Соціологія - Жоль К. К. - Як ставлять та розв'язують проблеми
Питання про алгоритмізовуваність методів наукового пізнання, про перетворення їх на конкретні методики розв'язання тих чи тих завдань виводить на питання про розмежування завдань та проблем. У англо-американській науковій літературі звичайно ототожнюють ці поняття і розв'язання завдань розглядають як розв'язання проблем (англ. problem solving).
Інтерес методологів науки до поняття "завдання" зумовили праці відомого західного вченого Дж. Пойа (1887-1985), зусиллями якого у 40-х роках XX ст. було закладено фундамент евристичного (евристика (від. грецьк. heurisko - знаходжу) - спеціальні методи, способи, прийоми відкриття нового) методу розв'язання завдань. Пойа зосередив свою увагу на виявленні тих емпіричних правил, які можуть призвести до розв'язання окремого завдання, або забезпечити певний прогрес у його розв'язанні. Іншими словами, вчений висунув на перший план пошук не алгоритмічних, а правдоподібних способів розв'язання специфічних, нестандартних завдань.
Його попередниками можна назвати філософів-прагматистів, які одними з перших указали на так звану проблемну ситуацію, яка активізує інтелектуальну діяльність людини. Як слушно зауважив провідний представник філософії американського прагматизму Дж. Д'юї (1859-1952), активна діяльність свідомості починається тоді, коли наш розум перебуває у ситуації вибору. Де немає питань, проблем, ускладнень, там свідомість немовби спить. А проблемність визначає мету для свідомості, мета ж як закон контролює її діяльність.
До цього винятково важливого положення про зв'язок доцільної діяльності свідомості, що пізнає, з проблемною ситуацією Д'юї повертався неодноразово. Зокрема, він писав, що будь-який рефлективний, тобто не строго логічний висновок, передбачає брак розуміння, часткову відсутність логічно ясного поняття. Збільшення ж запасу понять, необхідних для розуміння та розв'язання певної проблеми, призводить не тільки до подолання проблемних ситуацій, що виникли, а й до усвідомлення нових проблем. Тому прогрес у пізнанні завжди полягає у відкритті чогось незрозумілого в тому, що раніше вважали очевидним фактом.
У філософсько-методологічній літературі питання про сутність проблеми розв'язують, як правило, у традиційному плані за схемою:
ПРОБЛЕМА -> ГІПОТЕЗА -> ЗАКОН.
Така пізнавальна схема через свою абстрактність майже незастосовна до реальної практики наукового пізнання й дуже вразлива з точки зору історії розвитку наукової думки. Для того, щоб побачити наукову проблему, її потрібно виокремити та оцінити у формі гіпотетичної теорії. Процес виокремлення та оцінки у зрілій науці починають з того, що ставлять завдання зберегти попередню теорію, усунувши з неї суперечності.
Таким чином, об'єктивну проблемну ситуацію сприймають спочатку як щось суб'єктивне, яке не становить реальної загрози для традиційної теорії. Отже, у логічному плані завдання передує проблемі, хоча реально все виглядає навпаки: проблема передує завданню як проблемна ситуація, яку відразу не усвідомлюють, але відчувають та сприймають як тимчасові збої у звичній теоретичній діяльності.
Як зазначав філософ та соціолог К. Р. Поппер (1902-1994), говорячи про якусь проблему, ми майже завжди виходимо з того, що вже сталося, тобто з усвідомлення цієї проблеми. Людина ж, яка працює над проблемою, рідко коли здатна ясно сказати до її розв'язання, в чому вона полягає. І навіть тоді, коли вона може пояснити певну проблему, це пояснення ризикує виявитися помилковим.
Незважаючи на багатий матеріал з історії науки, Поппер усе ж таки наполягає на тому, що в науці ми найчастіше усвідомлюємо проблеми, які намагаємося розв'язати.
Опоненти цієї точки зору вказують на наступний парадокс: якщо людина шукає розв'язання якої-небудь проблеми, то вона повинна знати хоча б у першому наближенні, що потрібно шукати. Але якщо вона знає, що потрібно шукати, то вона вже має шукане знання.
Досвід підказує, що корисно та виправдано розрізняти проблемну ситуацію та проблему. Тоді матимемо таку схему формулювання проблеми:
ПРОБЛЕМНА СИТУАЦІЯ -> ЗАВДАННЯ -> НЕРОЗВ'ЯЗУВАНІСТЬ ЗАВДАННЯ
І, як наслідок,
ПОБУДОВА ГІПОТЕТИЧНОЇ ТЕОРІЇ -> УСВІДОМЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ.
Ототожнення проблеми і завдання обтяжене ілюзіями, нібито ми усуваємо труднощі у питаннях про причини появи та формулювання завдання (або завдань). А пропонована схема функціонування зрілої науки, оснащеної теоріями, дає змогу у новому світлі оцінювати принципи та методи побудови теорії, а також способи її перевірки на істинність.
Що це все означає для конструювання наукової теорії, включаючи соціологічні теорії?
Побудову нової наукової теорії розпочинають не з примхи окремої геніальної особистості, а для подолання серйозних труднощів, викликаних розв'язанням нетривіальних завдань, які видаються розв'язними у рамках певної теорії.
Як звичайно виглядає розв'язання завдання?
Розв'язання будь-якого завдання передбачає складання плану. За словами Пойа, складання плану та його реалізація йдуть у протилежних напрямках. Складання плану починають з урахування мети А та можливих дій щодо її досягнення. Найближчу дію (засіб) позначимо літерою Б. Ми могли б досягти А, якби мали засіб Б (або здійснили б дію Б). З думки про Б може виникнути думка про засіб В, а з думки про В може виникнути думка про Г тощо. Таким чином, складаючи план, ми рухаємося від А до Г. Реалізуючи план, рухаємося у зворотному напрямку - від Г до А. Інакше кажучи, про нашу мету ми починаємо думати на самісінькому початку, досягаємо ж її на самісінькому кінці.
Метод розв'язання завдань можна було б назвати складанням плану у зворотній послідовності (або просуванням від кінця до початку). Грецькі геометри називали цей метод аналізом, що означає "розв'язання від кінця до початку". Якщо ж ми просуваємося у протилежному напрямку, то такий метод розв'язання називають складанням плану у прямому напрямку (або просуванням від початку до кінця), тобто синтезом.
Будь-яку зрілу теорію характеризує її пояснювальна сила. Це означає, що ми не тільки розуміємо цю теорію, а й здатні за її допомогою співвідносити наші теоретичні знання з конкретною предметною цариною, тобто інтерпретувати наші знання, ідентифікуючи ті чи ті предмети як такі, що підпадають під відповідні теоретичні поняття.
Питання про ідентифікацію (визначення) впритул стосується питання про синтез у розв'язанні завдань, які нас цікавлять, тобто питання про реалізацію складеного за допомогою аналізу плану. Саме у процесі реалізації запланованих дій ми іноді наштовхуємося на непередбачені перешкоди, які змушують нас шукати обхідні шляхи, а це обтяжено проблемами.
Чи можемо ми у рамках ньютонівської фізики ідентифікувати вічний двигун (лат. perpetuum mobile)?
Відповідь "Ні, не можемо" буде хибною. Хибне й саме запитання, яке неявно передбачає побудову такого двигуна, але за допомогою іншої наукової теорії.
З цього випливає, що будь-яка наукова теорія не тільки пояснює можливе, допустиме існування певних предметів, а й заперечує можл и вість існування інших предметів, які суперечать науковому сенсові цієї теорії.
Звернувши увагу на таку дволикість наукової теорії, вчені спробували зафіксувати свої спостереження й збагатити методологічний арсенал. Одна з таких спроб зобов'язана Попперу та його ідеї фальсифікаціонізму, сформульованій у праці "Логіка наукового дослідження" (1935). Попперівський метод фальсифікації - це альтернатива неопозитивістському методові верифікації. Фальсифікація не вказує на істинність, вона вказує тільки на хибність деяких універсальних (таких, що претендують на теоретичність) висловлювань. Відсутність дослідного спростування теоретичних висловлювань, за винятком логіко-математичних, вважають побічним свідченням сумнівності їх. Наявність дослідного спростування теорії свідчить про її хибність, що є надійнішим знанням.
Згідно з Поппером, розвиток науки зобов'язаний не тільки підтверджувальним, а й заперечувальним фактам, тобто зміст теорії розвивається та збагачується одночасно з розвитком станів, які ця теорія виключає. Інакше кажучи, зміст теорії тим багатший, чим більше виключено можливостей, здатних фальсифікувати цю теорію.
Відомий англійський фахівець у галузі кібернетики Ф. Джордж вважає, що кібернетичні механізми, які відповідають цим методологічним принципам, цілком ймовірно, будуть використані для реалізації таких теоретико-методологічних шукань та розвідок.
З деякими застереженнями можна сказати, що метод побудови теорії за схемою "аналіз - синтез" дає на етапі аналізу розуміння предмета як системи відношень (поняття як система відношень), натомість на етапі синтезу ці відношення наповнюються конкретним смислом за допомогою тієї чи тієї їх інтерпретації (теоретичної або емпіричної).
Відомий математик з широким філософським кругозором С. О. Яновська (1895-1966) підкреслювала, що проблематика введення та виключення абстракцій якнайтісніше пов'язана з пошуком моделей (інтерпретацій) для відповідної теорії.
Щоб наука могла ефективно слугувати людям, вчені повинні вміти застосовувати наукові закони на практиці. Для цього треба добре знати технологію заміни абстрактних об'єктів (абстракцій) конкретними представниками їх. Таку заміну називають виключенням абстракцій. Кожній нормальній людині зрозуміло, що не можна з'їсти абстрактний плід (наприклад, образ яблука чи яблуко взагалі), можна з'їсти тільки конкретний об'єкт, який підпадає під те чи те загальне поняття.
Для відносно простих абстракцій способи їх уведення та виключення не становлять особливих труднощів. Непомітно для себе ми робимо це у повсякденному житті регулярно. Особливо це стосується такої абстрактної категорії, як "гроші". Вони з такою жахливою швидкістю "тануть", тобто виключаються, а отже, інтерпретуються за допомогою обміну їх на різні товари та послуги, що пересічному "бюджетникові" або дрібному комерсантові стає чомусь невиразно сумно. Вчені мужі, помітивши такі закономірності, спробували надати їм більш наукоподібного вигляду.
У науці правила введення та виключення абстракцій стали, зокрема, предметом аналізу в рамках сучасних теорій визначень, де розрізняють правила введення нових абстрактних об'єктів за визначенням (так звані визначальні аксіоми) та правила їх виключення (правило так званого зведення (редукції) за визначенням).
Особливо важливим для будь-якої теоретичної науки є пошук відповідної інтерпретації (моделі).
За словами Яновської, застосування теорії на практиці може відбуватися не безпосередньо, а через іншу теорію або послідовність теорій. Це необхідно враховувати, оскільки у науці далеко не кожну абстракцію можна виключити, хоча й слід мати на увазі, що теорії, з яких ні за яких обставин не можуть бути виключені абстракції, що увіходять до них, не мають права претендувати на назву справді наукових теорій, оскільки на практиці вони незастосовні.
Схожі статті
-
А наліз процесів поняттєвого відображення дійсності посідає центральне місце у працях Мегрелідзе, який зумів подолати деякі недоліки маррівського вчення,...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Поняттєво-функціональне відображення дійсності
А наліз процесів поняттєвого відображення дійсності посідає центральне місце у працях Мегрелідзе, який зумів подолати деякі недоліки маррівського вчення,...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Початковий етап становлення соціології як самостійної науки
- Пропедевтичні зауваження - Початковий етап становлення соціології як самостійної науки - Організмічний напрям у соціології " Формування соціальної...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Розділ 2. ПРЕДМЕТНА ЦАРИНА СОЦІОЛОГІЇ, ЇЇ ШКОЛИ, НАПРЯМИ ТА МЕТОДИ
- Пропедевтичні зауваження - Початковий етап становлення соціології як самостійної науки - Організмічний напрям у соціології " Формування соціальної...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Становлення соціології у Німеччині XIX - початку XX ст
Розвиток соціології у Німеччині XIX ст. пов'язаний з діяльністю Л. фон Штейна (1815-1890). Його праця "Соціалізм та комунізм сучасної Франції" (1842)...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Загальна характеристика методології наукового пізнання
Будь-який науковий метод - це система пізнавальних дій і водночас об'єкт-засіб, тобто певна специфічна "річ", відмітна від інструментальної діяльності...
-
Соціологія - Жоль К. К. - З історії розвитку методологічної проблематики
Упродовж сторіч явища душі та фізичні явища філософи визначали не за предметом, а за методом. Наприклад, традиційно душевні явища визначали за допомогою...
-
Практичне значення теоретичних побудов, як правило, підтверджують прикладні науки, в яких важливу роль відіграють емпіричні методи досліджень...
-
Відомий французький лінгвіст Е. Бенвеніст (1902-1976) зазначав, що сучасна лінгвістика має два об'єкти: вона є наукою про мову та наукою про мови. Тобто,...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Частина перша. Соціологія як наука
Науку, з якою читачеві пропонованого навчального посібника належить ознайомитися, називають "соціологія". Етимологічне та теоретичне значення цього слова...
-
Поряд з організм і мною соціологією певною популярністю користувалася соціальна психологія (психологічна соціологія). Одним з головних представників цієї...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Організмічний напрям у соціології
Молола соціологічна наука, незважаючи на нешанобливе ставлення до неї академічних вчених, наполегливо розширювала межі своєї предметної царини,...
-
Соціологія - Жоль К. К. - Розділ 1 МЕТОДОЛОГІЯ СОЦІАЛЬНОГО ПІЗНАННЯ
Науку, з якою читачеві пропонованого навчального посібника належить ознайомитися, називають "соціологія". Етимологічне та теоретичне значення цього слова...
-
Соціологія - Жоль К. К. - ПЕРЕДМОВА
Науку, з якою читачеві пропонованого навчального посібника належить ознайомитися, називають "соціологія". Етимологічне та теоретичне значення цього слова...
-
Навчальна дисципліна, що пропонується, має назву - "Проблеми теорії держави і права" (або "Проблеми теорії права"), при цьому пам'ятаємо, що мається на...
-
Педагогіка - Пальчевський С. С. - Актуальність проблеми
До них належать аналіз, синтез, узагальнення, порівняння, за умови, якщо рівні якісних характеристик цих параметрів позначають певними числовими...
-
Соціологія - Макеєв С. О. - Розділ 2. КЛАСИЧНА СОЦІОЛОГІЧНА СПАДЩИНА
Історія кожної науки - це самопізнання наукової дисципліни. Самопізнання є неодмінною складовою розвитку. Спрямованість уперед потребує зміцнення...
-
Релігієзнавство - Кислюк К. В. - 2.3. СОЦІОЛОГІЯ РЕЛІГІЇ
У соціології релігії розглядаються суспільні закономірності виникнення, розвитку та існування релігії впродовж усієї історії людства, її складові...
-
Соціологія - Герасимчук А. А. - Протосоціологічні проблеми часів Київської Русі
Історія України, тривалий час позбавленої незалежності, відбилася на специфіці розвитку соціальної думки, для якої домінуючою були ідеї національної...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Цілі та завдання лекції
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
- Чому важливо вивчати історію суспільної думки - Які основні етапи розвитку протосоціології - Які мислителі зробили найбільший внесок в розвиток...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - 1. Соціологія релігії - як частина соціології
1. Соціологія релігії - як частина соціології 1. Соціологія релігії - це частина соціології, одна з соціологічних дисциплін, що використовує вироблені...
-
Релігієзнавство - Лубський В. І. - Розділ V. Соціологія релігії
1. Соціологія релігії - як частина соціології 1. Соціологія релігії - це частина соціології, одна з соціологічних дисциплін, що використовує вироблені...
-
Тема 1.1. Політологія в структурі політичного знання. Політологія як наука і навчальна дисципліна 1.1.1. Політологія - інтегральна соціальна наука і...
-
- Чому важливо вивчати історію суспільної думки - Які основні етапи розвитку протосоціології - Які мислителі зробили найбільший внесок в розвиток...
-
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Лекція 1. Вступна
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
Оскільки будь-яка навчальна дисципліна викладається з відповідною метою, то повинна забезпечити рішення відповідних завдань, навчальна дисципліна...
-
Соціологія - Вербець В. В. - 2.4. Соціологічні погляди Нового Часу
XVII ст. стало переломним етапом у розвитку соціального пізнання. Це час, коли влада у суспільстві почала поступово переходити від дворянства та...
-
Психологічне консультування та корекція - Цимбалюк І. М. - 6. Проблеми похилого віку
Головний напрямок роботи в цій галузі - допомога у подоланні кризи психологічного відокремлення від батьків та ідентифікація підлітка з іншими значними...
Соціологія - Жоль К. К. - Як ставлять та розв'язують проблеми