Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.5 Моделі та стилі спілкування
Для характеристики системи дій, що їх виконують суб'єкти спілкування, використовують і таке поняття як модель.
Учені виділяють такі типи особистостей (залежно від того, як вони ставляться до моральних цінностей, а отже, до спілкування та його культури):
1. Споживацький тип. Людина цього типу намагається утвердити себе серед інших. З усього хоче мати користь. Прагне до щастя, яке в її розумінні - найбільша цінність. Індивідуалістка, спочатку має бути добре їй, а потім іншим. Довіряє лише собі.
2. Конформістський тип. Людина цього типу має колективістський характер. Намагається бути, як усі. Спілкуватися з такою людиною легко. Біля себе не терпить людей, схожих на неї. Людина цього типу може порушувати правила, але не загальноприйняті норми.
3. Аристократичний тип. Це яскраві особистості з почуттям власної гідності. Люди цього типу обожнюють створений ними власний світ. Часто вони діють, не думаючи про наслідки. Дбають лише про себе, зверхньо ставляться до інших. Спілкуватися з такими людьми нелегко.
4. Героїчний тип. Люди цього типу завжди з чимось борються. У спілкуванні вони активні й наступальні, не сприймають світу та інших людей такими, якими вони є, намагаються їх змінити. "Герої" - це люди соціально орієнтовані, у них розвинене почуття обов'язку, справедливості, але вони не характеризуються терпимістю до інших.
5. Релігійний тип. До цього типу належать люди, для яких головна цінність - сенс життя, а джерело моралі не в людині й суспільстві, а поза ними. Мотивом поведінки і спілкування з іншими є любов до ближнього і почуття єдності з людьми та світом.
Потрібно навчитися розпізнавати моральний тип людини, з якою доведеться спілкуватися. Це допоможе зорієнтуватися і вибрати відповідну лінію поведінки для досягнення успіху.
Прогресивний американський психолог, фундатор сімейного консультування В. Сатир виокремлює п'ять типів особистостей:
1) запобігливий;
2) звинувачувальний;
3) врівноважений;
4) віддалений;
5) урівноважений.
Запобігливий тип. Така людина в розмові прагне догодити іншим, часто вибачається, не вступає в суперечки. Вона говорить так, ніби нічого не може зробити сама, не діставши схвалення інших, погоджується з будь-якою критикою на свою адресу, вдячна вже за те, що з нею розмовляють. Цей тип ще має назву миролюбця.
Звинувачувальний тип. Така людина постійно шукає і знаходить тих, хто винен. Вона - диктатор, господар ситуації, нерідко поводиться зухвало, говорить різко та жорстко, перебиває інших, не даючи людям договорити до кінця. Людина цього типу прагне в такий спосіб завоювати авторитет, владу над іншими. У глибині свідомості вона знає, що без інших нічого не варта, і тому радіє, якщо люди їй підкоряються, відчуваючи себе винними. Сам же звинувачувальний тип при цьому дістає задоволення.
Врівноважений тип - це дуже коректна, надто спокійна людина, яка розраховує все наперед, має монотонний голос, вибудовує довгі фрази.
Віддалений тип не реагує на жодні запитання, часто говорить недоречно, невчасно і невлучно.
Ці чотири типи спілкування свідчать про занижену самооцінку, відчуття власної меншовартості - врівноважений тип. Поведінка такої людини послідовна, гармонійна. До інших вона ставиться відкрито, чесно, ніколи не принижує людську гідність.
Люди такого типу спілкування, як правило, знаходять вихід зі складного становища і можуть об'єднати інших людей для спільної діяльності. Це - цілісні особистості. Вони прямо передають свої думки, відкрито виражають почуття, здатні до особистісного зростання, викликають повагу і довіру до себе. Урівноважені люди мають високий рівень моральної та психологічної культури спілкування і потенційні можливості для її підвищення.
Серед особливостей спілкування традиційно виокремлюють не лише певні способи впливу на людей, а й стилі як інтегровані характеристики. Під стилем розуміють, звичайно, систему прийомів діяльності, поведінки людей. Найхарактерніше стиль проявляється в діловому та професійному спілкуванні, у взаємовідносинах між керівником та підлеглими, у лідерстві.
Розрізняють три стилі лідерства:
1) авторитарний;
2) демократичний;
3) ліберальний.
Вони характеризують не лише спілкування, а й манеру поведінки лідера щодо інших, тип його влади, ставлення до роботи та інших. Відповідно до зазначених стилів лідерства можна описати і стилі спілкування.
Так, при авторитарному стилі лідер віддає накази, дає вказівки, інструкції. Він не любить, коли інші проявляють ініціативу, не хоче, щоб із ним дискутували, обговорювали прийняті ним рішення.
Демократичний стиль, навпаки, передбачає, що активність учасників спілкування та їхня ініціатива підтримуються, завдання та способи їхнього виконання обговорюються. Якщо для першого стилю спілкування характерним є виокремлення свого "Я", то для другого типовим займенником є "Ми".
При ліберальному стилі спілкування проблеми обговорюються формально, керівник може і не бути лідером. Він піддається різним впливам, не виявляє ініціативи у суспільній діяльності.
Спрямованість у стилі ділового спілкування може бути різною - на іншого або на себе. Якщо людина потребує іншого, або заклопотана собою, то кажуть, що у неї піддатливий стиль. Якщо співрозмовник прагне досягти успіху в спілкуванні та діяльності, контролюючи інших, його стиль називають агресивним. Якщо людина зберігає емоційну дистанцію, незалежність у спілкуванні, її стиль вважають відчуженим. Крім того, розрізняють такі стилі: альтруїстичний (допомога іншим), маніпулятивний (досягнення власної мети) та місіонерський (обережний вплив).
Особливості взаємин і характер взаємодії у процесі навчання та виховання певною мірою визначили стилі педагогічного спілкування: спільної творчої діяльності; дружньої прихильності; спілкування-дистанція; спілкування-залякування; спілкування-загравання.
Вивчення стилів спілкування, як і стилів діяльності загалом за останні 11-15 років, стало важливим напрямом пошуку шляхів оптимізації діяльності людей та їхніх взаємин. Один з таких шляхів - цілісне вивчення процесуальних характеристик спілкування, його культури.
Запитання і Завдання для самоконтролю
Завдання 1. Назвіть і усно опишіть типи особистостей (залежно від їх ставлення до моральних цінностей і до спілкування).
Завдання 2. Розкажіть про класифікацію типів особисте й В. Сатир. Опишіть кожен тип.
Завдання 3. Дайте відповіді на запитання.
1. Що називається стилем спілкування?
2. Де він проявляється?
3. Які є стилі лідерства?
Завдання 4. Підготуйте усний виступ на тему: "Три стилі лідерства".
Завдання 5. Допишіть речення:
Піддатливий стиль - це... Агресивним називається стиль... Відчужений стиль - це...
Завдання 6. Поясніть поняття альтруїстичний стиль, маніпулятивний стиль, місіонерський стиль.
Схожі статті
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 2.3. Етичні установки
Однією з особливостей спілкування є формування міжособистісних стосунків. Виходячи з вищезазначеного та функцій спілкування, Г. Андреєва виділяє три...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 2.2. Характеристика сторін спілкування
Однією з особливостей спілкування є формування міжособистісних стосунків. Виходячи з вищезазначеного та функцій спілкування, Г. Андреєва виділяє три...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.4. Техніка спілкування
Спілкування у своєму вербальному та невербальному виявах - явище загальнолюдське. Водночас йому завжди притаманні етнічні особливості, національна...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3.2. Особистісний простір
Територія - це зона чи простір, який людина розцінює як свій особистий. Він ніби є продовженням її тіла. У кожної людини є своя особиста територія. Це...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.7 Етичний бік спілкування
Спілкування тісно пов'язане з діяльністю. Будь-яка форма / спілкування є формою спільної діяльності. У ній формуються не тільки суб'єкт - об'єктні...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.6. Спілкування і діяльність
Спілкування тісно пов'язане з діяльністю. Будь-яка форма / спілкування є формою спільної діяльності. У ній формуються не тільки суб'єкт - об'єктні...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.2. Культура і спілкування
Людина - продукт соціалізації і насамперед людина стає людиною завдяки спілкуванню. Людство знає чимало прикладів, коли дитина, потрапляючи в ранньому...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3. 1. Загальні відомості про невербальне спілкування
3.1. Загальні відомості про невербальне спілкування. 3.2. Особистісний простір. 3.3. Сигнали очей. 3.4. Постава і поза. 3.5. Значення деяких жестів. 3.6....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 3.3. Сигнали очей
Протягом віків люди надавали великого значення очам, їх ч/ І впливу на поведінку людини. Очі можуть багато розповісти про людину і стати надійним...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - РОЗДІЛ 3. НЕВЕРБАЛЬНЕ СПІЛКУВАННЯ
3.1. Загальні відомості про невербальне спілкування. 3.2. Особистісний простір. 3.3. Сигнали очей. 3.4. Постава і поза. 3.5. Значення деяких жестів. 3.6....
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.3. Спілкування як комунікація
Спілкування є однією з центральних проблем, через призму І якої визначають питання сприймання й розуміння людьми одне одного, лідерство і керівництво,...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - РОЗДІЛ 1. СПІЛКУВАННЯ ЯК СОЦІАЛЬНИЙ ФЕНОМЕН
Дисципліна " Етика ділового спілкування " грунтується на багатьох науках, зокрема на психології спілкування, етиці, психології управління, науковій...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.1. Поняття про спілкування
Дисципліна " Етика ділового спілкування " грунтується на багатьох науках, зокрема на психології спілкування, етиці, психології управління, науковій...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - ПЕРЕДМОВА
Дисципліна " Етика ділового спілкування " грунтується на багатьох науках, зокрема на психології спілкування, етиці, психології управління, науковій...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 2.1. Класифікація функцій спілкування
2.1. Класифікація функцій спілкування. 2.2. Характеристика сторін спілкування. 2.3. Етичні установки. 2.1. Класифікація функцій спілкування У...
-
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - РОЗДІЛ 2. ФУНКЦІЇ СПІЛКУВАННЯ
2.1. Класифікація функцій спілкування. 2.2. Характеристика сторін спілкування. 2.3. Етичні установки. 2.1. Класифікація функцій спілкування У...
-
Сучасний менеджер сьогодні виконує такі ролі (причому тут не має значення, йдеться про топ-менеджерів, про менеджерів середньої чи молодшої ланки...
-
Культура ділового спілкування менеджера - Чайка Г. Л. - 2.1. Ділова етика в бізнесі
Хороші менеджери не тільки роблять гроші, Але и створюють сенс існування для людей. Р. Уотермен - Ділова етика в бізнесі. - Етичні кодекси, їх значення...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - ТЕМА 2. ПСИХОЛОГІЯ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
1. Характеристика ділового психологічного клімату. 2. Особливості поведінки зі співрозмовниками різних психологічних типів. 3. Психологія невербальної...
-
Процес, за допомогою якого реалізується те чи інше ставлення людини до навколишнього світу, до завдань, які ставить перед нею життя, називається...
-
26. Дайте оцінку такому визначенню моралі. "Мораль - це закони, яким люди підпорядковуються у своїй поведінці і внутрішньому настрої, так що люди при...
-
Культура притаманна всім спільнотам і кожній людині зокрема і розглядається насамперед як духовний зміст історичного розвитку людства у різноманітних...
-
Культура ділового спілкування менеджера - Чайка Г. Л. - Вступ
Вичерпати цей предмет неможливо: вже здається, що сказано багато, але ні - не сказано більше... Д. Боккаччо На порозі третього тисячоліття західний...
-
Культура ділового спілкування менеджера - Чайка Г. Л. - ТЕМА 2. ЕТИЧНІ ЗАСАДИ СПІЛКУВАННЯ МЕНЕДЖЕРА
Хороші менеджери не тільки роблять гроші, Але и створюють сенс існування для людей. Р. Уотермен - Ділова етика в бізнесі. - Етичні кодекси, їх значення...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3.1. ВИМОГИ ДО УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
3.1. ВИМОГИ ДО УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Без спілкування люди не могли б жити в суспільстві, працювати та передавати свій досвід і знання іншим. Усе,...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3. КУЛЬТУРА УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
3.1. ВИМОГИ ДО УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Без спілкування люди не могли б жити в суспільстві, працювати та передавати свій досвід і знання іншим. Усе,...
-
Серйозні прагнення до будь-якої мети - вже Половина успіху в її досягненні. Вільгельм Гумбольдт - Спілкування - важлива компонента менеджменту. - Поняття...
-
Культура ділового спілкування менеджера - Чайка Г. Л. - 1.3. Функції, види та рівні спілкування
Як уже зазначалося раніше, спілкування та міжособистісні взаємини складаються із процесів, які часто переплітаються та взаємодоповнюються. Водночас...
-
Серйозні прагнення до будь-якої мети - вже Половина успіху в її досягненні. Вільгельм Гумбольдт - Спілкування - важлива компонента менеджменту. - Поняття...
-
Психологія спілкування - Філоненко М. М. - 2.1. Класифікація видів спілкування
Слово до слова - зложиться мова Народне прислів'я 2.1. Класифікація видів спілкування Роблячи спробу класифікації видів спілкування, варто зазначити, що...
Етика ділового спілкування - Гриценко Т. Б. - 1.5 Моделі та стилі спілкування