Судоустрій - Молдован В. В. - 1. Види, склад і структура вищих спеціалізованих судів

1. Види, склад і структура вищих спеціалізованих судів

види та склад вищих спеціалізованих судів

У системі судів загальної юрисдикції діють вищі спеціалізовані суди як суди касаційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ.

Вищими спеціалізованими судами є: Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України.

До складу вищого спеціалізованого суду входять судді, обрані на посаду судді безстроково, з числа яких призначаються голова суду та його заступники. У вищому спеціалізованому суді, кількість суддів у якому перевищує сорок п'ять, може бути призначено не більше трьох заступників голови суду.

У вищому спеціалізованому суді утворюються палати з розгляду окремих категорій справ у межах відповідної судової юрисдикції. Судову палату очолює секретар судової палати, який призначається з числа суддів цього суду. Рішення про утворення судової палати, її склад, а також про призначення секретаря судової палати приймаються зборами суддів вищого спеціалізованого суду за пропозицією голови суду. Секретар судової палати організовує роботу відповідної палати, контролює здійснення аналізу та узагальнення судової практики у справах, віднесених до компетенції палати, інформує збори суддів вищого спеціалізованого суду про діяльність судової палати.

У вищому спеціалізованому суді діє пленум вищого спеціалізованого суду для вирішення питань, визначених законодавством. Склад і порядок діяльності пленуму вищого спеціалізованого суду визначаються законодавством.

При вищому спеціалізованому суді утворюється Науково-консультативна рада, статус якої визначається ст. 31 Закону "Про судоустрій і статус суддів".

Вищий спеціалізований суд має офіційний друкований орган та може бути співзасновником інших друкованих видань.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ є касаційною інстанцією при перегляді рішень, винесених судовими палатами цивільних або кримінальних справ апеляційних загальних судів. Його утворено Указом Президента України "Про Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ" від 12 серпня 2010 р.

Вищі спеціалізовані суди складаються з професійних суддів, які обрані на посаду безстроково, тобто мінімальний практичний досвід їх роботи на посаді професійного судді становить не менше п'яти років. Загальне адміністративне керівництво вищим спеціалізованим судом здійснює голова суду та його заступники, дотримуючись при цьому принципу незалежності суддів та підкорення їх тільки закону. Голова та його заступники призначаються на посаду строком на 5 років з числа суддів даного суду.

У складі Вищого господарського суду діють такі судові палати:

Судова палата з розгляду справ про банкрутство.

Судова палата з розгляду справ У спорах між господарюючими суб'єктами, Яка розглядає справи у господарських спорах про:

- право власності та інші речові права;

- укладення, зміну і розірвання договорів;

- визнання угод недійсними і застосування наслідків їх недійсності (за винятком справ за участю податкових органів);

- розрахунки за продукцію, товари, послуги;

- невиконання чи неналежне виконання зобов'язань, що виникають з договорів;

- цінні папери, корпоративне управління та реалізацію корпоративних прав;

- захист ділової репутації суб'єктів підприємницької діяльності;

- інші справи у господарських спорах, що виникають між господарюючими суб'єктами.

Судова палата з розгляду справ, що виникають з податкових та інших відносин, пов'язаних з державним регулюванням діяльності господарюючих суб'єктів. Вона розглядає справи у господарських спорах, що виникають з податкових відносин, а також про:

- визнання недійсними актів органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та інших установ і організацій, що здійснюють контроль за підприємницькою діяльністю;

- спонукання органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та інших установ і організацій видати акт або вчинити дії, необхідні для здійснення підприємницької діяльності;

- стягнення штрафних санкцій за порушення встановленого порядку підприємницької діяльності;

- про повернення стягнутих з суб'єктів підприємницької діяльності у безспірному порядку сум штрафних санкцій;

- створення, реорганізацію і ліквідацію юридичних осіб, скасування державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності;

- продовження строку адміністративного арешту активів платника податків;

- застосування:

- земельного законодавства;

- митного законодавства;

- законодавства про захист економічної конкуренції та захист від недобросовісної конкуренції;

- законодавства про зовнішньоекономічну діяльність;

- бюджетного законодавства (справи за участю Рахункової палати, органів контрольно-ревізійної служби, Державного казначейства);

- інші справи у господарських спорах, пов'язаних з державним регулюванням діяльності господарюючих суб'єктів.

Судова палата з розгляду справ у Господарських спорах, пов'язаних із захистом права на об'єкти інтелектуальної власності. Вона розглядає справи у господарських спорах про захист авторського права і суміжних прав, захист права на об'єкти промислової власності: винаходи, корисні моделі, промислові зразки, знаки для товарів і послуг, сорти рослин, інші об'єкти.

Матеріали справ разом з касаційними скаргами передаються до судових палат управлінням документального забезпечення Вищого господарського суду України відповідно до встановленої спеціалізації. Контроль за додержанням порядку, розподілу справ між судовими палатами покладається на керівника апарату.

Формуються судові палати вищого спеціалізованого суду зборами суддів цього суду за пропозицією голови суду. Судову палату очолює секретар судової палати, який призначається з числа суддів цього суду. Він організовує роботу відповідної палати, контролює здійснення аналізу та узагальнення судової практики у справах, віднесених до компетенції палати, інформує збори суддів вищого спеціалізованого суду про діяльність судової палати.

Для вирішення загальних питань, що виникають у діяльності спеціалізованих судів України, однакового застосування законодавства у відповідній судовій юрисдикції нижчестоящими судами у вищому спеціалізованому суді діє Пленум вищого спеціалізованого суду, який є колективним органом. До його складу входять всі судді вищого спеціалізованого суду. Пленум вирішує питання, передбачені 212 т. 36 Закону "Про судоустрій і статус суддів".

Вищі спеціалізовані суди можуть мати свої друковані органи (Вісники, Збірники рішень), які забезпечують оперативне доведення інформації про конкретні судові рішення, узагальнення судової практики, постанови Пленуму до суддів, прокурорів, адвокатів, установ і організацій, інших суб'єктів правозастосовної діяльності (213 т. 37 Закону "Про судоустрій і статус суд



Схожі статті




Судоустрій - Молдован В. В. - 1. Види, склад і структура вищих спеціалізованих судів

Предыдущая | Следующая