Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.16. Соціотип "Габен"

16. Сенсорно-логічний інтроверт (СЛІ, ІБТР) - "Габен".

соціотип

Характерні риси типу: 16.1. Зовнішні ознаки:

O фігура і осанка: фігура спортивна; хода "перевальцем", дуже пружна, на трохи зігнутих ногах, як би скрадаючись. Голова часто із залисинами (у чоловіків), незалежно від зросту і габаритів. Жінки - рухомі, часом, повні.

O обличчя: форма обличчя часто звужується донизу; рот спокійний, рівний; зуби мають однакову товщину. Вони, як правило, зжаті, куточки роту трохи спущені.

O невербальні компоненти: на обличчі відображені скепсис і недовіра; характерна посмішка на один бік роту, яку через неприхований скептицизм можна назвати посмішкою. Характерна беземоційність, яка з боку сприймається або як холодність і загадковість, або як неприступність та внутрішня вразливість - таке враження складають сенсорний підтип. У логічного підтипу спостерігається характерна "котяча" посмішка людини, налаштованої на пошук розваг. Іноді, при нерухомому корпусі, миттєві рухи пальців рук і наскрізь пронизуючий погляд.

O манера одягу: неофіційний, побутово-елегантний, а також спортивний. Впадає в око практичність і комфортність одягу. Одяг сидить дуже гарно, пасує до його фігури. Водночас може надавати перевагу показовій красі.

16.2. Манера спілкування.

Особливість манери спілкування, яка одразу привертає увагу, - скептицизм оцінок та велика впертість у судженнях. Він спочатку не налаштований на те, щоб погоджуватись із співрозмовником. Ці суперечки можуть продовжуватись нескінченно довго. Навіть якщо він усно погоджується, внутрішньо все одно залишається на своїй позиції.

Розпізнати його можна й за характером прояву емоцій у спілкуванні. За звичай, холодний і беземоційний, але якщо "розійдеться", то перестає керувати емоціями: стає різким, грубим, холеричним. У такому стані сильно жестикулює, підвищує голос. Полюбляє приголосні звуки, від чого його мова буває грубувата.

Прагне грати роль досвідченої, мудрої людини, але це лише маска.

Ніколи не ділиться своїми занепокоєннями із сторонніми. Не любить панібратського спілкування, нав'язливих обіймів. Це обумовлено навіть фізіологічно: у нього дуже чутлива шкіра. Не терпить, коли "лізуть у душу". Більш за все цінує стан душевної рівновагі.

Вміє гарно і доступно пояснити. Прагне наочності й яскравості передачі матеріалу. Дає цілеспрямовані поради щодо способу виконання робіт.

16.3. Особливості поведінки.

Головна особливість поведінки, яка стає помітною при більш близькому спілкуванні, - це його прагматизм і орієнтація на помітну користь. Ніколи не працює просто так, на ентузіазмі. Завжди дуже економний.

Його сильний бік - вміння здійснювати розумні і корисні вчинки та уникати тих, що не приносять помітних результатів. Йому притаманні безстрашшя та невгамовна спрага дій.

Важко включається у роботу. Має минути певний час, доки він активно приступить до роботи, тому у багатьох інших людей виникає підозра щодо його інертності. Проте, коли вже починає чимось займатися, то прагне до повної незалежності. Через схильність до скепсису погано бачить перспективи справ у майбутньому. Не довірливий щодо нових ідей, але перевіривши їх на практиці, вміє отримати з них максимум вигоди.

Допускає сторонніх людей до себе лише до визначеної межі, - коли вони ще не здійснюють реального впливу на нього.

Має свої чіткі внутрішні переконання та вимоги щодо себе, яких суворо дотримується. При чому цей внутрішній "кодекс честі" може не співпадати із визнаними нормами поведінки. З думками оточуючих про себе рахується мало.

Скептичний до лозунгів та закликів, покладається лише на здоровий глузд. У тому, що вважає за правильне, безкомпромісний. Завжди проявляє впертість. Не підкорюється неправильним, з його точки зору, командам. Діє лише так, як вважає за потрібне. Не сприймає "зрівнювання". Дуже переживає, якщо результати його праці належним чином не оцінюють.

Самолюбивий і незалежний. Не підтримує вольовий тиск, віддаючи перевагу матеріальним стимулам.

Спокійний, має холодну упевненість у собі й у житті.

Дуже скромний і недемонстративний, не любить виставляти свої заслуги. У душі чутливий до компліментів.

Обов'язковий і пунктуальний, проте дуже залежить від настрою.

Любить майструвати, проте дуже рідко звертається по допомогу до інших. Винахідливий у побуті та на роботі, яка йому подобається.

Цінує дружбу. Вірний, уважний до людей. Друзів приймає завжди, коли б вони не прийшли, не жалкуючи власного часу. Зробить усе, щоб врятувати людину, якщо чує прохання про допомогу. Свої почуття не любить демонструвати, особливо на людях. Скритний і мовчазний.

Дуже вразливий, піддаваний песимізму й апатії. Замість того, щоб підбадьорити людину, сам підпадає під її негативний стан. Погано контролює свої емоції під час суперечок, про що потім жалкує. Вміє поставити людину на місце. Легко ображається і складно знаходить примирення.

Любить іронізувати і жартувати, життєвий тягар робить його схильним до "чорного" гумору.

Почувається залежним від мінливості долі.

Любить зміну вражень, мандрувати, отримувати гострі відчуття різними способами: активним відпочинком, швидкою їздою на автомобілі, виконанням пісень під акомпанемент гітари, тощо. Гедоніст - цінує комфорт, затишок, добротні речі, саму насолоду, та прагне забезпечити це іншим. Завжди має свою думку про те, що гарно та що негарно, де гармонія, а де - безсмак, як у навколишньому світі, так і в стосунках.

Опікується рідними та близькими.

16.4. Основні функції (формула типа).

Сенсорика відчуттів, як сильна функція, надає цьому соціотипу реалістичності, упертості. Самостійно лідерства не прагне, проте, свого не уступить. Світ пізнає через відчуття; гостро сприймає все, що порушує його природну гармонію. Не сприймає будь-якого роду штучність, награність, нездорові інстинкти. Опікується рідними і близькими. Якщо бачить, що людина стомлена чи погано себе почуває, відразу ж приходить їй на допомогу; ніколи не облишить друга у біді. Внутрішньо чуттєвий і ранимий, хоча цього й не показує. Для того, щоб вижити, вміє прилаштуватися до звичаїв, що панують, за необхідністю слідуватиме суспільним стереотипам. Бридливий. Піклується про зручності. Добре відчуває можливості отримання нових відчуттів; у їх пошуку веде активний спосіб життя. Не терпить одноманітність і сум. Любить спокійне спілкування з природою.

Творча функція - ділова логіка - примушує його бути досить старанним, точним, навіть економним у своїх діях з досягнення мети. Ощадливий у матеріальних ресурсах. Має технічний склад розуму. Повністю довіряє власному діловому мисленню. Вишукує прості, проте ефективні методи вирішення ділових питань. Перш, ніж приступити до справи, обмірковує декілька варіантів досягнення бажаного результату та зупиняється на найоптимальнішому - з мінімальними витратами. За рахунок раціональної організації праці сподівається на швидкий результат. Працює лише зручним для себе способом. Відмічає тих людей, які ухиляються чи халтурять, - обмірковує, як їх примусити приступити до роботи чи усунути. Орієнтований на матеріальне стимулювання праці. Сам буде робити лише те, що суворо необхідно. З обраного напрямку діяльності буде постійно вдосконалюватися. Ремонтує речі, майстерно володіючи інструментами та технічним устаткуванням.

Завдяки інтуїції часу любить підкреслити своє вміння орієнтуватися у часі, наполягати на своїх поняттях перспективності та своєчасності. Примушує себе вкладатися в обіцяні терміни, не спізнюватися. Йому подобається крізь встигати, керувати своїм часом; переживає, що йому нав'яжуть незручний часовий графік. У спілкуванні демонструє досвідченість життям. Проявляє скепсис через специфічний гумор і самоіронію. Проте у душі не втрачає надію на успіх. У критичній ситуації, за різкої зміни ситуації не панікуватиме, а шукатиме спосіб, як виграти час. Слідує власному чуттю на події. Почувається залежним від поворотів долі. Життєві потрясіння приймає на себе, намагаючись застерегти від них своїх близьких; проте, тривалий час витримати цей вантаж складно.

Больова функція - етика емоцій - примушує його не довіряти свої емоції іншим людям, ховати їх від оточуючих. Не любить, коли намагаються "потрапити" у внутрішні переживання, - його потрібно розуміти без слів. Контрастний у прояві емоцій: то холоднокровний і занурений у себе, то емоційно збуджений і наполегливий. Оцінює людські відносини за ступенем емоційних проявів. Бурхливі емоції для нього - показник нестабільності, поганих відносин. У випадку виникнення конфліктних ситуації віддає перевагу не втручатися у суперечку, а просто піти; а якщо задінуть "за живе", - може відповісти у різкій формі, бути брутальним.

Переконуваний за інтуїцією можливостей. Погано розбирається у перспективах завтрашнього дня, віддає перевагу почути, що у майбутньому світло і чудово. Дуже вдячний, коли йому розкривають його ж здатності та ініціюють на справу і, відповідно, гідно оцінюють. З ним потрібно розмовляти мовою компліментів і похвали, завіряти в успіху. Якщо ж його_ результати не помічають, то пропадає будь-яке бажання намагатися. Його потрібно підбадьорювати і надихати на справу, адже якщо його здібності протягом тривалого періоду стають нікому не потрібними, то розслаблюється і може, навіть, захворіти. Потребує нових, незвичних, проблемних ситуацій, що відволікають його від сірих буднів. Якщо захід йому не цікавий, то без сорому буде займатися своїми справами, чи просто "відключатися". Його стан оптимальний, коли успіх постійно кудись зникає, хоча і знаходиться десь поряд.

За своєю шостою функцією - етикою відносин - потребує, щоб партнер допомігшу налагодженні міжособистісних стосунків, які він сам дуже цінує. Його настрій напряму залежить від ставлення до нього оточуючих. Довіряє лише глибоким прив'язаностям, стійким, перевіреним часом почуттям. Під час спілкування з оточуючими сам встановлює необхідну йому психологічну дистанцію та дуже нервує, якщо хтось її не дотримується. Не терпить нав'язливості. Не буде жити чи працювати у психологічно нездоровому колективі, адже злагодженість відносин - невід'ємна частина повноцінного життя. Не дивлячись на скурпульозність і далеку дистанцію у спілкуванні, доволі терплячий до людських недоліків. Вміє прощати людям.

Сьома функція - вольовою сенсорика - породжує малозрозумілі оточуючим "витівки", коли йому здається, що ущемляються його інтереси. Ні на кого не тисне, але й сам спробам диктату не підкорюється. Критично ставиться до примусу і насилля. Не любить конкуренції, позбавлений амбіцій і кар'єрних прагнень, не буде боротися за владу чи претендувати на більш високу позицію. Визначає вольові якості та результативність у справах за темпом мови, манерами, зовнішнім виглядом людини, - відразу відрізняє вихваляння від реальних можливостей. Знає, яку силу і куди потрібно докласти для досягнення бажаної цілі, проте сам ефективно впливати на больові точки не може.

Структурна логіка дозволяє йому добре і наочно пояснювати складний матеріал. Надійний діловий партнер, дотримується своїх зобов'язань, якщо вбачає їх розумними. Віддає перевагу відвертості та повній зрозумілості ділових стосунків, демонструючи методичність та економічність. Якщо у чомусь впевнений, у зворотному його переконати дуже складно, - холоднокровно буде дотримуватись свого розуміння ситуації. Завжди намагається обійтися мінімальними зусиллями, долучати менше людей. Противник бюрократії та дріб'язкового контролю, проте чітко дотримується головної технологічної схеми.

16.5. Рекомендації.

А) При роботи з працівником даного типу потрібно завжди проявляти м'якість, почуття такту, ввічливість, уважність, незмінну доброту та чуйність, потрібно довіряти йому. До праці його потрібно стимулювати зацікавленням у кінцевому результаті, пояснюючи перспективність, доцільність. Відшукати йому заняття по душі. Говорити, що потрібно зробити, щоб не засмучувати та не підвести інших людей, або ж для його користі.

Б) Ефективними засобами стимулювання є: помітна та миттєва винагорода, схвалення його здатностей і вмінь, похвала за зроблену роботу, - в цілому, тонке ставлення. Настрій до результативної діяльності можуть підняти "бонусні пакети", у які входять мандри, прогулянки, спорт, відвідини театрів, вечорів гумору, навіть, читання цікавих книг. Заохочувати також можна оригінальними дарунками чи перспективами здійснення його заповітної мрії.

В) У разі зародження вогника першого ступеня демотивації можна відразу пристидити у стилі "адже інші можуть робити це, чим ти гірший за інших"; головне - запалити ідеєю, довівши, що справа варта його зусиль. Йому приносить радість, коли зроблене ним комусь подобається. А в обстановці ворожості чи відчуженості працювати не стане (краще, одноосібно).

Г) Сильними сторонами працівника цього соціотипу є вміння здійснювати розумні та корисні вчинки, адаптування новий ідей до практики, отримання від них максимальної користі, винахідливість; вміння накопичувати значні дані без складання інструкцій (попередніх обрахунків, звітних документів тощо). Притаманні: тиха впертість при обов'язковому завершенні всього розпочатого; скромність; естетичний смак. Постійно шукає нових знань, але у вигляді конкретних методик, теорій, технологій (абстрактні знання його не цікавлять). Вміє давати сам собі завдання і працювати без сторонньої допомоги, самостійно виконувати завдання за мінімального контролю з боку керівництва (краще наодинці, ніж у колективі). Вміє організувати простір для роботи (та й відпочинку). Пунктуальний, не любить затягувати зустрічі; укладається у визначені терміни, проте дотримується при цьому свого внутрішнього графіку. Має реалістичне сприйняття й орієнтацію на те, що відбувається тут і зараз. Чудовий утилізатор, зайвих речей немає - все у справу, вміє робити все. Спроможний довести будь-яку справу до кінця. Охоче приєднується до глобальних проектів, які створюють можливості для змін умов праці. Стресостійкий, у небезпеці поводиться підкреслено холоднокровно. Попередження про небезпеку у нього остраху не викликають, а цікавість, інтерес себе випробувати. Гнучкість дозволяє легко прилаштуватися до незапланованих заходів. Власну думку ні кому не нав'язує, але потім виходить так, як він хотів. Любить чітко сформульовані, впевнені висловлювання. Досягає високого професійного рівня у обраній сфері діяльності.

Д) Слабкими сторонами працівника цього соціотипу є сильна залежність від настрою, періоди спаду чергуються з періодами підвищеної працездатності, скритність, схильність до скепсису. Не сприймає накази як форму звернення, - робить так, як вважає за потрібне. Якщо справа нецікава, або не має чітко визначеної мети, - ефективно нею займатися не буде. Найбільше лякається на робочому місці трьох речей - рутини, керівництва і бюрократії. Постійної емоційної участі у тому, що відбувається, не приймає. Не буде співпереживати і співчувати тому, хто звинувачує інших у своїх невдачах. Не сприйматиме на віру мало опрацьовані проекти. Оцінити людину безпосередньо не вміє - для цього йому потрібно побачити результати її діяльності, і вже по ним скласти свою думку щодо неї. Іноді, демонстративно прибіднюється, юродствує, настирливо демонструючи свою начебто неспроможність щодо тих чи інших аспектів, потайки будучи переконаним у зворотному. Під час роботи потребує тимчасових перерв (через монотонність виконання завдань), тому розпорядження щодо зміни теми чи початкових умов зустрічає дуже добре.

16.6. Сфера діяльності / рід професій: матеріальне виробництво, раціональне ведення господарства, обслуговування точної техніки, інженерна справа, механіка, автомобільне господарство; лісове господарство; управлінська діяльність середньої ланки; малий бізнес; правоохоронні органи (спецпідрозділи); робота, що вимагає точної моторики; якісне оформлення виробів (адже добре працює руками), дизайн інтер'єрів і робочих столів; медицина (хірургія, травматологія); спорт - парашутний, пілотування, скелелазіння, серфінг, бойові мистецтва; кулінарія; трудове навчання; пожежна справа; аналітика і дослідництво.

16.7. Характеристика, як керівника: керівник-патерналіст.

Краще вирішує тактичні задачі - бачити перспективу йому складно (тому, часом, страждає від помилок). Може бути локальним лідером; за необхідності - лідирувати у великому масштабі, знаючи на кого і в чому можна покластися. В цілому, ієрархічний лідер ділового спрямування.

Спосіб встановлення контакту орієнтований на людський чинник. Форма ділової активності орієнтована на виявлення та використання інтелектуальних ресурсів.

Система взаємодії з підлеглими базована на принципі патерналізму - "батьківської турботи", хоча й має схильність до авторитаризму (із використанням різкої, прямої та неортодоксальної форм, обмежуючи підлеглих у можливості розмірковувати). Дотримується посадової ієрархії. Йдучи кар'єрними сходами, опікується й тим, щоб не було сумно.

Добре бачить розстановку сил навколо себе, легко визначає скри-тих лідерів, вміє використовувати це знання у своїй діяльності.

Досягає значних результатів за рахунок всебічної зацікавленості колективу, що переслідує спільну мету. Але для того, щоб надихнути, "завести" інших, потребують партнерів.

Стосовно конфліктної ситуації характеризується варіативністю - може успішно конкурувати, співробітничати, йти на компроміси залежно від поставленого завдання.

Надає перевагу діям, а не плануванню. Рішення, які він приймає, об'єктивні, знеособлені і є результатом аналізу. Чим складніше і чим швидше взявся за вирішення - тим краще. Але стиль вирізняється рухомістю, непередбаченістю, тому, незалежно від того, що постає перед ним у даний момент, може спрямувати увагу на новий об'єкт чи обставини поза всякого зв'язку з попередніми.

Ставлення до етичних норм: управління узгоджується із загальноприйнятими етичними і професійними нормами поведінки. Керівники беруть на себе вирішення етичних проблем своїх працівників. Дотримання етики боргу.

Стратегія: орієнтація на традиційну систему цінностей. Мотиви і мета: успіх лише у межах етичних норм, прагнення до прибутку - у межах, визначених законом. Ставлення до закону: ділова активність суворо у рамках закону із дотриманням етичних норм.

Взагалі, негативно ставиться не лише до теоретичних аспектів управління, - сама практика управління також мало його цікавить.

Вважає, що долучати до справи оточуючих, означає необачно використовувати час. Тому неохоче бере на себе роль керуючого, а адміністративна діяльність дається із складнощами через необхідність витрачати енергію на "зрозуміле й очевидне"; тим більше не прагне "загинути у бюрократизмі" (замість того, щоб робити у цей же час щось корисне).

16.8. Девізи: "Світом править користь"; "Просто робіть це"; "Ну, якщо ніхто, тоді вже я", але у разі упевненості у необхідності справи - "вивертається навиворіт"; "Складне завдання вимагає термінового виконання, неможливе - потребує дещо більше часу"; "Давня фортеця із товстими стінами"; "Із дрібниці - цукерку"; "Глибокі води плавно течуть"; "Життя просте, потрібно жити сьогоденням і марно не витрачати свої зусилля", і "Витрачати власні сили і час потрібно розумно, завтра буде інший день, який ггіклуватиметься про себе сам"; "Нічого задарма".

Крім того, відносяться:

O музикант Стівен Джейс Хау,

O актори: Жан Габен, Дмитро Пєвцов, Андрій Миронов, Людмила Гурченко, Чак Норріс;

O співачка Тар'я Турунен;

O письменниця Агата Крісті;

O спортсмен, футболіст Фернандо Кавенагі.



Схожі статті




Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.16. Соціотип "Габен"

Предыдущая | Следующая