Регіональна економіка - Качан Є. П. - 15.3. Види екологічного моніторингу довкілля
Залежно від призначення за спеціальними програмами здійснюються загальний, кризовий та фоновий екологічний моніторинги довкілля.
Загальний екомоніторинг довкілля - це оптимальні за кількістю та розміщенням місця, параметри і періодичність спостережень за довкіллям, які дають змогу на основі оцінювання і прогнозування стану довкілля підтримувати прийняття відповідних рішень на всіх рівнях відомчої і загальнодержавної екологічної діяльності.
Кризовий екомоніторинг довкілля - це інтенсивні спостереження за природними об'єктами, джерелами техногенного впливу, розташованими в районах екологічної напруженості, у зонах аварій та небезпечних природних явищ із шкідливими екологічними наслідками, з метою забезпечення своєчасного реагування на кризові та надзвичайні екологічні ситуації і прийняття рішень щодо їх ліквідації, створення нормальних умов для життєдіяльності населення і господарювання.
Фоновий екомоніторинг довкілля - це багаторічні комплексні дослідження спеціально визначених об'єктів природоохоронних зон з метою оцінювання і прогнозування зміни стану екосистем, віддалених від об'єктів промислової і господарської діяльності, або одержання інформації для визначення середньостатистичного (фонового) рівня забруднення довкілля в антропогенних умовах [11].
На сьогодні моніторингові спостереження проводяться за такими складовими навколишнього природного середовища:
- повітряне середовище;
- водне середовище;
- тваринний і рослинний світ;
- грунт;
- клімат.
Державна система моніторингу довкілля, складовими якої є відомчі системи моніторингу довкілля, функціонує на трьох рівнях: загальнодержавному (національному), регіональному та локальному.
Загальнодержавна програма моніторингу довкілля - це сукупність завдань державного значення, що грунтуються на законодавчій та нормативно-правовій базі і дають змогу реалізувати основні задачі моніторингу із залученням засобів та систем у масштабах країни в цілому.
Регіональна програма моніторингу довкілля становить сукупність завдань, спрямованих на реалізацію задач моніторингу в межах адміністративно-територіального району, на територіях економічних і природних регіонів (область, АР Крим), з урахуванням географічних, соціально-економічних та адміністративних особливостей. Регіональна програма моніторингу довкілля входить як складова до загальнодержавної програми.
Локальна система моніторингу - система, що належить окремим суб'єктам системи моніторингу довкілля, вирішує специфічні для даного відомства задачі моніторингу і входить як складова до державної системи моніторингу довкілля. Здійснюється на території окремих об'єктів (підприємствах, діяльність яких пов'язана з негативним впливом на довкілля, окремих ділянках ландшафтів, містах).
15.4. Перспективи розвитку екологічного моніторингу довкілля в Україні
Екологічний моніторинг довкілля є сучасною формою реалізації процесів екологічної діяльності за допомогою засобів інформатизації, що забезпечує регулярне оцінювання і прогнозування стану середовища життєдіяльності суспільства та умов функціонування екосистем для прийняття управлінських рішень щодо екологічної безпеки, збереження природного середовища та раціонального природокористування.
Створення і функціонування Державної системи екологічного моніторингу довкілля має сприяти здійсненню державної екологічної політики, яка передбачає:
- екологічно раціональне використання природного та соціально-економічного потенціалу держави, збереження сприятливого середовища життєдіяльності суспільства;
- соціально-екологічне та економічно раціональне вирішення проблем, які виникають в результаті забруднення довкілля, небезпечних природних явищ, техногенних аварій та катастроф;
- розвиток міжнародного співробітництва щодо збереження біорізноманіття природи, охорони озонового шару атмосфери, запобігання антропогенній зміні клімату, захисту лісів і лісовідновлення, транскордонного забруднення довкілля, відновлення природного стану Дніпра, Дунаю, Чорного й Азовського морів.
Державна система екомоніторингу довкілля е інтегрованою інформаційною системою, що здійснює збирання, збереження та оброблення екологічної інформації з метою відомчого та комплексного оцінювання і прогнозу стану природних середовищ, біоти та умов життєдіяльності, вироблення обгрунтованих рекомендацій для прийняття ефективних соціальних, економічних та екологічних рішень на всіх рівнях державної виконавчої влади, удосконалення відповідних законодавчих актів, а також виконання зобов'язань України з міжнародних екологічних угод, програм, проектів і заходів.
Екологічний моніторинг довкілля здійснюється за довгостроковою державною програмою, яка визначає спільні, узгоджені за цілями, завданнями, територіями та об'єктами, часом (періодичністю) і засобами виконання дії відомчих органів державної виконавчої влади, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності.
Створення Державної системи екомоніторингу довкілля має забезпечити досягнення таких основних цілей [101:
Підвищення рівня адекватності дійсному екологічному стану довкілля його інформаційної моделі, яка формується на основі даних систематичних спостережень, здійснюваних спеціальними службами міністерств і відомств, підприємствами, організаціями та установами в порядку виробничо-інформаційної діяльності, дослідних робіт і наукових досліджень;
- підвищення оперативності одержання та достовірності первинних даних за рахунок використання досконалих методик, сучасних контрольно-вимірювальних приладів і засобів комп'ютеризації процесів збирання, накопичення та оброблення екоінформації на всіх рівнях державного управління і місцевого самоврядування;
- підвищення рівня та якості інформаційного обслуговування споживачів екоінформації на всіх рівнях функціонування системи на основі мережного доступу до розподілених відомчих та інтегрованих банків даних; комплексного оброблення і використання інформації для прийняття відповідних рішень.
Суб'єктами Державної системи екологічного моніторингу довкілля, відповідальними за обов'язкове здійснення Державної програми екомоніторингу довкілля, є міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, які згідно зі своєю компетенцією отримують і обробляють дані про стан довкілля і виробляють відповідні рішення щодо нормалізації або поліпшення екологічної обстановки, раціонального використання і забезпечення якості природних ресурсів.
Об'єктами інформатизації в Державній системі екомоніторингу довкілля України є процеси відомчої екологічної діяльності та їх інтеграція на локальному, адміністративно-територіальному і державному рівнях, які відповідно охоплюють:
- території промислово-міських агломерацій, санітарно-захисних зон великих підприємств, в тому числі АЕС, великих водоймищ, природоохоронних зон та інших спеціально визначених просторових одиниць;
- територію Автономної Республіки Крим і території областей України;
- території промислово-економічних регіонів, басейнів великих річок та України в цілому.
Територія країни за ступенем екологічної небезпеки поділяється на зони, для яких встановлюються нормативи на виробничу, господарську та інші види діяльності, які враховують екологічні, соціальні й економічні умови.
Принципи зонування територій, перелік заборон і обмежень на господарську та іншу діяльність для відповідних категорій територій визначаються компетентними органами виконавчої влади України.
Рекомендована і використана література
1. Белов Г. В. Экологический менеджмент предприятия / Г. В. Белов. - М.: Логос, 2006. - 240 с.
2. Екологічний менеджмент : навч. посіб. / за ред. В. Ф. Семенова, О. Л. Михаилюк. - К.: Центр навч. л-ри, 2004. - С. 136- 147.
3. Запольський АЖ. Основи екології : підручник / А. К. За-польський, АЛ. Салюк. - К.: Вищашк., 2004. - С. 320-353.
4. Калыгин В. Г. Промышленная экология. Курс лекций / В. Г. Калыгин. - М.: Изд-во МНЭПУ, 2000. - 240 с.
5. Ковальчук ПІ. Моделювання і прогнозування стану навколишнього середовища : навч. посіб. / П. І. Ковальчук. - К. : Ли-бідь, 2003. - 208 с.
6. Корсак КЛ. Основи екології : навч. посіб. / К. В. Корсак, О. В. Плахотнік. - К.: МАУП, 2002. - 296 с.
7. Мельник ЛТ. Екологічна економіка : підручник / Л. Г. Мельник. - Суми : ВТД "Університетська книга", 2002. -346 с.
8. Митчелл Пол 101 ключевая идея: Экология / Пол Митчелл. - М.: ФАИР-Пресс, 2001. - 224 с.
9. Про затвердження Положення про державну систему моніторингу довкілля // Постанова КМУ від ЗО березня 1998 р. № 391 //
10. Про Основні напрями державної політики України у галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки //Відом. Верх. Ради (ВВР). - 1998. - № 38-39.
11. Про охорону природного навколишнього середовища : Закон України. - № 1264-ХІІ від 25.06.1991 р.
12. Сухарев СМ. Техноеколоіія та охорона навколишнього середовища : навч. посіб. / СМ. Сухарев, С. Ю. Чудак, О. Ю. Сухарева. - Л.: Новий Світ-2000, 2004. - 266 с.
Схожі статті
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 15.2. Суб'єкти екологічного моніторингу в Україні
15.1. Поняття про екологічний моніторинг Ідея про необхідність систематичного збору, збереження і переробки даних про стан навколишнього середовища...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 14.7. Спеціальні функції державного екологічного управління
Екологічна стандартизація і екологічне нормування Згідно зі статтею 31 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічна...
-
До цієї групи функцій входять такі, що здійснюються виключно в особі державних законодавчих, виконавчих і правових органів управління. Підсистема...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 15.1. Поняття про екологічний моніторинг
15.1. Поняття про екологічний моніторинг Ідея про необхідність систематичного збору, збереження і переробки даних про стан навколишнього середовища...
-
15.1. Поняття про екологічний моніторинг Ідея про необхідність систематичного збору, збереження і переробки даних про стан навколишнього середовища...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічне законодавство України
До цієї групи функцій входять такі, що здійснюються виключно в особі державних законодавчих, виконавчих і правових органів управління. Підсистема...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічне ліцензування
Екологічна стандартизація і екологічне нормування Згідно зі статтею 31 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічна...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічна стандартизація і екологічне нормування
Екологічна стандартизація і екологічне нормування Згідно зі статтею 31 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічна...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 14.5. Система управління екологічною безпекою в Україні
В цілому в Україні склалася кількарівнева система управління екологічною безпекою, яка включає державне, корпоративне, місцеве і громадське екологічне...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Розділ 14. НАУКОВІ ЗАСАДИ РАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Розділ 14. НАУКОВІ ЗАСАДИ РАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ 14.1. Природокористування і його ресурсні, економічні, соціальні та екологічні аспекти З...
-
Розділ 14. НАУКОВІ ЗАСАДИ РАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ 14.1. Природокористування і його ресурсні, економічні, соціальні та екологічні аспекти З...
-
Розділ 14. НАУКОВІ ЗАСАДИ РАЦІОНАЛЬНОГО ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ 14.1. Природокористування і його ресурсні, економічні, соціальні та екологічні аспекти З...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Лісові й біологічні ресурси
У структурі природно-ресурсного потенціалу площа лісів становить 10,8 млн га, з них вкриті лісом землі - 9,4 млн га із загальним запасом деревини 1,74...
-
У структурі природно-ресурсного потенціалу площа лісів становить 10,8 млн га, з них вкриті лісом землі - 9,4 млн га із загальним запасом деревини 1,74...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Рекреаційні ресурси
У структурі природно-ресурсного потенціалу площа лісів становить 10,8 млн га, з них вкриті лісом землі - 9,4 млн га із загальним запасом деревини 1,74...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічна паспортизація
Це процедура підтвердження екологічної відповідності та екологічної безпеки продукції, процесу чи послуги. її проводить незалежна від виробника...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічний моніторинг
Це процедура підтвердження екологічної відповідності та екологічної безпеки продукції, процесу чи послуги. її проводить незалежна від виробника...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Оцінювання впливу на навколишнє середовище
Це процедура підтвердження екологічної відповідності та екологічної безпеки продукції, процесу чи послуги. її проводить незалежна від виробника...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Екологічна сертифікація
Це процедура підтвердження екологічної відповідності та екологічної безпеки продукції, процесу чи послуги. її проводить незалежна від виробника...
-
Рішення ООН про розробку індикаторів сталого розвитку добровільно підтримали 16 країн, що представляли всі регіони світу і всі типи...
-
Регіональні бюджети в державних фінансах - це складова бюджетної системи; інструмент реалізації загальнодержавних програм; джерело фінансування державних...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 10.7. Іноземне інвестування та його види
Невідворотні зміни в господарському механізмі України, зумовлені переходом до ринкової економіки, потребують підвищеної уваги до вирішення питань...
-
Оцінювання вигід від екологічно орієнтованих дій - важливе питання сьогодення. Ми зараз не вдаватимемося до можливих підходів такого оцінювання, проте...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Види місцевих податків і зборів
Регіональна фіскальна (податкова) політика є складовою державної фіскальної політики, яка спрямована на формування обсягів випуску продукції (послуг) та...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 11.7. Пріоритети збалансованого розвитку України
Тривалий період розвитку України на фоні хижацького ставлення до її навколишнього природного середовища призвів до різкого загострення...
-
Класифікація індикаторів CP проводиться за трьома типами: руху, стану й реакції і відома як модель PCP. Індикатори руху - це індикатори людської...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Газова промисловість
Це наймолодша галузь паливної промисловості України. Використання газу удвічі дешевше, ніж нафти. Крім того, з газу виробляють азотні добрива й...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Класифікація природних ресурсів
Класифікація природних ресурсів Традиційним підходом до класифікації природних факторів, як зазначає Л. Г. Мельник [15, 14-15), був їх поділ на природні...
-
У сучасних економічних відносинах між державами використовуються різні форми спільного підприємництва як альтернатива повному поглинанню однієї фірми...
-
Регіональна економіка - Качан Є. П. - Оцінка природної складової життєдіяльності
Класифікація природних ресурсів Традиційним підходом до класифікації природних факторів, як зазначає Л. Г. Мельник [15, 14-15), був їх поділ на природні...
Регіональна економіка - Качан Є. П. - 15.3. Види екологічного моніторингу довкілля