Педагогіка - Пальчевський С. С. - Виховання і навчання у Давній Греції
Давня Греція в епоху рабовласництва була країною, що складалася із кількох невеликих рабовласницьких держав (полісів). Найважливішими із них були Лаконія з головним містом Спартою і Аттіка - з Афінами. У цих містах-державах, як і у стародавньому Римі, культура рабовласництва досягла свого найвищого розвитку.
Система освіти та виховання тут мала дещо спільні ознаки, які полягали у тому, шо громадським вихованням були охоплені лише діти рабовласників, а діти рабів були позбавлені права навчання, оскільки їх безправних батьків розглядали як "знаряддя, яке говорить". Виховання ж проводилося в дусі зневажливого ставлення до фізичної пращ та безправного населення країни.
Лаконія (Спарта) була в основному землеробською країною, яка використовувала на полях працю рабів. Тому виховання в цій країні носило військово-фізичний характер. Воно здійснювалося державою і мало за мету підготовку стійких загартованих воїнів - майбутніх рабовласників.
Лише до 7 років хлопчики-спартиати жили вдома. Після цього їх забирали у державні навчально-виховні заклади - агели, в яких вони виховувалися і навчалися до 18 років під керівництвом відомих владі людей - педономів. Головний принцип навчання та виховання в агелах вдало висловив грецький історик Плутарх: "Що стосується читання і письма, - писав він, - то діти навчалися тільки найнеобхіднішому, все інше виховання переслідувало тільки одну мету - беззаперечний послух, витривалість і науку перемагати".
У роботі з підлітками особлива увага зверталася на фізичне виховання. Воно доповнювалося заняттями музикою, співом і релігійними танцями, які носили бойовий, військовий характер. Для виховання презирства і безжалісності до рабів підлітків залучали до участі в криптіях - нічних облавах на рабів, коли дозволялося вбивати будь-якого з них.
З юними майбутніми рабовласниками проводили спеціальні бесіди на моральну тему державні діячі. Вони розповідали про боротьбу з ворогами
Вітчизни, про мужність предків. Під час бесід вихованців привчали до чітких, коротких відповідей, що залишило свій слід у відомому понятті "лаконічна мова".
Вихованці are л підліткового віку щорічно брали участь у публічних випробовуваннях - змаганнях на терплячість та витривалість, добровільно йдучи на побиття різками перед вівтарем.
Юнаки 18-20 років переводилися в особливу групу ефебів, у якій вони несли військову службу.
Афінська система виховання базувалася на основі бурхливого розквіту культури в Афінах у V-IV ст. до н. е. Особливого розвитку набули природознавство, математика, історія, мистецтво, література, архітектура та скульптура.
Досліджуючи проблеми геніальності, відомий радянський учений-генетик В. П. Ефроїмсон так писав про Афіни того часу: "Якщо розслідувати історію людської цивілізації... то не можна не помітити одного вражаючого уяву факту: генії і чудові таланти дуже часто, з якоюсь дивною закономірністю з'являлися то тут, то там - спалахами, групами. Один із таких "спалахів" відбувся в "Золотий вік" Давніх Афін - у вік Перикла. У цього державного діяча одночасно збиралися такі визнані у всьому цивілізованому світі генії, як скульптор Фідій і творець безсмертних трагедій Софокл, філософи Сократ і Платон, Анаксагор, Зенон і Протагор. Майже всі вони були корінними громадянами Афін - міста, у якому ледве нараховувалося 60 тис. вільних громадян (за величиною щось близьке до м. Ужгорода)" (Ефроимсон В. П. "Божий дар" или естественный феномен?" //Народное образование. -1991. - С. 138).
Цікаво, що всі названі знаменитості не приїхали з інших районів Греції, а сформувалися на місці. Учений пояснює секрет такого "золотого викиду" насамперед середовищем, яке стимулювало певний вид творчої діяльності. Усе це були люди з одного соціального прошарку, зі стійкими традиціями, підкріпленими соціальною спадкоємністю. У спілкуванні, у взаємному впливі один на одного, а також завдяки тому, що їхня творчість потрібна була не тільки вузькому колу пошановувачів, а й широким масам вільного міського люду, усі вони змогли реалізувати властиві їм задатки. У давніх Афінах уперше в історії цивілізації народилася ідея гармонійного розвитку особистості.
Система виховання передбачала домашнє виховання до семи років. Потім хлопчиків забирали в школу, а дівчатка весь час перебували в жіночій половині будинку - гінекеї. Тут їх навчали рукоділлю, читанню, письму, грі на музичних інструментах. Вийшовши заміж, вони переходили в іншу гінекею, майже нічого не змінюючи у своєму житті.
Хлопчики від 7 до 14 років навчалися в приватних школах граматистів і кіфаристіе (одночасно або послідовно - спочатку в школі граматиста, а потім кіфариста). Це були приватні школи, а оскільки навчання в них було платним, діти вільнонароджених, але бідних громадян (демосу) не могли в них учитися.
У школі граматистів навчали читання, письма і рахунку. Під час навчання грамоти використовувався буквоскладальний метод: діти завчали напам'ять букви за їхніми назвами (альфа, бета, гамма і т. д.), потім складали їх у склади і вже після того склади - у слова. Вивчаючи письмо, використовували навощені таблички, на яких тонкою паличкою (стилем) писалися букви. Для рахування використовували пальці рук, камінчики і рахункову дошку (абакі), яка нагадувала рахівницю. У школі кіфариста підліток отримував літературну освіту і естетичне виховання (музика, співи, декламація уривків із "Іліади" та "Одіссеї"").
У 13-14 років хлопчики продовжували навчання у школі боротьби - палестрі. Тут упродовж 2-3 років вони займалися п'ятиборством (біг, стрибки, боротьба, метання диска і списа, плавання). Почесні громадяни міста проводили з ними бесіди на політичні та моральні теми.
Заможніша частина молоді після палестри навчалася в гімнасіях (пізніше - гімназіях), де вивчала філософію, політику, літературу, готуючись до участі в управлінні державою. Із 18 до 20 років юнаки переходили у групи ефебіє, де продовжувалося їх військово-фізичне виховання (вивчали зброю, морську справу, фортифікацію, військові статути, закони держави). Найздібніші ж із них ще майже 10 років училися в академії, яку започаткував Сократ з метою підготовки філософів і політиків.
Свій дальший розвиток спартанська та афінська системи виховання отримали у так званій грецькій школі еллінського періоду. Ця школа поширилася на великих територіях із часу походів Олександра Македонського. Період грецької історії, пов'язаний із цим поширенням, називають епохою еллінізму. У цей час освіта стала громадською справою. Утримування шкільних будівель проводилося за рахунок коштів правителів і багатих меценатів. Разом із хлопцями у школах почали вчитися й дівчата. З'являються систематичні плани навчання. Олександрійські вчені встановлюють завершений на певному рівні новий зміст освіти. Преміюють кращих учнів. З'являється нове письмове приладдя, у практику навчання вводиться записування лекцій. Створюються підручники та правила термінології. З виховною метою використовуються свята, дні спогадів про визначні події, екскурсії до місць видатних подій. Основні ланки системи освіти у цей час виглядали так: 1) елементарна школа грамоти (7-12 років), 2) граматична школа (12-15 років), 3) гімнасія (15-18 років), 4) ефебія (18-19 років), 5) філософська школа (20-22 роки).
В останнє століття республіканського Риму з'являлися школи риторів (ораторів), у яких знатне юнацтво за високу платню вивчало риторику, філософію, правознавство, грецьку мову, математику, музику, готуючись у майбутньому зайняти вищі державні пости.
Після завоювання Греції (II ст. до н. е.) в Римі поширюється грецька культура і грецька мова стає мовою знаті. З часом римські імператори перетворюють граматичні школи і школи риторів у державні школи, завданням яких стає підготовка державних чиновників, оскільки імперія, яка надто розрослася територіально, потребувала їх у великій кількості. Учителі стали службовцями і почали отримувати державну пенсію. Таким чином, коли у Греції спостерігалася тенденція від державного виховання до приватного, то в Римі відбувався зворотний процес. Згодом в імперії було відкрито й жіночі риторичні школи, а також спеціальні школи для підготовки лікарів, юристів, архітекторів та інших спеціалістів. У Римі виникає вища школа університетського типу (Атенеум).
Проголошення християнства державною релігією Римської імперії привело до яскраво забарвленого релігійного характеру змісту навчання.
Схожі статті
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Бюргерське виховання
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Освіта і виховання дівчат у Середньовіччі
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Стихійне виховання дітей селян
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Університетське виховання
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Система лицарського виховання
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Середньовічні освітні заклади
Середньовічні освітні заклади. Римська імперія в IV ст розділилася на Західну й Східну. Східна ввійшла в історію під назвою Візантії, проіснувала ще...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - 2.2. Школа і педагогічна думка в середньовічній Європі
Середньовічні освітні заклади. Римська імперія в IV ст розділилася на Західну й Східну. Східна ввійшла в історію під назвою Візантії, проіснувала ще...
-
Вона була покликана до життя постійними чварами між сусідами-феодалами, частим їхнім переростанням у збройні сутички. Лицарі створили для своїх дітей...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Перші школи у світовій цивілізації
Характеризується виникненням сусідських общин, становим і майновим розшаруванням суспільства, що певним чином позначилося на вихованні. Станова...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Період розпаду первісного ладу (7-6 тис. років тому)
Характеризується виникненням сусідських общин, становим і майновим розшаруванням суспільства, що певним чином позначилося на вихованні. Станова...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Виховання у первісному суспільстві
Характеризується ознаками, які започатковують логіку розвитку відповідних доаграрному варіанту суспільства характеристик системи виховання: 1)...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - 1.3. Розвиток, виховання та формування особистості
Бути людиною в нашому складному суперечливому світі з кожним роком стає відповідальніше. Як уже згадувалося, згідно із "Заповітом" К. Лоренцо і...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Педагогічні аспекти у філософських системах давнього світу
У своїх працях та виступах давньогрецькі і давньоримські вчені й філософи висвітлили низку перших педагогічних теорій, які в той час ще не могли...
-
Окрім спадковості, важливими взаємозв'язаними чинниками розвитку та формування особистості є середовище, виховання та навчання. Як уже відомо,...
-
Найголовнішим недоліком холістської філософії та педагогіки, як уже згадувалося, є те, що вони недооцінюють роль тих атрибутивних властивостей субстанції...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - 2.1. Педагогіка Давнього світу
Нехай учитель насамперед викличе в собі батьківські почуття до своїх учнів Марк-Фібій Квінтіліан 2.1. Педагогіка Давнього світу Предмет, функції та...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Розділ 2. З історії педагогіки
Нехай учитель насамперед викличе в собі батьківські почуття до своїх учнів Марк-Фібій Квінтіліан 2.1. Педагогіка Давнього світу Предмет, функції та...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Предмет, функції та завдання історії педагогіки
Нехай учитель насамперед викличе в собі батьківські почуття до своїх учнів Марк-Фібій Квінтіліан 2.1. Педагогіка Давнього світу Предмет, функції та...
-
Нова інтегративна галузь знань - акмеологія (від давньогр. acme - квітуча сила, вершина) одним із важливих своїх завдань вважає виявлення характерних...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Педагогіка як наука
Педагогіка - не наука, а мистецтво, - найбільше, найскладніше, найвище і найнеобхідніше з усіх мистецтв. К. Д. Ушинський 1.1. Предмет і завдання...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Молодший шкільний вік
Молодший шкільний вік - період життя дитини в межах від 6-7 до 11 років. Вершинним досягненням цього періоду є навчальна зрілість як готовність до...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Дошкільний вік
Триває від п'яти до шести-семи років, Вершинним досягненням цього періоду є шкільна зрілість як готовність до школи. У цей час стає важливим забезпечення...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Перші стадії раннього дитинства
Особистість починається з любові. Уперше про це у вітчизняній психології ствердив С. Д. Максименко. На його думку, якщо виходити з тези "Початок...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Період родової общини (приблизно 40-7 тис. років тому)
Характеризується ознаками, які започатковують логіку розвитку відповідних доаграрному варіанту суспільства характеристик системи виховання: 1)...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Період первісного стада
Характеризується ознаками, які започатковують логіку розвитку відповідних доаграрному варіанту суспільства характеристик системи виховання: 1)...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - 1.1. Предмет і завдання педагогіки
Педагогіка - не наука, а мистецтво, - найбільше, найскладніше, найвище і найнеобхідніше з усіх мистецтв. К. Д. Ушинський 1.1. Предмет і завдання...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Міжпредметні зв'язки педагогіки
Складність і багатоманітні зв'язків педагогіки з іншими науками пояснюється складністю людини як предмета виховання. "Якщо педагогіка хоче виховати...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Система педагогічних наук
Сучасна педагогічна наука об'єднує близько двадцяти педагогічних галузей. їхня кількість певним чином зумовлюється суспільними потребами. Спираючись на...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Об'єкт, предмет, основні функції і завдання педагогіки
Педагогіка - не наука, а мистецтво, - найбільше, найскладніше, найвище і найнеобхідніше з усіх мистецтв. К. Д. Ушинський 1.1. Предмет і завдання...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Організація педагогічного експерименту
Вона є одним із методів розвитку наукового знання, а також структурним елементом педагогічної теорії. її потрібно формувати як таке припущення, за якого...
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Виховання і навчання у Давній Греції