Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 5. Розлади особистості
1. Порушення опосередкованості та ієрархії мотивів
Ускладнення мотивів, їх опосередкованість та ієрархічна побудова починається у дитини вже у дошкільному віці і відбувається далі протягом усього життя: мотиви втрачають свій безпосередній характер, починають опосередковуватися свідомо поставленою метою, відбувається підпорядкування одних мотивів іншими.
Наприклад: бажання оволодіти якоюсь професією як загальний мотив поведінки включає у себе цілу низку часткових: оволодіти потрібними знаннями, засвоїти певні навички та ін.
Кожна з цих цілей, у свою чергу, розбивається в реальній діяльності на низку дрібніших, які і визначають у кожному конкретному випадку поведінку людини. Тому діяльність людини відповідає завжди не одній, а декільком потребам і відповідно спонукається декількома мотивами. Однак у конкретній діяльності можна виділити провідний мотив. Саме він надає усій поведінці певного сенсу.
Наявність провідних мотивів не усуває необхідності мотивів додаткових, що безпосередньо стимулюють поведінку. Однак без провідних мотивів зміст діяльності позбавляється особистісного сенсу. Саме цей провідний мотив забезпечує можливість опосередкування та ієрархії мотивів. Ієрархія мотивів є відносно стійкою і цим обумовлює відносну стійкість усієї особистості, її інтересів, позицій, цінностей.
Аналізуючи історії психічних хвороб, за яких спостерігається порушення особистості, можна виділити два питання:
- формування патологічно зміненої потреби;
- порушення ієрархії мотивів.
Приклад формування патологічно зміненої потреби.
Вживання алкоголю не входить до природних потреб людини і саме по собі не має спонукальної сили. Тому спочатку його вживання викликається іншими мотивами (відзначити день народження, весілля). Спочатку вживання алкоголю викликає підвищений настрій, активність, стан сп'яніння притягує багатьох і як засіб полегшення контактів. З часом може з'явитись прагнення знову і знову відчути цей приємний стан: воно може почати опредметнюватись в алкоголі і людину починають приваблювати вже не самі по собі події (святкування, зустріч друзів тощо), а можливість вживання алкоголю. Алкоголь стає самостійним мотивом поведінки, він починає спонукати самостійну діяльність, і тоді вже самі події стають приводом. Відбувається той процес, який О. М. Леонтьєв називає "зсув мотиву на мету", формується новий мотив, який спонукає до нової діяльності, а відповідно, і нова потреба (в алкоголі).
Зсув мотиву на мету тягне за собою усвідомлення цього мотиву, оскільки щодо діяльності мотив відіграє смислотвірну роль. Прийняття алкоголю набуває певного особистісного смислу. Таким чином, механізм зародження патологічної потреби спільний з механізмом її утворення в нормі. Але хвороба створює інші, ніж у нормальному розвитку, умови для подальшого її формування.
Залежно від того, що спонукає людину, будуються її інтереси, переживання і прагнення - зміни в змісті потреб означають і зміни будови особистості людини.
У хворих змінюється не лише зміст потреб і мотивів, змінюється їхня структура: вони стають все менш опосередкованими.
Лише в тому випадку, коли потреба стає опосередкованою (свідомо поставленою метою), можливо свідомо управляти нею. У хворих, у яких немає можливості опосередкування свідомою метою, потреби некеровані - вони набувають будови потягів.
Опосередкованість потреб, мотивів пов'язана з їхньою ієрархічною побудовою. Чим більше опосередкований характер мотивів і потреб, тим більше виражений їхній ієрархічний зв'язок. Якщо мотиви ієрархічно побудовані, то не відбувається жорсткої фіксації на засобі задоволення потреби.
Приклад (продовження). Під впливом алкоголізму у хворих порушується попередня ієрархія мотивів. Деколи у хворих з'являється бажання працювати, прагнення до спілкування зі старими друзями, хворий здійснює якісь рухи, керуючись попередньою ієрархією мотивів, але усі ці спонукання не стійкі. Головним мотивом, що спрямовує діяльність хворого, стає задоволення потреби в алкоголі. Перебудова ієрархії мотивів хворих особливо яскраво проявляється у способі задоволення потреби в алкоголі і способі знаходження засобів для її задоволення.
Починає виділятися ланцюг допоміжних дій. На їх виконання з часом іде уся свідома активність хворого. У них відображається нове ставлення до оточуючого світу; це веде до нових оцінок ситуацій, людей. З часом усі проблеми починають вирішуватися через алкоголь, з його допомогою, і алкоголь стає смислотвірним мотивом поведінки.
У міру того, як у ході хвороби алкоголь стає сенсом життя, попередні установки, інтереси відходять на задній план. Робота перестає цікавити хворих - вона потрібна лише як джерело грошей. Сім'я з об'єкту турбот стає гальмом на шляху задоволення пристрасті. Таким чином поступово порушується попередня ієрархія потреб, мотивів і цінностей, що склалися до хвороби, і формування взамін її нової ієрархії. Руйнуються вищі потреби і установки особистості. Звужується коло інтересів, втрачаються соціальні зв'язки із світом. Змінюються мотиви особистості.
Зміна ієрархії мотивів та їх опосередкованості означає втрату складної організації діяльності людини. Діяльність втрачає специфічно людську характеристику: з опосередкованої вона стає імпульсивною. Щезають дальні мотиви, потреба в алкоголі переходить у потяг, який стає домінуючим у житті хворого.
2. Порушення смислоутворення
Мотиви мають спонукальну та смислотвірну функції, які не завжди піддаються розрізненню. Нерідко буває так, що людина усвідомлює мотив, заради якого дія повинна здійснитися, але цей мотив залишається знаним і не спонукає до дії. Л. І. Божович та її співробітники показали, що таке явище часто трапляється в дітей молодшого шкільного віку. Наприклад, дитина може знати, що для оволодіння майбутньою професією треба добре вчитись, але, не дивлячись на це розуміння, мотив до навчання не має достатньої спонукальної сили і доводиться підключати якісь додаткові мотиви.
Саме це злиття обох функцій мотиву - спонукальної і смислотвірної - надає діяльності людини характеру свідомо регульованої діяльності. Послаблення і викривлення цих функцій - смислотвірної і спонукальної - призводить до порушень діяльності.
Це виражається в одних випадках у тому, що смислотвірна функція мотиву послаблюється, мотив перетворюється на лише знаний. Так, хворий знає, що до близьких треба добре ставитись, але при цьому він принижує свою матір.
В інших випадках виступає звуження кола смислових утворень: мотив, зберігаючи до певної міри спонукальну силу, надає смислу відносно меншому колу явищ, ніж до захворювання. В результаті багато з того, що раніше мало для хворого особистісний смисл (наприклад, навчання, дружба, робота, ставлення до батьків і т. д.), поступово втрачає його. В результаті втрачається і спонукальна сила мотиву.
3. Порушення підконтрольності поведінки
Порушення підконтрольності, критичності поведінки - один з найбільш яскравих проявів порушення особистості. Воно може набувати різних форм і виступати:
- у структурі різних процесів: мислення, сприйняття (Е. А. Єв-лахова, Б. В. Зейгарник);
- у неправильній оцінці своєї особистості, своїх дій (Б. В. Зей-гарник, С. Я. Рубінштейн);
- у некритичності до своїх психопатичних переживань.
І. І. Кожуховська показала своїми дослідженнями, що яких би форм не приймала некритичність, вона означає порушення діяльності в цілому. Критичність утворює "вершину особистісних якостей людини". Прийоми, спрямовані на вивчення критичності, є найбільш адекватними для аналізу особистісних особливостей.
Некритичність може змінювати діяльність хворого по-різному: деякі з них можуть стати розгальмованими, в інших втрата контролю своїх дій приводить до бездіяльності.
Запитання для самоперевірки
1. Назвіть види порушень особистості.
2. У чому проявляється порушення опосередкованості та ієрархії мотивів?
3. Що таке провідний мотив? Яка його роль?
4. У чому полягає значення додаткових мотивів?
5. Поясніть, як може формуватися патологічно змінена потреба.
6. Що веде за собою зміна ієрархії мотивів та їх опосередкованості?
7. Які функції виконують мотиви?
8. До чого веде послаблення і викривлення функцій мотиву?
9. Поясніть суть порушення смислоутворення як розладу особистості. 10. У чому проявляється порушення підконтрольності поведінки?
Схожі статті
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Загальне уявлення про найбільш поширені психічні захворювання
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Важкі психічні порушення та їх лікування
У 1950-ті роки. дослідники відкрили деякі нові психотропні засоби - ліки, які в основному діють на головний мозок і зменшують багато симптомів психічної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 4. Розлади свідомості
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 6. Розлади інтелекту
Інтелект - система усіх пізнавальних здібностей індивіда, і здатність до пізнання і вирішення проблем, що визначають успішність будь-якої діяльності....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Поняття про психічну патологію
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - РОЗДІЛ I. ВСТУП ДО ПАТОПСИХОЛОГІЇ
Тема 1. Патопсихологія: предмет і завдання 1. Загальне поняття про патопсихологію, її завдання та значення Психічні аномалії можуть вплинути на життя як...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Принципи патопсихологічних досліджень
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 5. Розлади мислення
Б. В. Зейгарник поділяє усі порушення мислення на чотири групи. 1. Порушення операційної сторони мислення: Це зниження рівня узагальнення та викривлення...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 3. Розлади уваги
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 5. Кому потрібні знання патопсихології?
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія тісно пов'язана з такими галузями наукового знання та практики: - медична психологія (патопсихологія є однією із складових медичної...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
У феодальній Російській імперії теж панували релігійно-містичні погляди на психічні хвороби, але ставлення до хворих було м'яким. їх вважали жертвами...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Розлади сприймання
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 2. Характеристика основних станів порушеної свідомості
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
1. Загальна характеристика свідомості, ознаки розладів свідомості та самосвідомості Свідомість - інтегрована сфера психічної діяльності; є вищою формою...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 1. Розлади відчуття
Тема 3. Патопсихологічна характеристика психічних процесів 1. Розлади відчуття До порушень відчуттів відносяться: 1. Анестезія - втрата здатності...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 8. Порушення емоційної сфери
Емоції (від лат. ЕтосеRЕ - збуджувати, хвилювати) - переживання нашого ставлення до зовнішнього середовища і до самого себе. Емоції належать до...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Порушення інтелекту
Інтелект - система усіх пізнавальних здібностей індивіда, і здатність до пізнання і вирішення проблем, що визначають успішність будь-якої діяльності....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - XVІІІ-ХІХ ст.: моральне лікування
До 1800 р. у лікуванні душевнохворих з'являється поліпшення. Велика Французька революція створила сприятливі умови для розвитку науки взагалі і...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Ренесанс і створення притулків
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 4. Порушення пам'яті
З патологічних проявів уваги слід вказати на такі: нестійкість, недостатня концентрація, порушення розподілу, уповільнення переключення, розсіяність....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 7. Порушення мовлення
Мовлення - це складна функціональна система, для формування якої потрібен своєчасний розвиток мозкових структур та їх узгоджена робота в поєднанні з...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Європа в середні віки: демонологія повертається
У Європі часів 500-1350 рр. н. е. зросла влада духовенства. Церква заявила про незалежність душі від тілесної оболонки і знищувала усі наукові...
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляди на патологію та її лікування в античні часи
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Погляд первісних людей на патологію та її лікування
1. Світова історія розвитку поглядів на патологію та її лікування Кожного року 30 % дорослого населення і 20 % дітей та підлітків США (за даними Р....
-
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - 9. Порушення волі
Людина з моменту народження постійно має різні потреби: спочатку найпростіші, а потім все більш різноманітні і складні, що мають значення не лише для...
Патопсихологія - Мартинюк І. А. - Тема 5. Розлади особистості