Міжнародне право - Тимченко Л. Д. - 9.3. Правила процедури міжнародних конференцій

Міжнародні конференції для забезпечення успішності своєї роботи приймають правила процедури - нормативний акт так званого внутрішнього, або адміністративного, права конференцій. Вони покликані регламентувати всі аспекти діяльності конференції з метою досягти її ефективної і плідної роботи. Правила процедури виконують дві основні функції - стабілізуючу і творчу. З одного боку, вони повинні закріплювати міжнародні процесуальні відносини, що вже склалися, а з іншого - сприяти їх розвитку і вдосконаленню. Обидві функції взаємопов'язані і здійснюються паралельно.

Досить часто учасники конференції для вироблення власних правил процедури беруть за основу правила процедури Генеральної Асамблеї ООН, які пройшли випробування часом і довели ефективність. Незважаючи на те, що кожна конференція розробляє власні процедурні норми, які регулюють різні сторони її діяльності, можна виокремити чотири аспекти, що підлягають регламентації правилами процедури будь-якої конференції:

1) статус делегацій як офіційних представників держав-учасниць;

2) статус посадовців конференції;

3) правове становище і порядок діяльності секретаріату конференції та його виконавчого глави;

4) порядок ухвалення рішень конференцією.

Важливим напрямом регулювання процедурними нормами конференції є також порядок створення і діяльності робочих органів. Проте цей напрям, як і деякі інші, наприклад, офіційні та робочі мови конференції, правове становище спостерігачів, порядок зміни правил процедури тощо, тісно пов'язані і взаємодіють з чотирма основними.

Механізм створення, ухвалення і затвердження правил процедури конференції виробляється самими учасниками конференції. Після того, як вони будуть прийняті, правила процедури набувають юридично обов'язкового характеру і підлягають виконанню всіма учасниками конференції.

Голосування на міжнародних конференціях здійснюється або за допомогою електронних систем, або за допомогою підняття таблички з назвою держави-учасниці. Для ухвалення рішення з процедурних питань конференції потрібна проста більшість голосів (50 % + 1 голос) присутніх, що беруть участь у голосуванні, аз питання по суті зазвичай потрібна кваліфікована більшість голосів (як правило, 2/3 голосів присутніх, що беруть участь у голосуванні). Формула "присутні, що беруть участь у голосуванні" означає, що до уваги беруть тільки голоси, подані "за" або "проти", ті, які утрималися, і відсутні не враховуються. Все більш поширеною процедурою ухвалення конференціями рішень з питань по суті є метод консенсусу, який означає, що ніхто з учасників не заперечує проти ухвалюваного рішення. За правилами процедури деяких конференцій подібні рішення мають прийматися на основі одноголосності, тобто коли всі учасники проголосують за відповідне рішення. Віднесення того чи іншого питання до процедурного або по суті визначають самі учасники конференції відповідно до правил процедури.

Учасники конференції можуть виступати за мотивами голосування як до, так і після проведення голосування. Сам процес голосування може бути перерваний тільки виключно заявами стосовно порядку голосування.



Схожі статті




Міжнародне право - Тимченко Л. Д. - 9.3. Правила процедури міжнародних конференцій

Предыдущая | Следующая