Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.2. Вплив належності до соціального класу
Майже в кожному суспільстві існує класова структура в тому або іншому вигляді. Соціальні класи - це відносно стабільні та великі групи людей, яких об'єднують спільні інтереси, поведінка і система цінностей [16].
Належність до того або іншого соціального класу обумовлюється не одним якимось фактором, наприклад розміром прибутків, а поєднанням багатьох факторів: роду занять, рівня доходів, освіти, обсягу заощаджень та інших характеристик. У деяких суспільних системах члени кожного класу виконують певну соціальну роль і за жодних умов не можуть змінювати своє суспільне становище. В інших країнах між соціальними класами немає чітких і жорстких кордонів; кожний може перейти в більш високий клас або спуститися в один з нижчих. Маркетологи вивчають соціальні класи, тому що члени одного класу зазвичай демонструють однотипну споживчу поведінку [16].
Для визначення соціального становища з точки зору приналежності до певного класу використовуються різні підходи. Наприклад, соціальні класи можуть бути виділені на основі марксистського підходу, щодо засобів виробництва - буржуазія, пролетаріат, селянство й інтелігенція. Для деяких країн з архаїчними підвалинами, для яких властивий низький рівень соціальної мобільності, можуть також використовувати становий і кастовий підходи. Ф. Котлер виділяє класи відповідно до рівня доходів, поділяючи суспільство на сім класів: вищий, середній та нижчий шари вищого класу, середній та робітничий класи, а також Вищий і нижчий шари нижчого класу.
Дослідники Гільберт і Каль запропонували дев'ять змінних, поділених на три категорії, що визначають належність до соціального класу (табл. 3.1) [12].
В Україні за результатами опитування, проведеного Центром ім. Разумкова в 2002 році на основі самоідентифікації українців, було виявлено, що майже половина відносить себе до середнього класу (рис. 3.1) [26]. А якщо розглянути структуру їхніх соціальних статусів та рівнів доходу, то виявляється, що така суб'єктивна оцінка не відповідає дійсності. Це, безумовно, впливає на стандарти поведінки споживачів. Люди, які раніше належали до середнього класу з властивими йому статусом, рівнем доходу та стандартами споживання, підсвідомо залишилися в ньому. Це призводить до того, що вони висувають завищені вимоги до якості товарів порівняно зі своєю платоспроможністю.
Таблиця 3.1
ЗМІННІ, ЩО ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ СОЦІАЛЬНИЙ КЛАС ЗА ГІЛЬБЕРТОМ ТА КАЛЕМ
Рис. 3.1. Структура належності українців до соціальних класів за результатами самовизначення
Аналізуючи ціннісні орієнтири та, насамперед, стиль поведінки, дослідники виявили п'ять основних типів представників середнього класу (табл. 3.2) [26].
3.3. Вплив соціальних факторів
Функціонування людини в суспільстві відбувається через її інтеграцію з різними соціальними групами, освоєння нею сукупності соціальних ролей, що визначають її соціальний стан і статус серед інших людей, що чинить значний вплив на споживчу поведінку індивідуального споживача.
За типом впливу виділяють Референтні групи та Групи членства.
Групи членства - групи, до яких належать певні особи та які безпосередньо впливають на вибір споживача (наприклад, родина, друзі).
Референтні групи - групи людей чи окремі особи, які не беруть безпосередньої участі в процесі купівлі, але значно впливають, прямо чи опосередковано, на поведінку людини, її ставлення до певних товарів. Вони служать прямими (при безпосередньому спілкуванні) або непрямими об'єктами порівняння або прикладами для наслідування при формуванні поглядів або моделі поведінки.
Таблиця 3.2
ТИПИ СПОЖИВАЧІВ СЕРЕДНЬОГО КЛАСУ
Тип споживача |
Характеристика |
Гедоніст |
Витрачає майже все, що заробляє. Купує дорогий одяг та взуття, на крупні покупки грошей не вистачає. Відвідує дорогі розважальні заклади. Добре розбирається в розкручених брендах. Компетентний споживач |
Кар'єрист |
Намагається витрачати гроші раціонально. Відкладає частину доходу. Значні кошти витрачає на предмети по-зиціювання (костюми, аксесуари). Непогано орієнтується в торгових брендах |
Міщанин |
Намагається на всьому економити. Накопичує на дорогі покупки, житло та на "чорний день". В торгових марках не зовсім компетентний |
Інтелігент |
Не приділяє належної уваги одягу, не схильний до демонстративної поведінки. Не відвідує таких закладів, як нічні клуби, схильний відпочивати активно. Багато витрачає на книги, театри тощо. На їжі не економить. Погано розбирається в торгових марках. |
Комп'ютерщик |
Зовнішньо не справляє враження забезпеченої людини. Не купує дорогих речей, вільний час проводить з друзями або за комп'ютером. Зарплатня вище його рівня споживання. Основні галузі споживання: комп'ютерна техніка, засоби зв'язку, машини |
Маркетологи намагаються виявляти групи членства та референтні групи своїх цільових аудиторій (рис. 3.2). Групи визначають стандарти поведінки і стиль життя людини, її погляди на себе та на інших, підштовхує до підпорядкування якимось правилам, що впливає на вибір товарів і торговельних марок. Вплив груп членства відбувається шляхом [6]:
1. Прояву нової поведінки та стилю життя.
2. Зміни ставлення людей та їх життєвих оцінок.
3. Зміни оцінок тих чи інших продуктів. Розрізняють такі види впливу груп членства:
1. Вимога - представники певних професій повинні носити ділові костюми та галстуки.
2. Рекомендація - працівникам хімічного виробництва рекомендується вживати кисломолочні продукти.
3. Заборона - студент не повинен ходити на навчання в шортах.
Рис. 3.2. Співвідношення референтних груп та груп членства
Виокремлюють такі типи референтних груп [12]:
1. Первинні та вторинні. Первинні часто більш впливові. Це малі соціальні формування, в яких відбувається особиста взаємодія (прикладом є родина). У вторинних групах вплив відбувається епізодично (суспільні організації, робочі колективи).
2. Ті, що притягують і відштовхують. Для перших характерне бажання людини акцептувати норми та цінності таких груп. Групи, що відштовхують, справляють протилежний вплив.
3. Формальні і неформальні. Формальні мають чітко окреслену структуру, список членів. Неформальні тримаються на дружбі та спільних інтересах.
Часто люди піддаються впливу тих референтних груп, до яких самі не належать. Наприклад, Бажаний колектив (група спрямування) - це група людей, до якої індивід прагне належати. Групи, членства в яких індивід мотивовано уникає, називають дисо-ціативними групами.
Виробники товарів і торговельних марок, на збут яких сильно впливають члени якої-небудь групи, повинні спробувати знайти підхід до лідерів думки відповідних референтних груп.
Лідери думки - це члени референтної групи, які з огляду на професійні характеристики, знання, особисті якості та інші особливості впливають на інших.
Маркетологи намагаються виявити лідерів думки серед покупців своїх товарів і впливати на них за допомогою спеціальних маркетингових прийомів. Компанія може також спробувати знайти їм заміну, наприклад пропонуючи в якості реклами неформальну розмову "звичайних людей" і тим самим знижуючи в покупців потребу шукати поради у лідерів думок.
Приклад
Відомо, що нові напрямки молодіжної музики, сленгу, моди зароджуються в центральних районах міста, а потім швидко поширюються в молодіжному середовищі міських окраїн і передмістя. Тому компанії, що виробляють одяг, зосереджують свої зусилля на вивченні стилю і способу життя молоді, яка живе в центральних районах міста і виступає в ролі законодавця моди для своїх однолітків, які мешкають в інших місцях.
Членство людини в соціальних групах, її позиції в суспільстві визначають соціальні ролі.
Соціальні ролі [27] - це запропоновані груповими стандартами шаблони поведінки, які є необхідними й очікуваними в різних ситуаціях, виходячи з позицій у суспільстві.
Виконання ролі полягає в тому, щоб виконувати детерміновані роллю обов'язки і здійснювати свої права відносно інших.
Входження у різні соціальні ролі є основним процесом формування особистості, зовнішнім проявом адаптивної стратегії людини. Індивідуальність кожної окремої людини виявляється у виборі прийнятих ролей та адаптації до власного світовідчуття.
Потрапляючи у певну ситуацію, людина:
1) переживає відповідні емоції як першу реакцію організму і психіки на зовнішні обставини;
2) підбирає маски-ролі з набору вже існуючих поведінкових схем.
Якщо ситуація незнайома, емоції проявляються інтенсивніше і підбір маски вимагає певного часу. Якщо рольова дистанція зведена до нуля, то адаптаційна активність також знижена.
Соціальна роль є функцією соціального стану, що виявляє належність особистості до тієї або іншої спільноти, а через неї - до суспільства і визначає соціальний статус людини.
Соціальний статус - співвідносне становище (позиція) індивіда або групи в соціальній системі. Він характеризує місце особистості в системі суспільних відносин, її діяльність в основних сферах життя і нарешті оцінку діяльності особистості суспільством, що відбивають певні кількісні і якісні показники (зарплата, премії, нагороди, звання, привілеї), а також самооцінку, яка може збігатися чи не збігатися з оцінкою суспільства або соціальної групи. Поділ індивідів за соціальним статусом і система мотивації виконання соціальних ролей, що відповідають цим статусам, складають основу соціального порядку в суспільстві [27].
Слід зазначити, що інтенсивність впливу груп на поведінку споживача залежить від:
1. Оцінки споживачем групи - більш інтенсивно впливає група, думку якої споживач цінує.
2. Типу товару - наприклад, групи менше впливають на вибір товарів першої необхідності, оскільки ні сам товар, ні його марка не цікаві для оточуючих.
З впливом соціальних факторів пов'язані дуже важливі для маркетологів ефекти [12]:
1. Ефект Торстейна Веблена. Означає демонстраційне, престижне споживання. Полягає в тому, що споживачі орієнтовані на споживання таких товарів, які підкреслюють їх високий соціальний статус. Введення торгових марок, брендів, перенесення марочних етикеток на лицьовий бік одягу - все це спрямовано на те, щоб підкреслити соціальний статус власника товару.
2. Ефект приєднання до більшості. За даними досліджень більшість людства прагне до конформізму. Як наслідок, споживач намагається купувати те, що й більшість. Важливу роль відіграє намагання бути в рамках існуючої модної тенденції, не відставати від інших, особливо від груп членства. На використанні цього ефекту побудовано багато рекламних звернень.
3. Ефект сноба. Є повною протилежністю попередньому. Людина-сноб ніколи не купить товар (марку) тому, що її купують чи споживають інші. Такі покупці потребують ексклюзивних марок, виробів, виготовлених в одиничному екземплярі або невеликими серіями.
Схожі статті
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.1. Вплив культурних факторів
3.1. Вплив культурних факторів. 3.2. Вплив належності до соціального класу. 3.3. Вплив соціальних факторів. 3.4. Вплив родини. 3.5. Ситуативні чинники....
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 1.2 Підходи та етапи аналізу поведінки споживачів
Вивчення людей як споживачів почалося тільки з середини 1960-х років. Примітка Поштовхом для подібних досліджень стала потреба маркетологів у знаннях про...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 1.1. Економічний обмін, його умови
1.1. Економічний обмін, його умови. 1.2. Під ходи та етапи аналізу поведінки споживачів. 1.1. Економічний обмін, його умови В атмосфері формування...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 1.ПОВЕДІНКА СПОЖИВАЧІВ В УМОВАХ ЕКОНОМІЧНОГО ОБМІНУ
1.1. Економічний обмін, його умови. 1.2. Під ходи та етапи аналізу поведінки споживачів. 1.1. Економічний обмін, його умови В атмосфері формування...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 3. ЧИННИКИ ЗОВНІШНЬОГО ВПЛИВУ НА ПОВЕДІНКУ СПОЖИВАЧІВ
3.1. Вплив культурних факторів. 3.2. Вплив належності до соціального класу. 3.3. Вплив соціальних факторів. 3.4. Вплив родини. 3.5. Ситуативні чинники....
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - Тема 2. ПОНЯТТЯ, СТРУКТУРА І СУТНІСТЬ ПОВЕДІНКИ СПОЖИВАЧІВ
2.1. Мікроекономічний підхід до моделювання поведінки споживачів. 2.2. Психологічний підхід до вивчення поведінки споживачів. 2.3. Соціологічні та...
-
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - ВСТУП
В ринкових умовах без знання поведінки споживачів неможливо ефективно працювати на ринку. Саме ті підприємства, які зуміють дослідити особливості...
-
1. Нормативна регуляція поведінки та її вплив на поведінку особистості. 2. Психологічні аспекти правової поведінки. 3. Психологічна характеристика...
-
1. Нормативна регуляція поведінки та її вплив на поведінку особистості. 2. Психологічні аспекти правової поведінки. 3. Психологічна характеристика...
-
В основу юридичного механізму соціального захисту покладено категорію соціального ризику. Проблема ризиків має історичний характер. У ринкових відносинах...
-
Визнання України соціальною державою (ст. 1 Конституції України), а також загострення соціальних проблем у зв'язку з переходом до ринкової економіки...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДИНИ І ПОВЕДІНКА ТВАРИН
РОЗДІЛ 1. ЩО ТАКЕ ДІЯЛЬНІСТЬ § 3. Сутність людської діяльності Чим активність людини відрізняється від активності інших істот? Чи може людина жити,...
-
Соціологія - Сірий Є. В. - 3. Система соціального контролю
Система соціального контролю є одним із елементів механізму соціалізації особистості. Соціалізацію ми уявляли як процес освоєння культурних норм та...
-
Соціологія - Сірий Є. В. - 1. Різновиди соціального зв'язку
1. Різновиди соціального зв'язку У найбільш загальному значенні "суспільство", а рівноцінно - "соціальна система" - розуміється як сукупність...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ПОВЕДІНКА, ЩО ВІДХИЛЯЄТЬСЯ ВІД НОРМ
Далеко не завжди поведінка людей відповідає соціальним нормам. Навпаки, в багатьох випадках відбувається їхнє недотримання, порушення. Поведінка, яка не...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - Тема 2. Теорія граничної корисності і поведінка споживача
Тема 2. Теорія граничної корисності і поведінка споживача Споживач, виходячи на ринок, має мету придбати деяку кількість товарів або послуг для того, щоб...
-
Соціологія - Сірий Є. В. - 4. Соціальні організації
Із соціальними інститутами тісно пов'язані і соціальні організації. Суспільство неможливе без організацій - банків, підприємств, університетів,...
-
Педагогіка - Фіцула М. М. - Вплив середовища на розвиток і формування особистості
Розвиток людини від індивідуального до суспільного відбувається у певному середовищі і під його впливом. Середовище - комплекс зовнішніх явищ, які...
-
Маркетинг - Гаркавенко С. С. - Вивчення споживачів
Споживачі е об'єктом особливого інтересу фірми, оскільки, зрештою, саме від їхнього вибору залежить успіх діяльності фірми. Вивчення споживачів...
-
Економіка торгівлі - Марцин B. C. - 3. Роль торгівлі у формуванні розумних потреб споживачів
Потреби як економічна категорія тісно пов'язані зі способом життя. Вивчення та вдосконалення способу життя є завданням великого значення. Знання основних...
-
Навчальні цілі: - розкрити сутність, структуру та особливості організаційної поведінки особистості; - визначити сутність та види структури персоналу...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 6. Соціальні норми і поведінка з відхиленням від них
Чи слушно, що діяльність кожної людини контролюється суспільством? Добре це чи погано? Чи існують правила поведінки для всіх? Яка людина може стати...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу
Плюралістичні теорії, На відміну від розглянутих раніше моністичних, виходять з основного положення, що пояснити поведінку людини можна лише за допомогою...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - Соціальна поведінка людини
3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу 3.3. Системно-структурний підхід до розуміння...
-
Правознавство - Копиленко О. П. - 4. Правомірна поведінка. Правопорушення
Очевидним є той факт, що правовідносини неможливі без суб'єктів права - їх має бути не менше двох. Необхідною є також правова норма, без якої суспільні...
-
Сучасні різновиди туризму - Кляп М. П. - 3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс
3.1. Поведінка людини: соціологічний дискурс 3.2. Туристична поведінка з позицій плюралістичного підходу 3.3. Системно-структурний підхід до розуміння...
-
Право соціального захисту - Болотіна Н. Б. - Соціальні права і держава
Належність окремих прав до певної категорії визначила їх долю, їх життя у правовій формі та різні засоби юридичного захисту. Права першого покоління...
Поведінка споживачів - Прокопенко О. В. - 3.2. Вплив належності до соціального класу