Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної дисфункції:
- антипсихотичні ліки, що допомагають виправити затьмарення свідомості і викривлення мислення;
- антидепресанти, що піднімають настрій людей, які перебувають у депресії;
- заспокійливі засоби, що допомагають зняти напруженість і тривожність.
Після відкриття цих засобів хворих почали виписувати на амбулаторний режим (деінституціоналізований).
З 1950-х років в амбулаторному лікуванні почали розвиватися спеціальні програми, які фокусують увагу винятково на якомусь одному типі психологічних проблем.
У США, наприклад, є центри, які займаються роботою із запобігання самовбивств, профілактикою зловживань психоактивними речовинами, програми, пов'язані з порушенням харчування, лікування різних фобій, програми, що займаються проблемами сексуальної дисфункції.
У системі Міністерства охорони здоров'я України існують:
- психіатричні лікарні для гострих хворих з диференціацією
Відділів;
- психоневрологічні лікарні для людей з пограничними станами;
- психосоматичні відділення при соматичних лікарнях;
- психоневрологічний диспансер (амбулаторна допомога);
- психотерапевтичні кабінети та психотерапевтичні відділення;
- кризові центри та телефон довіри.
При психіатричних лікарнях, психоневрологічних лікарнях для людей з пограничними станами, психосоматичних відділеннях при соматичних лікарнях та психоневрологічних диспансерах існують дитячі відділи.
4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання
1. Психози - це такий вид психічного розладу, за якого хворий не може правильно оцінювати себе, навколишню обстановку, ставлення інших людей до себе, вчинки його грубо неправильні.
Найчастіше психози проявляються так:
- Маячення - ідеї, судження, які не відповідають дійсності, помилково обгрунтовані. Вони повністю оволодівають свідомістю хворого, не піддаються корекції шляхом переконання і пояснення. Хворий оцінює свої дії як правильні, активно бореться з противниками своїх ідей. Зміст маячення може бути найрізноманітнішим, але частіше за все трапляється маячення переслідування (хворі впевнені, що за ними слідкують з космосу, приватні детективи, агенти КГБ чи ЦРУ, сусіди), маячення збитків (хворі впевнені, що крадуть їх речі, хочуть вигнати їх з квартири), маячення впливів (зі сторони інопланетян, чарівників і т. д.). Трапляється маячення ревнощів, сутяжництва, винахідництва, реформаторства, іпохондричне маячення (хворий переконаний, що він страждає якоюсь страшною, невиліковною хворобою). Маячення завжди є ознакою психозу. При неврозах маячення не буває.
- Галюцинації - вперше описав Ж. Ескіроль. Він визначав галюціанта як людину, у якої існує переконання, що вона бачить, чує чи якось інакше сприймає нібито існуючий предмет. Видіння можуть бути страшними чи приємними, голоси можуть доноситися ззовні чи звучати всередині голови. Голоси можуть віддавати накази, сварити хворого чи коментувати його дії і т. д. У момент напливу голосів хворі не можуть протистояти їх наказам і здійснюють найрізноманітніші, нерідко кримінальні вчинки. Ставлення хворого до голосів може бути критичним, але періодично критика втрачається, що свідчить про загострення хвороби. Про наявність галюцинацій можна дізнатись у хворого. Варто запам'ятовувати його розповідь, а краще - записувати. Це допоможе лікарю правильно поставити діагноз і призначити необхідне лікування. Про наявність галюцинацій можна судити і за поведінкою хворих, і за виразом їх облич. Часто, бесідуючи з голосами, вони жестикулюють. Якщо голоси доброзичливі, то на обличчі хворого можна помітити посмішку, якщо голоси страшні, - на його обличчі відобразиться страх.
- Рухові розлади - проявляються у вигляді ступора чи збудження. При кататонічному ступорі хворий стає загальмованим, дивиться в одну точку, перестає відповідати на запитання, відмовляється від їжі, надовго застигає в одній позі і впадає у стан нерухомості. Деколи спостерігається симптом "повітряної подушки" - голова хворого тривалий час залишається трохи піднятою над подушкою. Збудження проявляється дивною, недоречною поведінкою з гримасами, манірністю, несподіваними витівками (імпульсивність). Хворий може несподівано вдарити, плюнути, перекинути тарілку із супом на голову сусіду і т. д. Характерними є незрозумілі витівки, кривляння, передражнювання. Хворі можуть обмазуватись нечистотами, поїдати сміття, кал і т. д.
- Афективні порушення (тобто порушення настрою) проявляються у вигляді депресії чи маніакального стану.
Депресія - це такий стан, коли афект туги виступає на перший план. У хворих відзначається пригнічений настрій, інтелектуальна і рухова загальмованість. Вони відчувають пригнічуючу, безвихідну тугу, яка нерідко супроводжується важкими фізичними відчуттями (вітальна туга). Оточуюче сприймається у похмурому світлі. Теперішнє і майбутнє видається похмурим і безвихідним. Виникають ідеї самозвинувачення. Деколи туга буває до того нестерпною, що хворі здійснюють суїцид (самовбивство).
Маніакальні стани - свідчать про більш глибоке ураження психіки, проявляються безпричинно підвищеним настроєм, руховим збудженням. Настрій у хворих пречудовий, вони відчувають незвичайну бадьорість, прилив сил. Беруться за масу справ і не доводять жодну з них до кінця. Говорять без упину, співають, читають вірші. Хворі переоцінюють власну особистість, будують грандіозні плани на майбутнє.
При маяченні, галюцинаціях, рухових розладах і афективних порушеннях необхідне негайне втручання лікаря!
Маніакально-депресивний психоз - захворювання, основним проявом якого є чергування маніакальних і депресивних станів. Протікає у вигляді приступів з вираженими афективними розладами, по завершенні яких повністю відновлюється психічний стан хворого, властивий йому до приступу. Зміни особистості не відбувається.
2. Невроз - відноситься до пограничних станів у психіатрії. Це таке захворювання, яке виникає при життєвій ситуації, що різко змінилася, як тяжка реакція особистості на цю ситуацію. Причому критика хворого до свого стану не порушена. Невротичні розлади, як правило, співіснують з вегетативними порушеннями. Невроз проявляється астенічними, нав'язливими порушеннями.
Вперше поняття "невроз" ввів шотландський лікар У. Кулен. Він визначав його як "нервовий розлад, який не супроводжується лихоманкою, не пов'язаний із захворюванням якогось органу, а обумовлений загальним стражданням, від якого залежать рухи і думки".
Неврози зворотні: коли усувається психотравмуючий фактор, зникають і невротичні розлади.
Найбільш поширений Істеричний невроз. !стеричне реагування виникає у відповідь на психотравму і проявляється по-різному: від рухового збудження до припадків з риданнями, вигинами дугою без втрати свідомості чи загальмованістю. Дуже важливо відрізняти істеричний припадок від епілептичного.
Ось як визначає припадок при істерії академік А. В. Сніжневський: раптовий напад, який характеризується різноманітними складними, виразними рухами: хворі стукають ногами, простягають руки вгору, рвуть на собі волосся, одяг, стискають зуби, тремтять, качаються по підлозі, вигинаються усім тілом, спираючись на потилицю і п'ятки ("істерична дуга"), плачуть, ридають, кричать, повторюють одну і ту саму фразу.
На відміну від епілептичного, при істеричному припадку хворий не падає, а повільно опускається на підлогу. Для істеричного припадку необхідно "багато місця" в буквальному значенні. !с-теричний припадок супроводжується затьмаренням свідомості. Спогади про припадок і оточуючу обстановку в цей момент зазвичай уривчасті. !стеричний припадок, як правило, психогенно зумовлений, він може посилюватись і затягуватися за скупчення людей навколо хворого. !стеричний припадок може раптово припинитись під впливом сильного зовнішнього подразника (укол, бризки холодної води, різкий звук і т. д.), а епілептичний зупинити неможливо. Тривалість істеричного припадку - від декількох хвилин до декількох годин. На відміну від епілептичного, істеричний припадок не має клонічної і тонічної фаз, не супроводжується прикусуванням язика і мимовільним сечовиділенням. Реакція зіниць на світло і сухожильні рефлекси зберігаються.
У хворих на епілепсію в картині припадків спостерігається (з усіма індивідуальними особливостями) стереотипна повторюваність (кліше), а істеричні припадки в одного й того самого хворого можуть протікати неоднаково.
Астенія - стан підвищеної втомлюваності, виснажуваності, втрата здатності тривалий час займатися фізичною і розумовою працею. Астенічна симптоматика нерідко проявляється на початковому етапі психічних захворювань.
Ьшшй прояв психічних розладів, що розвиваються, - нав'язливі стани, при яких почуття, думки, страхи, рухи виникають у хворого попри його волю. Хворий усвідомлює їхню хворобливість, недоречність, але безсилий у боротьбі з ними. Якщо він і долає нав'язливості, то ціною страждань, що виснажують.
Характерними особливостями цих станів є їх упертість і невідступність, які заважають нормально жити і працювати, а часом перетворюють на муку і життя родичів. Якщо людина відчуває нав'язливий страх раптово померти, заразитись якоюсь хворобою чи невиліковно захворіти і т. д., то їй необхідна допомога психіатра. Як правило, ці люди самі хочуть позбутися своїх страхів, шукають допомоги і підтримки.
Стани нав'язливості можуть з'являтись і в здорових людей як реакція на якусь психотравму. Але коли труднощі долаються, після лікування і відпочинку у них усе проходить.
3. Епілепсія - хронічне психічне захворювання, яке часто протікає з ускладненням симптомів і розвитком грубих змін особистості. Основна характеристика хвороби - судомні або безсудомні напади, наявність пароксизмальних станів (судомних і без-судомних), визначені інтелектуально-мнестичні розлади та розлади особистості.
За даними ВОЗ, від 30 до 40 мільйонів людей у світі страждають тими чи іншими формами епілепсії. Однак актуальність проблеми визначається не тільки і не стільки поширеністю епілепсії, скільки тяжкістю захворювання і його наслідків.
Тому якщо в людини був судомний напад, її необхідно показати психоневрологу. Це не обов'язково виявиться епілепсією, але лікар сам має поставити діагноз і призначити відповідне лікування.
4. Шизофренія (від грец. schizo - розщеплюю і Phren - думка) - психічне захворювання, основними проявами якого є: зміни особистості (зниження активності, аутизм і т. д.), різноманітні патологічні продуктивні симптоми (маячення, галюцинації, афективні розлади, кататонія і т. д.). Протікання переважно хронічне (у вигляді нападів чи неперервне).
5. Психопатія - це стан стійкої психічної дисгармонії особистості, який виникає на основі неповноцінності, недостатності характеру і формується, як правило, з юного віку. Цей стан відрізняється постійністю; має тенденцію до посилення або послаблення, але не піддається повній редукції. У складності пристосування до життєвих ситуацій такий хворий схильний переоцінювати значення обставин життя або властиві йому власні якості.
До психічних захворювань, з якими в повсякденному житті стикається значна частина населення, належать алкоголізм і наркоманія.
6. Алкоголізм - хвороба, для якої характерне наростаюче протікання, причому не завжди можна точно визначити її початок. Спочатку виникає тільки психічна, а потім і фізична залежність від спиртного. На фоні алкоголізму можуть розвиватись різні психічні порушення: депресії, нав'язливі стани, істеричні прояви, алкогольні психози, деградація особистості. Серед алкоголіків частими є випадки самовбивств. (Алкоголізм слід відрізняти від п'янства - зловживання алкоголем.)
7. Наркоманія - патологічна пристрасть до психоактивних речовин. У наркоманів дуже швидко розвивається фізична і психічна залежність від наркотику, виражена тенденція до деградації особистості. Наркоманія негативно впливає на суспільство, оскільки дуже швидко поширюється і згубно відображається на здоров'ї нації.
Запитання для самоперевірки
1. Що вважали причиною психічної патології у первісному суспільстві? Що про це свідчить?
2. Доведіть, що в античні часи погляди на психічну патологію мала науковий характер.
3. Опишіть ставлення до психічно хворих в епоху Середньовіччя. Чим воно зумовлювалось?
4. Що стало причиною створення притулків для душевнохворих в епоху Відродження?
5. Чи можна стверджувати, що створення притулків для психічно-хворих в епоху Ренесансу сприяло їх видужанню?
6. У чому полягає заслуга Філіпа Пінеля у психіатрії?
7. У чому відмінність поглядів філософів та психіатрів XIX ст. на психічну патологію?
8. Опишіть суть соматогенної та психогенної точок зору на Причини виникнення психічних порушень.
9. Коли виникла патопсихологія?
10. Що вважали причиною психічної патології в Росії, Україні в епоху Середньовіччя?
11. Яким було ставлення до душевнохворих в Україні, Росії впродовж віків?
12. Назвіть представників вітчизняної патопсихології та опишіть їхній внесок у розвиток цієї науки.
13. Які зміни у лікуванні психічно хворих відбулись у середині XX ст.?
14. Назвіть найбільш поширені психічні захворювання.
15. Поясніть, що таке психози.
16. Як би ви пояснили відмінність психозу від неврозу?
17. Чим відрізняється припадок епілепсії від істеричного?
18. Куди за допомогою може звернутися в Україні людина з психічними розладами?
Схожі статті
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Важкі психічні порушення та їх лікування
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Поняття про психічну патологію
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ I. ВСТУП ДО ПАТОПСИХОЛОГІЇ
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Ренесанс і створення притулків
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Європа в середні віки: демонологія повертається
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Принципи патопсихологічних досліджень
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 5. Кому потрібні знання патопсихології?
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляди на патологію та її лікування в античні часи
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляд первісних людей на патологію та її лікування
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
У феодальній Російській імперії теж панували релігійно-містичні погляди на психічні хвороби, але ставлення до хворих було м'яким. їх вважали жертвами...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - XVІІІ-ХІХ ст.: моральне лікування
До 1800 р. у лікуванні душевнохворих з'являється поліпшення. Велика Французька революція створила сприятливі умови для розвитку науки взагалі і...
-
Вікова психологія - Савчин М. В. - Основні концепції психічного і особистісного розвитку
У психологічній науці свого часу побутували різні погляди на проблему розвитку людини. Залежно від наукових уподобань і рівня пізнання проблеми вчені...
-
Розуміння природи і джерел безпечності є передумовою вирішення проблеми, пов'язаної зі способом управління розвитком особистості. Щоб зрозуміти сутність...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Засади періодизації психічного розвитку дітей дошкільного віку
У процесі свого розвитку дитина під впливом обставин життя змінює місце, яке вона об'єктивно посідає в системі людських відносин. У ньому є якісно...
-
Дитяча психологія - Дуткевич Т. В. - 4. Основні теорії психічного розвитку дитини за кордоном
Усе розмаїття зарубіжних досліджень з дитячої психології проводиться у межах кількох теоретичних напрямів, а саме - біогенетичного, соціологічного,...
-
Автором її є австрійський психолог Карл Бюлер (1879-1963). За його твердженням, три ступені розвитку дитини (інстинкти, тренування, інтелект) пов'язані...
-
Вікова психологія - Сергеєнкова О. П. - Активність особистості як детермінанта розвитку психіки
Особистість, що формується, не є пасивним продуктом взаємодії біологічного та соціального факторів. Взаємодія цих факторів реалізується через активність...
-
Суспільне оточення, в якому народжується індивід, і специфіку якого поступово засвоює, впливає на його розвиток своєрідними, історично закріпленими...
-
Психічні процеси - різні форми єдиного, цілісного відображення людиною довкілля і себе в ньому. Психічні процеси іноді називають психічними функціями. З...
-
Логопсихологія - Конопляста С. Ю. - 1.2. Закономірності нормального психічного розвитку і патології
З'ясуємо фактори психічного розвитку людини і розглянемо сучасні уявлення про нормальний і порушений розвиток. Проблема визначення ступеня "нормального...
-
Автором її є австрійський психолог Карл Бюлер (1879-1963). За його твердженням, три ступені розвитку дитини (інстинкти, тренування, інтелект) пов'язані...
-
Вікова психологія - Савчин М. В. - Теорія розвитку вищих психічних функцій
Автором її є австрійський психолог Карл Бюлер (1879-1963). За його твердженням, три ступені розвитку дитини (інстинкти, тренування, інтелект) пов'язані...
-
Виховання духовно зрілої особистості, для якої поняття добра, справедливості, совісті, обов'язку набули непохитності, стали власними ціннісними...
-
Основи психології - Вітенко І. С. - Розлади свідомості
Рівень стану неспання, що супроводжує діяльність людини, навіть у нормі буває різним, тобто він має якісну характеристику. Інтенсивність бадьорого етану...
-
Для відкриття поточного рахунку у національній валюті у банк подаються такі документи: 1. Заява. 2. Копія статуту підприємства, засвідчена в...
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання