Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Фази суспільного виробництва
Фази суспільного виробництва
Нагадаємо, насамперед, відому істину про те, що основою життя людського суспільства є виробництво матеріальних і духовних благ: щоб жити, трудитися, створювати блага, люди повинні їсти, пити, мати одяг, житло, тобто постійно споживати матеріальні і духовні блага. А споживати можна лише те, що створене людською працею. Тому суспільство завжди має виробляти засоби до життя.
Процес виробництва матеріальних і духовних благ являє собою трудову діяльність людей.
Суспільне виробництво за своєю структурою складається з таких елементів:
Власне виробництво;
Розподіл;
> пофазна структура виробництва обмін;
Споживання.
Ці елементи називають фазами виробництва, тому дану структуру можна назвати пофазною структурою виробництва. Фази між собою тісно взаємопов'язані, хоч кожна з них відносно відокремлена, тобто має певні характерні особливості.
Насамперед, тісно взаємозумовлені власне виробництво і споживання. Споживання являє собою використання створених благ. Воно буває двох видів: виробниче і особисте.
Виробниче споживання - це споживання засобів виробництва і робочої сили працівника при виготовленні суспільно-необхідного продукту. Отже, цей вид споживання фактично означає виробництво. З цим пов'язане і Особисте споживання, в процесі якого відбувається відтворення робочої сили.
Споживання визначає мету виробництва і його структуру. Виробництво створює предмет споживання, породжує нове споживання, визначає спосіб споживання.
Отже, власне виробництво і споживання, відрізняючись певним чином за своїми функціями і роллю тісно між собою пов'язані і лише в своїй єдності можуть представляти виробництво.
З цього взаємозв'язку слід виділити особисте споживання як процес задоволення потреб суспільства і кожного його члена в матеріальних і духовних благах. Воно виступає логічною кінцевою метою будь-якого виробництва. Тому весь процес суспільного виробництва має носити споживацький характер, тобто кінцевою метою передбачати створення продукції для задоволення особистих потреб всіх членів суспільства. Якщо ж зв'язок між виробництвом і споживанням десь втрачається, то трудова діяльність стає безглуздою, або перетворюється у виробництво заради виробництва, а не для споживання.
Сучасна економічна ситуація в Україні значною мірою обумовлена деформованою структурою економіки, для якої характерна надзвичайно мала частка галузей споживчого сектора. Так, у 2006 р. в структурі реалізованої продукції промисловості питома вага харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів становила 15,5%, а галузей легкої промисловості (текстильне виробництво; виробництво одягу, хутра та хутряних виробів; виробництво шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів) - всього 1,5%. Тому одним з важливих завдань структурних перетворень на найближчі роки має стати переорієнтація значних ресурсів на розвиток галузей, які задовольняють споживчий попит населення.
Перш ніж увійти у фазу споживання продукт має пройти стадії розподілу і обміну.
Розподіл виступає в трьох видах:
А) розподіл засобів виробництва;
Б) розподіл трудових ресурсів;
В) розподіл предметів споживання.
У процесі розподілу встановлюється частка певного суб'єкта (трудового колективу чи окремої особи) в отриманні суспільного продукту. Але щоб одержати саме те, що необхідне для задоволення конкретних потреб суспільства, виробничого підрозділу (колективу) або людини, продукт має пройти стадію обміну.
Обмін виступає в трьох видах:
А) обмін діяльністю і здібностями;
Б) обмін засобами виробництва;
В) обмін предметами споживання.
Виробництво, розподіл, обмін і споживання завжди слід розглядати як органічне ціле. Це дозволяє розкрити зміст Економічного ладу як субординованої системи економічних відносин.
Основне виробництво, виробнича і соціальна інфраструктури
За сферами економічної діяльності людей в суспільному виробництві можна виділити три великих блоки галузей:
1) основне виробництво;
2) виробнича інфраструктура;
3) соціальна інфраструктура.
Основне виробництво - це галузі матеріального виробництва, де безпосередньо виготовляються предмети споживання і засоби виробництва. Примноження суспільного багатства залежить саме від цих галузей, від їх технічного рівня. Це: сировинний комплекс, паливно-енергетичний комплекс, металургійний комплекс, агропромисловий комплекс, хімічно-лісовий комплекс, виробництво товарів народного споживання, інвестиційний комплекс. Наприклад, на сьогодні в Україні лише в промисловості нараховується близько 55 тис. підприємств, які виробляють промислову продукцію.
У галузях основного виробництва зосереджується основна маса ресурсів. Так, у валовому національному продукті сфера промислового виробництва в Україні посідає 55,8%, у той час як у Великобританії - 29,8%, Франції - 29,6%, США - 26,2%, Японії -33,8%.
Виробнича інфраструктура являє собою комплекс галузей, які обслуговують основне виробництво і забезпечують ефективну економічну діяльність на кожному підприємстві і в народному господарстві в цілому.
До цих галузей відносяться:
- транспорт, зв'язок, торгівля, кредитно-фінансові заклади;
- спеціалізовані галузі ділових послуг (інформаційних, рекламних, лізингових, консультаційних, інженерно-будівельних та ін.).
Надаючи послуги виробництву, сприяючи підвищенню його ефективності і поліпшуючи умови праці, господарська діяльність даних галузей фактично рівнозначна примноженню суспільного багатства. Тому розширення виробничої інфраструктури і перетворення її в крупний сектор господарства є однією з найважливіших закономірностей індустріального розвитку економіки.
У розвинутих країнах сфера виробничих послуг - це велика і високоефективна галузь суспільної діяльності. Наприклад, у США в цій сфері створюється більше 1/5 частини валового внутрішнього продукту. З наведених даних переконливо випливає такий важливий висновок: У сучасних умовах важливішим напрямом удосконалення суспільного виробництва в Україні має бути прискорений розвиток виробничої інфраструктури.
Основне виробництво і виробнича інфраструктура в цілому складають сферу матеріального виробництва. Але із розвитком суспільства зростають потреби в духовних благах, які створюються в нематеріальній сфері. Це обумовлює існування соціальної інфраструктури.
Соціальна інфраструктура - це нематеріальне виробництво, де створюються нематеріальні форми багатства, які відіграють вирішальну роль у розвитку трудящих, примноженні їх розумових та фізичних здібностей, професійних знань, підвищенні освітнього і культурного рівня.
Тривалий час в економічній літературі ця сфера людської діяльності відносилася до невиробничої сфери. Підставою такого висновку було те, що в ній не створюються матеріальні блага.
Звичайно, невиробнича сфера існує: держапарат, апарат управління громадських рухів, армія, міліція. Проте всю соціальну інфраструктуру віднести до невиробничої сфери не можна. Тут створюються послуги, які задовольняють соціальні і духовні потреби людей.
Праця, що створює послуги, є суспільно необхідною і суспільно корисною. Вона є рівноцінною праці у сфері матеріального виробництва, тому її слід визнати продуктивною працею. Тому соціальна інфраструктура - це сфера нематеріального виробництва, і її не можна ототожнювати з невиробничою сферою.
Соціальна інфраструктура Включає такі галузі:
- охорона здоров'я і фізична культура;
- загальна середня, спеціальна середня, професійно-технічна і вища освіта, система;
- підвищення кваліфікації і т. п.;
- житлово-комунальне господарство;
- пасажирський транспорт і зв'язок;
- побутове обслуговування;
- культура і мистецтво.
Згідно з прийнятою у статистиці практикою обліку до соціальної сфери належить наука, так як вона є однією з форм суспільної свідомості, одним з головних факторів духовного розвитку людини. Але прикладна наука має включатися в процес матеріального виробництва: вона виступає як безпосередня продуктивна сила.
Такий розподіл характерний і для Торгівлі, транспорту, зв'язку: Ці галузі належать як до матеріального виробництва (в міру продовження в них процесу виробництва), так і до нематеріального виробництва (у сфері обслуговування людей).
Охорона навколишнього середовища Може бути віднесена до матеріального і нематеріального виробництва не так безпосередньо: до матеріального виробництва - так як впровадження природоохоронних технологій здійснюється шляхом вдосконалення виробництва; до соціальної сфери - так як покращення навколишнього середовища безпосередньо пов'язане зі створенням сприятливих умов для життя людини.
Оптимальне співвідношення матеріального і нематеріального виробництва дозволяє забезпечувати поєднання матеріального добробуту і духовного розвитку людини.
Досвід показує, що соціальна інфраструктура в розвинутих країнах поступово перетворюється в основну сферу людської діяльності. Так, у США у сфері соціальних послуг створюється більше половини валового внутрішнього продукту, в Україні цей показник складає 33,6%.
Обсяг і якість соціальних послуг яскраво характеризує економічний прогрес суспільства та рівень життя населення. Тривалий час недооцінка ролі цієї сфери обумовлювала значне відставання розвитку у нас саме тих галузей, які сьогодні визначають рівень цивілізованості суспільства, характер соціальної спрямованості суспільної діяльності: охорона здоров'я, побутове обслуговування населення, матеріально-технічна база науки, вищої і середньої освіти та ін. Тому сьогодні Важливим стратегічним завданням економіки має бути прискорений розвиток соціальної інфраструктури.
Важливою складовою частиною суспільного виробництва є також його організація і управління. Не потребує доказу те, що кожний економічний процес має бути певним чином організований. Причому в умовах посилення усуспільнення виробництва, розвитку поділу праці, спеціалізації і кооперування зростає значення чіткої організації всіх ланок економіки.
Суспільна організація виробництва має відповідати таким вимогам:
- створювати широкі можливості для природно-історичного процесу економічного розвитку з оптимальним поєднанням ринкових і державних методів регулювання економіки, не допускаючи волюнтаристського втручання у виробництво;
- реалізувати останні досягнення науково-технічного прогресу і бути адекватною наявному рівню реального усуспільнення виробництва. Лише за цієї умови організація виробництва сприятиме економічному розвитку та підвищенню його ефективності. У цілому структуру суспільного виробництва можна зобразити за допомогою такої схеми (див. рис. 3.1).
Схожі статті
-
Фази суспільного виробництва Нагадаємо, насамперед, відому істину про те, що основою життя людського суспільства є виробництво матеріальних і духовних...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 1. ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІКИ ТА ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН
§ 1. ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІКИ ТА ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН Поняття економіки Вивчення кожної науки починається з визначення її предмета, тобто того кола питань, які...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Виробничі відносини
§ 1. ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІКИ ТА ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН Поняття економіки Вивчення кожної науки починається з визначення її предмета, тобто того кола питань, які...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Поняття економіки
§ 1. ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІКИ ТА ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН Поняття економіки Вивчення кожної науки починається з визначення її предмета, тобто того кола питань, які...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Глава 1. ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ В СИСТЕМІ ЕКОНОМІЧНИХ НАУК
§ 1. ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІКИ ТА ВИРОБНИЧИХ ВІДНОСИН Поняття економіки Вивчення кожної науки починається з визначення її предмета, тобто того кола питань, які...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Неолібералізм
Одночасно з кейнсіанством формується неолібералізм (з лат. ИЬвтаНз - Вільний), методологічною основою якого стають ідеї традиційного лібералізму, нової...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Практична та методологічна функція
Незважаючи на те, що політична економія, мікро - і макроекономіка являють собою систему теоретичних наук, їх вивчення має велике значення в практичному...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Пізнавальна функція
Незважаючи на те, що політична економія, мікро - і макроекономіка являють собою систему теоретичних наук, їх вивчення має велике значення в практичному...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Формування економічного мислення
Незважаючи на те, що політична економія, мікро - і макроекономіка являють собою систему теоретичних наук, їх вивчення має велике значення в практичному...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 3. ЦІЛІ ТА ФУНКЦІЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ
Незважаючи на те, що політична економія, мікро - і макроекономіка являють собою систему теоретичних наук, їх вивчення має велике значення в практичному...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Політична економія
Політична економія Економічні відносини різноаспектні. Окремі їх сторони вивчаються системою економічних наук, а саме: - політичною економією; -...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 1. ПОТРЕБИ ЯК РУШІЙНИЙ МОТИВ ВИРОБНИЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
§ 1. ПОТРЕБИ ЯК РУШІЙНИЙ МОТИВ ВИРОБНИЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Економічні відносини, які є предметом вивчення економічної теорії, складаються у виробництві, або з...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Глава 3. ПОТРЕБИ, РЕСУРСИ ТА ВИРОБНИЧІ МОЖЛИВОСТІ СУСПІЛЬСТВА
§ 1. ПОТРЕБИ ЯК РУШІЙНИЙ МОТИВ ВИРОБНИЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Економічні відносини, які є предметом вивчення економічної теорії, складаються у виробництві, або з...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 2. ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ В СИСТЕМІ ЕКОНОМІЧНИХ НАУК
Політична економія Економічні відносини різноаспектні. Окремі їх сторони вивчаються системою економічних наук, а саме: - політичною економією; -...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Утопічний соціалізм
Соціальні утопії періоду XV-XVIII ст. Т. Мора, Т. Кампанелли, Дж. Лілберна, Дж. Вінстенлі, Ж. Мельє відобразили перехід соціально-економічної думки від...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Меркантилізм
У період середньовіччя в суспільній думці Західної Європи переважала канонічна доктрина, яка демагогічно проголошувала ідеалом суспільну власність, але...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 2. ФОРМУВАННЯ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ ЯК НАУКИ
У період середньовіччя в суспільній думці Західної Європи переважала канонічна доктрина, яка демагогічно проголошувала ідеалом суспільну власність, але...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 5. ЕКОНОМІКА ПОЗИТИВНА І ЕКОНОМІКА НОРМАТИВНА
При вивченні економіки важливе значення має розмежування двох її складників. Перший отримав назву "економіка позитивна", другий - "економіка нормативна"....
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Мікро - і макроекономіка
Крім політичної економії, економічну теорію вивчають у курсах мікроекономіки і макроекономіки. Нерідко їх об'єднують в один курс "Економікс". Останній...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Взаємозв'язок економічних наук
Крім політичної економії, економічну теорію вивчають у курсах мікроекономіки і макроекономіки. Нерідко їх об'єднують в один курс "Економікс". Останній...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - ПЕРЕДМОВА
Економіка являє собою систему економічних відносин, яка складається як на рівні окремих господарюючих суб'єктів, так і на рівні національної економіки в...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Використання середніх величин
Багатогранність відносин, що виникають у процесі економічної діяльності, вивчається за допомогою аналізу і синтезу. Аналіз - Це процес розумового або...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 1. ЗАРОДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
§ 1. ЗАРОДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ Історичний екскурс економічної думки у минуле показує, що люди завжди прагнули теоретично усвідомити економічні умови...
-
§ 1. ЗАРОДЖЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ Історичний екскурс економічної думки у минуле показує, що люди завжди прагнули теоретично усвідомити економічні умови...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Поєднання теорії і практики
Багатогранність відносин, що виникають у процесі економічної діяльності, вивчається за допомогою аналізу і синтезу. Аналіз - Це процес розумового або...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Кейнсіанська теорія
До сучасної відносять широкий спектр теорій, концепцій, шкіл західної економічної науки ХХ - поч. ХХІ ст., її основними напрямами є Кейнсіанство,...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - § 3. ОСНОВНІ НАПРЯМИ СУЧАСНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
До сучасної відносять широкий спектр теорій, концепцій, шкіл західної економічної науки ХХ - поч. ХХІ ст., її основними напрямами є Кейнсіанство,...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Поєднання якісного і кількісного аналізу
Багатогранність відносин, що виникають у процесі економічної діяльності, вивчається за допомогою аналізу і синтезу. Аналіз - Це процес розумового або...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Класична політична економія
Закінчення періоду меркантилізму збіглося з тенденціями обмеження прямого державного контролю над економічною діяльністю. "Laissez faire" (незалежність...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Абстрактний метод
Багатогранність відносин, що виникають у процесі економічної діяльності, вивчається за допомогою аналізу і синтезу. Аналіз - Це процес розумового або...
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Фази суспільного виробництва