Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3. Управління трудовими процесами та нормування праці
6.3.1. Сутність і завдання організації та нормування праці
Під Нормуванням праці Слід розуміти вид управлінської діяльності, спрямованої на оцінку та встановлення раціональних співвідношень затрат і результатів сукупної праці. На основі таких співвідношень приймаються всі управлінські рішення, здійснюються планування, організація, проектування і виробництво.
Об'єктом нормування праці Є виробнича діяльність людей. Розглянемо основні поняття.
Затрати праці (живої та уречевленої) - це всі види виробничих ресурсів (матеріальні, фінансові, затрати часу, чисельність працюючих тощо).
Під Сукупними затратами Слід розуміти затрати живої та уречевленої праці, що охоплюють різні етапи проходження продукту протягом його життєвого циклу: постановка ідеї, проектування, конструювання, виробництво, збут, експлуатація, утилізація, а також затрати майбутньої праці, тобто затрати, пов'язані з нераціональним використанням природних багатств, забрудненням навколишнього середовища, втрати від нереалізованих можливостей НТП та браку.
Жива праця - затрати розумової та фізичної енергії людини, які постійно переходять в форму уречевлення в новому продукті.
Минула праця (уречевлена) - праця, що втілена в засобах виробництва і предметах споживання. В будь-якому виробничому процесі приймають участь предмети праці і засоби праці, що є результатом минулої праці.
Сукупні витрати виробника визначаються у вартісному виразі, в тому числі: живої праці - як основна та додаткова заробітна плата; минулої праці - за оптовими цінами на матеріали, енергію, паливо, інструмент, помноженими на норми їх витрат, і за нормами амортизаційних відрахувань.
Розглянемо поняття результатів праці. Поняття "результат" і "мета" взаємопов'язані. Мета - це очікуваний результат діяльності. Оскільки одним із важливих завдань на виробництві є проблема зменшення затрат, то різниця між очікуваними затратами і фактичними - це також результат.
Під Остаточними результатами Праці слід розуміти систему (вектор) відхилень між очікуваними і фактичними результатами і (або) затратами. Остаточні результати праці - це найбільш об'єктивна оцінка будь-якої діяльності: система або вектор таких відхилень є якісною характеристикою і слугує основою організації механізму зворотнього зв'язку між прогнозом і остаточним результатом.
Поняття затрат і результатів є відносними. Ця відносність їх застосування на практиці полягає в рівні масштабності виділення тієї системи, відносно до якої визначають очікувані результати. Наприклад, відносно навколишнього середовища, екології, будь-які результати праці мають затратний характер. Спеціалісти з системного аналізу вважають, що економіка - це система з виробництва відходів і сміття, а процес максимізації прибутку - це збільшення інтенсивності знищення природних ресурсів. Таким чином, економісти повинні керуватися, крім вектора цілей споживання ресурсів, ще й вектором цілей з повернення природі спожитих ресурсів.
Нормування затрат і результатів праці на глобальному рівні - це система відстежуючого управління за відхиленням від допустимих норм навколишнього середовища, природних ресурсів і прийняття рішень щодо їх використання, розподілу, компенсації на рівні світової економіки.
Нормування затрат і результатів праці на рівні держави - це аналогічна система відстежуючого управління із вирішенням власних проблем відновлення дефіциту ресурсів. Аналогічні визначення діють на рівні галузей, підприємств, відділів, цехів, дільниць, робочих місць.
Відносність понять затрат і результатів праці виявляється також в тому, що готовий продукт, що реалізується, є концентратором всіх видів затрат, що здійснюються на стадіях НДДКР, підготовки виробництва і самого виробництва. Процеси переходу продукту до споживача супроводжуються не тільки одержанням прибутку для виробників, використанням корисних експлуатаційних властивостей споживачами, а й подальшими процесами вкладання ресурсів до кінця терміну служби.
Процеси виробничої діяльності людей на стадіях фундаментальних і пошукових досліджень, НДДКР, освоєння і виробництва, експлуатації, утилізації та переробки є основними Об'єктами Нормування праці.
Одним із основних понять в нормуванні є поняття методу праці, під яким розуміють зміст і послідовність виконуваних робіт нормованої тривалості для досягнення цілей.
Інженер-економіст з нормування повинен володіти методами праці проведення спостережень, розробки нормативів, методиками нормування, оплати праці тощо.
Поняття методу праці є тією вихідною базою, на основі якої реалізується цілісна система нормування при русі об'єктів виробництва у вигляді ідей, ескізів, креслень, деталей тощо. Іноді методи праці представляються у вигляді виробничих функцій, які закріплюються за тим чи іншим виконавцем, керівником. Як правило, такі функції не нормуються, що призводить до неправильного їх розподілу.
Нерозривний зв'язок та внутрішня єдність нормування та організації праці полягає в тому, що вибір та обгрунтування організації трудового процесу повинні бути покладені в основу методики і техніки нормування. Як зазначав А. К. Гастєв в своїй праці "Як потрібно працювати": "Нормувати - це значить шукати найбільш вигідну організацію праці".
Організацію та нормування праці в промисловості можна розглядати як систему, яка повинна забезпечити умови високопродуктивної праці, а технічно обгрунтовану норму - як своєрідний еталон високоорганізованого і добре спланованого виробництва (рис. 6.4).
Рис. 6.4. Взаємозв'язок нормування та організації праці
Норма визначає раціональні організацію виробництва та праці, режими роботи обладнання, порядок обслуговування робочого місця. Тому для підвищення рівня прогресивності норм дуже важливе значення має врахування при їх розробці оптимальних організаційно-технічних умов виробництва, передових прийомів і методів праці.
Нормування праці є завершальним етапом розробки і проведення заходів із наукової організації праці (НОП). Норми розраховують на основі запроектованих раціональних методів організації праці.
В свою чергу, нормування впливає на вдосконалення організації праці. Вибір та впровадження оптимальних проектів НОП неможливо без розрахунку норм праці, які є критерієм ефективності. В процесі встановлення норми на кращих підприємствах ведеться пошук прогресивних організаційно-виробничих форм, перевіряється та корегується організація праці.
Організація праці - це спосіб поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва з метою створення сприятливих умов для одержання високих кінцевих соціально-економічних результатів. Організація праці є об'єктивною необхідністю і невід'ємною складовою трудової діяльності людини. Вона має сприяти вдосконаленню всіх процесів праці, виробничих структур для досягнення найвищої ефективності суспільного виробництва.
В умовах ринкової економіки на всіх рівнях управління можна виділити економічні та соціально-психологічні завдання щодо поліпшення організації праці.
Економічні завдання Передбачають досягнення максимальної економії живої та уречевленої праці, підвищення продуктивності, зниження витрат у процесі виробництва продукції і надання послуг належної якості.
Соціально-психологічні завдання Передбачають створення таких умов праці, які б забезпечували високий рівень працездатності зайнятих у виробництві. Крім того, працівники мають одержувати задоволення від роботи, яку виконують.
Вперше наукова теорія праці знайшла відображення в тейлоризмі (понад 100 років тому), і подальший її розвиток полягав у переході до концепцій "збагачення праці", "автономних груп", "гуманізації праці", які потім продовжили свій розвиток у складі більш широких економіко-соціологічних і політико-ідеологічних теорій "демократії в промисловості", "соціальної інтеграції" тощо.
Організація праці на підприємстві охоплює такі основні напрями:
- поділ і кооперація праці, що передбачають науково обгрунтований розподіл працівників за певними трудовими функціями, робочими місцями, а також об'єднання працівників у виробничі колективи;
- організація і обслуговування робочих місць, що сприяють раціональному використанню робочого часу;
- нормування праці, що передбачає визначення норм затрат праці на виробництво продукції і надання послуг як основу для організації праці та визначення ефективності виробництва;
- організація підбору персоналу та його розвиток, тобто - планування персоналу, профорієнтація і профвідбір, наймання персоналу, підвищення його кваліфікації, планування кар' єри тощо;
- оптимізація режимів праці і відпочинку, встановлення найбільш раціонального чергування часу роботи та відпочинку протягом робочої зміни, тижня, місяця. Відпочинок, його зміст і тривалість мають максимально сприяти досягненню високої працездатності протягом робочого часу;
- раціоналізація трудових процесів, прийомів і методів праці на основі узагальнення прогресивного досвіду. Раціональним вважається такий спосіб роботи, який забезпечує мінімальні затрати часу;
- поліпшення умов праці, що передбачає зведення до мінімуму шкідливості виробництва, важких фізичних, психологічних навантажень, а також формування системи охорони і безпеки праці;
- зміцнення дисципліни праці, підвищення творчої активності працівників;
- мотивація та оплата праці.
Організація праці на підприємствах, в окремих галузях виробництва здійснюється в конкретних формах, різноманітність яких залежить від таких основних чинників: рівня науково-технічного прогресу, системи організації виробництва; психологічних факторів і особливостей екологічного середовища; а також від низки чинників, обумовлених характером завдань, які вирішуються в різних ланках системи управління. Організація праці змінюється, вдосконалюється залежно від зміни цих чинників.
Схожі статті
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.5. Управління запасами при залежному попиті
Системи планування матеріальних потреб (Material Requ rements Planning - MRP) Діють майже у всіх виробничих фірмах за кордоном - навіть тих, які...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.2. Операційна система як об'єкт управління
Ефективність організації залежить від правильного вибору операційної стратегії. Залежно від стратегії організації будується операційна система....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2. Управління матеріально-технічним забезпеченням
Запаси - це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання та інші...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.4. Управління якістю при проектуванні виробу
Інформація про рівень якості продукції та послуг, надана клієнтам, починає реально втілюватися у виробах і послугах з етапів проектування виробу,...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.3. Цілі та завдання операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.5. Функції, методи і принципи операційного менеджменту
Суть Управління Полягає в досягненні підприємством його мети при найбільш оптимальному використанні ресурсів і максимальному виході цільового продукту....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 1.4. Процес реалізації операційного менеджменту
Предметом дисципліни операційний менеджмент є вивчення науково-обгрунтованих форм і методів управління процесами створення операційної системи і способів...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.5. Типологія операційних систем
Типологія - класифікація об'єктів за спільністю ознак. Потреба в типології систем виникає тоді, коли накопичений величезний дослідницький масив даних про...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.3. Ієрархія системи
Ефективність організації залежить від правильного вибору операційної стратегії. Залежно від стратегії організації будується операційна система....
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Вступ
Для ефективного управління сучасними господарюючими суб'єктами та прийняття відповідних управлінських рішень керівники різних рівнів потребують...
-
Будь-яке виробництво потребує від операційного менеджера постійного спостереження за всім виробничим процесом, для того щоб забезпечувати його необхідну...
-
6.1. Оперативне управління виробництвом 6.1.1. Системи планування операційної діяльності Планування - це перш за все процес напрацювання та прийняття...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1.4. Види систем оперативного управління виробництвом
Кожну систему оперативного управління виробництвом оцінюють передусім тим, наскільки її застосування сприяє встановленню та підтриманню чіткого ритму в...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1.2. Зміст оперативного управління виробництвом
Оперативне управління виробництвом Має на меті забезпечення чіткого виконання заданого плану випуску продукції за кількістю кожної номенклатури і в...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.1. Оперативне управління виробництвом
6.1. Оперативне управління виробництвом 6.1.1. Системи планування операційної діяльності Планування - це перш за все процес напрацювання та прийняття...
-
5.1. Основи проектування операційної системи 5.1.1. Передумови проектування операційної системи З метою вивчення процесів при проектуванні виробничих...
-
Операційний менеджмент багатьма науковцями та практиками трактується дещо по різному в зв'язку з його багатогранністю та пошуком найбільш вдалого...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 5.1.3. Основні етапи процесу проектування продукту
Точкою відліку при створенні виробничої системи підприємства є вибір або проектування продукції або послуги, які будуть нею випускатись або надаватись....
-
1.1. Сутність, сфера та організація виробничої діяльності людей. Взаємозв'язок функції організації з управлінням Будь-яке підприємство в процесі свого...
-
1.1. Сутність, сфера та організація виробничої діяльності людей. Взаємозв'язок функції організації з управлінням Будь-яке підприємство в процесі свого...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.4. Системи управління запасами при незалежному попиті
При організації управління товарно-матеріальними запасами дуже важливо розуміти різницю між залежним та незалежним попитом. Ця різниця між залежним і...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.3. Системи управління запасами та їх основні види
Управління запасами - це певний вид діяльності, об'єктом якого є створення і зберігання запасів. Управління запасами - це функціональна діяльність, метою...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - Розділ 3. Операційна система організації
3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою Методологічною основою операційного менеджменту є системний підхід, загальна теорія систем і...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.2.1. Зміст, види, функції запасів
Запаси - це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання та інші...
-
4.1. Поняття операційної діяльності підприємства Будь-яка корисна діяльність пов'язана з переробкою чого-небудь. Наприклад, переробкою інформації на...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 2.5. Формування стратегії виробництва товару
Як уже зазначалося, загальна (ділова) стратегія підприємства розробляється на основі корпоративної і визначає основні напрямки його діяльності. Виробнича...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою
3.1. Системний підхід в управлінні операційною системою Методологічною основою операційного менеджменту є системний підхід, загальна теорія систем і...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 4.6. Організаційно-технічний рівень виробництва
Критерієм організаційно-технічного рівня виробництва є сумарні витрати на виробництво продукції. Організаційно-технічний рівень виробництва може бути...
-
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 4.5. Організація виробничого процесу в просторі та часі
Ефективність виробничого процесу залежить від часу здійснення і ступеня його неперервності. На ефективність виробничого процесу значний вплив має форма...
-
Операційний (виробничий) процес Представляє собою сукупність діяльності людей і засобів праці, необхідних на даному підприємстві для виготовлення...
Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 6.3. Управління трудовими процесами та нормування праці