Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Організації та установи Міністерства праці та соціальної політики
Будинки-інтернати
Будинок-інтернат системи соціального захисту - стаціонарна соціально-медична установа для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни і праці, інвалідів, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування.
Завданнями будинку-інтернату є: матеріально-побутове забезпечення громадян похилого віку та інвалідів, створення для них сприятливих умов життя, наближених до домашніх, організація догляду, надання їм медичної допомоги, здійснення заходів, спрямованих на соціально-трудову реабілітацію, організація раціонального і дієтичного харчування з урахуванням їхнього віку і стану здоров'я, забезпечення інвалідів і старих, які того потребують, протезуванням і немоторними засобами пересування, проведення культурно-масової роботи.
До будинків-інтернатів приймають на повне державне забезпечення громадян похилого віку (жінок з 55 років, чоловіків з 60 років) та інвалідів І і II груп старших 18 років.
Пенсіонерів у будинках-інтернатах забезпечують одягом, взуттям, м'яким інвентарем, чотириразовим харчуванням. В усіх будинках-інтернатах є медпункти, ізолятори, карантинні кімнати, які обладнані необхідною медичною апаратурою та інструментарієм. Медичну допомогу особам похилого віку та інвалідам надають 350 лікарів і 2150 медсестер.
З метою соціальної адаптації і трудової реабілітації людей похилого віку при стаціонарних установах створено 252 лікувально-виробничі майстерні. Для організації трудової реабілітації громадян похилого віку та інвалідів і для поліпшення харчування літніх людей при будинках-інтернатах функціонує 233 підсобні сільські господарства, які за рахунок власного виробництва забезпечують від 60 до 100 % потреби інтернатних установ в основних продуктах харчування - м'ясі, молоці, овочах, картоплі.
Територіальні центри обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян і відділення соціальної допомоги вдома
Практично в кожному місті та районі функціонують територіальні центри соціального обслуговування, які опікуються непрацездатними громадянами (порівняно з 1997 р. їх кількість у 2002 р. збільшилася з 530 до 753). Вони обслуговують понад 402 тис. осіб, у тому числі 36 тис. інвалідів війни. Органи праці та соціального захисту населення обслуговують близько 260 тис. одиноких інвалідів, з них майже 137 тис. отримують послуги в територіальних центрах.
Територіальний центр соціального обслуговування є спеціальною установою, яка надає послуги громадянам похилого віку та самотнім непрацездатним громадянам, спрямовані на підтримання їхньої життєдіяльності та соціальної активності.
Територіальні центри мають у своїй структурі: відділення соціальної допомоги вдома, відділення соціально-побутової реабілітації; відділення гуманітарної та благодійної допомоги; відділення організації харчування; відділення денного перебування; лікувально-оздоровчий комплекс; відділення медично-соціальної реабілітації; стаціонарне відділення для постійного або тимчасового проживання; спеціальні житлові будинки для самотніх непрацездатних громадян; лікувально-виробничі майстерні, спеціальні цехи, дільниці, підсобні сільські господарства, у тому числі на госпрозрахунковій основі; дієтичні їдальні.
Територіальний центр утримують за рахунок коштів, виділених з місцевого бюджету на соціальний захист населення, інших надходжень, у тому числі у вигляді прибутку від діяльності підсобних сільських господарств, спеціальних цехів і дільниць центру, а також коштів благодійних фондів, пожертвувань тощо.
Напрямки роботи територіального центру: якісне надання різних видів (до 40) побутових, медично-соціальних послуг громадянам похилого віку відповідно до висновків лікарів про ступінь втрати здатності до самообслуговування; придбання та доставка товарів з магазину або ринку за рахунок обслуговуваних громадян, приготування їжі, доставка гарячих обідів, годування, у тому числі у пунктах харчування, їдальнях тощо; виклик лікаря, придбання та доставка медикаментів, відвідування хворих в закладах охорони здоров'я, здійснення лікувально-оздоровчих, профілактичних заходів та соціально-психологічної реабілітації, госпіталізація, консультування у лікарів та інших спеціалістів; створення умов для посильної праці, у тому числі навчання і трудової перекваліфікації громадян похилого віку; надання платних послуг через пункти побуту (хімчистка, прання білизни, ремонт одягу, взуття і побутової техніки, перукарські послуги тощо); оплата платежів; читання вголос преси; обробіток присадибних ділянок; оформлення документів на санаторно-курортне лікування, влаштування до будинку-інтернату, будинку для ветеранів тощо; організація надання різних видів протезно-ортопедичної допомоги; оформлення замовлень та організація контролю за своєчасним і якісним обслуговуванням підприємствами торгівлі, громадського харчування, побуту, зв'язку, службами житлово-комунального господарства, закладами культури, колективними сільськогосподарськими підприємствами тощо; встановлення і підтримання зв'язків з підприємствами, установами та організаціями, де колись працювали підопічні, для надання їм допомоги.
Соціальна робота з людьми похилого віку в Україні прирівнюється до соціальної роботи на рівні помічника соціального працівника в соціальних службах розвинених країн світу. За своїм характером вона є малопрестижною і низькооплачуваною. Робота із людьми пізнього віку дорослості завжди вважалась і вважається, на думку спеціалістів соціальної сфери і науковців, однією із найтяжчих як у фізичному, так і в психологічному плані. Нині більшість співробітників соціальної сфери (лікарі, медичні сестри, адміністрація, керівний та обслуговуючий персонал) вимушені працювати зі старими людьми через певні життєві обставини, а не внаслідок справжнього професійного покликання. У той час, коли за кордоном створюються вищі навчальні заклади для людей похилого віку, є розгалужена система рекреаційних і реабілітаційних закладів для цієї категорії населення, у нашій державі основна увага приділяється підтримці нормального життєвого рівня громадян похилого віку на рівні виживання.
Основна література
Основы социальной работы: Учебник / Отв. ред. П. Д. Павле-нок. - 2-е изд., испр. и доп. - М.: ИНФРА-М, 2002. - (Высшее образование). - С. 214-227.
Соціальна робота в Україні / За заг. ред, І. Д. Зверєвої, Г. М. Лактіонової. - К.: Наук, світ, 2003. - С. 121-157.
Соціальна робота: технологічний аспект: Навч. посіб. / За ред. проф. А. Й. Капської. - К.: Центр навч. літ., 2004. - С 316- 327.
Технология социальной работы.: Учеб. пособие / Под ред. И. Г. Зайнышева. - М.: Гуманит. изд. центр "ВЛАДОС", 2000. - С. 145-158.
Тюптя Л. Т., Іванова ІЗ. Соціальна робота (теорія і практика): Навч. посіб. - К.: ВМУРОЛ "Україна", 2004. - С. 327- 337.
Додаткова література
Крайг Г. Психология развития. - СПб: Питер, 2000. - (Мастера психологии). - С. 826-897.
Яцемирская Р. С Беленькая И. Г. Социальная геронтология: Учеб. пособие. - М.: Гуманит. изд. центр "ВЛАДОС", 1999. - С 202-218.
Теми для дискусії
1. Старість крізь призму стереотипів. Сутність турботи про людей похилого віку; цілі діяльності, яка має змінити на краще характер турботи про людей похилого віку; сутність соціальної адаптації до старості. Стратегії міжнародного співробітництва щодо соціального захисту людей похилого віку.
2. Основні напрямки соціального забезпечення людей похилого віку.
3. Напрямки соціальної допомоги людям похилого віку; види соціальних допомог.
4. Завдання і функції організацій і установ Міністерства праці та соціальної політики із соціальної роботи з пенсіонерами: управління соціального захисту, стаціонарні установи, територіальні центри обслуговування пенсіонерів та самотніх непрацездатних громадян, відділення соціальної допомоги вдома.
Схожі статті
-
На рівні діяльності міських державних адміністрацій і громадських жіночих організацій створюються спеціалізовані заклади та установи для соціального...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Функції соціальної роботи
Соціально-діагностична: вивчення особливостей групи, прошарку, особи, ступеня і спрямованості на них мікро - та макрофакторів середовища;...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальна освіта і навчання у сфері соціальної роботи
В Україні здійснюється партнерський проект "Соціальна освіта в Україні", спрямований на підвищення якості соціальних послуг на рівні співтовариств через...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальна реабілітація
Соціальна реабілітація - робота, спрямована на відновлення морального, психічного та фізичного стану дітей і молоді, їх соціальних функцій, приведення...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальна допомога (підтримка) молоді
Соціальна реабілітація - робота, спрямована на відновлення морального, психічного та фізичного стану дітей і молоді, їх соціальних функцій, приведення...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.2. Система соціального обслуговування населення
25 липня 1997 р. за Указом Президента України № 705 було створене Міністерство праці та соціальної політики України. Відповідно до цього указу,...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.4. Актуальні методи соціальної роботи
Загальновизнаними у практиці соціальної роботи є індивідуальна, групова соціальна робота, соціальна робота в спільноті, що визначаються як сучасні методи...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.1. Соціологічні методи соціальної роботи
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Напрями соціальної роботи
Робота з молодими сім'ями зі стабілізації сімейних стосунків - це насамперед діяльність центрів соціальних служб для молоді з удосконалення...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 3. МЕТОДИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.4. Правові основи соціальної роботи
Законодавчу, нормативно-правову основу соціальної роботи в Україні, як і в інших країнах світу, визначають правові документи, які умовно згруповані у...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
1.1. Соціальна робота як наука і навчальна дисципліна Соціальна робота належить до числа професій, які виникли і розвиваються на основі замовлення...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальна робота з людьми похилого віку
У соціальній роботі з людьми похилого віку вирішуються такі завдання: - попередження причин, які породжують проблеми літніх людей; - сприяння практичній...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Сім'я як об'єкт соціальної роботи
Соціальна робота проводиться з такими типами сімей: багатодітними, неповними, сім'ями, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціально...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні види соціальної роботи з групою
Класифікація Дж. Клейна заснована на вивченні і систематизації реальних напрямків групової роботи, які були характерними в 60-ті роки XX ст., коли вона...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні моделі соціальної роботи з групою
Класифікація Дж. Клейна заснована на вивченні і систематизації реальних напрямків групової роботи, які були характерними в 60-ті роки XX ст., коли вона...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.3. Психологічні методи соціальної роботи
Психологічний вплив на особистість в соціальній роботі здійснюється відповідно до того, якого напрямку теоретичної і практичної психології дотримується...
-
У соціальній роботі з малозабезпеченими сім'ями застосовуються соціальні технології: соціальне забезпечення, соціальне страхування, соціальна опіка і...
-
Соціальна робота проводиться з такими типами сімей: багатодітними, неповними, сім'ями, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, соціально...
-
Державне соціальне замовлення: принципи, правила і положення формування, розміщення і використання на конкретній основі замовлень на соціальні програми...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мікрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Модифікуючі процедури
У вимогах до підготовки соціальних працівників Британської центральної ради з підготовки соціальних працівників зазначається: соціальні працівники, серед...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальне консультування
У вимогах до підготовки соціальних працівників Британської центральної ради з підготовки соціальних працівників зазначається: соціальні працівники, серед...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Зміст технологічного процесу
Технологічне завдання соціальної роботи полягає у виявленні соціальної проблеми за допомогою н ая вного в розпорядженні соціальних служб інструментарію і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Реалізація проекту "Соціальна освіта в Україні"
В Україні здійснюється партнерський проект "Соціальна освіта в Україні", спрямований на підвищення якості соціальних послуг на рівні співтовариств через...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Макрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мезорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.7. Соціальна робота на підприємстві
Цікавою моделлю соціальної служби е соціальна служба на підприємстві. їй притаманні відносно закритий характер обслуговування, тобто спрямований на...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 2.СФЕРИ ПРИЗНАЧЕННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
2.1. Соціальна робота в сільській місцевості та великому місті Сутність, форми, методи, зміст соціальної роботи визначаються географічними і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Взаємини з агентствами та організаціями
1. Намагайтеся зрозуміти унікальність кожної людини і ті умови, які визначають поведінку людини і характер допомоги, що здійснюється. 2. Утверджуйте...
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Організації та установи Міністерства праці та соціальної політики