Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 6. Розлади інтелекту
Інтелект - система усіх пізнавальних здібностей індивіда, і здатність до пізнання і вирішення проблем, що визначають успішність будь-якої діяльності.
Виділяють три форми інтелектуальної поведінки: - вербальний інтелект - включає запас слів, ерудицію, вміння розуміти прочитане;
- здатність вирішувати проблеми;
- практичний інтелект, включає вміння адаптуватись до оточуючої обстановки; він найбільше може змінювати поведінку людини, порушувати адаптацію.
Виділяють три форми організації інтелекту:
- здоровий глузд (процес адекватного відображення реальної дійсності, що грунтується на аналізі мотивів поведінки оточуючих людей і використовує раціональний спосіб мислення; дозволяє уникати логічних помилок в інтерпретації зовнішніх ситуацій, обирати адекватний спосіб взаємодії з оточуючими);
- розсудок (спосіб діяльності, що базується на використанні формалізованих знань, трактуванні мотивів діяльності учасників комунікації);
- розум (найвищий ступінь логічності; сприяє формуванню теоретичних знань).
Для зручності практичного вивчення рівня розвитку інтелекту та його порушень у клінічній психології виділяють:
1) інвентар інтелекту - знання, надбані навички, уміння тощо;
2) передумови інтелекту - пам'ять, увага, мислення, мовлення, вольові процеси, мотивація тощо;
3) власне інтелект - здатність до узагальнення, абстрагування, міркування, думки, судження, здатність робити висновки тощо.
Розвиток інтелекту в цілому залежить від усіх його мозкових структур, біологічно закладених і набутих знань, умінь.
Порушення інтелекту
1. Недорозвиток інтелекту (загальний) - порушується розвиток усіх ланок структури інтелекту, і насамперед, інтелекту та його передумов, від чого інвентар інтелекту не може бути достатньо повноцінним і не може бути використаним. Приклад - олігофренія.
Олігофренія в перекладі з грецького (о%о - мало; рктєп - розум) означає недоумкуватість - стан психічного недорозвинення. Причиною олігофренії можуть бути несприятлива спадковість чи пренатальні ураження плода внаслідок гострих і хронічних інфекцій, інтоксикацій, травм материнського організму. Мозок плода уражується при краснусі вагітних, при наявності у плода і відсутності у матері резус-фактора.
Для олігофренії характерні низький інтелект, погана пам'ять, порушення уваги, емоційні і вольові порушення. Інколи на фоні загального психічного недорозвинення особи, яка страждає на олігофренію, виявляють окремі гарні здібності, наприклад, робить складні арифметичні обчислення, запам'ятовує довгі вірші тощо.
За ступенем психічного недорозвинення виділяють три клінічні варіанти олігофренії:
- Ідіотія - це найглибший ступінь психічного недорозвитку. Мова не розвивається, хворі видають лише нерозбірливі звуки, відсутня спрямована увага, спостерігаються тільки реакції на сильні звуки, біль. Хворі не відрізняють їстівне від неїстівного, нерідко пожадливі, неохайні. При великій схожості загальних ознак ідіотії виділяють два її різновиди:
O характеризується розгальмованістю моторних функцій - хворі постійно перебувають у русі, хапають речі, пхають їх до рота, зустрічаючи протидію, виявляють невдоволення, верещать, плюються, кусаються;
O характеризується протилежними ознаками: хворі малорухливі, більше лежать, довго сплять.
При менш глибокій ідіотії хворі впізнають родичів, виявляють ознаки прихильності, вимовляють окремі слова. Патофізіологічні дослідження показали можливість умовнорефлекторної діяльності лише при легких ступенях ідіотії;
- Імбецильність - середній ступінь психічного недорозвитку. При імбецильності хворі володіють невеликим запасом слів, їх мова хоч і дуже бідна, але послідовна. їх вдається навчити читанню, письму, елементарній лічбі, прищепити трудові навички (мести підлогу, приготувати собі просту їжу, погодувати домашніх тварин). Такі люди не здатні працювати самостійно, але під наглядом і контролем інших вони можуть виконувати нескладну роботу.
Емоції при імбецильності одноманітні, часто примітивні - неадекватні;
- Дебільність - це легкий ступінь олігофренії. Основа дебільності - нездатність до понятійного мислення, переважання конкретно-образного мислення над абстрактним. Ці хворі з ранніх років виявляють відставання у фізичному розвитку: пізніше починають ходити, говорити. До 4-6 років це відставання згладжується, діти своєчасно йдуть до школи, але вчаться погано. У навчанні багато залежить від особливостей характеру. Старанні спокійні діти завдяки своїй посидючості під контролем батьків задовільно вчаться у нормальній школі, закінчують перші класи. Частіше, однак, вони неспроможні осмислити елементарний навчальний матеріал і продовжують вчитися в допоміжній школі.
Психічне недорозвинення при дебільності може мати різні ступені вираженості.
O Виражена дебільність - навчання грамоти дається з великими труднощами навіть у допоміжній школі. Трудові навички засвоюються краще. Навчені певного ремесла, хворі можуть бути працевлаштованими і забезпечені певним життєвим мінімумом. Вони легко піддаються чужим впливам, тому часто стають співучасниками кримінальних злочинів. В осіб з вираженим ступенем досить добра механічна пам'ять, але більш ретельне дослідження дозволяє виявити цілковиту нездатність до абстрактного мислення, переважання конкретних асоціацій. Перехід від простих, конкретних понять до складніших, абстрактних узагальнень у них неможливий. У процесі навчання виявляється відсутність ініціативи, самостійності, уповільненість, інертність.
O Помірно виражена дебільність - якщо хворі мають добру механічну пам'ять, вони інколи закінчують 7-8 класів, навчаються у професійно-технічних училищах, засвоюють яку-небудь професію, мають сім'ї, досить добре пристосовуються до колективу. У той самий час вони мають невеликий об'єм знань, нездатні користуватися складними поняттями, зрозуміти складне запитання. Вони мислять схемами-шаблонами, які засвоїли або в школі, або в процесі життя. Зміна звичного способу мислення для них неможлива. Переважає конкретний тип мислення, хоча дещо і менше, ніж при вираженій дебільності. Емоційно-вольова сфера при цьому розвинута більше, а характерологічні особливості значно різноманітніші. Проте для них характерна слабкість самовладання і нездатність подолати свої потяги, недостатність обдумування своїх дій, деяка імпульсивність поведінки, піддатливість сторонньому впливові.
O Легка дебільність - виявляється спеціальними психологічними дослідженнями, грунтується на оцінці дій хворих у ситуаціях, які вимагають застосування прогностичних функцій інтелекту, високого ступеня абстрагування. Такі люди можуть мати середню освіту, кваліфіковану професію, але в них переважає конкретний тип мислення, його шаблонність, трафаретність, відсутність оригінальності в оцінках зовнішніх подій, несамостійність.
2. Частковий недорозвиток інтелекту - недорозвинуті окремі ланки структури інтелекту. Наприклад: передумови (пам'ять, увага); порушена здібність до конструктивного мислення - через нестачу просторових уявлень - дискалькулія; мовні порушення - недорозвиток мовленнєвої функціональної системи (страждає вербалізація розуміння, тобто так званий вербальний інтелект).
3. Деменція - синдром недоумкуватості - стійке збіднення психічної діяльності, її спрощення і занепад. Вона проявляється у послабленні пізнавальних процесів за рахунок зниження пам'яті, здатності до узагальнення, абстракції тощо. При цьому відбувається розлад особистості, втрата критичного сприйняття свого стану. Хворі не набувають нових знань і не можуть користуватись уже набутими.
4. Органічний психосиндром (психоорганічний синдром) -
Належить до зниження психічних процесів і властивостей особистості. Частково його можна розглядати також як розлад пам'яті та інтелекту. Трапляється при органічних захворюваннях (прогресуючого типу, або як наслідок органічного ураження головного мозку різного походження). Основні симптоми: зниження уваги, зниження інтелекту (неспроможність до творчої діяльності), лабільність емоцій. У хворих утруднюється концентрація уваги на зовнішніх об'єктах, часто відволікаються. Дуже страждає пам'ять - як короткочасна, так і довготривала, особливо запам'ятовування і репродукція. Темп мислення дуже уповільнений. Страждає критичність розуму, поняття дистанції, етичність поведінки, її мотивація. Дії та діяльність часто імпульсивні, мають місце розлади потягів тощо.
5. Затримка психічного розвитку (у дітей) - переважно мало знань, умінь, малий світогляд тощо (Мауглі). Основні ознаки ЗПР: збереженість власне інтелекту, розвиток психічних функцій на вік менше, тимчасовий стан.
6. Функціонально-динамічне страждання інтелекту - наявні усі структурні компоненти інтелекту, але вони не працюють.
7. Тимчасова втрата інтелекту - синдром скороминучої недоумкуватості (набряк мозку).
Схожі статті
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 5. Розлади мислення
Б. В. Зейгарник поділяє усі порушення мислення на чотири групи. 1. Порушення операційної сторони мислення: Це зниження рівня узагальнення та викривлення...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Важкі психічні порушення та їх лікування
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Порушення пам'яті
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Розлади уваги
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Принципи патопсихологічних досліджень
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Поняття про психічну патологію
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
У феодальній Російській імперії теж панували релігійно-містичні погляди на психічні хвороби, але ставлення до хворих було м'яким. їх вважали жертвами...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 5. Кому потрібні знання патопсихології?
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ I. ВСТУП ДО ПАТОПСИХОЛОГІЇ
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Ренесанс і створення притулків
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Європа в середні віки: демонологія повертається
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляди на патологію та її лікування в античні часи
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляд первісних людей на патологію та її лікування
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ II. ВИДИ РОЗЛАДІВ ПСИХІКИ
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Розлади відчуття
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Розлади сприймання
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - XVІІІ-ХІХ ст.: моральне лікування
До 1800 р. у лікуванні душевнохворих з'являється поліпшення. Велика Французька революція створила сприятливі умови для розвитку науки взагалі і...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Тести інтелекту
Це випробування - вимірювання і оцінювання, до якого вдається дослідник, визначаючи рівень інтелектуальних здібностей і швидкості їх розвитку у дитини. У...
-
На сьогоднішній день штучний інтелект (Artifical Intelligence, AI) залишається одним із найбільш перспективних і нерозкритих напрямків розвитку...
-
Основи психології - Вітенко І. С. - Розлади свідомості
Рівень стану неспання, що супроводжує діяльність людини, навіть у нормі буває різним, тобто він має якісну характеристику. Інтенсивність бадьорого етану...
-
Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 2.6. Емоційний вплив запахів
Пахучі речовини є каталізаторами почуттів. Суміш ароматів спокушає і викликає бажання, оживляє спомини і збуджує фантазію, окрилює найсміливішу мрію....
-
Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 1.8. Лікувальні звуки
Кожен звук несе в собі певну вібрацію, яка відгукується в організмі людини. Слова, у яких багато "О", що переходить в "Е", - лікувальні. Зокрема, у...
-
Психодіагностика - Галян І. М. - Тести інтелекту
Ці тести призначені для виявлення і оцінювання особливостей ментальних здібностей або інтелекту. їх поділяють на тести дії (цільові особистісні тести) і...
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 6. Розлади інтелекту