Теорія економічного аналізу - Купалова Г. І. - 13.3. Аналіз чутливості

У нинішніх умовах нестабільності економічних явищ і процесів зростає роль тих економіко-математичних методів, які дають змогу враховувати мінливість умов виробництва, переробки, реалізації та постачання продукції, кон'юнктуру ринку праці. До таких методів аналізу належить аналіз чутливості. Він незамінний при плануванні виробничої діяльності, аналізі інвестиційних проектів, при прогнозуванні чистого прибутку підприємства в умовах невизначеності, зміні цін, ринкових попиту і пропозиції.

Аналіз чутливості передбачає дослідження залежності результативного показника (найчастіше чистої теперішньої вартості та внутрішньої норми дохідності) від варіації значень показників, що беруть участь у його визначенні (ключових перемінних).

Він дає змогу визначити силу реакції результативного фактора на зміну факторних ознак і відповісти на запитання, що буде з результативним показником, якщо зміниться значення деякої вихідної величини? Виходячи з цього, його ще називають аналізом "що буде, якщо". В основу аналізу чутливості покладено поетапну зміну вихідного показника за незмінності інших показників.

Аналіз чутливості здійснюється у кілька етапів:

1) встановлення формального зв'язку у вигляді математичного рівняння або нерівності між результативним та формуючими його вихідними показниками;

2) визначення найбільш ймовірних значень для вихідних показників та можливий розмах їх змін (варіацій);

3) дослідження впливу зміни значень вихідних показників на кінцевий результат.

Проект із меншою чутливістю результативного показника вважається менш ризиковим.

Розглянемо застосування аналізу чутливості на прикладі промислового підприємства.

Приклад. Виробниче підприємство "Смак" спеціалізується на випуску вареників. Для розробки плану роботи на наступний квартал зробити аналіз чутливості прибутку до змін основних його параметрів. При цьому планові змінні витрати на 1 кг готової продукції підприємства (z) дорівнюють 6 грн. Постійні витрати за квартал (FC) становитимуть 8000 грн. Відпускна ціна вареників (р) планується на рівні 11,5 грн. Точка беззбитковості дорівнює

кг.

Розрахований вище обсяг виробництва дасть змогу покрити всі витрати і вийти на нульовий прибуток. Якщо ж підприємство буде виробляти менше продукції, тоді матимуть місце збитки і діяльність виявиться збитковою.

Вивчивши стан ринку, підприємство "Смак" запланувало випуск вареників (q) на наступний квартал обсягом 2000 кг. За такого обсягу виробництва рівень прибутку (П) становитиме:

Грн.

Скориставшись аналізом чутливості розглянемо чутливість прибутку до зміни основних параметрів на 1%.

1. Припустимо, що змінні витрати на 1 кг продукції збільшилися на 1%, тобто:

Z1=1,01z.

Визначимо, яким буде прибуток при вказаному вище обсязі випуску продукції:

Грн.

.

Як бачимо, зростання змінних витрат на 1% спричинило зниження прибутку на 4%. Аналогічно можна розрахувати, що зменшення цих витрат на 1% супроводжуватиметься збільшенням прибутку на 4%.

2. Припустимо, що постійні витрати збільшилися на 1%. Тоді прибуток буде:

грн.

.

Отже, при збільшенні постійних витрат на 1% слід очікувати зменшення прибутку на 2,7%.

3. Розглянемо випадок збільшення ціни на 1%.

грн.

.

Це означає, що при плановому обсязі випуску продукції збільшення ціни реалізації на 1% супроводжуватиметься зростанням прибутку на 7,7%.

4. Покажемо як зміниться прибуток за умови збільшення обсягу виробництва на 1% порівняно з планом:

грн.

.

Таким чином, результати зробленого аналізу чутливості показують, що прибуток підприємства "Смак" найбільш чутливий до зміни ціни (збільшення або зменшення ціни реалізації на 1% призводить до зростання чи падіння прибутку на 7,7%). Далі за ступенем впливу на рівень прибутку йдуть питомі змінні витрати (±4% у відповідь на зміну на 1% г) та обсяг виробництва (±3,7%). Найменший вплив на прибуток підприємства "Смак" має зміна постійних витрат (однопроцентне коливання їх рівня призводить до зміни величини прибутку на 2,7%).

Враховуючи найвищу чутливість прибутку до зміни ціни, керівництву підприємства необхідно приділити максимум уваги питанням ціноутворення та збутовій політиці, оскільки це дає найбільший економічний ефект.

Тим часом слід пам'ятати і про те, що висока чутливість прибутку до зміни ціни може негативно позначитися на фінансовому стані підприємства у випадку несприятливої кон'юнктури ринку і зниження ринкових цін. Особливо це небезпечно у роздрібній торгівлі та виробництві продуктів харчування, які належать до висококонкурентних галузей. Саме ці галузі найбільше залежать від цін, які встановляються на ринку під впливом попиту і пропозиції, що обмежує можливості підприємства щодо її регулювання. В цьому випадку резерви підвищення прибутковості слід шукати в зниженні витрат або збільшенні випуску продукції.

Вивчення чутливості здійснюється також за допомогою методу сценаріїв, який дає змогу поєднувати дослідження чутливості результативного показника з аналізом імовірнісних оцінок його відхилень.

Проведення аналізу чутливості за методом сценаріїв передбачає проходження таких етапів:

1) визначення кількох варіантів змін ключових перемінних (песимістичний, найбільш ймовірний та оптимістичний);

2) присвоєння ймовірної оцінки кожному варіанту змін;

3) розрахунок ймовірного значення обраного критерію та оцінка його відхилень від середнього рівня для кожного варіанта;

4) аналіз ймовірного розподілу одержаних результатів.

Той проект чи варіант, який має найменші стандартні відхилення вважається менш ризиковим.



Схожі статті




Теорія економічного аналізу - Купалова Г. І. - 13.3. Аналіз чутливості

Предыдущая | Следующая