Основи педагогічної ергономіки - Карапузова Н. Д. - Клавіатура

Основним обладнанням робочого місця учнів за комп'ютером є монітор, клавіатура, стіл, стілець чи крісло та підставка для ніг, що забезпечують раціональну робочу позу протягом усього заняття.

Монітор

Це важлива частина комп'ютерної системи, що візуально представляє інформацію. Для зручного та швидкого її читання площина екрана монітора має бути перпендикулярною до нормальної лінії зору користувача. Передбачають можливість його переміщення стосовно вертикальної осі в межах 30° і нахилу вперед до 85° і назад до 105° із фіксацією в цьому положенні.

Залежно від призначення та сфери застосування монітори диференціюють на чотири групи: А - кольорові монітори для демонстраційного призначення; Б - кольорові монітори для персональної роботи користувачів у навчальному процесі та господарській діяльності, під час якої не потрібно постійно обробляти текст, що містить 80 і більше символів у рядку; В - кольорові монітори для професійної роботи з текстовими документами та насиченими графічними зображеннями (у вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, на підприємствах, у різноманітних організаціях тощо); Г - монохромні монітори для комплектування шкільних комплексів навчальної обчислювальної техніки (старші класи), професійного опрацювання текстів тощо.

За міжнародними нормами, монітор повинен мати такі характеристики:

- символи на екрані мають бути чіткими і добре розрізнятися;

- зображення не повинно миготіти;

- яскравість і контрастність мають легко регулюватися;

- екрани не можуть мати відблисків і віддзеркалення;

- випромінювання екрана повинно бути знижене до мінімальних рівнів.

Клавіатура

Користування клавіатурою потребує інтенсивної динамічної роботи кістково-м'язового апарату кистей рук одночасно зі статичним напруженням м'язів передпліччя і плеча. Процес скостеніння зап'ястя завершується у школярів у 10-13 років, а фаланг пальців руки - у 9 -11 років. Ці особливості потрібно обов'язково враховувати при формуванні правильної техніки роботи на клавіатурі. Швидка робота за клавіатурою для дітей молодших класів непосильна, а підлітки, у яких процес скостеніння руки завершується, після поступового і систематичного тренування здатні інтенсивно працювати за клавіатурою. Ігнорування цих рекомендацій призводить до швидкої втоми, іноді навіть до захворювань. Прикладом може бути синдром хронічного розтягнення зв'язок, що поступово розвивається у результаті постійного напруження м'язів кистей рук. Небезпечно те, що внаслідок концентрації уваги на екрані монітора притуплюється своєчасне відчуття болю.

Неправильне розташування рук при друкуванні на клавіатурі спричинює хронічне розтягнення кисті. Лікті слід розміщувати паралельно до поверхні столу і під прямим кутом до плеча. Висота клавіатури на рівні середнього ряду не має перевищувати 30 мм, відстань від клавіатури до краю стола - 10,0-30,0 см, кут нахилу до панелі клавіатури - 5-15°. У цьому разі навантаження припадає не на кисть, в якій вени і сухожилля містяться близько до поверхні шкіри, а на більш захищену частину ліктя.

Робочий стіл

Його конструкція повинна забезпечувати можливість оптимального розміщення усього необхідного для роботи з комп'ютером - системного блока, монітора, клавіатури, мишки, книг, зошитів тощо. Такий стіл має дві горизонтальні поверхні, розташовані одна над іншою. Нижня, розміром 80,0х х70,0 (60,0) см2, призначена для клавіатури, мишки, посібників, зошитів тощо, а верхня, розміром 80,0х х35,0 см2, - для монітора. Відстань між ними становить 46,0-76,0 см.

За відсутності спеціальних меблів допускається застосування типових учнівських столів шести ростових груп: № 1 - 100-115 см, № 2 - 116-130 см, № 3 -131-145 см, № 4 - 146-160 см, № 5 - 161 - 175 см, № 6 - більше 175 см, із висотою стільниці 46, 52, 58, 64, 70, 76 см відповідно. Найкращими (відповідно до ростових груп) вважають столи таких розмірів: ширина 60, 80, 100, 120 і 140 см, глибина 60 та 80 см за висоти 72,5 см (за умови, що висота не регулюється).

Підставка для ніг

Зважаючи на вікові особливості молодших школярів, їх робоче місце за комп'ютером оснащують опорою для ніг. Ноги під час сидіння не мають бути витягнутими далеко вперед, оскільки в такому разі м'язи будуть надто напруженими. Також не рекомендована поза "нога на ногу", тому що при цьому стискується сідничний нерв і порушується кровообіг.

Робоче крісло чи стілець

Нехтування правильним підходом до його вибору призводить до деформацій хребта, порушення функцій спинного мозку, болю в поперековому відділі, дискомфорту і, як наслідок, зниженння працездатності. Особливо це стосується дітей молодшого шкільного віку, в яких процес окостеніння хребта ще триває (завершується у 20-22 роки). Хребет таких учнів може викривитися, якщо конструкція та розміри робочого стола та стільця не відповідають віковим ергономічним вимогам.

Для занять за комп'ютером слід використовувати стільці з висотою поверхні сидіння 26, 30, 34, 38, 42, 46 см відповідно до ростових груп, або стільці, в яких вона регулюється в межах 26-46 см. Відповідно до ростових груп ширина сидіння має становити 25, 27, 29, 32, 34, 36 см; глибина - 26, 29, 33, 36, 38, 40 см. Поверхню сидіння роблять напівм'якою, а передній край заокругленим. Поверхня спинки стільця повинна мати висоту 28-32 см, ширину не менше 38 см і радіус кривизни горизонтальної поверхні 40 см. Кут нахилу спинки у вертикальній площині регулюють у межах до 30° від вертикального положення.

Для роботи за комп'ютером перевагу віддають кріслам, що обертаються і змінюють висоту. Якщо опорою крісла слугують ролики, то для стійкості їх має бути п'ять. На кам'яній підлозі бажано застосовувати ролики з дерева або гуми, на килимовому покритті - металеві або з іншого твердого матеріалу.

Для пом'якшення навантаження на хребет учнів крісло покривають м'яким, бажано натуральним матеріалом, який добре пропускає водяні пари та повітря (штучна шкіра для цього непридатна). Крісло повинне мати поручні, які також амортизують поштовхи при сидінні і допомагають вставати. Висота сидіння має відповідати висоті коліна в положенні стоячи, а відстань між поверхнею сидіння і робочою поверхнею стола не повинна по вертикалі перевищувати 22-ЗО см.

При навчанні школярів із застосуванням комп'ютерів слід звертати особливу увагу на кілька аспектів. Діти настільки захоплюються роботою за комп'ютером, що не помічають появи ознак стомлення і продовжують працювати зі шкодою для свого здоров'я. Для запобігання цьому явищу слід чітко дотримуватися режиму роботи учнів за комп'ютером. Розташування компонентів комп'ютерів, столів та сидінь має відповідати віковим та індивідуальним фізичним особливостям учнів, а також стану їх здоров'я.



Схожі статті




Основи педагогічної ергономіки - Карапузова Н. Д. - Клавіатура

Предыдущая | Следующая