Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 7.3. Методи сітьового планування: переваги та недоліки
Поняття сітьового графіка відноситься до набору графічних методів, що використовуються при плануванні ходу проекту і спостереженні за ним. Для будь-якого типу проекту основними чинниками є час, витрати і наявність ресурсів. Сітьові методи були розроблені для планування і відстежування всіх цих чинників як окремо, так і в різних комбінаціях.
Найбільш відомими методами складання сітьового графіка є PERT (Program Evaluation And Review Technique - метод оцінки та перегляду програм) і СРМ (Critical Path Method-метод критичного шляху). Обидва вони розроблені в 50-х роках. Метод PERT був створений в 1958 році під егідою Управління спеціальних проектів ВМС США (U. S. Navy Special Projects Office) як інструмент для складання графіка і контролю за ходом робіт при розробці ракет Polaris. СРМ є дітищем учених Дж. І. Келлі (J. E. Kelly, компанія Remington-Rand) і М. Р. Уокера (M. R. Walker, компанія Du Pont), його створення відноситься до 1957 року. Даний метод спочатку використовувався як допоміжний інструмент, що застосовувався при складанні графіків проведення технічного обслуговування на хімічних заводах [83].
В сучасному світі, наприклад, у компанії Boeing методи ефективного управління проектами відігравали надзвичайно важливу роль як в процесі розробки складально-монтажної схеми 777, так і при календарному плануванні робіт і у виробничому процесі. 20% літаків моделі 777 будуються в Японії, а комплектуючі поставляються іншими країнами: Австралією (рульове управління), Північною Ірландією та Сінгапуром (передні опори шасі), Кореєю (за кінцівки крила), Бразилією (складання закінцівок крила і хвостового оперення) та Італією (зовнішні закрилки) [83].
Використовуючи згадані вище методи, легко представити проект в графічній формі. Його окремі завдання зв'язуються між собою таким чином, щоб основна увага була зосереджена на найважливіших для виконання проекту моментах.
Структура PERT І СРМ Складається з шести кроків. Процедура наступна:
1) визначити проект і всі його основні роботи або завдання;
2) установити всі зв'язки між роботами: визначити, які роботи повинні передувати і які повинні слідувати за розглянутими роботами;
3) розробити мережу, що містить усі роботи;
4) визначити час і грошові витрати, що відносяться до кожної роботи;
5) розрахувати найдовший шлях на мережі від початку виконання проекту до його закінчення (він називається Критичним шляхом);
6) використовувати мережу для реалізації плану, розкладу виконання робіт, управління і контролю за розвитком проекту.
Крок 5 - визначення Критичного шляху - є важливою частиною контролювання проекту. Роботи на критичному шляху представляють завдання, затримка у вирішенні яких приводить до затримки виконання проекту. Менеджери користуються гнучкістю управління проектом за допомогою робіт, які лежать на некритичних шляхах, що допускають у відомих межах можливість здійснювати зміни в плануванні, розкладі виконання робіт та перерозподілі людських і грошових ресурсів.
У своїх базових формах методи PERT І СРМ були призначені для визначення найбільш тривалого за часом шляху в послідовності робіт (критичного шляху), який стає основою при плануванні і контролі за ходом виконання проекту. Для графічного відображення цієї послідовності в обох методах застосовуються лінії зі стрілками та вузли. Хоча PERT і СРМ Трохи розрізняються за термінологією та у побудові мережі, їхні методики однакові. Більш того, аналіз, що використовується в обох методах, дуже схожий.
Спочатку PERT І СРМ Відрізнялися між собою тим, що в сітьовому графіку PERT Операція позначалася стрілкою, а в СРМ - вузлом (кружком). Існувала ще одна відмінність: у PERT Використовувалися три типу оцінки тривалості операцій (оптимістична, песимістична і найбільш вірогідна), а в СРМ - тільки якнайкраща. Ці відмінності пояснюються тим, що метод PERT Розроблявся для роботи з складними проектами, які характеризуються високим ступенем невизначеності, а СРМ - для складання графіків рутинних операцій, пов'язаних із заводським технічним обслуговуванням. За довгі роки існування цих двох методів відмінності між ними стерлися оскільки користувачі СРМ Почали також застосовувати три оцінки тривалості операцій, а у сітьових графіках PERT Операції нерідко позначаються вузлами [83].
PERT/COST Є методом, який поєднує переваги обох (PERT і СРМ) Методів. Застосування методів PERT І СРМ Надзвичайно важливо, оскільки вони можуть допомогти відповісти на питання про проект, що складається з тисяч робіт:
1) Коли буде завершений проект у цілому?
2) Які роботи чи задачі є критичними в проекті? Затримка у виконанні яких робіт визначає затримку в виконанні проекту в цілому?
3) Які роботи не є критичними? Ті, котрі можуть протікати повільніше, без затримки завершення проекту в цілому?
4) Яка імовірність того, що проект буде завершений до конкретної дати?
5) Щодо будь-якої дати можна одержати відповідь: виконується проект відповідно до розкладу, відстає від розкладу чи випереджає розклад?
6) На будь-яку дату можна одержати відповідь: чи витрачаються гроші у відповідності з кошторисом на проект, витрачено менше передбачених засобів чи витрати перевершують те, що передбачено системою?
7) Чи досить ресурсів, щоб закінчити проект вчасно?
8) Якщо проект має бути закінчений у більш короткий термін, яким є шлях, що забезпечує його завершення з найменшими витратами?
Таким чином, основне завдання управління із застосуванням методу критичного шляху при плануванні та виконанні проектів полягає не тільки в тому, щоб визначити певну послідовність, в якій повинні виконуватися ті або інші групи робіт. За допомогою цього методу можна намітити ланцюг робіт, на виконання яких буде потрібно найбільший час, що дозволить визначити, в якому місці реалізації проекту найбільш важливо зробити все можливе, щоб не допустити затримки виконання проекту.
Якщо в ході робіт одночасно виникає два так званих вузьких місця, в першу чергу необхідно приділити увагу тому, яке було враховане при складанні графіка критичного шляху, і зробити це перш, ніж дана ситуація спричинить цілий ряд відстрочень, які зрештою приведуть до затримки закінчення всього проекту. При цьому друга проблемна ділянка, не включену в критичний шлях, цілком може почекати до кращих часів.
При практичному використання інформаційних систем для управління проектами досить широко застосовуються різного роду програмні продукти, що дозволяють суттєво підвищити швидкість виконання всіх процесів, пов'язаних з управлінням проектами.
У 90-х роках спостерігався різкий сплеск інтересу до методів і концепцій управління проектами, який супроводжувався значним зростанням пропозиції спеціального програмного забезпечення. Двадцять років тому існували лише декілька пакетів таких програм, а на сьогодні розроблено понад 100 інформаційних систем для управління проектами, і застосування їх росте в геометричній прогресії. Сьогодні серед відповідного програмного забезпечення досить популярними є Microsoft Proj ct for Windows, Primavera Project Planner, Time Line, Project Scheduler, Milestone, Schedule Publisher, Texim Project.
Програма Microsoft Project розповсюджується з електронним навчальним посібником, що є однією з причин її величезної популярності серед менеджерів, що управляють проектами середньої величини. Даний пакет дозволяє складати графіки витрачання ресурсів, розподіляти ресурси по рівнях і між операціями, а також здійснювати контроль витрат і створювати графіки і звіти, повністю готові до використання.
Для складання графіка виконання проекту доцільно скористатися програмою Milestone, Etc. компанії Kidasa. Створені з її допомогою графіки Гантта здатні відображати навіть взаємозалежність між операціями в процесі розгортання проекту, і, якщо в ході реалізації проекту графіки потребують оновлення, дані про початок і закінчення операцій в них легко замінюються новими.
При роботі над дуже великими проектами або навіть програмами, що складаються з декількох проектів, частіше за інших використовується програма Primavera Project Planner. Вона, зокрема використовувалась для управління багатомільйонним проектом відновлення Центру світової торгівлі, зруйнованого терористами. Програма аналізу ризику для казино Монте-Карло, також створена компанією Primavera, використовувалася для визначення того, яким часом і сумами слід ризикувати при різних допущеннях [83].
Серед основних джерел фінансування проектів можна виділити наступні:
- власні фінансові кошти (прибуток, амортизаційні відрахування, кошти, які виплачують страхові органи як відшкодування), а також інші види активів (основні фонди, земельні ділянки тощо) і залучених коштів (кошти від продажу акцій, добродійні чи інші внески, кошти, які виділяють вищі за рівнем холдингові чи акціонерні компанії, промислово-фінансові групи на безоплатній або пільговій основі);
- асигнування з державного, регіональних і місцевих бюджетів, фонду підтримки підприємництва, надані на безоплатній основі;
- іноземні інвестиції, надані у формі фінансової чи іншої участі у статутному капіталі спільних підприємств, а також у формі прямих грошових внесків міжнародних організацій і фінансових установ, держав, підприємств та організацій різних форм власності;
- різні форми позикових коштів, зокрема кредити, надані державою на зворотній основі; кредити іноземних інвесторів; облігаційні позики; кредити банків, інвестиційних фондів і компаній, страхових товариств, пенсійних фондів; векселі тощо.
Важливою складовою успішної реалізації проекту є планування витрат на проект. Усі учасники проекту - постачальники, банки, підрядчики - повинні враховувати вартісні показники проекту при плануванні власної діяльності. Для цього застосовується кошторис проекту. Під кошторисом розуміють комплекс документальних розрахунків, необхідних для визначення розміру витрат на проект. Кошторис виконує подвійну функцію: з одного боку це документ, що визначає вартість проекту, а з іншого - це інструмент для контролю та аналізу витрат коштів і ресурсів на проект [53].
Наприкінці даного розділу доцільно ще раз підкреслити важливість колективної або групової роботи. Ефективне управління проектами є більш складним процесом, ніж просте використання сітьових графіків. Воно потребує чіткого розподілу відповідальності за виконання тих або інших робіт, чіткої системи своєчасної подачі звітів про хід проекту та ефективного управління персоналом.
Схожі статті
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 7.2. Планування проектів. Поопераційний перелік робіт
Проекти зазвичай розглядаються як самостійний процес, однак на практиці багато проектів можуть повторюватись і просто переноситись в інші умови або на...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.3. Методи нормування праці
Норма часу - це необхідні затрати часу одного працівника або бригади на виконання одиниці роботи (продукції). Норма виробітку - це кількість одиниць...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.5. Функції, методи і принципи операційного менеджменту
Суть Управління Полягає в досягненні підприємством його мети при найбільш оптимальному використанні ресурсів і максимальному виході цільового продукту....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1.1. Системи планування операційної діяльності
6.1. Оперативне управління виробництвом 6.1.1. Системи планування операційної діяльності Планування - це перш за все процес напрацювання та прийняття...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.7. Критерії та методи розташування виробничих об'єктів
Рішення стосовно розміщення підприємства приймається на основі врахування цілого ряду факторів на макро - і мікрорівнях. Основним питанням створення...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.4. Управління якістю при проектуванні виробу
Інформація про рівень якості продукції та послуг, надана клієнтам, починає реально втілюватися у виробах і послугах з етапів проектування виробу,...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.5. Класифікація затрат часу
Нормативні матеріали для нормування праці - це регламентовані параметри режимів роботи обладнання, затрат праці та часу перерв в роботі, що...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.4. Нормативні матеріали для нормування праці
Нормативні матеріали для нормування праці - це регламентовані параметри режимів роботи обладнання, затрат праці та часу перерв в роботі, що...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.3. Основні етапи процесу проектування продукту
Точкою відліку при створенні виробничої системи підприємства є вибір або проектування продукції або послуги, які будуть нею випускатись або надаватись....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.2. Основні види норм праці
Норма часу - це необхідні затрати часу одного працівника або бригади на виконання одиниці роботи (продукції). Норма виробітку - це кількість одиниць...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.5. Управління запасами при залежному попиті
Системи планування матеріальних потреб (Material Requ rements Planning - MRP) Діють майже у всіх виробничих фірмах за кордоном - навіть тих, які...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1.3. Організація диспетчеризації виробництва
Диспетчеризація - особлива форма управління, що передбачає відокремлення в окрему централізовану службу функцій оперативного управління виробництвом і...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 7.1. Сутність проектного підходу до управління організацією
7.1. Сутність проектного підходу до управління організацією Майже всі організації розробляють великі та складні проекти. Будівельні компанії прокладають...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Розділ 7. Управління проектами
7.1. Сутність проектного підходу до управління організацією Майже всі організації розробляють великі та складні проекти. Будівельні компанії прокладають...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.7. Мікроелементне нормування
Дослідження трудових процесів проводяться для визначення структури операцій і витрат робочого часу, раціоналізації прийомів і методів праці, виявлення...
-
Дослідження трудових процесів проводяться для визначення структури операцій і витрат робочого часу, раціоналізації прийомів і методів праці, виявлення...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.3. Операційні пріоритети
Відповідно до ранніх робіт С. Уікхема Скіннера з Гарвардської бізнес-школи і більш пізніх досліджень Террі Хілла з Лондонської бізнес-школи розрізняють...
-
5.1. Основи проектування операційної системи 5.1.1. Передумови проектування операційної системи З метою вивчення процесів при проектуванні виробничих...
-
Коли виріб спроектований, необхідно визначити етапи процесу виробництва цього виробу, загальну тривалість його виготовлення. Різні варіанти...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.5. Типологія операційних систем
Типологія - класифікація об'єктів за спільністю ознак. Потреба в типології систем виникає тоді, коли накопичений величезний дослідницький масив даних про...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3.1. Сутність і завдання організації та нормування праці
6.3.1. Сутність і завдання організації та нормування праці Під Нормуванням праці Слід розуміти вид управлінської діяльності, спрямованої на оцінку та...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3. Управління трудовими процесами та нормування праці
6.3.1. Сутність і завдання організації та нормування праці Під Нормуванням праці Слід розуміти вид управлінської діяльності, спрямованої на оцінку та...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.5. Формування стратегії виробництва товару
Як уже зазначалося, загальна (ділова) стратегія підприємства розробляється на основі корпоративної і визначає основні напрямки його діяльності. Виробнича...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.4. Системи управління запасами при незалежному попиті
При організації управління товарно-матеріальними запасами дуже важливо розуміти різницю між залежним та незалежним попитом. Ця різниця між залежним і...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.1. Зміст, види, функції запасів
Запаси - це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання та інші...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2. Управління матеріально-технічним забезпеченням
Запаси - це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання та інші...
-
5.1. Основи проектування операційної системи 5.1.1. Передумови проектування операційної системи З метою вивчення процесів при проектуванні виробничих...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.1. Передумови проектування операційної системи
5.1. Основи проектування операційної системи 5.1.1. Передумови проектування операційної системи З метою вивчення процесів при проектуванні виробничих...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1. Оперативне управління виробництвом
6.1. Оперативне управління виробництвом 6.1.1. Системи планування операційної діяльності Планування - це перш за все процес напрацювання та прийняття...
-
6.1. Оперативне управління виробництвом 6.1.1. Системи планування операційної діяльності Планування - це перш за все процес напрацювання та прийняття...
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 7.3. Методи сітьового планування: переваги та недоліки