Організація обслуговування у закладах ресторанного господарства - Пятницька Н. О. - Культура споживання коньяку, віскі, текіли

Коньяк - напій, який, як правило, подають після других страв, перед сервіруванням кави або чаю, після завершення обіду або вечері. Неможливо відчути смак і букет коньяку, якщо пити його під час вживання їжі. Коньяк подається кімнатної температури - 16°С або підігрівається теплом долонь у коньячному келиху місткістю 75 см3, який має форму маленького тюльпана. Келихи виготовляють з тонкого білого прозорого скла, щоб добре було видно золотистий колір напою. Вони мають низьку ніжку і звужені догори стінки, що дозволяє краще утримувати аромат. Використовується також кулястий бокал, який у деяких країнах називають інгалятором, місткістю 100-125-250-500 см3. У нього наливають 25 см3 напою.

Коньяк п'ють повільно, в тихій і приємній обстановці, у вузькому колі друзів. Це особливий напій, який на відміну від шампанського рідко подається на багатолюдних і шумних ювілеях, святах, урочистостях.

Існує особливий етикет дегустування коньяку. Зазвичай наливають 15-20 см3 напою. Оптимальна температура його - 20-25°С, тому перед дегустацією коньяк слід потримати в чарці близько 10 хвилин.

Насолодившись букетом коньячного аромату, маленькими ковтками куштують напій на смак, відчуваючи, як гарно він (смак) розширюється у роті - ефект "хвоста павича".

Для приготування змішаних напоїв використовується, як правило, ординарний коньяк. Він добре поєднується з молоком, вершками, морозивом, кавою, чаєм, апельсиновим і лимонним соками, сиропами і лікерами, безалкогольними газованими напоями.

Коньяк не закусують. На крайній випадок - яблуками, а краще шоколадом. Непогано, повільно пригублюючи коньяк і спілкуючись з друзями, мати можливість насолодитися також чашкою чорної кави.

Віскі. Більша частина змішаних віскі без втрат витримує охолодження кусочками льоду. В той же час тонкість і особливий аромат солодового віскі можуть постраждати від льодяного шоку, тому при вживанні воно має бути кімнатної температури. Корисно і приємно пити його по-шотландськи: з додаванням холодної води - половина на половину. Вода відтіняє ароматно-смаковий букет напою, пом'якшує його міцність.

Краще за все додавати джерельну негазовану воду з незначною кількістю мінеральних солей, щоб не змінити смак напою. Солодові віскі, за винятком найлегших, в основному не придатні для аперитиву через свою міцність. їх вживають у кінці трапези як дижестив - засіб, який полегшує травлення. Можна подавати і до м'ясних страв під соусом, особливо до дичини, але в помірній кількості.

Перше віскі, виготовлене в Шотландії, має назву "Glenlivet" (Гленлівет).

Збалансованістю й елегантністю відзначені віскі з регіону Хайленд Higlands (Хайлендс) та берегів ріки Лівет - "Glen Grant", "Macallan", "Glenfarclas", "Linkwood", "Tamdhu".

До міцних і важких належить "Laphroaing" - віскі, яке принесло славу острову Айлей.

До кращих змішаних віскі належать класичні шотландські марки "Haig", "Ballantine's", "Black &; White", "Bell's".

Текіла - єдиний спиртний напій з такої незвичайної сировини, як блакитна агава, що росте лише в Центральній Америці (Мексика, штат Халіско). Мексиканці п'ють його або з тоніком, або ж з підсоленими шматочками лимона. А в Сполучених Штатах текіла використовується як компонент до коктейлю "Маргарита".

Найбільш популярна в світі марка текіли "Jose Cuervo".

Культура споживання пива, безалкогольних напоїв та води

Пиво - це напій із вмістом спирту 0,1-8,2 % об., виготовлений шляхом зброджування ячмінного солоду з використанням екстракту хмелю і спеціального штаму пивних дріжджів, а також різних домішок (аскорбінової кислоти, рису) з наступною фільтрацією. За кольором пиво поділяють на світле, темне і напівтемне червоне; за вмістом спирту - алкогольне (1-8,2 % об.) і безалкогольне (менше 1 % об.).

Пиво споживають в охолодженому вигляді як самостійний напій і в поєднанні зі стравами. Вітчизняне пиво рекомендується охолоджувати до 10-12°С, інших виробників - до 4-7°С.

Певні види пива рекомендують поєднувати з такими стравами:

- темне "Guiness Exstra Stout" і "Murpny's Irish red Beer" (Ірландія) - зі стравами із креветок, гострими морепродуктами, копченим лососем і вугрем;

- світле "Dab Gold" і "Warsteiner Premium Verum" (Німеччина) - з м'ясними стравами, копченими ковбасами;

- напівтемне (червоне) "Kilkenny Irish Beer" (Ірландія) - зі стравами ірландської кухні, копченими рибними і м'ясними стравами. Вітчизняне пиво міцністю більше 5 % об. також можна рекомендувати до аналогічних страв.

У пивних барах до пива подають рибну гастрономію, солену сушку, солоні горішки, бутерброди з м'ясною гастрономією.

Пиво подають на розлив, у скляній і баночній упаковці залежно від типу закладу ресторанного господарства, рівня сервісу, який воно може запропонувати споживачам.

Для гостей, що потребують дієтичного харчування, може бути запропоноване безалкогольне пиво - "Рогань" (Україна), "Amstel Malt Bucler" (Нідерланди) та ін

Мінеральні води - це підземні води природних джерел, насичені розчинними мінеральними речовинами, які знаходяться у воді у вигляді іонів (натрію, магнію, кальцію), сполук (хлоридів, сульфатів, гідрокарбонатів), а також специфічних біологічно активних компонентів (йоду, брому, заліза, ортоборної та кремнієвої кислоти). Залежно від рівня мінералізації і присутності спеціальних компонентів вода поділяється на питну і столову (мінералізація менше 1 г/дм3), лікувально-столову (до 10 г/дм3), лікувальну (більше 10 г/дм3).

Під час трапези може бути подана до столу вода столова, лікувально-столова, в дієтичних закладах ресторанного господарства - лікувальна і лікувально-столова. Температура подавання залежить від виду води. Столові води ("Ждимір", "Арго Оболонська" та ін.), як правило, подають охолодженими, але не холодними. Столову воду "Моршинська" можна використовувати для приготування ароматного чаю і кави. Лікувально-столові води "Лужанська", "Поляна квасова", "Поляна купель" рекомендується подавати, якщо в раціоні є гострі страви, копченості - вони добре поєднуються із сухим вином. Лікувально-столова вода "Поляна світла" пропонується до смажених і гострих страв, копченостей. При включенні лікувальної і лікувально-столової води в раціон необхідно враховувати також їх лікувальний вплив (додаток 16).

До столу можна подавати також солодкі безалкогольні напої, до складу яких входять спеціально підготовлена вода, цукор, лимонна і аскорбінова кислота, натуральні соки, настій ехінацеї пурпурової, лимонне, апельсинове і горіхове масло тощо. Крім приємного смаку, деякі безалкогольні напої мають цілющі властивості ("Живчик унік", "Оболонь спорт", "Куяльник виноград").



Схожі статті




Організація обслуговування у закладах ресторанного господарства - Пятницька Н. О. - Культура споживання коньяку, віскі, текіли

Предыдущая | Следующая