Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 13.4. Підстави припинення права власності
Підстави припинення права власності можуть бути поділені на дві групи. До першої належать випадки,, коли припинення права власності в однієї особи водночас зумовлює виникнення права власності в іншої особи, тобто виникає право наступництво (наприклад, при продажі речі право продавця на річ переходять до покупця). До другої групи можна віднести випадки, коли право на річ припиняється внаслідок того, що річ знищена чи використана власником.
Відповідно до ст. 346 ЦК України, право власності припиняється у разі:
1) відчуження власником свого майна;
2) відмови власника від права власності;
3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;
4) знищення майна;
5) викупу пам'яток історії та культури;
6) викупу земельної ділянки у зв'язку із суспільною необхідністю;
7) викупу нерухомого майна у зв'язку з викупом з метою суспільної необхідності земельної ділянки, на якій воно розміщене;
8) звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника;
9) реквізиції;
10) конфіскації;
11) припинення юридичної особи чи смерті власника.
Цей перелік не є невичерпним. Підстави припинення права власності можуть бути поділені на:
А) такі, що залежать від волі власника!
Б) такі, що не залежать від волі власника.
До першої групи можна віднести правочини, укладені власником щодо відчуження свого майна (продаж, дарування, міна) відмова власника від своєї власності, знищення майна власником тощо.
Другу групу становлять, наприклад, випадки примусового продажу або примусового вилучення майна, що передбачені законом (реквізиція, конфіскація), знищення майна власника іншою особою, загибель майна власника внаслідок стихійного лиха тощо.
13.5. Право спільної власності
Власником майна, звичайно, виступає одна особа - громадянин, організація, держава. Якщо ж майно водночас належить декільком особам, то такі правовідносини називають спільною власністю.
Право співвласників спільно володіти, користуватися і розпоряджатися належним їм майном називається правом спільної власності. Спільна власність може виникнути внаслідок отримання у спадщину неподільних речей декількома спадкоємцями, при спільному створенні речі, її придбанні тощо.
Законодавець передбачає два види спільної власності:
O спільну сумісну;
O спільну часткову.
У спільній сумісній власності частки у праві власності на майно співвласників не визначені. Право кожного з них поширюється на все майно. Частки співвласників визначаються у разі припинення правовідносин (поділу, виділу). Спільна сумісна власність виникає відповідно до закону.
Спільна сумісна власність відрізняється від спільної часткової тим, що її учасники не мають наперед визначених часток у праві на спільне майно. У ній право кожного із співвласників рівною мірою поширюється на все спільне майно.
Режим спільної сумісної власності визначено у статтях 368-872 ЦК України, 60-74 СК України, 16-17 Закону України "Про власність".
Виходячи зі змісту ст. 368 ЦК України, можна вирізнити два види спільної сумісної власності за ознакою суб'єктного складу:
А) спільна сумісна власність подружжя;
Б) спільна сумісна власність членів сім'ї.
Майно подружжя, набуте після реєстрації шлюбу в органах РАЦСу, належить їм на праві спільної сумісної власності. За правилом ст. 60 СК України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один із них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між суб'єктами.
Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється учасниками за їх згодою.
У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом. Водночас, у разі поділу майна між співвласниками, право спільної сумісної власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
У спільній частковій власності кожен із співвласників має чітко визначену частку в праві власності на майно. Розмір часток може бути рівним або нерівним. Відповідно до ст. 357 ЦК, розмір часток у праві спільної часткової власності вважається рівним, якщо інше не встановлене за домовленістю співвласників або законом. Частка учасника спільної часткової власності (співвласника) у праві власності визначається у відсотках або у вигляді дробу (1/2; 1/4; 1/6 і т. д.). Таку частку називають "ідеальною". Ідеальна частка має відповідати "реальній" частці. Реальна частка - це частка майна у натурі.
Кожен із співвласників, зазначено у ст. 358 ЦК, має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна у натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
Співвласники здійснюють право спільної часткової власності за згодою між ними. Вони мають право домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Співвласники будинку (квартири), як правило, самі визначають порядок користування житловими приміщеннями. Для цього вони можуть укласти між собою договір, за яким визначити, хто і якими житловими (нежитловими) приміщеннями буде користуватися відповідно до частки кожного з них. Цей договір може набути такого вигляду:
ДОГОВІР про порядок користування житловим будинком між учасниками спільної часткової власності
Місто Стебник Львівської області, сьоме квітня дві тисячі восьмого року Ми, що підписалися нижче, Кайдаш Карпо Омелькович, який проживає за адресою: вул. Холодний Яр, 27 м. Стебник Львівської області, і Кайдаш Лаврін Омелькович, який проживає за адресою: вул. Холодний Яр, 27 м. Стебник Львівської області, уклали договір про таке:
Володіючи житловим будинком, що знаходиться за адресою: вул. Холодний Яр м. Стебник Львівської області, і який належить нам на праві спільної власності в таких частках: Кайдашу Карпу Омельковичу - (одна друга) на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, що видане Стебницькою державною нотаріальною конторою 12 травня 2007 р.; Кайдашу Лавріну Омельковичу - (одна друга) на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, що видане Стебницькою державною нотаріальною конторою 12 травня 2007p., ми встановлюємо такий порядок користування цим будинком:
І. У користування Кайдаша Карпа Омельковича переходить частина житлового будинку, яка складається з кімнати № 1 площею 14 кв. м, кімнати М 2, площею 10 кв. м., передпокою № 5, кухні, сараю "А" і земельної ділянки площею 820 кв. м., включаючи площу під будівлями.
2. У користування Кайдаша Лавріна Омельковича переходить частина житлового будинку, яка складається з кімнати М 8, площею 8 кв. м, кімнати № 4 площею 17 кв. м., передпокою М 6, літньої кухні, сараю "Б" і земельної ділянки площею 810 квм, включаючи площу під будівлями.
3. Прохід, проїзд, водогін, колодязь і газове опалення перебувають у спільному користуванні сторін.
4. Сплата податків, страхових платежів та інші видатки розподіляються між співвласниками відповідно до їх часток - порівну.
Підписи: Кайдаш К. О.
Кайдаш Л. О.
Кожен із співвласників відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів, (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
За домовленістю між собою, співвласники мають право здійснити поділ майна, що належить їм на праві спільної часткової власності. У разі поділу спільного майна між співвласниками, право спільної часткової власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі й підлягає нотаріальному посвідченню.
Схожі статті
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - Глава 13. Право власності. Речові права
Глава 13. Право власності. Речові права 13.1. Поняття та зміст права власності Право власності - центральний інститут будь-якої цивільно-правової...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - РОЗДІЛ II. РЕЧОВЕ ПРАВО
Глава 13. Право власності. Речові права 13.1. Поняття та зміст права власності Право власності - центральний інститут будь-якої цивільно-правової...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 13.3. Момент виникнення права власності за договором
Глава 13. Право власності. Речові права 13.1. Поняття та зміст права власності Право власності - центральний інститут будь-якої цивільно-правової...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 13.2. Підстави набуття права власності
Глава 13. Право власності. Речові права 13.1. Поняття та зміст права власності Право власності - центральний інститут будь-якої цивільно-правової...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 13.1. Поняття та зміст права власності
Глава 13. Право власності. Речові права 13.1. Поняття та зміст права власності Право власності - центральний інститут будь-якої цивільно-правової...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 9.4. Форма правочину
Формою правочину називається спосіб вираження волі його сторін. ' Форма правочину залежить від: - суб'єктного складу правочину; - предмета правочину; -...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - Глава 4. Фізичні особи
4.1. Поняття та ознаки цивільної правоздатності Для того, щоб стати суб'єктом цивільних правовідносин, мати можливість укладати договори, громадянин...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.3. Метод правового регулювання
Предметом цивільного права є: А) майнові відносини, тобто відносини, що виникають з приводу належності, користування і переходу майна (законодавець...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.5. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою
Особа, внаслідок стійкої психічної хвороби, може не розуміти значення своїх дій. За такої умови законодавець повинен захистити як майнові інтереси цієї...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.4. Визнання фізичної особи недієздатною
Особа, внаслідок стійкої психічної хвороби, може не розуміти значення своїх дій. За такої умови законодавець повинен захистити як майнові інтереси цієї...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.1. Поняття та ознаки цивільної правоздатності
4.1. Поняття та ознаки цивільної правоздатності Для того, щоб стати суб'єктом цивільних правовідносин, мати можливість укладати договори, громадянин...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 9.2. Класифікація правочинів
9.1. Поняття та види правочинів Правочинами визнаються дії фізичних та юридичних осіб, спрямовані на виникнення, зміну чи припинення цивільних прав та...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 9.1. Поняття та види правочинів
9.1. Поняття та види правочинів Правочинами визнаються дії фізичних та юридичних осіб, спрямовані на виникнення, зміну чи припинення цивільних прав та...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - Глава 9. Правочини
9.1. Поняття та види правочинів Правочинами визнаються дії фізичних та юридичних осіб, спрямовані на виникнення, зміну чи припинення цивільних прав та...
-
Право на ім'я - це особисте немайнове право, яке забезпечує особі правову індивідуалізацію та надає юридично забезпечену можливість мати ім'я і вимагати...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.2. Предмет цивільного права
Предметом цивільного права є: А) майнові відносини, тобто відносини, що виникають з приводу належності, користування і переходу майна (законодавець...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.7. Цивільне законодавство
Відмежування цивільного права від інших галузей права здійснюється за предметною ознакою, тобто за колом суспільних відносин, які регулюються відповідною...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.6. Відмежування цивільного права від інших галузей права
Відмежування цивільного права від інших галузей права здійснюється за предметною ознакою, тобто за колом суспільних відносин, які регулюються відповідною...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.5. Система цивільного права
Під принципами цивільного права розуміють основні засади, на підставі яких здійснюється регулювання цивільно-правових відносин. Принципи цивільного права...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - Глава 3. Цивільні правовідносини
3.1. Поняття цивільних правовідносин Цивільне право, як і будь-яка галузь права, впливає на волю людей, належним чином спрямовує їх поведінку. Держава...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 2.4. Вітчизняна цивілістика
Цивілістична наука найактивніше почала розвиватися у роки незалежності України. Розвиток цивілістики на Україні пов'язаний з іменами: - професора В. М....
-
Серед суб'єктів цивільного права особливе місце посідає держава, яка також може виступати стороною у певних цивільних правовідносинах. Держава - це...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.7. Опіка та піклування
За загальним правилом фізична особа може бути у судовому порядку оголошена померлою, якщо: 1) вона відсутня за місцем постійного проживання; 2) про її...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.6. Оголошення фізичної особи померлою
За загальним правилом фізична особа може бути у судовому порядку оголошена померлою, якщо: 1) вона відсутня за місцем постійного проживання; 2) про її...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.11. Значення судової практики
Норми цивільного права регулюють найбільш типові й характерні для певного етапу суспільного розвитку майнові та немайнові відносини. Проте, навіть...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.10. Аналогія закону й аналогія права
Норми цивільного права регулюють найбільш типові й характерні для певного етапу суспільного розвитку майнові та немайнові відносини. Проте, навіть...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.9. Дія цивільних законів
Згідно з теорією цивільного права, не підлягають застосуванню ті нормативні акти, які: O видані некомпетентними органами; регулюють не той предмет, до...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 1.8. Недійсність нормативних актів
Згідно з теорією цивільного права, не підлягають застосуванню ті нормативні акти, які: O видані некомпетентними органами; регулюють не той предмет, до...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 3.6. Підстави виникнення цивільних правовідносин
3.1. Поняття цивільних правовідносин Цивільне право, як і будь-яка галузь права, впливає на волю людей, належним чином спрямовує їх поведінку. Держава...
-
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 10.1. Поняття, підстави та види представництва
10.1. Поняття, підстави та види представництва Представництво - це правовідношення, відповідно до якого одна сторона (представник) на підставі набутих...
Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 13.4. Підстави припинення права власності