Судоустрій - Молдован В. В. - 2. Міжнародні воєнні трибунали

1. Міжнародні трибунали

Трибунал. У Стародавньому Римі підвищення, на якому високі урядові особи (консули, претори) публічно розглядали судові справи. Зараз у багатьох країнах це суди першої й апеляційної інстанцій

Військовий трибунал - Суд, що розглядає військові та інші злочини

2. Міжнародні воєнні трибунали

Судові органи, засновані відповідно до спеціальних міждержавних угод з метою судового переслідування і покарання осіб, що вчинили тяжкі злочини, передбачені міжнародним правом, у зв'язку з війною та під час війни. Мають обмежену юрисдикцію (персональну, територіальну і погодинну).

Склад, структура, юрисдикція та принципи роботи визначаються їхніми статутами, які додаються до міжнародних угод та є їхньою невід'ємною частиною

Перший такий трибунал був утворений на підставі Версальського мирного договору 1919р., для суду над німецьким кайзером Вільгельмом ІІ. Процес не відбувся, оскільки уряд Голландії, куди втік кайзер, відмовився видати його союзникам.

Міжнародний Воєнний трибунал утворений у 1943р. на нараді голів урядів СРСР, США, Великої Британії. Складався із 4-х суддів і їх заступників та 4-х головних військових обвинувачів, призначених урядами СРСР, США, Великої Британії і Франції.

Членом МВТ від СРСР був призначений суддя Верховного суду СРСР І. Т. Нікітченко, головним обвинувачем - прокурор Української РСР Р. А. Руденко.

У 1945р. МВТ були передані 24 військові злочинці Німеччини, безпосередні організатори всіх актів військової агресії. Вироком МВТ, винесеним у 1946р., всі підсудні, за винятком Шахта, Папена і Фріче, визнані винуватими в пред'явлених обвинуваченнях і засуджені. 12 підсудних були засуджені на кару до страти, 7 до тюремного ув'язнення: 3 - ув'язнення на все життя і 4 строком від 10 до 20 років. Підсудний Борман був засуджений до кари на страту заочно, Роберт Лей повісився у в'язниці, Гітлер і Гімлер (глава СС) не були віддані до МВТ, оскільки покінчили з собою ще до суду.

В історії народів Нюрнберзький процес був першим судом над агресією і агресорами

У 1946-1948 рр. в Токіо відбувся суд над головними військовими злочинцями. Справу стосовно них розглядав МВТ, до складу якого ввійшли представники 11 держав (СРСР, США, Китаю, Великої Британії, Франції, Австралії, Голландії, Індії, Нової Зеландії і Філіппін - країн, які брали участь у війні проти Японії).

Суд у Токіо визнав усіх підсудних винуватими і засудив 8 із них до страти через повішання, інших - до різних строків ув'язнення.

Міжнародний кримінальний трибунал

Міжнародний кримінальний трибунал для судового переслідування осіб, відповідальних за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені на території колишньої Югославії з 1991 (Міжнародний трибунал по колишній Югославії) - утворений РБ ООН 25 травня 1993р. у зв'язку з широкомасштабними порушеннями гуманітарного права на території колишньої Югославії і особливо в Республіці Боснія та Герцеговина, що мали місце у 90-х рр.

Він може офіційно вимагати справи від національних судів для передачі до його юрисдикції. У двох випадках трибунал має право судити особу, вже засуджену національним судом:

1) якщо відповідне діяння особи було кваліфіковане національним судом як звичайний кримінальний злочин;

2) якщо розгляд національним судом не був об'єктивним, незалежним і мав за мету вберегти обвинуваченого від міжнародної кримінальної відповідальності.

Кандидати у судді пропонуються державами і обираються ГА ООН. Прокурор призначається РБ ООН на 4 роки і діє незалежно. Держави зобов'язані всебічно сприяти прокуророві у його діяльності.

Вироки виносяться більшістю голосів камери. Покаранням, яку застосовує трибунал, є тюремне ув'язнення. Водночас він може прийняти рішення щодо конфіскації та повернення законним власникам майна, що було здобуте злочинним шляхом.

Засуджені мають право подавати скаргу до апеляційної камери. Вирок може бути оскаржений прокурором. Рішення апеляційної камери остаточне і оскарженню не підлягає. Виконання покарання здійснюється на території держави, яка визначається самим трибуналом.

Робочі мови - англійська та французька.

Місцеперебування - м. Гаага (Нідерланди).

Міжнародний трибунал по Руанді

Міжнародний кримінальний трибунал для судового переслідування осіб, відповідальних за геноцид та інші серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені на території Руанди, і громадян Руанди, відповідальних за геноцид та інші подібні порушення, вчинені на території сусідніх держав у період від 1 січня до 31 грудня 1994р. Міжнародний трибунал по Руанді - утворений РБ ООН 8 листопада 1994р. у зв'язку з масовими вбивствами представників народу тутсі руандійською армією та збройними формуваннями народу руху

Трибунал уповноважений здійснювати судове переслідування осіб, відповідальних за серйозні порушення міжнародного гуманітарного права, вчинені на території Руанди, а також громадян Руанди, відповідальних за подібні порушення, вчинені на територіях сусідніх держав у період від 1 січня 1994 р. до 31 грудня 1994 р., осіб, які вчинили акти геноциду

Склад і структура

Трибунал складається із 11 обраних ГА ООН суддів - по 3 у двох камерах першої інстанції та 5 - в апеляційній камері; останні є також членами апеляційної камери Міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії. Обвинувач є окремим органом Міжнародного трибуналу по Руанді та водночас - міжнародного кримінального трибуналу по колишній Югославії. Він відповідає за розслідування справ та обвинувачення й діє незалежно від урядів держав

Процедура трибуналу включає попереднє слідство та вивчення справи, висунення обвинувачення, судовий процес з постановою рішення чи вироку. Покарання, що призначається трибуналом, обмежується тюремним ув'язненням

Всі держави - члени ООН - зобов'язані надавати трибуналу судове сприяння аж до видачі у разі необхідності осіб, що розшукуються. Трибунал органічно пов'язаний з чітко визначеними подіями, функціонує за певних обставин і має припинити свою діяльність водночас із завершенням розслідування відповідних фактів

Робочі мови - англійська і французька. Місцеперебування трибуналу - м. Аруша (Танзанія).



Схожі статті




Судоустрій - Молдован В. В. - 2. Міжнародні воєнні трибунали

Предыдущая | Следующая