Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Типові психологічні порушення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку
(за В. Д. Менделевичем):
1) синдром втечі та бродяжництва - характеризується втечами дитини з дому чи зі школи, поїздками в інші райони міста чи інші населені пункти, прагненням бродити і мандрувати. Нерідко він зумовлений мікросоціальним середовищем і реакцією дитини на психотравмуючу ситуацію у сім'ї чи школі;
2) синдром патологічного фантазування - жвавість уяви, схильність до змішування видуманого і реальності. Часто першою ознакою цього синдрому виступає своєрідність ігрової діяльності дитини, під час якої вона на тривалий період здатна "перевтілитись" у тварину, видуманий образ чи неживий предмет. Може формуватись на основі шизоїдних чи істеричних рис у характері дитини або ж на основі порушень комунікативних здібностей.
Психосоматичні розлади:
- цефалгії (головні болі);
- болі в животі;
- лихоманки незрозумілого походження;
- психогенне блювання;
- закреп чи проноси (діарея);
- енурез, енкопрез.
У початкових класах можуть проявитися специфічні розлади здібностей до навчання: дисграфія, дислексія, дискалькулія. За С. М. Зінченко, суть та особливості даних порушень такі.
Дисграфія - специфічні розлади письма, що проявляються в ускладненні співвіднесення звуків мовлення та їх графічного зображення, просторового розташування букв (дзеркальне письмо), розділення слів, написання букв. При цьому помилки в письмі не пов'язані зі знанням правил правопису.
Виділяють такі форми дисграфії.
1 - Сенсорна: дитина з нормальним слухом не може розрізнити схожі фонеми [б] - [п], [д] - - [т] і т. д. В основі такої дисграфії лежить недостатній розвиток звуко-буквеного аналізу - фонематичного слуху. Зазвичай таке порушення буває в дітей, які пізно почали говорити, неправильно вимовляли окремі звуки, замінювали їх іншими і т. д. Якщо з дитиною своєчасно почав займатись логопед, то до початку навчання в школі, завдяки сумісним зусиллям логопеда, вихователів та батьків, у неї виробляється досить чисте, граматично правильне, розгорнуте мовлення. Однак за прискорення темпу мовлення і ускладнення мовних завдань ще спостерігаються деякі порушення у вимові.
У школі в такої дитини можуть з'явитись труднощі у навчанні: вона не може навчитись грамотно писати (замінює одні літери на інші і т. д.). Не допомагає їй при цьому правило правопису, за яким слід змінити слово так, щоб після сумнівного приголосного звуку стояв голосний. Наприклад, дитина пише "ло-шка" і, змінюючи слово на "ложечка", все рівно пише "лошечка". Вона не диференціює звуків [ж] і [ш]. І як не змінюй слово, їй чується [ш].
Такі помилки відрізняються від помилок, які робить дитина з неуважності чи незнання правил правопису. Найбільше помилок трапляється при письмі під диктування, при чому вже у перші місяці навчання, коли дитина пише буквені диктанти. Помилки трапляються і за самостійного списування тексту з підручника, оскільки дитина не "змальовує" слова, а подумки їх прочитує і потім пише під власне мовчазне диктування.
Плутати дзвінкі та глухі приголосні, ніби оглушувати дзвінкі може і дитина з легким ступенем туговухості. Однак дитина, яка погано чує, і вимовляє ці звуки неправильно. Дитина-дисграфік плутає не лише дзвінкі і глухі, вона може плутати будь-які голосні та приголосні звуки.
У легких випадках, коли учень плутає 1-3 фонеми і неправильно позначає їх літерами, він може навчатись у масовій школі. І лише за виражених форм дисграфії, коли дитина практично не може писати, коли її письмо нагадує беззмістовний набір букв, які вона сама не може прочитати, її направляють у школу для дітей з порушеннями мовлення. У спеціальних класах логопеди проводять корекційну роботу, й учні поступово позбуваються цього дефекту.
Паралельне вивчення двох мов (наприклад, української та російської) є великою складністю для таких дітей, вони плутають звуки, літери і слова цих мов.
Важливо вчасно помітити в дитини ознаки дисграфії та звернутися до логопеда.
У деяких школах є логопедичні кабінети, де логопед звичайно обстежує протягом навчального року усіх першокласників і, якщо є необхідність, проводить заняття за своїми методиками. Звичайно неважкі розлади мовлення та письма логопед коригує протягом першого року навчання, а іноді - на декількох заняттях. Логопед може дати рекомендації і консультації батькам, визначити завдання з корекції розладу, і дитина позбавиться своїх труднощів у засвоєнні письмового розладу. Якщо логопеда в школі немає, слід звернутись у районну поліклініку. Головне - не пропустити появу дисграфічних помилок і вчасно вжити заходів.
2 - Оптична дисграфія: дитина плутає написання подібних за написанням літер (б - в, н - п, м - л, ш - т і т. д.). Нерідко вона плутає схожі за написанням літери і при читанні.
Якщо дитина не може засвоїти написання багатьох літер, тобто у випадку вираженої оптичної дисграфії, вона повинна навчатись у школі для дітей з порушеннями мовлення. Якщо першокласник відчуває труднощі в написанні декількох схожих літер, то слід звернутися до логопеда. У результаті спеціальної корек-ційної роботи дитина зможе навчатись у масовій школі.
Отже, якщо у школяра з'явилися труднощі в оволодінні письмом, батькам слід:
- вчасно помітити, що дитині важко писати і спробувати самим, а краще з педагогом, проаналізувати, в чому утруднення: поганий почерк, повільне письмо, недописування, неправильне написання літер і т. д.;
- звернутися до дитячого психіатра чи логопеда;
- отримавши у логопеда пораду і певні завдання, виконувати їх з дитиною щоденно по 10-15 хвилин.
Часто буває так, що на початку засвоєння навички письма діти відчувають труднощі в написанні та запам'ятанні деяких літер. Однак це не говорить про дисграфію чи її елементи. Причинами таких труднощів можуть бути особливості особистості дитини, її повільність, рухова незграбність, недостатня уважність, швидка втомлюваність та багато інших причин. Однак якщо до кінця 1-го класу дитина не може запам'ятати чи відтворити на письмі окремих літер, то слід обов'язково звернутись до логопеда. У тих випадках, коли труднощі оволодіння навичкою письма пов'язані з вираженим дефектом (недорозвитком фонематичного слуху), дитину слід навчати у спеціальній школі для дітей з недоліками мовлення. Програма цієї школи відповідає програмі загальноосвітньої. Окрім того, з дітьми проводять спеціальні заняття з письма, вимови та корекції звуко-буквеного аналізу. За мірою подолання дефекту учнів можна переводити до звичайної школи. За тяжких розладів письма рекомендується закінчувати мовну школу, щоб повністю позбутися дефекту. Надалі випускники цієї школи можуть навчатись у середніх і вищих навчальних закладах.
Дислексія - труднощі у засвоєнні навички читання, які полягають у тому, що дитина не може правильно співвіднести літеру і звук і тому не може читати текст. Повна відсутність здібності до читання - Алексія. Виражені форми цього порушення трапляються рідко, і діти, які страждають вираженими формами алексії, навчаються в спеціалізованих класах школи для дітей з порушеннями мовлення. Однак за легкого ступеня дислексії діти можуть і повинні навчатись у загальноосвітній школі. І завдання батьків та вчителів - допомогти їм у засвоєнні навички читання.
Звичайно труднощі у набутті навички читання відчувають діти, які пізно почали говорити. Так, нерідко перші слова в таких дітей з'являються після півтора року, потім іде досить тривалий період становлення фразового мовлення і лише до трьох років вони починають говорити простими фразами. Далі поступово фрази стають більшими, складаються з декількох слів, у мовленні з'являються визначення, складні звороти, вставні слова. Іноді мовлення недостатньо чітке, але достатньо зрозуміле оточуючим. Перші підозри про можливу дислексію можуть виникнути ще на етапі дошкільного навчання у підготовчій групі дитячого садочка, коли проводяться заняття з розрізнення і називання літер, а також коли батьки намагаються навчити дитину читати. З'ясовується, що вона плутає деякі літери, ніяк їх не може засвоїти, і процес навчання читання затримується. Це нерідко дратує батьків, вони сварять дитину, карають її, змушують довго вчити літери. Таке ставлення викликає в дитини прагнення уникнути занять. Деякі діти активно протестують і не хочуть брати до рук книгу, інші пасивно піддаються вимогам батьків і, відчуваючи явні труднощі в набутті навички читання, починають плакати, відмовляються дивитись у книгу, стають неспокійними, нервовими. Такі особливості поведінки дитини повинні змусити батьків задуматись, у чому ж причина небажання вчитись читати, і звернутися до порадою до логопеда.
Однак частіше труднощі в оволодінні навичкою читання виявляються уже в школі.
Бувають випадки, коли дітям важко засвоїти схожі за написанням літери і правильно їх читати. Так, замість "машина" читають "матина" і т. д. Такі труднощі трапляються за оптичної дислексії. Звичайно оптична дисграфія та оптична дислексія трапляються одночасно, і дитина відчуває труднощі в навчанні як письма, так і читання. В основі цих порушень лежать процеси недорозвитку просторових уявлень: дитина не може скласти образ літери, цифри, написати і прочитати їх. Ці розлади теж успішно коригуються на логопедичних заняттях.
Вироблення навичок читання залежить також від міри розвитку в дитини правильності вимови. Дефекти мовлення (неправильна вимова деяких звуків, порушення граматичної будови мовлення, неправильне використання займенників, відмінкових закінчень, дієслівних форм) з успіхом коригуються в дошкільному віці на логопедичних заняттях. Але бувають випадки, що до початку навчання у школі мовний дефект не усунений.
З перших днів навчання, виявивши в дитини дефект мовлення, педагог зобов'язаний відправити її до логопеда.
Трапляються діти, які неправильно вимовляють один чи декілька звуків, наприклад [к], [л], [р] та інші (дислалія). Якщо дитина до п'яти років неправильно вимовляє хоча один звук, слід звернутись до логопеда і вдома виконувати його завдання.
Неправильна вимова, змазаність мовлення, які можуть завадити дитині не лише спілкуватись, а навчитися читати і розповідати, спостерігаються при дизартріях, які виникають внаслідок часткового паралічу і недостатньої рухливості органів ротової порожнини, які беруть участь у вимові (язика, піднебіння, губ). Крім того, порушення вимови, гнусавий відтінок мовлення може бути в дітей, які перенесли операцію з приводу розщілини твердого піднебіння та роздвоєння губи ("вовча паща", "заяча губа", як їх називають у народі). Звичайно цих дітей оперують спеціалісти з щелепно-лицевої хірургії. Однак після операції необхідно як можна раніше розпочати заняття з логопедом, щоб усунути дефекти вимови до шкільного віку.
Слід відрізняти елементи дислексії, навіть у перші місяці навчання, від поганого засвоєння навички читання з різних причин (наприклад, повторних, виснажливих захворювань, поганої пам'яті, невміння змусити себе попрацювати). За поганого засвоєння навички читання слід повчити з дитиною літери і показати, як зливати їх у склади. Потім слід запропонувати їй самій знайти вивчені літери у складах і словах. Повторюючи за дорослим, дитина запам'ятовує літери, тобто здатна до засвоєння навички читання. Але при дислексії звичайний спосіб навчання читання не допоможе. З дитиною, яка страждає дислексією, повинен займатися логопед.
Для того щоб подолати у дітей труднощі в набутті навички читання, слід:
- постійно приділяти увагу розвитку мовлення дошкільника, розширювати його словниковий запас, слідкувати за правильністю вимови;
- своєчасно звертатися до логопеда за дефектів мовлення і труднощів в оволодінні навичками читання;
- доброзичливо, а не насильно залучати дитину до читання.
Слід виробити в дитини потребу і бажання читати. Для цього слід пропонувати їй книги, які цікавлять її. Не варто наполягати, щоб вона читала лише вголос. Корисно щоденно почитати вголос декілька хвилин для вироблення і закріплення навички читання. Батьки повинні заохочувати успіхи дитини і переконувати її, що складність в оволодінні навичкою читання можна і варто подолати.
Дискалькулія - це специфічна ізольована нездатність до операцій лічби, за якої дітям важко співвідносити числове значення з цифровим позначенням. В її основі звичайно лежить недостатній розвиток просторових уявлень. Важливо своєчасно розпізнати цей розлад. У ранньому дитинстві така дитина плутає ліву і праву сторони, прийменники і прислівники напряму, не вміє малювати сонечко, людину, не грається "Конструктором". У старшому дошкільному віці чи під час навчання у 1-му класі оволодіває лічбою, вчиться здійснювати додавання і віднімання в межах першого десятка. Однак виконувати дії з переходом через десяток дитині дуже складно. Множення і ділення вона засвоює краще, бо намагається підмінити лічбу механічним запам'ятанням, користується таблицею множення. Звичайно механічне запам'ятання на перших порах ніби компенсує недолік операцій лічби. Хід задач дитина з елементами дискалькулії, на відміну від розумово відсталої, добре розуміє, утруднюється лише в підстановці числових виражень. Надалі такому учневі важко вивчати фізику, хімію, він плутає історичні дати, особливо поняття до нової ери і після. Алгебричні перетворення з умовними буквеними позначеннями даються легше, а доведення теорем учень нерідко намагається завчити напам'ять, не розуміючи суті.
Помітивши нездатність дитини в дошкільному віці до комбінаторної діяльності, до конструювання, слід зайнятися з'ясуванням її причин і допомогти дитині засвоїти побудову нескладних конструкцій. Щоденно по 10-20 хв. займатись усною лічбою, спочатку з опорою на наочність. Особливу увагу слід звернути на розуміння складу чисел (двозначних і тризначних).
Слід відрізняти слабкість вироблення операцій лічби від дис-калькулії - у першому випадку дитина розуміє склад чисел, позначення їх цифрою, але ще не оперує математичними діями.
Запитання для самоперевірки
1. Чи можна "комплекс пожвавлення" немовляти розглядати як критерій його психічного здоров'я?
2. Які інші психологічні новоутворення дитини (від народження до трьох років) можна розглядати як критерії її психічного здоров'я?
3. Які порушення психічного розвитку можуть спостерігатись у новонароджених, немовлят, дітей раннього віку?
4. Як проявляється невропатія у дітей?
5. У чому полягають аутичні прояви?
6. Як проявляються гіпердинамічнірозлади в дітей?
7. Які психосоматичні розлади характерині для новонароджених, немовлят, дітей раннього віку?
8. Охарактеризуйте психологічні особливості дошкільнят та молодших школярів у нормі.
9. Внаслідок чого може порушуватися розвиток особистості молодшого школяра?
10. Які типові психологічні порушення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку виділяє В. Д. Менделевич?
11. Які психосоматичні розлади характерні для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку?
12. Поясніть суть диграфії, її причини.
13. Дайте рекомендації батькам дитини, в якої з'явилися труднощі в оволодінні письмом.
14. Поясніть суть дислексії, її причини.
15. Дайте рекомендації батькам дитини, в якої з'явилися труднощі у виробленні навички читання.
16. Поясніть суть дискалькулії, її причини.
17. Дайте рекомендації батькам щодо запобігання дискалькулії дітей.
Схожі статті
-
Тема 7. Порушення психічного розвитку немовлят, дітей раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку Нині більшість психологів приймають таку вікову...
-
Соціальна ситуація розвитку дошкільного віку полягає в розширенні предметного світу і необхідності дії у світі реальних речей внаслідок формування...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Психічні особливості (в нормі) дітей цього віку
Тема 7. Порушення психічного розвитку немовлят, дітей раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку Нині більшість психологів приймають таку вікову...
-
Тема 7. Порушення психічного розвитку немовлят, дітей раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку Нині більшість психологів приймають таку вікову...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 7. Порушення мовлення
Мовлення - це складна функціональна система, для формування якої потрібен своєчасний розвиток мозкових структур та їх узгоджена робота в поєднанні з...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Порушення інтелекту
Інтелект - система усіх пізнавальних здібностей індивіда, і здатність до пізнання і вирішення проблем, що визначають успішність будь-якої діяльності....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Порушення пам'яті
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Важкі психічні порушення та їх лікування
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ III. ВІКОВА ПАТОПСИХОЛОГІЯ
Тема 7. Порушення психічного розвитку немовлят, дітей раннього, дошкільного та молодшого шкільного віку Нині більшість психологів приймають таку вікову...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 9. Порушення волі
Людина з моменту народження постійно має різні потреби: спочатку найпростіші, а потім все більш різноманітні і складні, що мають значення не лише для...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 8. Порушення емоційної сфери
Емоції (від лат. ЕтосеRЕ - збуджувати, хвилювати) - переживання нашого ставлення до зовнішнього середовища і до самого себе. Емоції належать до...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Порушення підконтрольності поведінки
1. Порушення опосередкованості та ієрархії мотивів Ускладнення мотивів, їх опосередкованість та ієрархічна побудова починається у дитини вже у...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Порушення смислоутворення
1. Порушення опосередкованості та ієрархії мотивів Ускладнення мотивів, їх опосередкованість та ієрархічна побудова починається у дитини вже у...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Порушення опосередкованості та ієрархії мотивів
1. Порушення опосередкованості та ієрархії мотивів Ускладнення мотивів, їх опосередкованість та ієрархічна побудова починається у дитини вже у...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Типи девіантної поведінки
Залежно від способів взаємодії з реальністю і порушення тих чи інших норм суспільства Девіантна поведінка поділяється на п'ять типів: 1 - Делінквентна -...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 6. Розлади інтелекту
Інтелект - система усіх пізнавальних здібностей індивіда, і здатність до пізнання і вирішення проблем, що визначають успішність будь-якої діяльності....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Поняття про психічну патологію
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Розлади уваги
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ I. ВСТУП ДО ПАТОПСИХОЛОГІЇ
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Розлади відчуття
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Форми вияву девіантної поведінки
За С. М. Зінченко, в основі формування девіантної поведінки лежить взаємодія біологічних чинників та факторів навколишнього середовища. Біологічні...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Причини формування девіантної поведінки
За С. М. Зінченко, в основі формування девіантної поведінки лежить взаємодія біологічних чинників та факторів навколишнього середовища. Біологічні...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Характеристика основних станів порушеної свідомості
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 4. Розлади свідомості
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Розлади сприймання
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Типові психологічні порушення дітей дошкільного та молодшого шкільного віку