Фінансове право - Роль В. Ф. - 7.3. Правовий режим позабюджетних фондів
Крім цільових бюджетних фондів, в Україні створюються та функціонують позабюджетні цільові фонди коштів. За цільовим призначенням такі фонди, також як і бюджетні, можуть бути соціальними, економічними і суспільно-політичними. Створюються такі фонди органами державної влади та управління.
Позабюджетні цільові фонди - це фонди фінансових ресурсів, необхідних для фінансування пріоритетних напрямів соціально-економічних завдань держави та органів місцевого самоврядування. Вони завжди формуються за рахунок обов'язкових внесків і відрахувань юридичних та фізичних осіб і призначаються, як правило, для реалізації конституційних прав громадян на пенсійне забезпечення, соціальне страхування, охорону здоров'я та в багатьох країнах - на медичну допомогу. Ці фонди є державною власністю.
Позабюджетні цільові фонди в Україні створюються тільки на державному рівні. За цільовим призначенням вони мають соціальну спрямованість, за способом формування - самостійне управління. Централізовані цільові позабюджетні фонди створюються компетентними органами із чітко цільовою спрямованістю.
Соціальні позабюджетні фонди - самостійні фінансово-кредитні установи. Але самостійність ця інша, ніж у інших юридичних осіб - державних, кооперативних, акціонерних і приватних організацій. Позабюджетні фонди організовують мобілізацію та використання коштів фондів у розмірах і на цілі, передбачені державою в положеннях про ці фонди. Держава визначає рівень страхових платежів, за її рішенням змінюються структура та рівень грошових виплат із соціальних фондів.
Правовий статус цих фондів визначається нормами Конституції України, що встановлюють напрями соціальної політики держави.
Останніми роками розроблені програмні документи, у яких містяться концептуальні положення по соціальному захисту працюючого населення, пенсіонерів, інвалідів, що отримали каліцтво на виробництві, інтересів дітей і матерів. До цих документів відносяться: програма стратегічного розвитку "Україна - 2010", концепція пенсійної реформи, закони України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", "Про зайнятість населення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними з народженням і похованням", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". У зв'язку з цими законами і створено чотири централізовані цільові позабюджетні фонди: Пенсійний фонд; Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття; Фонд соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності; Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
Саме з назв зрозуміло, що фонди створені для надання допомоги громадянам. Утворення інших фондів заборонено законодавством. Так, п. 8 ст. 13 Бюджетного кодексу забороняє утворення позабюджетних фондів органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування й іншими бюджетними установами.
За допомогою державних позабюджетних фондів розв'язуються найважливіші соціальні завдання:
- соціального захисту населення;
- підвищення життєвого рівня населення;
- збереження і поліпшення здоров'я населення;
- соціальної орієнтації безробітного населення;
- надання соціальних послуг населенню.
Доходи і видатки державних позабюджетних фондів враховуються в їх кошторисах, які досить часто в літературі та на практиці іменуються їх бюджетами.
Проекти кошторисів позабюджетних централізованих фондів складаються їх органами управління і передаються на розгляд та затвердження Верховної Ради України. Кошторис фонів затверджується на один бюджетний період одночасно з Державним бюджетом. Контроль за виконанням кошторисів фондів здійснюють органи, що забезпечують контроль за виконанням Державного бюджету. їх діяльність контролює Рахункова палата, а виконання передано Державному казначейству.
Джерелами формування доходів державних цільових позабюджетних фондів є:
1) обов'язкові платежі юридичних і фізичних осіб, встановлені законодавством;
2) добровільні внески юридичних та фізичних осіб;
3) кошти Державного бюджету;
4) інші доходи.
Статті видатків державних цільових позабюджетних фондів встановлюються в суворій відповідності з їх соціальним призначенням, що регламентується відповідними законами.
Порядок реєстрації та обліку платників внесків до державних цільових позабюджетних фондів, розрахунку і сплати роботодавцями внесків, обліку внесків та їх надходження до Фонду, витрачання коштів і контролю за внесенням платежів до Фондів та витрачанням коштів визначаються інструкціями, що затверджуються правліннями фондів.
Пенсійний фонд - найкрупніший позабюджетна фонд, оскільки в Україні близько 14 млн жителів - пенсіонери.
Цей фонд є одночасно і централізованим фондом коштів держави, і центральним органом державної виконавчої влади. Кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок внесків підприємств, організацій та установ незалежно від форми власності, виду діяльності, організаційно-правової форми і відомчої приналежності, що використовують найману працю, адвокати, нотаріуси, інші особи, які не є підприємцями і займаються діяльністю, пов'язаною з отриманням доходів, а також фізичні особи, які працюють на умовах трудового договору або виконують роботи згідно з цивільно-правовими договорами.
Завданнями Пенсійного фонду є:
- збір і акумуляція обов'язкових внесків страховок на виплату пенсій та інших виплат;
- участь у фінансуванні державних і обласних програм соціальної підтримки пенсіонерів;
- організація міжнародної співпраці у сфері пенсійного забезпечення.
Кошти Пенсійної фонду витрачаються на:
- виплату державних пенсій та інших соціальних виплат громадянам відповідно до чинного законодавства, причому за рахунок коштів Пенсійної фонду виплачуються пенсії й громадянам, що виїхали для мешкання за кордон;
- реалізацію державних і обласних програм соціального захисту пенсіонерів;
- створення та функціонування Єдиного державного банку даних про платників обов'язкових страхових внесків до Пенсійного фонду;
- розвиток матеріально-технічної бази органів Пенсійної фонду;
- організацію роз'яснювальної роботи серед населення;
- іншу роботу, що проводиться Пенсійним фондом.
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Створений для надання допомоги безробітним. Перехід до ринкової економіки відбувається поетапно. Багато громадян працездатного віку виявилися безробітними, їм слід перекваліфіковуватися, одержувати нову спеціальність, шукати місце роботи.
Основні завдання фонду:
- акумуляція коштів для здійснення покладених на нього завдань;
- виплата матеріального забезпечення особам, що мають статус безробітного;
- організація роботи центральних і місцевих органів управління Фонду;
- виплата допомоги у зв'язку з частковим безробіттям;
- виплата допомоги на поховання у разі смерті безробітного;
- виплата дотації роботодавцю на створення додаткових робочих місць;
- налагодження контактів з іншими цільовими фондами. Фонд створюється за рахунок:
- внесків страховок роботодавців, застрахованих осіб, що сплачуються в розмірах та порядку, встановленому законодавством;
- асигнувань Державного бюджету;
- сум фінансових санкцій, що застосовуються до платників внесків відповідно до законодавства;
- благодійних внесків фізичних і юридичних осіб;
- інших надходжень.
Фонд соціального страхування з тимчасової втраті працездатності.
Основні завдання фонду:
- управління загальнодержавним соціальним страхуванням на випадок тимчасової втрати працездатності, а також пов'язаним з народженням і похованням;
- акумуляція коштів Фонду;
- фінансування матеріального забезпечення і соціальних послуг відповідних осіб;
- контроль за використанням коштів Фонду. Фонд створюється за рахунок:
- страхових внесків страхувальників - роботодавців та застрахованих осіб, які вносяться на умовах і в порядку, передбаченому законодавством;
- пені, штрафів та інших фінансових санкцій, що стягуються за порушення відповідного законодавства;
- благодійних внесків юридичних і фізичних осіб;
- асигнувань із Державного бюджету;
- інших надходжень.
Кошти Фонду використовуються на:
- виплату застрахованим особам допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю, пологами, при народженні дитини і досягненні нею трирічного віку, на поховання;
- фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей;
- створення резерву коштів страховок;
- забезпечення поточної діяльності й утримання органів Фонду, розвиток його матеріально-технічної бази.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Основними завданнями Фонду є:
- своєчасно і в повному обсязі компенсувати збитки, заподіяні працівнику внаслідок пошкодження його здоров'я, а у разі його смерті - членам його сім'ї;
- надавати допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
- організовувати поховання померлого;
- сприяти створенню умов для своєчасного надання кваліфікованої першої невідкладної допомоги потерпілому;
- організовувати цілеспрямоване та ефективне лікування потерпілого;
- використовувати всі заходи для підтримки, відновлення і підвищення працездатності потерпілого;
- надавати реабілітаційну допомогу потерпілому вдома, в санаторно-курортних установах та ін.;
- створювати робочі місця для інвалідів самостійно або спільно з органами виконавчої влади;
- сплачувати за потерпілого внески на медичне і пенсійне страхування. Джерелами Фонду є:
- внески роботодавця: для підприємства - з віднесенням на валові витрати виробництва, для бюджетних установ і організацій - з асигнувань, що виділяються на їх утримання та забезпечення;
- капіталізовані платежі, що надійшли у випадку ліквідації страхувальника;
- прибуток від діяльності фондів;
- штрафи і пені, стягнуті за порушення відповідного законодавства;
- добровільні внески та інші надходження, що не суперечать законодавству.
Оскільки державні позабюджетні фонди формуються за рахунок обов'язкових платежів, на них розповсюджується режим витрачання бюджетних коштів. Так, Положення про Державне казначейство передбачає право казначейства одержувати від установ банків відомості про стан поточних рахунків державних позабюджетних фондів, а у випадках нецільового або неефективного використання грошових коштів безперечно вилучати їх у фондів.
Схожі статті
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 7.2. Правовий режим бюджетних цільових фондів
У складі Державного бюджету України і місцевих бюджетів утворюються цільові фонди коштів для їх найефективнішого та оперативного використання для...
-
7.1. Поняття, класифікація та основи правового регулювання цільових державних і місцевих фондів. 7.2. Правовий режим бюджетних цільових фондів. 7.3....
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 7. ПРАВОВИЙ РЕЖИМ ЦІЛЬОВИХ ДЕРЖАВНИХ І МІСЦЕВИХ ФОНДІВ
7.1. Поняття, класифікація та основи правового регулювання цільових державних і місцевих фондів. 7.2. Правовий режим бюджетних цільових фондів. 7.3....
-
Держава залишає за собою право встановлювати основи розподілу доходів і видатків бюджетів різного рівня та піклуватися про: 1) збалансованість кожного...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 4. Завершення бюджету
Основним документом для виконання бюджету є бюджетний розпис, що складається Міністерством фінансів України і затверджується міністром фінансів протягом...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 3. Виконання бюджету
Основним документом для виконання бюджету є бюджетний розпис, що складається Міністерством фінансів України і затверджується міністром фінансів протягом...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 1.2. Фінансова діяльність держави
Об'єктивна необхідність фінансів (існування товарно-грошових відносин, розподіл сукупного суспільного продукту, контроль за господарською діяльністю)...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Модуль 1. ЗАГАЛЬНОТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФІНАНСОВОГО ПРАВА
Проблеми регулювання фінансових відносин є одними з найактуальніших для сучасного етапу розвитку України. Фінанси служать матеріальною основою існування...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 1.1. Поняття фінансів. Фінансова система держави
Проблеми регулювання фінансових відносин є одними з найактуальніших для сучасного етапу розвитку України. Фінанси служать матеріальною основою існування...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 1. ФІНАНСОВА ДІЯЛЬНІСТЬ ДЕРЖАВИ, ЇЇ ПРАВОВІ АСПЕКТИ
Проблеми регулювання фінансових відносин є одними з найактуальніших для сучасного етапу розвитку України. Фінанси служать матеріальною основою існування...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 3.2. Фінансово-правові відносини: поняття, особливості і види
У процесі впливу держави за допомогою правових норм на відносини у сфері фінансової діяльності виникають, змінюються і припиняються фінансові...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 3.1. Фінансово-правові норми: їх зміст, особливості і види
3.1. Фінансово-правові норми: їх зміст, особливості і види. 3.2. Фінансово-правові відносини: поняття, особливості і види. 3.1. Фінансово-правові норми:...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 3. ФІНАНСОВО-ПРАВОВІ НОРМИ І ФІНАНСОВО-ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ
3.1. Фінансово-правові норми: їх зміст, особливості і види. 3.2. Фінансово-правові відносини: поняття, особливості і види. 3.1. Фінансово-правові норми:...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 2.4. Місце фінансового права в системі права України
Через власний предмет і метод правового регулювання фінансове право обгрунтовано визнається самостійною галуззю єдиної правової системи держави. Але...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 2.1. Поняття фінансового права, його предмет і метод
2.1. Поняття фінансового права, його предмет і метод. 2.2. Принципи та функції фінансового права 2.3. Система і джерела фінансового права. 2.4. Місце...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 2. ПРЕДМЕТ, МЕТОД, СИСТЕМА І ДЖЕРЕЛА ФІНАНСОВОГО ПРАВА
2.1. Поняття фінансового права, його предмет і метод. 2.2. Принципи та функції фінансового права 2.3. Система і джерела фінансового права. 2.4. Місце...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 5.1. Поняття бюджету та його значення для функціонування держави
Тема 5. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО І БЮДЖЕТНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ 5.1. Поняття бюджету та його значення для функціонування держави. 5.2. Поняття бюджетного права, його...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 5. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО І БЮДЖЕТНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ
Тема 5. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО І БЮДЖЕТНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ 5.1. Поняття бюджету та його значення для функціонування держави. 5.2. Поняття бюджетного права, його...
-
Тема 5. БЮДЖЕТНЕ ПРАВО І БЮДЖЕТНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ 5.1. Поняття бюджету та його значення для функціонування держави. 5.2. Поняття бюджетного права, його...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 4.4. Організація та органи фінансового контролю
Функції державного фінансового контролю розподіляються між органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами управління фінансовою...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Вступ
Проблеми регулювання фінансових відносин є одними з найактуальніших для сучасного етапу розвитку України. Фінанси служать матеріальною основою існування...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 2.3. Система і джерела фінансового права
Фінансове право, як і будь-яка галузь права, складається з великої кількості фінансово-правових норм. Разом вони складають складну систему. Усередині...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 4.1. Сутність, значення та елементи фінансового контролю
4.1. Сутність, значення та елементи фінансового контролю. 4.2. Види фінансового контролю. 4.3. Методи фінансового контролю 4.4. Організація та органи...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 4. Правові основи фінансового контролю в Україні
4.1. Сутність, значення та елементи фінансового контролю. 4.2. Види фінансового контролю. 4.3. Методи фінансового контролю 4.4. Організація та органи...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 1.4. Органи, що здійснюють фінансову діяльність
Держава керує фінансовою діяльністю через державні органи, що наділені спеціальною компетенцією. Залежно від характеру діяльності, повноважень в галузі...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 4.3. Методи фінансового контролю
Для фінансового права характерна широка різноманітність методів фінансового контролю. Метод Фінансового контролю можна - сукупність способів, засобів і...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 1.3. Методи і форми здійснення фінансової діяльності
Сутність фінансової діяльності розкривається на окремих стадіях, якими і визначаються особливості її здійснення. 1. На стадії формування централізованих...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 5.3. Бюджетний устрій і бюджетна система України
Кожна держава має свою бюджетну систему і встановлює принципи її побудови, з тим щоб власний бюджет мала сама держава, її частини (якщо це федерація) та...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - 6.1. Поняття і принципи бюджетного процесу
6.1. Поняття і принципи бюджетного процесу. 6.2. Стадії бюджетного процесу. 6.1. Поняття і принципи бюджетного процесу Щодо сутності і змісту бюджетного...
-
Фінансове право - Роль В. Ф. - Тема 6. БЮДЖЕТНИЙ ПРОЦЕС В УКРАЇНІ
6.1. Поняття і принципи бюджетного процесу. 6.2. Стадії бюджетного процесу. 6.1. Поняття і принципи бюджетного процесу Щодо сутності і змісту бюджетного...
Фінансове право - Роль В. Ф. - 7.3. Правовий режим позабюджетних фондів