Підприємництво - Гой І. В. - РОЗДІЛ 2. ГАЛУЗІ ТА ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
2.1 Види господарської діяльності та їх класифікація
Будь-яке підприємництво тією чи іншою мірою пов'язане з основними фазами відтворювального циклу - виробництвом продукції, виконанням робіт і наданням послуг, обміном і розподілом товарів, а також їх споживанням. Згідно з цим і виокремлюються види підприємницької діяльності.
У навчальній літературі з питань підприємництва присутні різні погляди на класифікацію видів підприємницької діяльності, найбільш поширенням є поділ підприємництва на такі Основні види:
1) Виробниче Підприємництво - це діяльність з виробництва продукції і надання послуг матеріального характеру. Наприклад, діяльність підприємств галузі машинобудування, харчової промисловості, будівництва, транспорту;
2) Торговельне Підприємництво - діяльність у сфері товарного обігу, спрямована на реалізацію продукції, а також допоміжна діяльність, яка забезпечує її реалізацію шляхом надання відповідних послуг. Наприклад, до сфери торговельного підприємництва відносяться торгові доми, оптові бази, підприємства роздрібної торгівлі; товарні біржі; діяльність комівояжера, дистриб'ютора, брокера, дилера на товарній біржі, комісіонера, консигнанта;
3) Фінансове Підприємництво, що пов'язане з обігом вартостей. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання включає грошове та інше фінансове посередництво, страхування, а також допоміжну діяльність у сфері фінансів і страхування. Наприклад, до цієї сфери відносяться комерційні банки, фондові, валютні біржі, інвестиційні, страхові, аудиторські фірми.
Останнім часом виділяють окремим видом інформаційне підприємництво (інжинірингова, консультативна (консалтингова) діяльність, проведення маркетингових досліджень, послуги з використання комп'ютерних технологій, електронного бізнесу).
Рисунок 2.1- Основні види підприємництва
Перспективним видом підприємництва є надання різноманітних послуг як підприємцям, так і населенню. В індустріально розвинутих країнах у сфері послуг зайнято до 75-80% працездатного населення, в Україні - 12,5% [113].
Будучи відносно самостійними, види підприємницької діяльності взаємно переплітаються, доповнюють один одного. При цьому пріоритет треба віддати виробничому підприємництву. Ця діяльність здійснюється підприємствами, що виготовляють різноманітну продукцію, виконують будівельні, ремонтні та інші роботи. Ці підприємства можуть і самі реалізувати свою продукцію, але головна їх функція - виробництво.
Виробниче підприємництво є найважливішим, визначальним, провідним видом підприємницької діяльності. Воно також є найбільш складною справою, адже для цього потрібні приміщення, виробниче обладнання, надійні постачальники сировини та матеріалів, робітники відповідної кваліфікації, значний стартовий капітал. Тому значна частина вітчизняних підприємців віддає перевагу торговельному та фінансовому підприємництву. Однак без виробничого підприємництва, торговельний бізнес на національному рівні не мав би матеріальної основи, залишилася б лише можливість торгувати імпортними товарами. Виробниче підприємництво тісно пов'язане з бізнесом у сфері обігу, сприяє йому. Товари, що виробляються, необхідно продавати, обмінювати на гроші або на інші товари. З історії розвитку підприємництва видно, що бізнес у сфері ремесел породжував купецький бізнес (комерційне підприємництво). При цьому виробництво не завжди займало активну позицію. Комерційний бізнес, зокрема торгівля, яка мала попит на товари, значно активізувала виробниче підприємництво.
Найбільший розвиток у період переходу до ринку в Україні одержало торговельне підприємництво. При веденні справ в сфері торгівлі немає необхідності купувати коштовне виробниче обладнання, мати в розпорядженні відповідні технології виготовлення продукції та кваліфікованих робітників, витрачати певний час на виробничий цикл виготовлення виробу. Вкладений у торгові операції капітал швидко обертається та приносить прибуток. Тому саме сюди направили свої зусилля багато енергійних, ініціативних людей.
Суб'єкти підприємницької діяльності можуть здійснювати різні види господарської діяльності, особливості яких враховуються у правовому регулюванні діяльності та у здійсненні державного управління.
Згідно з Господарським Кодексом України вид господарської (економічної) діяльності має місце у разі об'єднання ресурсів (устаткування, технологічних засобів, сировини та матеріалів, робочої сили) для створення виробництва певної продукції або надання послуг. Окремий вид діяльності може складатися з єдиного простого процесу або охоплювати ряд процесів, кожний з яких входить до відповідної категорії класифікації.
Сукупність усіх виробничих одиниць, які здійснюють переважно однакові або подібні види діяльності, складає Галузь. Загальна класифікація галузей національного господарства є складовою частиною єдиної системи класифікації і кодування техніко-економічної та статистичної інформації.
До Сфери матеріального виробництва Належать галузі, які визначаються видами діяльності, що створюють, відновлюють або знаходять матеріальні блага (продукцію, енергію, природні ресурси), а також продовжують виробництво у сфері обігу (реалізації) шляхом переміщення, зберігання, сортування, пакування продукції чи інших видів діяльності. До даної сфери належать суб'єкти господарювання в галузях промисловості, сільського, лісового господарства, будівництва, торгівлі, транспорту, зв'язку та інших послуг виробничого характеру.
Усі інші види діяльності у сукупності становлять сферу нематеріального виробництва (невиробничу сферу) (рисунок 2.2).
Рисунок 2.2 - Сфери та галузі національної економіки
У галузях матеріального виробництва здійснюється виробництво матеріальних благ, призначених як для використання у сфері виробництва в якості засобів виробництва (продукція виробничо-технічного призначення), так і для використання у сфері особистого споживання (вироби народного споживання).
Центральним органом виконавчої влади з питань стандартизації затверджений державний стандарт України - Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД). Класифікацію видів економічної діяльності створено на основі NACE (Rev. 2), упровадженої Регламентом (ЄС) Європейського парламенту та ради від 20 грудня 2006 року N 1893/2006.
Об'єктами класифікації у КВЕД є види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців, що їх на вищих рівнях класифікації групують у галузі.
Найбільш узагальнені угруповання видів економічної діяльності на рівні секцій КВЕД дають змогу виділити основні галузі економіки. Але деякі з них поєднують кілька галузей.
КВЕД побудовано за ієрархічною системою кодування із застосуванням літерно-цифрового коду. Літерні познаки секцій використовують як рубрикатор і їх не використовують у кодуванні. Подальшу деталізацію секцій КВЕД - розділ, група, клас - позначають цифровими кодами.
Структура кодового позначення об'єкта КВЕД
Де Y - секція (літери латинської абетки від A до U) XX - розділ XX. X - група XX. XX - клас
КВЕД згармонізовано на рівні Y XX (розділ) з Міжнародною стандартною галузевою класифікацією всіх видів економічної діяльності (ISIC, Rev. 4 - 2008) та на рівні Y XX. XX (клас) - з Класифікацією видів економічної діяльності ЄС (NACE, Rev. 2 - 2006). Основне призначення КВЕД - визначати та кодувати основні та другорядні види економічної діяльності юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Для віднесення суб'єкта господарювання до відповідної категорії обліку визначаються основні, другорядні та допоміжні види господарської діяльності.
Основний вид економічної діяльності - вид діяльності статистичної одиниці, на який припадає найбільший внесок у валову додану вартість (або визначений інший критерій). Другорядні види економічної діяльності - це будь-які інші (крім основного) види економічної діяльності суб'єкта з виробництва товарів або надання послуг.
Допоміжні види економічної діяльності - це види діяльності, які виконують переважно у сфері послуг, а їх результати використовує сам суб'єкт задля обслуговування його основного та другорядних видів економічної діяльності (керування підприємством, бухгалтерський облік, транспортування, складування, закупівля, збут, ремонт, технічне обслуговування тощо).
Класифікатор видів економічної діяльності, прийнятий у 2005 Році, дійсний до 1 січня 2012Року, далі вступає в силу новий КВЕД ДК 009:2010 [4].
Нижче наведені (секції) КВЕД ДК 009:2010:
Секція А - Сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство
Секція В - Добувна промисловість і розроблення кар'єрів Секція С - Переробна промисловість
Секція Б - Постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря
Секція Е - Водопостачання; каналізація, поводження з відходами Секція Б - Будівництво
Секція О - Оптова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів
Секція Н - Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність
Секція I - Тимчасове розміщування й організація харчування Секція і - Інформація та телекомунікації Секція К - Фінансова та страхова діяльність Секція Ь - Операції з нерухомим майном Секція М - Професійна, наукова та технічна діяльність Секція N - Діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування
Секція О - Державне управління й оборона; обов'язкове соціальне страхування
Секція Р - Освіта
Секція 0 - Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги Секція Я - Мистецтво, спорт, розваги та відпочинок Секція 8 - Надання інших видів послуг Секція Т - Діяльність домашніх господарств Секція и - Діяльність екстериторіальних організацій і органів Класифікація видів економічної діяльності має велике значення, тому що коди КВЕД фактично присутні в усіх базах даних органів влади України. КВЕД використовується при реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Кількість суб'єктів господарювання за даними Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та Державного комітету статистики України наведена в таблиці 2.1.
Таблиця 2.1 - Кількість суб'єктів ЄДРПОУ за видами економічної діяльності [117].
Види економічної діяльності |
На 1.01.2010 |
На 1.07.2011 |
Усього. в тому числі |
1258513 |
1314720 |
Сільське господарство, мисливство, лісове господарство |
85471 |
85659 |
Рибальство, рибництво |
2064 |
2200 |
Промисловість |
125303 |
129210 |
■ добувна промисловість |
4921 |
5160 |
■ переробна промисловість |
114726 |
118208 |
■ виробництво та розподілення електроенергії, газу та води |
5656 |
5842 |
Будівництво |
90402 |
91905 |
Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку |
313257 |
329422 |
Діяльність готелів та ресторанів |
22340 |
23251 |
Діяльність транспорту та зв'язку |
40608 |
44811 |
Фінансова діяльність |
18629 |
18314 |
Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям |
167626 |
182624 |
Державне управління |
51888 |
52179 |
Освіта |
45541 |
46797 |
Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги |
33202 |
35316 |
Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту |
170186 |
182568 |
Співвідношення обсягів реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності у 2010 році наведено на рис. 2.3. Як бачимо, найбільшу частку становлять обсяги реалізації промисловості та торгівлі.
Рисунок 2.3 - Обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності у 2010 році (за даними Державного комітету статистики України)
Схожі статті
-
Обмеження щодо здійснення підприємницької діяльності, а також перелік видів діяльності, в яких забороняється підприємництво, встановлюються законом....
-
Підприємництво - Гой І. В. - РОЗДІЛ 1. ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК ВИД ГОСПОДАРЮВАННЯ
1.1 Історія розвитку теорії підприємництва Сутність підприємництва є предметом інтенсивного вивчення як в популярній, так і в науковій літературі. На...
-
Відповідно до законодавства України, суб'єктами підприємницької діяльності є: 1) господарські організації (підприємства) - юридичні особи, які здійснюють...
-
Підприємництво - Гой І. В. - 1.3 Засади підприємницької діяльності в Україні
Згідно із Конституцією України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Основні засади господарювання в Україні визначає...
-
Підприємництво - Гой І. В. - 1.5 Державне регулювання підприємництва
Держава і підприємництво вступають у певні відносини, в яких кожна зі сторін має значний вплив. Держава має потребу в підприємництві, оскільки ринкова...
-
Підприємництво - Гой І. В. - 1.2 Роль підприємництва в суспільстві
Формування ефективної ринкової системи господарювання в Україні пов'язане з розвитком масштабів підприємницької діяльності в усіх галузях економіки....
-
Підприємництво - Гой І. В. - 1.6 Захист прав підприємців та споживачів
Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються...
-
Підприємництво - Гой І. В. - 1.1 Історія розвитку теорії підприємництва
1.1 Історія розвитку теорії підприємництва Сутність підприємництва є предметом інтенсивного вивчення як в популярній, так і в науковій літературі. На...
-
Підприємництво - Гой І. В. - ВСТУП
Ринкова економіка побудована на підприємництві, яке є джерелом стійкого економічного розвитку країни. Ефективність підприємницької діяльності...
-
Ключовим поняттям господарського права є поняття господарської діяльності, яке ми знаходимо в різних нормативно-правових актах. Зокрема, у Законі України...
-
ТЕМА 1. ПОНЯТТЯ, ПРЕДМЕТ, МЕТОД І СИСТЕМА ГОСПОДАРСЬКОГО ПРАВА 1.1. Господарське право як галузь права. 1.2. Принципи господарського права. 1.3....
-
Господарське право - Вінник О. М. - 3. Види господарської діяльності
Господарська діяльність надзвичайно різноманітна, що викликає потребу її класифікації з метою забезпечення оптимального правового регулювання...
-
3.1. Поняття "виробництво", "підприємництво" і "підприємство" У процесі виробництва в аграрних підприємствах між людьми, між людьми і засобами...
-
Менеджмент сервісу - Сахно Є. Ю. - 1.1. Види і особливості послуг як об'єкта комерційної діяльності
Особливості послуг як товару. Способи забезпечення відповідності попиту на послуги їх пропозиції. Класифікація та систематизація послуг. 1.1. Види і...
-
Держава не повинна допускати як невиправданого втручання у господарську діяльність, так і економічної анархії, розгулу ринкової стихії, підкреслює В. К....
-
1.1. Предмет, мета, зміст та завдання дисципліни "Основи зовнішньоекономічної діяльності" Предметом навчальної дисципліни "Основи зовнішньоекономічної...
-
Перелік питань для розгляду і засвоєння: 1.1. Поняття і характерні риси підприємства, основні види його діяльності. 1.2. Нормативно-правові основи...
-
Основи підприємницької діяльності - Варналій З. С. - 4. Економіко-теоретичні знання і підприємництво
Підприємець - це суб'єкт, який поєднує в собі новаторські, комерційні та організаторські здібності для пошуку і розвитку нових видів і методів...
-
3.1. Маркетингові посередники як основа інфраструктури товарного ринку. Роль торгівлі в розвитку ринкової економіки Широка мережа маркетингових...
-
Ринкова економіка в демократичному суспільстві створює необхідні умови для самореалізації кожного і вибору такого виду діяльності, яка, на переконання...
-
1.1. Сутність підприємницької діяльності та її роль у формуванні ринкових відносин Підприємництво являє собою економічну діяльність, яка сприяє одержанню...
-
Господарське право - Щербина В. С. - 2. Засоби державного регулювання господарської діяльності
Перелік основних засобів регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання визначено в ч. 2 ст. 12 ГК. До нього входять: Державне...
-
1.1. Сутність категорій "управління", "менеджмент", "підприємництво". 1.2. Рівні управління та групи менеджерів. 1.3. Менеджери та підприємці: ролі та...
-
1.1. Сутність категорій "управління", "менеджмент", "підприємництво". 1.2. Рівні управління та групи менеджерів. 1.3. Менеджери та підприємці: ролі та...
-
2.1. Історія і перспективи розвитку аналізу господарської діяльності Дослідження будь-яких процесів і явищ повинно починатися з вивчення джерел їх появи....
-
Ключовим поняттям господарського права є поняття господарської діяльності, яке ми знаходимо в різних нормативно-правових актах, зокрема: Законі України...
-
Підприємництво, без сумніву, відіграє визначальну роль у реалізації завдань перехідного періоду. При цьому успішна трансформація...
-
Основи підприємницької діяльності - Варналій З. С. - 3.Функції ринку та його види
Система факторів виробництва, яка забезпечує перетворення речовин природи відповідно до потреб людей, створює матеріальні і духовні блага, якраз і є...
-
Зовнішньоекономічну діяльність Розуміють як один з аспектів ЗЕЗ, як сферу самостійної виробничо-комерційної діяльності підприємств і організацій. В ході...
-
У системі навчально-виховної роботи освітніх закладів туризм постає діяльністю, що поєднує подорож та пізнання довкілля. З огляду на це...
Підприємництво - Гой І. В. - РОЗДІЛ 2. ГАЛУЗІ ТА ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ