Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 6. Організаційно-правові засади забезпечення фінансового розвитку регіону
6.1. Заходи регіональної політики фінансового розвитку
Заходи регіональної політики є змістом регіональної фінансової діяльності й становлять систему суб'єктів фінансової політики для комплексного розвитку регіону, з урахуванням його особливостей, створення умов для розв'язання проблем забезпечення балансу соціально-економічних інтересів суспільства. Заходи є загальною формою впливу на важливі суспільні відносини. Слід зазначити, що адресатами заходів регіональної політики є не абстрактні суспільні відносини, а їх конкретні учасники. Заходи правового забезпечення вказаної політики, являючи собою дозвіл чи заборону, стимул або примус, спрямовані на досягнення фінансової стабільності і розвитку.
Реалізація регіональної фінансової політики становить собою розроблення, впровадження та втілення у життя суб'єктами регіональної політичної діяльності інформаційних, освітніх, стимулюючих та примусових, економічних та інших заходів. Для реалізації названої політики характерним є наступне: вона здійснюється уповноваженими на те суб'єктами; реалізація регіональної фінансової політики є різновидом політичної діяльності, існує поряд з реалізацією регіональної економічної, демографічної та інших політик, причому таке існування не є ізольованим; ця реалізація здійснюється не у довільній формі, а в установленому законодавством порядку; реалізація зазначеної політики здійснюється відповідними суб'єктами згідно з принципами правого забезпечення регіональної економічної діяльності, спрямованої на досягнення фінансової стабільності в конкретному регіоні України.
Основним заходом, що гарантуватиме фінансову стабільність в регіоні, є розроблення та впровадження механізму забезпечення фінансової безпеки регіонів - послідовність дій державних і регіональних органів влади й комплекс використовуваних ними функцій, принципів, методів та інструментів з метою реалізації концепції, стратегії і цільових комплексних програм забезпечення економічної безпеки розвитку на регіональному рівні [45].
Реалізація механізму забезпечення економічної безпеки держави на всіх рівнях, у тому числі й на регіональному, здійснюється на основі розподілу повноважень між органами державної та місцевої влади з використанням певних інструментів та методів, які формують відповідну систему заходів до досягнення стабільності фінансового розвитку (рис. 6.1) [60].
^ Суб'єктами фінансового управління на регіональному рівні є Рада Міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації й відповідні управління в області: Головне фінансове управління, Головне управління економіки та ринкових відносин, Управління МВС України в області, Управління служби безпеки в області, Управління державного казначейства, Державна податкова адміністрація, Держкомстат, Державна митна служба, Контрольно-ревізійне управління й його відповідні суб'єкти на рівні міста, району, села.
^ Для реалізації заходів щодо забезпечення фінансової стабільності і розвитку посадовими особами необхідно приймати відповідні рішення. Розглянемо докладніше зміст етапів прийняття управлінських рішень для забезпечення фінансової безпеки регіону, концентруючи увагу тільки на ключових аспектах їх реалізації.
Рис. 6.1. Організаційна структура фінансової безпеки регіону (області)
1. Діагноз проблеми включає наступні під етапи:
* виявлення та опис стану фінансової системи регіону;
^ установлення мети, розв'язання проблемної ситуації, а саме - прийняття заходів щодо переходу фінансової системи в безпечний стан;
^ ідентифікація критеріїв прийняття рішення (визначення ознак, на основі яких буде проводитись оцінка розв'язання проблемної ситуації, а також упорядкування цих ознак за ступенем важливості).
2. Накопичення інформації про стан фінансової системи регіону означає збирання й обробку різноманітних відомостей стосовно проблеми, яка розглядається.
3. Розроблення альтернативних варіантів означає опрацювання, опис та складання переліку усіх можливих варіантів дій, що забезпечують вирішення проблемної ситуації.
У процесі розроблення альтернатив з метою обмеження їх кількості необхідно враховувати наступні вимоги до них:
^ заємовиключення альтернатив - випливає з визначення категорії "прийняття рішення" як акту вибору. Однозначний вибір можливий лише за умови, коли альтернативи виключають одна одну;
^ забезпечення однакових умов опису альтернатив (щоб забезпечити можливості порівняння альтернатив, їх необхідно описувати в одних і тих самих умовах; часових, ресурсних, зовнішніх обмежень тощо). Дотримання цієї вимоги має гарантувати однакові "стартові" умови для кожної альтернативи та врахування всього комплексу результатів їх реалізації.
4. Оцінювання альтернативних варіантів. Зміст цього етапу полягає у перевірці кожної знайденої альтернативи за критеріями:
^ реалістичність - можливість її здійснення взагалі з урахуванням зовнішніх обставин, незалежних від самого регіону. Зовнішні чинники часто обмежують кількість прийнятних альтернатив. До таких, зокрема, належать:
* юридичні обмеження;
* можливості існуючих технологій;
^ моральні та етичні норми тощо;
* відповідність ресурсам, які має у своєму розпорядженні регіон;
^ прийнятність наслідків реалізації альтернативи.
Результат реалізації альтернативи в загальному випадку - це багатомірне явище. Реалізація альтернативи призводить до наслідків, як пов'язаних, так і не пов'язаних із досягненням постановленої мети. Якщо в процесі прийняття рішення не беруться до уваги такі наслідки, можна отримати результат, який повністю нейтралізує очікуваний ефект. Тому в процесі виявлення можливих наслідків реалізації кожної альтернативи необхідно враховувати:
^ не тільки основні (пов'язані з досягненням мети), але й побічні результати;
^ не тільки безпосередній період реалізації альтернативи, але й майбутні періоди.
5. Прийняття рішення На цьому етапі здійснюється порівняння альтернатив за очікуваними ефектами їх реалізації та вибір кращої альтернативи на основі критеріїв, ідентифікованих на етапі діагнозу проблеми. При цьому слід зауважити, що на етапі прийняття рішення суб'єкт управління має доповнити результат формалізованого аналізу (найкращий варіант) неформальними знаннями про об'єкт управління. Ці знання вишивають з досвіду та інтуїції суб'єкта управління.
При обгрунтуванні вибору управлінських рішень, пов'язаних із забезпеченням фінансової стабільності регіону, важливу роль відіграють методи прогнозування, що дозволяють знаходити найбільш ефективні шляхи розвитку регіону на основі всебічного ретроспективного аналізу і вивчення тенденцій його розвитку з точки зору забезпечення фінансової безпеки. Доцільність цього підходу до забезпечення фінансової стабільності регіону виражається в можливості формування управлінського впливу на запобігання виникненню загроз залежно від його інтересів.
Порядок взаємодії учасників системи управління фінансовим розвитком регіону представлено на рис. 6.2.
На основі викладеного вище застосовується методика прийняття рішень стосовно забезпечення фінансової безпеки регіону, яка включає три етапи: [76, с. 131]
^ побудова моделі оцінювання стану фінансової системи регіону;
^ прогнозування фінансової безпеки регіону;
^ прийняття рішень щодо забезпечення фінансової стабільності та розвитку регіону.
Етап 1. Побудова моделі оцінювання стану фінансової системи регіону
Стан фінансової системи регіону в розрізі країни варто розглядати через призму розвитку всієї економіки. Зміна фінансового стану регіону може бути викликана двома причинами: зміною ситуації у самому регіоні;
^ зміною кон'юнктури економіки, тобто зміною ситуації в інших регіонах.
Отже, стан фінансової системи регіону може мати таку спрямованість:
^ поліпшення стану фінансової системи регіону (зростання або позитивний перехід);
* фінансовий стан регіону не міняється (стабільність);
^ погіршення фінансового стану регіону (занепад).
Рис. 6.2. Взаємодія складових ланок організаційного механізму управління інноваційним розвитком регіону
Ідентифікація запропонованих станів є досить суб'єктивним моментом. Тому для підвищення ступеня їх формалізації пропонується використовувати темпи приросту значень показників фінансового стану регіону. З точки зору макроекономіки зростанням називається процес, який має позитивні темпи приросту, а падінням - процес із негативними темпами приросту. Однак у цьому випадку не формалізоване поняття стабільності. Необхідно зазначити, що це пов'язано, насамперед з тим, що процеси, які проходять у макроекономіці, мають низький ступінь варіативності. В той же час у мікроекономічних процесах зміни показників з темпами приросту у 2-3% що в макроекономіці вважається зростанням, можуть вважатися стабільним станом певних показників, а ростом будуть вважатися зміни показників з темпом приросту 7-10% у рік. Оскільки в роботі досліджується стан регіону, станом стабільності можливо зважати такий, який характеризується темпами приросту, що знаходяться в межах [-5%, 5%]. Цей стан може спостерігатися як у точках-екстремумах, так і в точках, які не є екстремумами у випадках, якщо тенденція розвитку не змінює напрям, тобто спостерігається "ріст-ріст" або "спад-спад".
Етап 2. Прогнозування стану фінансової безпеки. Прогнозування поведінки регіону в майбутньому пропонується здійснювати за двома основними напрямками:
^ прогнозування стану фінансової безпеки регіону;
^ прогнозування критичних точок показників регіону. Для визначення прогнозу необхідно побудувати комплекс моделей, які відображають залежність річних значень показників від часу.
Для прогнозування стану фінансової безпеки регіону пропонується використовувати моделі аналізу часових рядів, що враховують основну тенденцію розвитку (тренд) і циклічну складову. З
Погляду забезпечення фінансової безпеки регіону найбільш доцільним є передбачення точок екстремуму (максимального зростання і максимального падіння)..
Етап 3. Розроблення тактичних й оперативних рішень щодо управління фінансової стабільності і розвитку здійснюється на основі аналізу прогнозних характеристик показників фінансової безпеки, що включає три кроки.
На першому кроці проходить прогнозне позиціонування досліджуваного об'єкта в моделі розпізнавання, тобто відбувається аналіз загального інтегрального показника в часовому розрізі. На основі цього визначається стан фінансової системи регіону і намічаються шляхи переходу до кращого стану.
На другому кроці проводиться аналіз стану фінансової системи регіону. Цей аналіз необхідний для визначення показників з критичними значеннями з метою наступного розроблення необхідних заходів та поліпшення їхнього стану.
На третьому кроці аналізуються критичні точки стану фінансової системи регіону. Визначення таких точок дозволяє суб'єкту дослідження зосередити увагу на показниках у визначений час.
Розроблення комплексу оперативних і тактичних рішень щодо забезпечення фінансової безпеки регіону здійснюється з урахуванням наступного: відмінність оперативного управління від тактичного полягає в тому, що при тактичному управлінні можливе розроблення середньострокових заходів для управління фінансовим станом і розвитком регіону, а при оперативному управлінні можливості звужуються, й, у більшості випадків оперативне управління зводиться до мобілізації та перерозподілу вільних грошових ресурсів регіону на вирішення проблем. Тобто тактичне управління полягає в розробленні заходів, спрямованих на виведення регіону з негативного стану. Оперативний рівень призначений для деталізації тактичних заходів щодо тих показників регіону, значення яких є критичними.
Схожі статті
-
Принципи забезпечення фінансової безпеки, тобто правила господарювання, якими мають керуватися суб'єкти фінансової безпеки на певному етапі історичного...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 5.4. Методи оцінювання та моніторингу фінансової безпеки регіону
Параметри кожної складової фінансової безпеки регіону мають забезпечити її внутрішню і зовнішню збалансованість, а їх значення мають бути достатніми для...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 3.2. Прогнозування фінансового стану регіону
При обгрунтуванні й виборі управлінських рішень, пов'язаних із забезпеченням фінансового розвитку регіону, важливу роль відіграють методи прогнозування,...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 5.2. Поняття фінансової безпеки
Розроблення та впровадження в рамках регіональної фінансової політики нових механізмів управління фінансовими ресурсами регіону, спрямованих на...
-
5.1. Оцінювання результативності управління фінансовими ресурсами У грудні 2002 року агентство Standard&;Рооr присвоїло перший кредитний рейтинг емітента...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 5. Фінансова безпека регіону
5.1. Оцінювання результативності управління фінансовими ресурсами У грудні 2002 року агентство Standard&;Рооr присвоїло перший кредитний рейтинг емітента...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 1.2. Фінансова політика регіону та її інструменти
Мобілізація, розподіл і використання фінансових ресурсів, залучених для забезпечення певної діяльності, здійснюються в процесі проведення фінансової...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 2.2. Методи управління
Приймаючи до уваги той факт, що Україна визначила стратегічним напрямком своєї зовнішньоекономічної політики інтеграцію в ЄС, за своєю суттю та змістом...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - ВСТУП
В процесі реформування економіки, децентралізації управління в Україні підвищується роль територій у проведенні економічних реформ, розвитку...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 2.4. Механізм управління фінансами регіону
Проблеми та механізми управління економічними системами на різних стадіях суспільного розвитку досліджувалися багатьма зарубіжними та вітчизняними...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 2.3. Моделі управління фінансами регіону
Механізм управління розвитком господарського комплексу регіону є складною багато етапною системою, яка складається з елементів - економічно і технічно...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 2. Система управління фінансами регіону
2.1. Інститути управління В умовах різноманіття форм власності суб'єктів господарювання, які володіють переважною більшістю фінансових ресурсів і, до...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 2.1. Інститути управління
2.1. Інститути управління В умовах різноманіття форм власності суб'єктів господарювання, які володіють переважною більшістю фінансових ресурсів і, до...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 1.4. Фінансовий потенціал регіону
В ході трансформаційних процесів в економічній системі України, які супроводжуються спрямованістю регіонів до набуття більшої економічної та...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 4.1. Доходи органів місцевого самоврядування
4.1. Доходи органів місцевого самоврядування Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 1.1. Поняття фінансів регіону
1.1. Поняття фінансів регіону У економічній системі існує багато прийомів для забезпечення бажаних економічних цілей. До недавнього часу ставка робилась...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 1.3. Фінансові ресурси регіону
В сучасних умовах вирішення переважної більшості проблем життєзабезпечення населення зосереджується на регіональному рівні. Особливої ваги набувають...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 1. Фінанси регіону, їх структура і функції
1.1. Поняття фінансів регіону У економічній системі існує багато прийомів для забезпечення бажаних економічних цілей. До недавнього часу ставка робилась...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 4.2. Бюджетна політика та її інструменти
Важлива роль в розвитку державних фінансів регіону належить бюджетній політиці. Бюджетна політика охоплює операції з формування, розподілу і використання...
-
В законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначається, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 4. Фінансова основа місцевого самоврядування
4.1. Доходи органів місцевого самоврядування Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 3.1. Баланс фінансових ресурсів
3.1. Баланс фінансових ресурсів Важлива роль в проведенні фінансової політики належить розробці та реалізації фінансових планів. Вони приймаються на...
-
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 3. Фінансовий план і баланс фінансових ресурсів регіону
3.1. Баланс фінансових ресурсів Важлива роль в проведенні фінансової політики належить розробці та реалізації фінансових планів. Вони приймаються на...
-
Фінансовий менеджмент - Крамаренко Г. О. - 2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту
2.1. Організаційне забезпечення фінансового менеджменту Факторами підвищення економічної ефективності виробництва є технічний і організаційний розвиток,...
-
Аналітичний процес оцінки фінансового стану доцільно уявити у вигляді певної послідовності однорідних за змістом робіт, тобто виділити етапи аналізу, які...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 3.5. Забезпечення функціонування фінансового механізму в Україні
Забезпечення функціонування фінансового механізму на рівні держави здійснюють фінансові органи та інститути: 1. Органи, що обслуговують сферу бюджету...
-
Фінанси, гроші та кредит - Коваленко Д. І. - Форми фінансового контролю
Залежно від стадії здійснення контролю він поділяється на попередній, поточний і наступний. Особливістю попереднього фінансового контролю є те, що він...
-
Одним із ключових завдань модернізації економіки країни, підвищення її конкурентоспроможності, забезпечення сталого розвитку, подолання...
-
Одним із ключових завдань модернізації економіки країни, підвищення її конкурентоспроможності, забезпечення сталого розвитку, подолання...
-
8.1. Поняття фінансового стану підприємства. Прийоми та методи фінансового аналізу 8.2. Інформаційне забезпечення аналізу фінансового стану підприємства...
Фінанси регіону - Коваленко М. А. - 6. Організаційно-правові засади забезпечення фінансового розвитку регіону