Сугестивні технології маніпулятивного впливу - Петрик В. М. - 8.2. Поняття, форми й методи психологічного захисту

У фаховій літературі поняття "психологічний захист" тісно пов'язане з поняттям цілісності особистості; особлива увага приділяється самооцінці, відчуттю впевненості, самоповазі, Я-концепції, уявленню про себе, індивідуальності. Психологічному захисту може піддаватися як будь-яка цілісність - організація, група людей, сім'я, окрема особа, психіка в цілому, - так і поведінкові прояви (звички, стиль життя, уміння), когнітивні структури (думки, знання, світогляд), мотиваційні утворення (бажання, смаки, переваги). Відбувається це тому, що єдине "Я" захищає саме себе загалом, свої прояви та якості.

У відповідь на порушення або загрозу порушення психологічних кордонів, яке здатне зашкодити цілісності особистості або ЇЇ індивідуальним особливостям, виникає захист в умовах міжсуб'єктної боротьби, який називається психологічним захистом.

У своїй книзі "Психологія маніпуляції" Є. Доценко дає таке визначення: "психологічний захист - це вживання суб'єктом психологічних засобів усунення або послаблення збитку, що завдає йому інший суб'єкт".

Варто також розглянути визначення психологічного захисту, пропоновані іншими науковцями:

O психічна діяльність, направлена на спонтанне усунення наслідків психічної травми (В. Бассін, В. Рожнов);

O способи перероблення інформації в мозку, що блокують загрозливу інформацію ((.Тонконогий);

O механізми, що підтримують цілісність свідомості (В. Ротенберг);

O механізм компенсації психічної недостатності (В. Воловик, В. Вид);

O поведінковий відгук організму на загрозу, метою якого є підтримання нинішньої структури величності (К. Роджерс).

Залежно від суб'єкта захисту та від спрямованості виділяють, по-перше, внутрішньоособистісний та міжособистісний захист; по-друге, - специфічний і неспецифічний захист.

Внутрішньоособистісний захист Виникає за умов внутрішньоособистісної боротьби відносно самостійних підструктур. Це можуть бути, наприклад, бажання, уміння, переваги, самовпевненість, самооцінка індивіда. Кожна з цих підструктур визначає особливості внутрішнього світу людини та формує її зовнішню поведінку. Кожна з них має власні устремління, які, щонайменше, не збігаються, а інколи й суперечать одне одному. Відбувається природна конкуренція між ними. Коли вона переростає у внутрішньо-особистісну боротьбу, виникає необхідність у психопогічному захисті, який убезпечує одні внутрішньопсихічні утворення від завдання збитку з боку інших. Такий психологічний захист називається внутрішньоособистісним.

Коли є неузгодженість між особистісними підструктурами, а індивід не усвідомлює цього, йому потенційно загрожують тривожність, дезорганізація. Якщо невідповідності стають настільки очевидними, що мають бути свідомо сприйняті, індивід буде під загрозою і його величність дезорганізується цими суперечностям. В цьому випадку з метою збереження структури величності вступає в дію особистісний захист.

Міжособистісний захист Проявляється там, де йдеться про міжособистісну боротьбу. Оскільки люди при спілкуванні є носіями різних бажань, між ними природно виникають суперечності, які викликають прагнення захищатися. Предметом міжособистісного захисту є індивідуальна цілісність, що поєднується з індивідуальною особливістю та направлена проти сипи бажань і устремлінь опонента.

Залежно від спрямованості виділяється Специфічний І Неспецифічний Психологічний захист.



Схожі статті




Сугестивні технології маніпулятивного впливу - Петрик В. М. - 8.2. Поняття, форми й методи психологічного захисту

Предыдущая | Следующая