Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - 4. Право Хетської держави

Хетську державу можна ідентифікувати як ранній варіант теократичної монархії, в якій бюрократичну систему управління вінчала сакралізована царська влада. Держава хеттів, яка включала багато завойованих міст і територій, мала складну адміністративну структуру. Деякі міста та області підкорялися безпосередньо царю і цариці, існували дрібні васальні царства, в яких зазвичай правили царевичі, а також області, виділені в управління великим сановникам. Управління здійснювалося через багатьох посадових осіб, які стояли при дворі: "синів палацу", "зброєносців золотого спису", "людей жезлу", "доглядачів над тисячею", "стольників" та ін. Палац обслуговували численні "кухарі", "пекарі", "доїльники", "шкіряники", "чашники", "швеці", "виробники царських бойових колісниць" тощо. Вони називалися "рабами царя", хоча практично за своїм правовим статусом рабами не були. Всі вони вели самостійні господарства на отриманих за службу ділянках землі (аналогічні стародавнім вавилонським "ілку").

Для розуміння природи царської влади у Хетській державі необхідно враховувати дві обставини, загальні для генези державної влади у будь-якому стародавньому суспільстві.

1. У стародавньому суспільстві всі соціальні функції, у тому числі публічна влада та право, з самого початку глибоко сакралізовані. Царська влада або влада вождів, рексів, базилевсів мала своїм історичним зародком владу "священних царів". Носій сакральної публічної влади відповідав за плодотворність магічних обрядів, які супроводжували все життя стародавнього суспільства. "Священний цар" саме тому, що був обдарований магічною силою, відповідав за родючість полів і худоби, успішність будь-якого роду будівельних робіт. Через це він відповідав і за правосуддя, яке у стародавні часи було частиною сакрального життя суспільства. Якщо "священний цар" "погано, недостатньо щиро віддавав суспільству свою магічну силу, він міг поплатитися життям, що нерідко і траплялося". Тому в усіх стародавніх суспільствах "державна" влада, незалежно від того, відходила вона до влади спадкових царів чи до влади виборних базилевсів, обов'язково поєднувалася із владою верховного жерця. Колишній вождь племені, поєднуючи у своїй особі владу воєначальника, первосвященика та розпорядника державних робіт, ставав головою держави-деспотії, а в умовах сакралізованої свідомості - земним втіленням божества.

2. Оскільки становлення "державної" публічної влади, у тому числі царської, органічно виростає з інститутів родової організації, царська влада тривалий час сусідить із органами суспільної влади.

Таким органом у Хетській державі був пан кус ("збори", "натовп"). Він спочатку був сходкою всієї родової общини. У Стародавньому царстві до складу панкусу входили вищі сановники, родичі та свої люди царя, а також воїни. Пан кус мав широкі повноваження: затверджував спадкоємця престолу, мав право судити вищих посадових осіб - представників царського роду та самого царя у разі вбивства ним своїх родичів. За царя Телепіну (1525-1500 роки до н. е.) було ухвалено закон, за яким сам цар відповідав головою за вбивство брата чи сестри (це було викликано тим, що правлінню Телепіну передували численні смути, двірські перевороти та вбивства членів царського роду). У міру зміцнення царської влади значення пан кусу палало, і в період Нового царства він згадується тільки як суто обрядовий орган. На зміну пан-кусу із часом приходить тулія - царська рада, яка складалася з найближчого оточення царя.

Цар (хассу) мав титул табарна, який відрізняв його від інших більш дрібних царків. У листуванні він називає себе "Моя Величність", "Моє Сонце". Цариця носила титул тавананна, якщо вона була матір'ю спадкоємця престолу або самого царя. Вважалося, що після "земної" смерті цар ставав богом, тому про смерть царя говорили: "Він став богом".

Голова Хетської держави, як і всі царі Стародавнього Сходу, виконував важливі економічні, правові, військові та культово-релігійні функції. Остання була найбільш універсальною опорою влади, бо цар-намісник бога Грози та його земне втілення були священним символом. Періодичне "оновлення" магічної сили царя - необхідна умова родючості полів, плідності худоби і взагалі добробуту суспільства. У багатьох стародавніх суспільствах засобом такого оновлення були періодичні ритуальні вбивства царів, а пізніше - їх "заступників". Співправительницею царя була цариця, яка у хетському суспільстві обіймала високе становище. Хетські цариці мали свої двори зі штатом придворних, персональні маєтки, отримували спеціальну данину, могли самостійно вести судові справи, разом із царями брали участь у вирішенні багатьох державних питань.

4. Право Хетської держави

У розкопках на місці колишньої столиці хетів Хаттуси було знайдено багато таблиць із текстами хетських законів. З них повністю збереглися дві таблиці, що містили двісті статей, а також "Закон про порядок спадщини престолу та про найважливіші злочини", ухвалений царем Телепіну (1525-1500 роки до н. е.) на дорадчих зборах Хетського царства, "Дарча грамота царя Арнуванди II на рабів, худобу та землі", "Інструкція храмовим людям про становище рабів перед господарем та вільних перед богом", а також деякі фрагменти інших правових документів.

Першу таблицю, що містила сто статей, названо в оригіналі: "Якщо людина, таблиця батька мого, сонця". Другу таблицю, яка також містила сто статей, іменовано: "Якщо виноградна лоза". Тексти обох таблиць сучасні вчені розглядають як цілісну серію і тому зазвичай нумерують підряд. Хетське право не було суворо уніфікованим, про що свідчить розпорядження хетським начальникам гарнізонів: "Подібно тому, як у різних країнах, де застосовували смертну кару, нехай його стратять, а в тих містах, де його піддавали вигнанню, нехай виженуть його". Предметом правового регулювання були майнові відносини, порядок землеволодіння, шлюбно-сімейні стосунки, спадкування, вартість товарів та послуг, злочини проти особи, власності, релігійні злочини. Найбільшу кількість статей присвячено розкраданню майна, худоби (61 стаття), шлюбно-сімейному праву, поземельним відносинам.

До "конституційного" права належав закон Телепіну про порядок спадкування престолу: царську владу успадковували сини за старшинством, а за відсутності синів - чоловіки принцес. Інтерес становлять статті, присвячені злочинам та покаранням. Відплатою за найважливіші злочини встановлюється, як правило, грошова та матеріальна компенсація і тільки в деяких випадках - смертна кара (непідкорення судовому рішенню царя або сановника, повстання раба проти свого господаря, згвалтування поза будинком заміжньої жінки, перелюбство, скотолозтво). В Інструкції храмовим людям передбачаються суворі покарання для рабів:"... якщо раб своєму господареві досаждає, то він його або вбиває, або позбавляє носа, очей, вух, або він його притягує до відповіді разом з його дружиною, його синами, його братом, його сестрою, його кумою, чи то його раб або рабиня. І тоді засуджують його публічно та розглядають його як ніщо; і якщо він тоді вмирає, то він вмирає не один: його родину також ховають із ним". Імовірно, така відплата передбачалась і для вільного, якщо він "досаждає почуттям бога": "... хіба бог карає його одного перед собою? Хіба не разом із його дружиною, його сином, його нащадками, його родиною, його рабами, його рабинями, його великою рогатою худобою, його дрібною худобою карає він його перед собою? Та не зносить він його цілком?"



Схожі статті




Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - 4. Право Хетської держави

Предыдущая | Следующая