Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 5.2. Співвідношення моральних цілей і засобів у педагогічній діяльності
Моральний сенс співвідношення цілей і засобів людської діяльності є соціологічною і науково-педагогічною проблемою. Адже моральні цілі і мотиви поведінки особистості парадоксально взаємодіють із засобами, які вона для цього використовує. Добрі наміри зазвичай призводять до наслідків, які не роблять життя морально ціннісним.
В історії філософсько-етичної та педагогічної думки визначають три позиції щодо співвідношення моральних цілей і засобів.
1. Мета виправдовує засоби. Сформували її Н. Ма-кіавеллі та І. Лойола. Згідно з цим гаслом не існує " негідних" і "святих" засобів. Для досягнення мети можна не брати до уваги їх моральний характер, оскільки вони освячені ціллю. На цьому підході грунтується принцип оптимальності моральної поведінки, який презентує критерій ефективності засобів і нехтує критерієм їх моральності. Доцільними є ті засоби, що сприяють найшвидшій реалізації мети. В єзуїтській концепції йдеться не про співвідношення цінності засобу і морального характеру цілі, а про довільне їх оцінювання. Відповідно до гасла "мета виправдовує засоби" єзуїти провадили педагогічну діяльність у системі середньої та вищої освіти. У 1616 р. їм було підпорядковано 378 коледжі, а в 1710 р. - 612. У 1586 р. вони підготували, а в 1599 р. прийняли в остаточній редакції шкільний статут (Ratio Studiorum), який зберігався без змін до 1832 р. У ньому детально регламентовано шкільне життя, програму і методику. Замість дисципліни "палки", єзуїти ввели систему нагород, змагань і шпіонажу. Частково відмовившись від системи механічного зубріння, методику навчання вони пов'язували з тиском на самолюбство і честолюбство своїх вихованців.
Готуючи вірних захисників Римської церкви, єзуїти намагалися зробити догмати католицизму фанатичним переконанням молоді. Цієї мети вони досягли вдалими методикою, викладанням і розробленими прийомами виховання. Педагог був зобов'язаний знати кожного учня, його сумніви, слабкості та переваги, задатки, оволодіти довірою вихованця і непомітно впливати на формування його світогляду. Надаючи важливого значення професії вчителя, єзуїти запровадили систематичну підготовку педагогів.
Антигуманізм в єзуїтському вихованні започаткували шляхом заборони учням не лише навчатися, а й розмовляти рідною мовою. Крім того, вихованця звільняли від покарання за це порушення, якщо він того самого дня викривав у цьому з допомогою свідків свого однокласника.
Основними засобами впливу на вихованців були такі: тотальний цілодобовий нагляд за учнями в процесі навчання і під час ігор; доноси; заборони у вияві власної волі; абсолютне підпорядкування церкві та старшим; змагання тощо.
Повністю було знівельовано принципи індивідуального підходу, природовідповідності в навчально-виховному процесі. Отже, не враховували природних здібностей дитини, її морально-психологічного стану. Це принижувало гідність особистості, формувало вороже ставлення до інших, гальмувало її загальний розвиток.
2. Абстрактний гуманізм. Він заперечив використання жорстоких, сумнівних у моральному плані засобів заради будь-яких цілей. Представники (Г. Тюро, Л. Толстой, Л. Кінг, М. Ганді та ін.) цієї позиції наголосили, що мета не може виправдовувати аморальних засобів, тому в моральному виборі, учинках людина повинна послуговуватись такими з них, які є моральними, доцільними, утверджують добро за відсутності зла. Слід протистояти злу, але не за допомогою насилля, адже "зло неможливо знищити злом". Л. Толстой, на противагу єзуїтському гаслу " мета виправдовує засоби", сформулював кредо: "неспротив злу насиллям". У ньому стверджується автономність засобів від цілей. Універсальним способом досягнення гармонійності, рівноваги цілей і засобів є ненасильство (абсолютним злом - насильство). У жодному з варіантів насильство неможливо обгрунтувати з допомогою моральних аргументів.
І. Ільїн не погодився з позицією Л. Толстого і в книзі "Про спротив злу силою" визнав, що "в самому слові "насильство" вже прихована критична оцінка", що доводити "допустимість" або "правомірність" насильства - це означає доводити "допустимість недопустимого" або "правомірність неправомірного"". Проти насильства необхідно протестувати, з ним потрібно боротись; у будь-якому разі людина, над якою здійснено насильство ображена, пригнічена, заслуговує співчуття і допомоги. І. Ільїн запровадив поняття "примушування", що поряд із насильством, яке є ганебним примушуванням, охоплює також такий фізичний примус і запобіжні заходи" які, на його думку, становлять дозволений примус. Отже, І. Ільїн, змінивши предмет суперечки, довів не моральну допустимість насильства, а моральну допустимість фізичного примусу.
Позиція Л. Толстого екстраполювалась у педагогічну діяльність і виявилась в ідеї вільного виховання. Він вважав, що діти морально досконалі, тому прояв найменшого насильства над ними калічить їх душі. Якщо метою є виховання морально досконалої людини, то слід забути про засоби примусу, насильства. Виховний елемент - у викладанні предметів, любові вчителя до своєї науки, ставленні педагога до учня.
Позицію ненасильства, пов'язану з вільним вихованням, обгрунтував ще Ж.-Ж. Руссо. Згідно з його поглядами, вищим благом людини є не влада, а свобода. Вільна особистість хоче лише того, що може, і робить те, що їй потрібно. Із процесу виховання дітей слід вилучити не тільки реальне насильство, а й уживання слів "слухати", "напучувати", "повинність" і "обов'язок", оскільки вони наближують до застосування аморальних засобів виховання, а отже, жорстокості та авторитаризму. Ж.-Ж. Руссо наголошував, що авторитарне виховання нищить природу особистості, робить її нещасливою, нав'язує їй рабську свідомість. Дитина повинна відчувати свободу власну та інших. Вона має жити не в умовах, за яких би плакала, їй погрожували і карали, а у веселощах і безтурботності. Не можна допускати до роботи педагога, який не вміє виховувати дитину відповідно до природних законів вільного розвитку.
Українські педагоги-гуманісти (І. Герасимович, І. Казанівський, П. Лисецький, Я. Чепіга, М. Чумарна, І. Ющишин, Я. Ярема та Ін.) також дотримувалися думки, згідно з якою немає таких виховних цілей, заради яких варто застосовувати сумнівні в моральному аспекті засоби. Так, П. Лисецький зауважив: "Драконівський спосіб утримання порядку в школі мусить звикнути з наших шкіл, бо ним доведено нарід до плазунства, зроблено його манекеном, нездібним до оборони свого індивідуального "Я"". Я. Чепіга вказав на свободу як на справжній метод і засіб розвитку дитини, що формує в неї інтерес до знань.
3. Мета не виправдовує, а визначає засоби (Г.-В.-Ф. Гегель). Цілі та засоби взаємозумовлені, між ними існує діалектичний взаємозв'язок. Засоби, до яких викладач змушений вдаватись, залежать від його мети.
Моральна мета і засоби є не тільки взаємовизначеними, а й співвідносними. Будь-яка ціль в іншій педагогічній ситуації може відігравати роль засобу, і навпаки, засіб у новій ситуації морального вибору може стати ціллю. Це виявляє неспроможність намагань визначити необхідність певного засобу лише шляхом його співвідношення з найближчою ціллю, яка, будучи досягнутою, стає засобом для вищої мети. Отже, потрібно дотримуватись стратегії послідовності у виборі засобів. За досягнення найближчої цілі ціною, яка знижує моральну суть вищої мети, засіб досягнення слід відкинути як такий, що позбавлений доцільності. Для забезпечення морального вибору необхідно обгрунтувати конкретну поточну ціль не лише відповідно до віддаленої мети, а й щодо вже реалізованих. Оскільки досягнуті цілі співвідносилися з певними засобами, то слід бути дуже уважними до кожного засобу на кожному етапі. Вибір невідповідних меті засобів призведе до небажаного або протилежного цілі результату.
Отже, моральним є той засіб, який необхідний і достатній для моральної цілі, не суперечить вищій меті, не змінює її морального характеру. Засоби вибору мають бути ефективними і морально цінними. їх доцільність взаємопов'язана з їхньою моральною якістю.
Проблема співвідношення моральних цілей і засобів передбачає в певних ситуаціях вибір меншого зла. У позитивному сенсі цей принцип вибору формулюється як вимога "найбільшого добра" - обирати засоби, що не лише реалізують мету, а й є найбільшою самостійною цінністю. "Меншим злом" вважають результат узгодженості об'єктивних і суб'єктивних елементів вибору. У такому разі воно відіграє роль відповідного "балансу", якого потребують несприятливі обставини.
Проблема вибору "меншого зла" полягає у моральному компромісі, який вимагає від особистості усвідомленої пожертви моральними цінностями заради збереження інших. У такій ситуації однаково зважають на позитивний і негативний моменти критерію вибору.
Здійснюючи навчально-виховний процес, педагог повинен уміти ставити цілі, адекватні можливостям їх досягнення учнями чи студентами. Якщо Цього не враховувати, то мета не є моральною, адже неможливість її реалізації пригнічує вихованця або спонукає до знаходження аморальних засобів. Неадекватна ціль, що не відповідає здібностям, задаткам учня, нівелює його мотивацію. Деморалізує суб'єкта навчання і значна кількість нечітких цілей. Часто вихованець не знає всього обсягу матеріалу, у якій послідовності його слід вивчити тощо. Учні низько оцінюють близькі педагогічні Пллі, якщо вони сформульовані так, що не дають змоги уявити результат. Крім визначення мети, викладач повинен ураховувати цілі учня, впливати на формування сенсу кінцевої мети на певних етапах її конкретизації, порівнювати результати досягнення різних цілей різними учнями в різноманітних видах діяльності. Також важливо враховувати ступінь прийняття цілей, передбачати негативні впливи щодо їх реалізації, уміти долати конфліктні ситуації з допомогою морального вибору та моральних засобів,
Схожі статті
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 5.1. Роль і місце вчинку в моральній діяльності педагога
5.1. Роль і місце вчинку в моральній діяльності педагога Сутність буття людини з притаманною їй моральною характеристикою виявляється в практичній...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 5. Моральні проблеми педагогічної діяльності
5.1. Роль і місце вчинку в моральній діяльності педагога Сутність буття людини з притаманною їй моральною характеристикою виявляється в практичній...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Раціонально-теоретичний рівень моральної свідомості
Основними структурними елементами моральної свідомості вчителя на цьому рівні є етичні знання, ідеали, переконання та ін. Етичні знання - це особлива...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - "Добро-дія"
Це діяльність людини, яка сприяє добробуту іншого індивіда, суспільства і реалізується під впливом морального мотиву" тобто безкорисливого бажання...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 1.2. Джерела педагогічної етики
Елементи педагогічної етики трапляються у вченнях давніх філософів і педагогів, які намагались осмислити специфічні проблеми педагогічної моралі. її...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 3.2. Добро і зло у професійній діяльності педагога
Найзагальнішими поняттями моралі та категоріями етики є добро і зло. Вони завжди актуальні, їх розуміння, спосіб тлумачення та аргументації сутності...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 2. Моральна свідомість особистості педагога
2.1. Структура моральної свідомості особистості педагога Мораль як соціальне явище має складну структуру. У сучасній етичній науці до основних її...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Принцип громадянськості та патріотизму
Інтегративною якістю особистості є громадянськість, сформованість якої дає змогу людині відчувати себе юридично, соціально, морально та політично...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 1.1. Моральна культура і духовна творчість педагога
1.1. Моральна культура і духовна творчість педагога Людина як духовна істота завжди прагне досконалості, що надає їй сили духу, можливості творити...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 4.2. Честь і гідність педагога
Моральну самосвідомість педагога характеризують його честь і гідність. Уперше поняття "честь" і "гідність" спостерігаються в досократиків (Гомер, Гесіод,...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 3.4. Моральна відповідальність педагога
Моральна відповідальність характеризує особистість з погляду виконання нею моральних вимог. Моральна відповідальність педагога - особистісна якість, яка...
-
Воля особистості вчителя є важливою складовою свідомості обов'язку, яка виражає активність, думкою, що переходить у дію. Оскільки процес мислення...
-
Воля особистості вчителя є важливою складовою свідомості обов'язку, яка виражає активність, думкою, що переходить у дію. Оскільки процес мислення...
-
На практиці трапляються випадки, коли деякі вчителі, усвідомлюючи свій обов'язок, не виявляють активності у його реалізації. Також не завжди педагоги...
-
На практиці трапляються випадки, коли деякі вчителі, усвідомлюючи свій обов'язок, не виявляють активності у його реалізації. Також не завжди педагоги...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Почуттєвий рівень моральної свідомості
2.1. Структура моральної свідомості особистості педагога Мораль як соціальне явище має складну структуру. У сучасній етичній науці до основних її...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 2.1. Структура моральної свідомості особистості педагога
2.1. Структура моральної свідомості особистості педагога Мораль як соціальне явище має складну структуру. У сучасній етичній науці до основних її...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 4.3. Совість (сумління) педагога
Педагогічна діяльність здійснюється безпосередньо в суспільстві і регулюється ним. Моральні вимоги, які соціум пред'являє вчителю, з часом інтегруються в...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 1. Загальні засади педагогічної етики
1.1. Моральна культура і духовна творчість педагога Людина як духовна істота завжди прагне досконалості, що надає їй сили духу, можливості творити...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Повнота буття вчителя
Сенс життя педагога розкривається в його різноманітті та багатогранності. Так, учитель повинен реалізовуватись у праці, добрих взаєминах із колегами,...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Цілісність буття особистості вчителя
Щастя кожної особистості полягає у відчутті своєї потрібності іншим людям. Педагог завжди повинен усвідомлювати власне покликання - творення людини. Це...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Свідомість осмисленості вчителем власного буття
Щастя кожної особистості полягає у відчутті своєї потрібності іншим людям. Педагог завжди повинен усвідомлювати власне покликання - творення людини. Це...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 3.5. Педагогічна справедливість
Моральні вимоги до педагога передбачають абсолютність. Одна з позитивних вимог - бути справедливим. Це поняття відображає загальне співвідношення...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Принцип колективізму
Внутрішній світ особистості амбівалентний: характеризується автономністю і водночас залежить від соціального середовища (моральних взаємин, духу...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 3.3. Моральний обов'язок педагога
Однією з найважливіших категорій педагогічної етики є моральний обов'язок особистості. Через нього ідеал любові до дітей, вияв доброти, справедливості...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Принцип педагогічного гуманізму
Як соціально-політична, педагогічна течія гуманізм сформувався в епоху Відродження. Першим гуманістом цієї епохи вважають італійського поета і мислителя...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 2.2. Принципи педагогічної моралі
Педагог є носієм не лише знань, умінь, навичок, а й моральних культури, духовності, краси. На нього покладається соціальна відповідальність за виховання...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - Принцип педагогічного оптимізму
Оптимізм характеризують життєрадісність, віра в майбутнє, успіх, схильність у всьому бачити хороше. Незважаючи на те що діти з оптимізмом сприймають...
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 3.6. Щастя як вища моральна цінність особистості педагога
Категорія "щастя" є однією з провідних в етиці. Наукове обгрунтування його сутності та змісту складне, адже скільки людей, стільки й уявлень про щастя....
-
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 1.3. Предмет, структура, функції і завдання педагогічної етики
На сучасному етапі розвитку педагогічна етика стала відносно самостійною галуззю етичного знання. Це зумовлено передусім розширенням сфери педагогічного...
Педагогічна етика - Васянович Г. П. - 5.2. Співвідношення моральних цілей і засобів у педагогічній діяльності