Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Потенціал трудових ресурсів підприємства

Потенціал трудових ресурсів підприємства, як часткового елементу носія - це їх властивість забезпечити досягнення як виробничої (кадровий потенціал), так і економічної (трудовий потенціал) мети.

Потенціал трудових ресурсів підприємства потребує не тільки оцінки, але й діагностики, оскільки крім великого впливу на вартість підприємства, він має не менше значення у поточних результатах його господарчої діяльності. Для цілей оцінки вартості підприємства насамперед важливим є визначення потенціалу його трудових ресурсів в цілому або ведучих спеціалістів окремо, якщо їх роль у створенні потрібного рівня конкурентоспроможності об'єкту оцінки є визначною. Виходячи з цього, потенціал трудових ресурсів потребує аналізу на всіх рівнях його інтеграції - від окремого працівника до повністю сформованого колективу.

Трудовий потенціал працівника являє собою властивість забезпечити обсяг виробництва, потрібний для отримання прибутку на конкретній операції технологічного циклу при визначеному рівні витрат часу працівника (трудомісткості операції), машино-годин використання обладнання, витрат матеріалів та енергії. Показниками оцінки в цьому разі є фонд часу одного працівника, вартість одної години праці (або певного часу за контрактом, акордом, іншими умовами оплати) за рівнем кваліфікації та умов конкретного робочого місця, посади, зобов'язань за контрактом, рівня припустимого браку, нормативів матеріальних витрат, рівня виконання умов контракту, угоди, колективного договору та інші. Таким чином, рівень використання трудового потенціалу буде залежати від рівня автоматизації, організації виробництва та управління, рівня роботи постачання та збуту продукції та інших виробничих факторів. Основним показником виміру у цьому випадку є виробіток на одного працівника, працюючого, спеціаліста, керівника.

При необхідності виділення вкладу конкретного працівника (наприклад, для подовження контракту) може бути виділено його особистий вклад за специфікою виконуваних обов'язків (зростання збуту або прибутку за конструктивним, технологічним, організаційним, управлінським рішенням).

При оцінюванні вартості цілого об'єкту (фірми, підприємства) за первинну одиницю виміру віддачі колективу слід приймати валовий доход за винятком усіх валових витрат, податків, платежів за кредитами тощо. В залежності від цілей оцінки іноді до розрахунку приймається доход, як знов створена на даному підприємстві вартість у класичному розумінні (тобто заробітна плата та прибуток). Вимір може бути здійснено у натуральних, умовно-натуральних, часових або грошових одиницях. У якості показника може бути також прийнято чистий прибуток підприємства до розподілення, за яким вимір буде виконуватись лише у грошових одиницях, але не слід забувати, що виробіток відображує не рівень потенціалу, а лише рівень його фактичного використання. У будь-якому разі трудовий потенціал відображує кількісну характеристику властивості приносити прибуток окремого працівника та групи (всього колективу).

Дослідники, які виділяють лише кадровий потенціал, визначають його як сукупність здібностей і можливостей кадрів забезпечувати досягнення цілей довгострокового (перспективного) розвитку підприємства [75,105,141,172], або як "сукупність здібностей і можливостей кадрів забезпечувати ефективне функціонування організації" [131], що майже те саме, оскільки досягнення перспективних цілей залежить від ефективного поточного функціонування об'єкту.



Схожі статті




Потенціал і розвиток підприємства - Бачевський Б. Є. - Потенціал трудових ресурсів підприємства

Предыдущая | Следующая