Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Модифікуючі процедури
У вимогах до підготовки соціальних працівників Британської центральної ради з підготовки соціальних працівників зазначається: соціальні працівники, серед усього іншого, мають знати і розуміти цілі, методи і теорії для подальших видів практики: консультування, захист прав та інтересів клієнта, ведення переговорів, втручання в ситуаціях кризи, сімейна терапія, соціальна освіта.
У науковій літературі соціальне консультування пояснюється у психологічній і соціальній парадигмах як особливий вид допомоги клієнту і соціальним групам. Скал л і і Хопсон виділяють шість видів допоміжних стратегій:
1) надання порад: пропонування людині своєї думки на найкращий спосіб дій в ситуації, що склалася;
2) надання інформації: надання людині інформації, якої вона потребує в ситуації, що склалася;
3) безпосередні дії: робити будь-що від імені іншої особи чи надавати необхідні послуги (доставляти продукти, надавати позику, здійснювати втручання в кризовій ситуації);
4) навчання: допомога в оволодінні фактами, знаннями і навичками, які сприяють поліпшенню ситуації;
5) системні зміни: вплив на системи, які викликають у людей труднощі, з метою удосконалення цих систем, тобто робота з організаційного розвитку;
6) консультування: допомога в аналізі проблеми, проясненні конфліктних зон, знаходження альтернативних шляхів виходу і прийняття рішення, тобто підтримка людей в плані допомоги самим собі.
Психосоціальний підхід до консультування спрямований на зниження рівня стресової ситуації і усунення внутрішнього чи зовнішнього конфлікту в рамках проблемної ситуації шляхом довготривалих підтримуючих і навчаючих відносин. В якості інструментарію використовуються дві основні процедури - підтримка і модифікація. Процедури підтримки:
1. Вентилювання, прояснення (таке полегшення почуттів і думок, яке дає змогу пригніченому клієнту сконцентруватися на вирішенні проблеми).
2. Реалістичне заспокоювання (підтримувати контакт людини з реальністю; не обіцяти того, що не може бути виконано; тримати у фокусі оцінку зовнішніх факторів - все це посилює здатності клієнта до орієнтації у світі реалій).
3. Сприйняття у взаємовідносинах (клієнт не повинен захищатися проти "поганих" почуттів, підвищувати рівень критицизму щодо себе, відчувати перевтому, ригідність, сором з приводу наявності проблеми).
4. Логічна дискусія (дає змогу соціальному працівнику оцінити здібність клієнта розмірковувати і протистояти реальності без втечі у фантазію, симптоми фізичної хвороби, песимізм тощо).
5. Демонстративна поведінка (можна застосовувати як приклад стійкості до фрустрації, встановлення обмежень, бачення перспектив, роздумів - все це посилює силу "Я" клієнта, котрий може ці взірці скопіювати і з часом інтерналізувати).
6. Надання інформації з метою підвищення мотивації клієнта на вирішення проблеми, оскільки це розділяє факти на ті, що всередині особистості, і ті, що ззовні, і попередження магічних очікувань.
7. Надання порад і опіки (сприяє розширенню розуміння, підтримує власні сили клієнта зі збереження контролю, зменшує сумніви і страх перед невідомим, надихає надію і сприяє можливостям для рефлексії, адаптації і готовності до того, щоб справитись із ситуацією).
8. Середовищні впливи (допомога з житлом, коштами, захистом прав, таким чином соціальний працівник показує додаткові способи вирішення проблеми).
Модифікуючі процедури
Модифікуючі процедури спрямовані на зниження тиску і знаходження клієнтом способу розв'язання проблеми.
1. Рефлекторне спілкування з метою посилення самопізнання клієнта; допомога клієнту в баченні в новому світлі його думок, установок, поведінки, почуттів, минулих травм, раннього життєвого досвіду, коли взаємовідносини з соціальним працівником використовуються як корегувальний емоційний досвід.
2. Техніки конфронтації зумовлюють акцентування на характерних для клієнта особливостях мислення, емоціях та почуттях, вчинках і поведінці.
3. Техніки прояснення, головним чином - інтерпретація, наприклад для активізації захисних механізмів.
Таким чином, психосоціальний підхід використовує техніки психологічного консультування і соціальної роботи. Найчастіше психосоціальний метод застосовують в соціальній роботі з сім'єю, широко використовуючи методологію та інструментарій системної сімейної терапії. У практиці психосоціальної роботи з сім'єю спостерігається перехід від адаптації до проблемно-орієнтованих підходів, які спрямовані на допомогу клієнтам через усвідомлення проблеми та ставлення до неї. Такий підхід сприяє тому, що клієнт починає більш ефективно і задовільно справлятися зі складнощами у життєдіяльності й міжособистісних взаємостосунках. Ця модель орієнтована в основному на сьогодення, а не на минулий досвід і зумовлює вивчення психологічного і ситуаційного контексту певної проблеми. Нормативна тривалість 8-12 консультативних сесій - З-4 місяці. За кордоном розвивається напрям в психологічному консультуванні й психотерапії "короткотривала психотерапія, орієнтована на вирішення проблем", тривалістю основного етапу роботи від 3-4 до 7-8 консультативних сесій.
Для всіх напрямків практичної соціальної роботи необхідно володіти як базовими консультаційними навичками, так і міжособистісними. Серед міжособистісних навичок і вмінь соціального працівника-консультанта мають бути здібності:
- вибудовувати і підтримувати ділові / робочі взаємостосунки;
- працювати з гарними почуттями та усвідомлювати їх вплив на самих себе і на інших людей;
- вміти працювати з агресивністю клієнтів, їхньою ворожістю і гнівом, чітко усвідомлюючи ризик для себе та інших;
- виявляти, розуміти й інтерпретувати поведінку інших.
Порівняно з психосоціальним консультуванням психологічне консультування за значенням вужче і глибше, тому вплив спрямований тільки на особистість / сімейну систему, використання особистісних / сімейних ресурсів з метою допомоги клієнту через фасілітацію особистісного зростання, оптимізацію психоемоційних станів і міжособистісних взаємовідносин. Психосоціальне консультування за змістом ширше, тому що впливає на мезо - і мікросоціальне оточення, використовуючи як особистісні, так і соціальні ресурси з метою допомоги клієнту в контексті соціальної (ре)адаптації, реабілітації і концепції незалежного життя. Інакше кажучи, психосоціальне консультування має місце тоді, коли допомога, яка надається клієнту або населенню, зумовлює паралельне використання як особистісних, так і соціальних ресурсів.
У соціальному консультуванні як технології соціальної роботи використовується також програмне консультування, яке визначається як двосторонній процес розв'язання проблеми, під час якого консультант допомагає установі чи організації проаналізувати і поліпшити діяльність щодо надання клієнтам необхідних соціальних послуг. Наприклад, соціальний працівник-консультант, обговорюючи з персоналом денного дитячого центру проблему взаємодії з батьками, основну увагу приділив необхідним змінам, які б спонукали батьків відіграти більш конструктивну роль у справах центру. Інший вид програмної консультації потребує зосередження уваги на організаційних питаннях, проблемах адміністративного характеру, труднощах у стосунках між співробітниками чи несприятливому соціально-емоційному кліматі в цілому. На практиці трапляється і третій тип соціального консультування, який є синтезом конкретного і програмного консультування.
Основна література
Технология социальной работы: Учеб. пособие / Под ред. И. Г. Зайнышева. - М.: Гуманитизд. центр "ВЛАДОС", 2002.- С. 136-144.
Тюптя ЛшТ.9 Іванова І£. Соціальна робота (теорія і практика): Навч. посіб. - К.: ВМУРОЛ "Україна", 2004. - С. 261-257.
Фирсов М. В., Шапиро BJO. Психология социальной работы: Содержание и методы психосоциальной практики: Учеб. пособие. - М.: Изд. центр "Академия", 2002. - С. 83-123.
Фирсов М. В., Спгуденова EJ*. Теория социальной работы: Учеб. пособие. - М.: Гуманит. изд. центр "ВЛАДОС", 2001.- С. 402-425.
Додаткова література
Корнелиус X., Фейр Шч Выиграть может каждый. Как разрешать конфликты. - М.: Стрингер. - С. 182-199.
Теми для дискусії
1. Зміст "соціального посередництва" і "соціального консультування".
2. Характеристика соціальних ситуацій, що вимагають соціального посередництва і консультування.
3. Методи розв'язання конфліктних ситуацій за допомогою соціального посередництва і консультування. Психологічне і соціальне консультування.
4. Прийоми встановлення необхідних контактів, укладання контрактів і угод між соціальними службами та іншими організаціями й установами.
5. Прийоми посередницької роботи між особистістю і соціальним оточенням.
6. Програмне консультування.
Схожі статті
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальне консультування
У вимогах до підготовки соціальних працівників Британської центральної ради з підготовки соціальних працівників зазначається: соціальні працівники, серед...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.3. Психологічні методи соціальної роботи
Психологічний вплив на особистість в соціальній роботі здійснюється відповідно до того, якого напрямку теоретичної і практичної психології дотримується...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні моделі індивідуальної роботи з випадком (social casework)
Метод вирішення проблем (X. Перлман) заснований на базовому постулаті психодинамічної концепції, відповідно до якого все життя людини є процесом, який...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Функції соціальної роботи
Соціально-діагностична: вивчення особливостей групи, прошарку, особи, ступеня і спрямованості на них мікро - та макрофакторів середовища;...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Взаємини з агентствами та організаціями
1. Намагайтеся зрозуміти унікальність кожної людини і ті умови, які визначають поведінку людини і характер допомоги, що здійснюється. 2. Утверджуйте...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Взаємини з клієнтами
1. Намагайтеся зрозуміти унікальність кожної людини і ті умови, які визначають поведінку людини і характер допомоги, що здійснюється. 2. Утверджуйте...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Стандарти етичної поведінки
1. Намагайтеся зрозуміти унікальність кожної людини і ті умови, які визначають поведінку людини і характер допомоги, що здійснюється. 2. Утверджуйте...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Волонтерська робота
Волонтерська допомога - один із важливих методів добровільної соціальної роботи. Основні підходи до неї сформульовані у Загальній декларації волонтерів,...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.7. Соціальна робота на підприємстві
Цікавою моделлю соціальної служби е соціальна служба на підприємстві. їй притаманні відносно закритий характер обслуговування, тобто спрямований на...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.4. Правові основи соціальної роботи
Законодавчу, нормативно-правову основу соціальної роботи в Україні, як і в інших країнах світу, визначають правові документи, які умовно згруповані у...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Макрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мезорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мікрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 4.5. Соціальна діагностика, експертиза, профілактика
Соціальна діагностика - комплекс способів, за допомогою яких визначають рівень соціального благополуччя / неблагополуччя і соціального здоров'я певного...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Зміст технологічного процесу
Технологічне завдання соціальної роботи полягає у виявленні соціальної проблеми за допомогою н ая вного в розпорядженні соціальних служб інструментарію і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Специфіка соціальних технологій у соціальній роботі
Соціальні технології - це сукупність способів професійного впливу на соціальний об'єкт із метою його поліпшення, забезпечення оптимізації функціонування...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Телефонне консультування
Телефонне консультування як метод соціальної роботи зародилося у США у 1960-ті роки XX ст. (в окремих виданнях називається точна дата - 2 жовтня 1953...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.2. Соціальна робота як практична діяльність
Соціальна робота - унікальний вид професійної діяльності зі створення соціальних умов для поліпшення умов життя окремої особистості, підвищення добробуту...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.2. Система соціального обслуговування населення
25 липня 1997 р. за Указом Президента України № 705 було створене Міністерство праці та соціальної політики України. Відповідно до цього указу,...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.3. Стратегії соціальної підтримки особистості
Милосердя завжди було одним із най шляхетніших, високоморальних якостей суспільства. У багатьох країнах існували різні суспільні та релігійні...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні методи керування
Перший напрям - розвиток теорії організаційного керування - одержав назву класичної, чи традиційної школи. Багато компонентів цього напрямку відіграють і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соціальна освіта і навчання у сфері соціальної роботи
В Україні здійснюється партнерський проект "Соціальна освіта в Україні", спрямований на підвищення якості соціальних послуг на рівні співтовариств через...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Реалізація проекту "Соціальна освіта в Україні"
В Україні здійснюється партнерський проект "Соціальна освіта в Україні", спрямований на підвищення якості соціальних послуг на рівні співтовариств через...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Менеджмент як система знань розвивався за декількома напрямками
Перший напрям - розвиток теорії організаційного керування - одержав назву класичної, чи традиційної школи. Багато компонентів цього напрямку відіграють і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.1. Соціологічні методи соціальної роботи
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 3. МЕТОДИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Державна соціальна допомога
Для підтримки нормального рівня життя найбільш уразливих в економічному плані верст населення реалізується державна соціальна допомога малозабезпеченим...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.1. Соціальна робота як наука і навчальна дисципліна
1.1. Соціальна робота як наука і навчальна дисципліна Соціальна робота належить до числа професій, які виникли і розвиваються на основі замовлення...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Надання послуг
В основу реабілітаційної роботи покладено модель раннього втручання, тобто сімейно-центрованої мультидисциплінарної допомоги сім'ї, яка виховує дитину з...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Особливості соціально-педагогічної роботи в системі вищої освіти
У вищих навчальних закладах створюються соціальні служби для молоді, які є підрозділами міських центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Така...
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Модифікуючі процедури