У межах кожного типу переважної мотивації споживачі поділяються на групи залежно від свого потенціалу: з високим рівнем та з мінімальним рівнем. Рівень потенціалу залежить від доходів, освіти, стану здоров'я, впевненості в собі, енергійності, схильності до новизни тощо.
Покупці, які мають найбільші і найменші доходи, класифікуються без урахування їхньої переважної мотивації:
O Новатори - люди з найвищим доходом, високим рівнем новаторства і такими можливостями, що можуть виявляти будь-який тип переважної мотивації.
O Уцілілі - люди з найнижчим доходом і настільки незначними можливостями, що їх важко включити до якої-небудь групи переважної мотивації.
Замість того, щоб відповідно до спостережень виділяти покупців з подібними діями, VALS™ використовує психологію, аби сегментувати споживачів за їх відмітними рисами, які є причиною майбутніх дій. Прогнозована поведінка споживачів стає результатом, зовнішнім проявом того, що викликано внутрішньою мотивацією.
На Web-сторінці розробника цієї класифікації, інституту SRI (Future. sri. com), відвідувачі можуть відповісти на запитання анкети VALS™ і визначити свій тип відповідно до цієї класифікації [16].
Примітка
Класифікацію споживачів за способом життя жодною мірою не можна вважати універсальною - для кожної країни вона буде різною. Рекламне агентство McCann-Erikson London, наприклад, так класифікувало британських споживачів:
O авангардисти (люблять зміни);
O посвячені (типові консервативні англійці);
O хамелеони (ідуть за юрбою);
O сновиди (усім задоволені).
Агентства D'Arcy, Masius, Benton &; Bowles виділили п'ять категорій російських споживачів: Купці, козаки, студенти, керівники і російські душі. Козаки незалежні, амбіційні і прагнуть до певного статусу. Російські душі повні надій і пасивні, бояться вибору і відповідальності. Тому типовий "Козак" буде сидіти за кермом BMW, курити сигарети Dunhill і пити коньяк Remy Martin, тоді як "Російська душа" водитиме автомобіль "Ладу", курити Marlboro і пити горілку Smirnoff [16].
При правильному застосуванні класифікація способів життя допомогає маркетологу зрозуміти зміни в системі цінностей споживача і визначити, як вони впливають на його купівельну поведінку.
Тип особистості та уявлення людини про себе
Кожна людина має унікальний набір особистісних характеристик, що впливають на її купівельну поведінку.
Особистість людини - це унікальна сукупність психологічних характеристик, якими обумовлюються стійкі і повторювані реакції людини на фактори навколишнього середовища.
Особистість звичайно характеризується в таких термінах: впевненість у собі, схильність до лідерства, товариськість, незалежність, захищеність, пристосовність і агресивність.
Під час вивчення особистості зазвичай базуються на таких основних посиланнях:
1. Кожна особистість унікальна, містить унікальну комбінацію факторів.
2. Особистість є несуперечливою, послідовною та відносно стійкою (один з основних принципів маркетингу "Не має сенсу змінювати споживача, потрібно вивчати його характеристики").
3. Особистість може змінюватися під впливом середовища.
Відомості про типи особистості допомагають аналізувати поведінку покупця при виборі товарів і торговельних марок. Наприклад, виробники кави виявили, що аматори цього напою відрізняються підвищеною товариськістю.
Маркетологи використовують також інше поняття, пов'язане з типом особистості, - уявлення людини про себе (самосприйняття, самоідентифікація).
Самоідентифікація потенційних споживачів є одним із основних спонукальних мотивів до купівлі. До поняття самоідентифікації належить все те, що людина вважає своїм, до чого вона належить, а також те, як вона сприймає себе та якими якостями наділяє. Якщо маркетингова комунікація адресується до конкретної людини і вона усвідомлює, що звертаються саме до неї, то це підсилює мобілізацію особистості для отримання такого повідомлення. Може тому витрати на прямий маркетинг в США тільки трохи поступаються телевізійній рекламі (за даними на 2002 рік 45,1 млрд. дол. проти 57,9 млрд. дол. відповідно) [9].
Приклад
Прикладом звернення до рівня самоідентифікації особистості можна назвати відомий плакат Д. Мора часів громадянської війни з жестом червоноармійця, який показував на кожного: "Ты записался добровольцем?" [9].
Для того щоб правильно зрозуміти купівельну поведінку, маркетолог повинен зрозуміти зв'язок між самосприйняттям і особистістю людини.
Схожі статті
-
4.1. Особистісні фактори. 4.2. Психологічні фактори. 4.3. Ресурси та знання споживачів. 4.1. Особистісні фактори На поведінку покупця впливають його...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 1.2 Підходи та етапи аналізу поведінки споживачів
Вивчення людей як споживачів почалося тільки з середини 1960-х років. Примітка Поштовхом для подібних досліджень стала потреба маркетологів у знаннях про...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.5. Ситуативні чинники
Члени родини значною мірою можуть впливати на купівельну поведінку людини. Родина - це основний споживчий осередок суспільства, тому маркетологи всебічно...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.4. Вплив родини
Члени родини значною мірою можуть впливати на купівельну поведінку людини. Родина - це основний споживчий осередок суспільства, тому маркетологи всебічно...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.3. Вплив соціальних факторів
Майже в кожному суспільстві існує класова структура в тому або іншому вигляді. Соціальні класи - це відносно стабільні та великі групи людей, яких...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.2. Вплив належності до соціального класу
Майже в кожному суспільстві існує класова структура в тому або іншому вигляді. Соціальні класи - це відносно стабільні та великі групи людей, яких...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 1.ПОВЕДІНКА СПОЖИВАЧІВ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОГО ОБМІНУ
1.1. Економічний обмін, його умови. 1.2. Під ходи та етапи аналізу поведінки споживачів. 1.1. Економічний обмін, його умови В атмосфері формування...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 1.1. Економічний обмін, його умови
1.1. Економічний обмін, його умови. 1.2. Під ходи та етапи аналізу поведінки споживачів. 1.1. Економічний обмін, його умови В атмосфері формування...
-
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 2. ПОНЯТТЯ, СТРУКТУРА І СУТНІСТЬ ПОВЕДІНКИ СПОЖИВАЧІВ
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - ВСТУП
В ринкових умовах без знання поведінки споживачів неможливо ефективно працювати на ринку. Саме ті підприємства, які зуміють дослідити особливості...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.1. Вплив культурних факторів
3.1. Вплив культурних факторів. 3.2. Вплив належності до соціального класу. 3.3. Вплив соціальних факторів. 3.4. Вплив родини. 3.5. Ситуативні чинники....
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 3. ЧИННИКИ ЗОВНІШНЬОГО ВПЛИВУ НА ПОВЕДІНКУ СПОЖИВАЧІВ
3.1. Вплив культурних факторів. 3.2. Вплив належності до соціального класу. 3.3. Вплив соціальних факторів. 3.4. Вплив родини. 3.5. Ситуативні чинники....
-
Навчальні цілі: - розкрити сутність, структуру та особливості організаційної поведінки особистості; - визначити сутність та види структури персоналу...
-
Залежно від цілей і завдань дослідження використовують різні методи сегментування: O метод побудови сітки сегментування; O метод групувань; O метод...
-
Маркетинг - Гаркавенко С. С. - Вивчення споживачів
Споживачі е об'єктом особливого інтересу фірми, оскільки, зрештою, саме від їхнього вибору залежить успіх діяльності фірми. Вивчення споживачів...
-
Вікова психологія - Сергеєнкова О. П. - Поняття про фактори та умови психічного розвитку людини
Поняття про фактори та умови психічного розвитку людини Від лат. "детермінаре" - визначати Психічний розвиток людського індивіда - Зумовлений процес....
-
Аналіз законодавства, що регулює відносини роздрібної купівлі-продажу, засвідчує, що покупцям-громадянам законодавчо надаються певні привілеєві права, а...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - Основні біологічні фактори туристичної поведінки
Наступним розрядом сил - подразників, що визначають поведінку людей, зокрема туристичну, розглянемо Біологічні сили чи фактори. До біологічних належать...
-
Основи екології - Олійник Я. Б. - Розділ 3. Екологічні фактори
Для кожного живого організму найбільше значення мають умови його існування. Умовами існування називають сукупність життєво необхідних чинників...
-
Психодіагностика - Галян І. М. - Особистісні та спеціальні опитувальники, анкети, інтерв'ю
Суб'єктивність цих методик визначається не протиставленням певному об'єктивному виміру, а тим, що психологічне вимірювання здійснюється на основі...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 2. Теорія граничної корисності і поведінка споживача
Тема 2. Теорія граничної корисності і поведінка споживача Споживач, виходячи на ринок, має мету придбати деяку кількість товарів або послуг для того, щоб...
-
Економіка торгівлі - Марцин B. C. - 4. Фактори, що впливають на попит і пропозицію
Попит -це економічна категорія, властива лише товарному виробництву. Конкретніше, це усвідомлена потреба суспільства в цілому та його членів зокрема у...
-
Головний напрямок роботи в цій галузі - допомога у подоланні кризи психологічного відокремлення від батьків та ідентифікація підлітка з іншими значними...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - Соціальна поведінка людини
3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу 3.3. Системно-структурний підхід до розуміння...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - 3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс
3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу 3.3. Системно-структурний підхід до розуміння...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - Розділ 3. Туристична поведінка
3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу 3.3. Системно-структурний підхід до розуміння...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 6. Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них
Чи слушно, що діяльність кожної людини контролюється суспільством? Добре це чи погано? Чи існують правила поведінки для всіх? Яка людина може стати...
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 4.1. Особистісні фактори