Фінанси - Лондар С. Л. - 11.2. Сутність, види та джерела фінансування дефіциту бюджету
Як часто показує світова практика, бюджет із видатками, які рівні доходам, виявляється неефективним щодо забезпечення стабільного економічного зростання та уникнення циклічності в розвитку національної економіки. Тому, багатьма державами існуючу недосконалість стараються усунути шляхом управління економічними процесами, зокрема через використання інструменту фінансування частини видатків бюджету за рахунок залучення заощаджень від суб'єктів приватного сектора. Перевищення доходів над видатками бюджету, яке у цьому разі має місце, називається дефіцитом бюджету, протилежна ситуація називається профіцитом бюджету. В науковій літературі термін "дефіцит бюджету" закріпився як характеристика співвідношення між доходами та видатками і часто ототожнюється із терміном "сальдо бюджету".
Дефіцит бюджету за своєю сутністю мас двояку природу: з одного боку, це різниця між традиційними доходами та витратами, з іншого - це сума заощаджень суб'єктів внутрішнього приватного сектора, та нерезидентів, що залучаються державою для фінансування незабезпечених доходами видатків. Форма та спосіб залучення капіталу, а також вид інституційного сектора економіки, чий капітал залучається на фінансування дефіциту бюджету, мають при однаковому дефіциті бюджету різні економічні наслідки. Тому джерела фінансування дефіциту поділяють на:
- внутрішні (їх надають інші органи державного управління; центральний банк; депозитні та недепозитні фінансові установи; нефінансові установи; домогосподарства);
- зовнішні (їх надають органи державного управління; міжнародні організації; фінансові установи, що не є міжнародними організаціями; інші нерезиденти);
- інші (у випадку касового виконання бюджету фінансування дефіциту бюджету може здійснюватись за рахунок касових залишків утворених в минулому році; надходжень від приватизації тощо). Особливістю касового методу виконання бюджету є те, що усі операції фіксуються в момент виникнення права на отримання платежу чи зобов'язання щодо його здійснення. У цьому разі можливе утворення "технічних" джерел фінансування дефіциту бюджету, зокрема за рахунок залишку коштів на бюджетних рахунках, покриття дефіциту за рахунок зміни валютних курсів і т. д. Наприклад, фінансування за рахунок коштів, що надійшли роком раніше від запозичень чи приватизації і які не були використані на фінансування дефіциту бюджету, буде відноситись до джерел фінансування за активними операціями.
У міжнародній практиці переважно використовуються два шляхи розмежування внутрішніх та зовнішніх запозичень: за ознакою резидентності інвестора та за валютою здійснення запозичення. Ознака резидентності використовується як методологічна основа Міжнародним валютним фондом, Світовим банком, Базельським комітетом міжнародних розрахунків та більшістю розвинутих країн світу. Натомість валютна ознака при розподілі запозичень на внутрішні і зовнішні використовується досить рідко, зокрема в Австралії, Франції, Бельгії та практично всіма країнами, що не належать до розвинутих.
В окремих випадках, при відсутності інших можливостей, як джерело фінансування дефіциту бюджету уряди використовують емісійне фінансування, яке залучається від центрального банку (сеньйораж). Емісійне джерело формально не є частиною внутрішніх заощаджень приватного сектора, однак воно впливає на їх реальну вартість внаслідок підсилення інфляції і, фактично, здійснюється за рахунок заощаджень приватного сектора внаслідок їх знецінення. На відміну від інших джерел фінансування, емісійне фінансування не має добровільного характеру. У більшості країн світу існують законодавчо встановлені норми, які забороняють центральному банку здійснювати подібне фінансування дефіциту бюджету. Однак на практиці існує достатньо способів, щоб обійти ці заборони. Серед них: збільшення обсягів перевищення доходів над витратами центрального банку, що не пов'язані з цілями грошово-кредитної політики і спрямовуються в дохідну частину бюджету; проведення центральним банком квазіфіскальних операцій; неформальні тристоронні угоди між урядом, центральним банком та визначеним комерційним банком щодо рефінансування центральним банком такого банку під заставу придбаних в уряду державних цінних паперів.
Як бачимо, спільною рисою усіх джерел фінансування дефіциту бюджету, окрім емісійного, є те що вони є фінансовими заощадженнями приватного сектора економіки, та нерезидентів, що сформувалися після першого розподілу валової доданої вартості (заробітна плата, дохід від власності та прибуток) та перерозподілу за допомогою фіскального механізму, і акумулюються державою на певних умовах. Ще однією особливістю цих надходжень є їх добровільний характер на відміну від, наприклад, податкових надходжень. При цьому, інші умови залучення цих активів можуть суттєво різнитися: у випадку запозичень у приватного сектора основними умовами є поворотність і платність; у випадку приватизаційних надходжень - умовою є обмін цих фінансових активів на реальні.
Таким чином, Дефіцит бюджету - це обсяг бюджетних видатків, здійснених за рахунок внутрішніх і зовнішніх фінансових заощаджень інших секторів економіки в тому числі і міжнародної, акумульованих урядом на добровільних засадах протягом поточного чи минулих періодів та, у виняткових випадках, за рахунок обсягу первинної емісії центрального банку.
Крім традиційного показника дефіциту бюджету для більш повної характеристики фінансової збалансованості державних фінансів використовуються й інші показники. Основними з них є такі.
1. Чистий/валовий поточний баланс - обсяг операцій, в результаті яких змінюється вартість активів уряду (таблиця 11.1).
Таблиця 11.1
Баланс операцій уряду згідно з методологією Міжнародного валютного фонду,
Прийнятої в 2001 році
2. Первинне сальдо - різниця між доходами та видатками бюджету за мінусом виплати відсотків за обслуговування існуючого боргу. Визначається з метою виявлення впливу здійснюваного фінансування дефіциту бюджету на економічних агентів, які не є кредиторами держави, тобто на реальний сектор економіки.
3. Валові заощадження - різниця між поточними доходами та видатками бюджету за мінусом чистих капітальних трансфертів, в обсяг яких включаються чисті капітальні гранти і податки на капітал.
4. Скоригований дефіцит бюджету - різниця між доходами та видатками бюджету із якої виключені всі або деякі гранти, крупні і рідкісні, неперіодичні операції, які можуть викривити бюджетний аналіз та реальну фіскальну позицію уряду.
Крім рівня загальнодержавного управління існують й інші рівні, які враховують, по-перше, функціонування місцевих органів влади, позабюджетних фондів, зведеного бюджету, по-друге, функціонування підконтрольних державі інших фінансових та нефінансових установ, що працюють на ринкових засадах. Діяльність інститутів, що перебувають у державній власності, значним чином впливає на кінцевий підсумок діяльності сектора загальнодержавного управління, а тому окремий розгляд дефіциту лише на рівні центрального уряду не дає повної картини економічних досягнень та потенційних загроз і обмежує розуміння впливу урядової політики. Тому повний аналіз загального дефіциту бюджету передбачає визначення порівневого дефіциту (рис. 11.1).
Окремими авторами виділяється активний та пасивний дефіцит бюджету. Активний дефіцит бюджету - та частина дефіциту бюджету, фінансування якої здійснюється для забезпечення інвестиційних потреб національної економіки, пасивний - на покриття поточних видатків (соціальні трансферти, виплата зарплати у бюджетній сфері тощо).
Рис. 11.1. Рівні державного сектора, на яких розраховується бюджетний дефіцит
Окремі дослідники вивчали дефіцит бюджету в контексті фаз зростання національної економіки, ними приводиться класифікація дефіциту залежно від чинників, що його зумовлюють. Так дефіцит бюджету, який відображає різницю між поточними державними витратами, скоригованими на зміну обсягу допомоги з безробіття і доходами, які надійшли б до бюджету за умови збереження потенційного обсягу виробництва та незмінної податкової системи, називають структурним дефіцитом. Різниця між фактично спостережуваним дефіцитом і структурним дефіцитом є показником циклічного дефіциту бюджету. Виникнення останнього зумовлене дією автоматичних стабілізаторів законодавчо вмонтованих у бюджетно-податкове законодавство. Чим вища частка еластичних податків у структурі доходів бюджету і більші розміри допомоги з безробіття, тим більшими є коливання циклічної складової сальдо бюджету.
Класифікація дефіциту бюджету за способами Його розкриття приведена на рис. 11.2.
Дефіцит бюджету є багатогранним інструментом, при його фінансуванні використовуються об'єктивні ринкові закони щодо мобілізації фінансових ресурсів. Створюваний дефіцит дозволяє здійснювати пріоритетну державну політику з додаткового стимулювання внутрішнього сукупного попиту у визначених сферах та визначений момент, навіть якщо це не дозволяють наявні доходи бюджету, але є обгрунтовані підстави вважати, що майбутні фінансові ресурси будуть достатніми для повернення запозичень.
Рис. 11.2. Класифікація дефіциту бюджету за способами його розкриття
Схожі статті
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 10.1. Економічна сутність та види державних цільових фондів
10.1. Економічна сутність та види державних цільових фондів Як ми вже зазначали, державні фінанси - це регульовані у визначеному правовому полі потоки...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Затвердження бюджету
Не пізніше ніж через п'ять днів після подання Кабінетом Міністрів проект закону про Державний бюджет України до Верховної Ради міністр фінансів України...
-
Державні доходи - це сукупність грошових коштів, що використовуються державою для виконання нею функцій та завдань, передбачених конституцією. Основним...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 8.2. Економічна сутність та функції податків
Основним джерелом формування фінансових ресурсів для існування держави і виконання нею своїх функцій є податки, отримувані від фізичних і юридичних осіб,...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 7.1. Державний бюджет України. Бюджетна класифікація
7.1. Державний бюджет України. Бюджетна класифікація Державний бюджет України - важлива складова державних фінансів. За допомогою державного бюджету...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Розділ 7. Доходи і видатки державного бюджету
7.1. Державний бюджет України. Бюджетна класифікація Державний бюджет України - важлива складова державних фінансів. За допомогою державного бюджету...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Розділ 6. Державні фінанси: їх роль і структура. Бюджет та бюджетна система
6.1. Державні фінанси та їх структура В умовах розвиненої ринкової економіки в кругопотоці коштів, які напрямлені протилежно до потоків матеріальних...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 7.3. Склад і структура видатків Державного бюджету України
Видатки бюджету відіграють визначальну роль у процесах трансформаційної перебудови економіки держави та забезпечують фінансування соціальної сфери,...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 7.2. Склад і структура доходів Державного бюджету України
Склад доходів державного бюджету визначається Бюджетним кодексом України та законами України про Державний бюджет на відповідний рік. Групування доходів...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 5.4. Фінансування програм підтримання здоров'я
Важливим завданням домогосподарств є підтримання та захист здоров'я їх членів. В першу чергу це пов'язано із тим, що домогосподарства постачають на ринок...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 4.2. Фінансові ресурси підприємств. Джерела формування фінансових ресурсів
Загалом під терміном "ресурс" розуміють засоби, які, після певних перетворень і застосування, дозволяють отримати бажаний результат. Широко "фінансові...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Міжнародний досвід виконання бюджету
Важливим аспектом міжнародного досвіду виконання бюджету касовим методом є управління залишками єдиного казначейського рахунку або його еквівалента. Для...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 11.1. Сутність державного кредиту
11.1. Сутність державного кредиту При розгляді попередніх тем, ми встановили, що однією із функцій фінансової системи, яка функціонує в національній...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 5.6. Фінансування програм здобуття вищої освіти
Домогосподарства бажають постачати на ринок ресурсів висококваліфіковану робочу силу, яка є високооплачуваною. Для досягнення цієї мети домогосподарства...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 6.3. Державні видатки, їх сутність та класифікація
Державні видатки - це обсяг коштів, що витрачається державою в процесі виконання ЇЇ функцій. Відповідно до рівня розміщення державних видатків їх...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 3.2. Види фінансової політики, її стратегія і тактика
Фінансова політика розглядається в контексті її складових: бюджетної, податкової, бюджетно-податкової, грошово-кредитної, валютної, страхової,...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 4.4. Доходи суб'єктів господарювання. Витрати підприємства, їх класифікація
Суб'єкт підприємницької діяльності здійснює, як правило, декілька видів виробничо-господарської діяльності, його метою є отримання прибутку....
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 8.4. Фактори, що впливають на обсяг податкових надходжень до бюджету
До факторів, що впливають на обсяг податкових надходжень до бюджету, відносять макроекономічні чинники: розмір ВВП, який створюється країною, структура...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 3.3. Сутність фінансового механізму
В фінансовій літературі термін "фінансовий механізм" використовують досить часто, але трактування його економічної сутності науковцями є різними. Г. Г....
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 4.1. Сутність фінансів підприємств, їх функції
4.1. Сутність фінансів підприємств, їх функції Фінанси підприємств забезпечують діяльність сфери суспільного виробництва, яке створює матеріальні блага...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 10.3. Джерела формування і напрями використання Пенсійного фонду України
Створення ефективної пенсійної системи дуже гостре й актуальне питання для будь-якого суспільства. Для України існуюча система пенсійного забезпечення...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 5.1. Економічна сутність фінансів домогосподарств
5.1. Економічна сутність фінансів домогосподарств Домогосподарства с важливою складовою національної економіки, а фінанси домогосподарств є невід'ємною...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Розділ 1. Сутність фінансів, їх функції та роль у суспільстві
1.1. Становлення фінансів. Фінанси як наука Термін "фінанси" з'явився орієнтовно у XIII столітті. Він пов'язується із середньовічним латинським терміном...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Розділ 8 Податки і податкова система
8.1. Історія розвитку податків Будь-якій державі для виконання своїх функцій необхідні фінансові ресурси. Основним джерелом таких ресурсів є кошти, які...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 8.1. Історія розвитку податків
8.1. Історія розвитку податків Будь-якій державі для виконання своїх функцій необхідні фінансові ресурси. Основним джерелом таких ресурсів є кошти, які...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 9.6. Оподаткування доходів фізичних осіб
Не менш важливе значення при оподаткуванні підприємницької діяльності відіграє оподаткування доходів найманих працівників, які працюють на підприємствах....
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 9.5. Оподаткування прибутку підприємств
Прибуткове оподаткування підприємств завжди було у центрі уваги законодавців, які неодноразово намагалися вдосконалити механізм його обчислення і сплати....
-
Фінанси - Юрій С. І., Федосов В. М. - 7.3. Джерела фінансування дефіциту бюджету та їх класифікація
У сучасній теорії і практиці фінансів у зв'язку з бюджетними дефіцитами вживають такі поняття: фінансування бюджету, джерела фінансування (покриття)...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - 9.1. Порівняльна характеристика прямих та непрямих податків
9.1. Порівняльна характеристика прямих та непрямих податків Податки поділяють на прямі і непрямі. Економічним критерієм поділу є кінцевий платник...
-
Фінанси - Лондар С. Л. - Розділ 9. Особливості оподаткування в Україні
9.1. Порівняльна характеристика прямих та непрямих податків Податки поділяють на прямі і непрямі. Економічним критерієм поділу є кінцевий платник...
Фінанси - Лондар С. Л. - 11.2. Сутність, види та джерела фінансування дефіциту бюджету