Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.10. Соціотип "Бальзак"

10. Інтуїтивно-логічний інтроверт ( ІЛІ, ШТР) -

"Бальзак".

соціотип

Характерні риси типу:

10.1. Зовнішні ознаки:

O фігура і осанка: найхарактернішою є осанка. Представник цього соціотипу, як правило, сутулий, голова наче втягнута у плечі і нахилена вперед. Фігури бувають різні: від худорлявих до товстих, як в актора А. Джигарханяна, чи навіть, важких, як у письменника Р. Гамзатова. Інтуїтивний підтип аскетичний, часто виглядає астенічно.

O обличчя: очі виразні, сумні; у них часто читається жертовність. У виразі обличчя переплітаються мудрість із доброзичливістю у інтуїтивного підтипу і смутком у логічного. Його легко уявити серед оточуючого натовпу, що вигукує "Розіп'ята його". Губи невиразні, погано окреслені.

O невербальні компоненти: під час розмови інколи виставляє нижню губу, нижня щелепа погано управляється, відвисає.

O манера одягу: одяг і зовнішній вигляд дуже залежать від підтипу. Представник логічного підтипу часто виглядає неохайно, запущено, ніби за людиною немає догляду; взуття буває стоптане чи скривлене. Представник інтуїтивного підтипу навпаки - охайний, одяг, як правило, підібраний добре, відзначається чистотою та акуратністю.

10.2. Манера спілкування. Гарний співрозмовник, допитливий.

Це людина з вродженою ясністю думки та вмінням створювати цілісні картини за допомогою слів. Уміє говорити саме те, що саме хоче сказати, при цьому допомогти іншим зрозуміти себе.

Як правило, перш ніж розпочати ділову розмову, ще дома обмірковує подробиці. Адже не хоче виглядати некомпетентним, детальне опрацювання питання та знайомство з відповідними писемними джерелами дає задоволення, а результати підготовки дозволяють представляти оточуючим власну точку зору, яку він вважає особливо інтелектуально пропрацьованою.

Часом, бажання вступити в інтелектуальний контакт може активізувати прояв уваги до конкретної людини чи групи людей, але такі зв'язки легко рвуться як тільки інтерес переключається на щось інше; через що часто піддаваний звинуваченням у непостійності. Природа представника цього соціотипу така, що його притягує саме інтелектуальне дійство.

Підтипи дуже сильно відрізняються за манерою спілкування і поведінки. Логічний варіант у спілкуванні часто проявляє активність, наполегливість. Інколи буває підкреслено грубим та вульгарним. Але довго подібну безцеремонність втримати не може. Любить спілкуватися, компанії, друзів, гарний стіл. Має гарно розвинуте почуття гумору.

Інтуїтивний підтип звертається м'яко, ненав'язливо, із посмішкою. Залишає після себе загальне враження інтелектуальної, вихованої людини.

Якщо йому потрібно, вміє дуже розташувати до себе, культурно попрохати, і на його прохання, як правило, відгукуються.

Не поспішає. Мова, особливо під час виступів, часто в'яла, розтягнута. Така манера розмовляти діє присипляюче, гіпнотизує. Добре помічає і звертає увагу на невідповідність та суперечливість у якій-небудь теорії, у поглядах.

Уміє передбачити хід найближчих подій в образній, асоціативній формі. Моделюючи поведінку людини на основі свого досвіду спілкування з нею, може до деталей описати подальшу поведінку людини, чим, часом, викликає інтерес слухачів.

У його голові постійно йде робота, провертаються можливі варіанти, аналізуються розмови. Він завжди спроможний дослівно повторити те, що хтось сказав, навіть через місяць після розмови.

Любить посперечатися на різні теми. Якщо запалюється розмовою, може попсувати настрій собі та оточуючим. Погано керує емоціями: його стан коливається від меланхолічної депресії до спалахів невдоволення.

Основною проблемою виступає пошук внутрішньої рівноваги. Бурхливих емоцій, метушні, поспішності ніколи не проявляє - вони його дратують, діють присипляюче. Дуже не любить, коли його виводять із стану спокою і розслаблення.

Спілкується з людьми на близькій дистанції, викликає повагу до себе своєю мудрістю та далекоглядністю.

Скептично оцінює перспективи поспішних починань. Для нього характерні вислови типу: "із цього нічого не вийде", "марно метушишся", "краще, побережи свої сили", тощо. Через притаманний йому критицизм може здаватися в'їдливим і буркотливим, тим самим псуючи відносини з іншими.

10.3. Особливості поведінки.

Одна з особливостей поведінки, що стає помітною через деякий час спостереження за ним, - це схильність до ділової активності комерційного характеру. Вміє розпоряджатися матеріальними засобами і розраховувати бюджет. Уміє вигідно збувати товари. Причому ділова активність може розповсюджуватись на велику територію. Якщо справа захоплює, може довести технологію до досконалості. Постійно генерує нові ідеї.

Далекоглядний, добре визначає протиріччя й альтернативи, має гарні стратегічні здібності, вміє чудово аргументувати, але відчуває ускладнення при переході до конкретних дій. У справах може проявляти повільність та інертність. Довго коливається у прийнятті рішень.

У звичайних випадках трохи лінивий і розслаблений. Береться тільки за ті справи, які гарантують великий прибуток, а безкорисних справ любить уникати.

Водночас, вирізняється скептицизмом і песимізмом. Крім того, дещо консервативний і пасивний: не любить змін, крайнощів, коли поспішають і гарячкують. З недовірою ставиться до ентузіастів, закликає їх до розсудливості.

Володіє сильним образним мисленням. Досить ерудований, інтелектуал, має надзвичайну широту інтересів та "еталонних" енциклопедичних знань, любить накопичувати інформацію із запитань, що його цікавлять. Один із найвиваженіших типів, схильний до споглядання та філософічності, володіє складним і багатим внутрішнім світом, повним асоціацій, вміє міркувати образно.

Спокійний, благонадійний, доброзичливий, чарівний. У роботі дуже працьовитий, старанний, добросовісний і акуратний. Взагалі вирізняється великою бережливістю, ошадливістю. Не любить дарувати подарунки, давати гроші у борг. Але для себе щедрий, на особисті витрати не жаліє.

У прояві почуттів очікує ініціативи від інших, сам проявляє певну прохолодність у прояві емоцій, притаманна певна відчуженість. Схильний аналізувати вчинки і висловлювання колег, хоча вголос усе виказує не завжди. Недовірливий і схильний усе піддавати сумніву.

Прагне до спокою і внутрішньої рівноваги. Цінує затишок і комфорт, хоча не завжди вміє їх створювати.

Прискіпливий у побуті. Для кожної справи має свій інструмент. Ідучи з дому, перевіряє крани, побутові прилади. Виходячи на вулицю, ідучи в похід, завжди має при собі стандартний набір речей для забезпечення мінімуму комфорту. Виконує норми гігієни, для того щоб зберегти здоров'я. Часто миє руки, намагається дотримуватися чистоти.

Логічний підтип практичний і працездатний, розворотливий. Намагається з усього отримати вигоду, не припускає відходів виробництва - все має бути використано розумно.

Інтуїтивний підтип гарно провокує ситуацію, в тому числі комерційну. Володіє ерудицією і пам'яттю, часто ув'язує деталі. Користуючись аналогіями, можуть визначити, у який бік буде розгортатися процес, що триває.

10.4. Основні функції (формула типа).

Сильна функція - інтуїція часу - дозволяє уважно спостерігати за плином часу, тонко підмічати деталі і визначати майбутні тенденції, добре передбачати неприємності та майбутні катастрофи. Може пояснити причини, що призвели до наявних наслідків. Схильний до песимістичних філософствувань. Занурюється у минуле, вивчає явища, що повторюються. Завдяки асоціативно організованій пам'яті та любові до знань нерідко виступає ерудитом. Добре виявляє протиріччя та фактичні помилки у позиціях та думках. Маючи філософський склад розуму, може складати враження мудрої і далекоглядної людини. Обережний у прийнятті рішень, - виходить із того, що потрібно дещо випереджувати події, та завжди обирає безпечний варіант дій.

Ділова логіка робить його творцем логіко-аналітичних теорій і дозволяє логічно прорахувати логіку, витрати ресурсів, можливі неприємності, наче зводячи баланс корисного і безкорисного. Прагне відшукати найкоротший і найвигідніший шлях до мети. Ощадливий з обігу грошей, постійно контролює доходи, вміє робити запаси. Шукає місце і способи вигідних фінансових вкладень. Перш, ніж почати роботу, детально продумує технологію, а також збирає всю інформацію на поточний момент, що стосується справи. Власні ділові зусилля спрямовує на створення стійких структур. Відслідковує стан справ у сфері, що його цікавить, та вміє з вигодою використати накопичену інформацію. Добре орієнтується у зміні на ринку товарів та послуг. Заводить картотеки, бази даних, архіви, колекції. Утримує на землі.

Рольова функція - сенсорика відчуттів - побуджає гіпертрофо-вано піклуватися про власне здоров'я та комфорт. Багато зусиль віддає профілактиці хвороб, у тому числі народним методам, намагається дотримувати чистоту. Буває гурманом, налаштований на споживання якісних продуктів, може готувати особливі блюда, що відповідають його смаку, хоча за умов нестатків здатний задовольнятися простою їжею. Зовнішній вигляд напряму залежить від того, із якою категорією та соціальним прошарком людей він спілкується.

Больова функція - етика емоцій - робить його вразливим до різного роду критики, нетерплячим до бурхливого прояву нав'язливих емоцій. Проте, саме через прояв емоцій оцінює ставлення до себе. В екстремальній ситуації чи коли відчуває приховану недоброзичливість, здатний відкрито проявити свою дратівливість, спалахнути, почати вимагати у різкій формі. Досить іронічний, може відзначитись влучними і їдкими зауваженнями. Його потяг до людей залежить від поточного настрою; у піднятому настрої буває навіть нав'язливий, у поганому - усувається і усамітнюється.

Переконуваний за силовою сенсорикою - любить сильних, вольових, цілеспрямованих людей. Проте прямої агресії не виносить, противиться їй усіма силами. Протистояння, що затягнулося, не витримує, - усувається або захворіває. Сам є доволі поступливим соціотипом, який не любить протистояти вольовому тиску. Потребує підштовхування з боку, силової підтримки, інакше може залишитися розслабленим і лінивим. Для гарного фізичного самопочуття займається силовими видами спорту, загартовує себе, намагається подолати власні природні слабкості, проте робити це регулярно йому не вистачає сили волі.

Потребує забезпечення етикою відносин створення комфортних, сприятливих відносин. Якщо не реагувати на його пропозиції, не звертати на нього уваги, почуватиметься подавленим. Відтак, у поганому настрої його потрібно утішати, веселити; краще залишати його наодинці зі своїми думками та проявляти непряме співчуття. У спілкуванні з незнайомими людьми вміє бути ввічливим, поводитись виховано, інтелігентно. Намагається дипломатично узгоджувати інтереси всіх сторін.

Сьома функція - інтуїція можливостей. Спокійно обговорює перспективи будь-яких ідей, доки вони не здаватимуться надмірно "рожевими" і не вступлять у протиріччя з його далекоглядністю та тверезим реалізмом. Переживає через те, що його знання та інтелектуальні здібності рідко призводять до очікуваного результату. Скептично оцінює перспективи нових починань та сміливих ідей, уявляє речі заплутані-ше, ніж вони є насправді, хоча і може вселити надію у розчарованих і тих, що піддалися відчаю. Але у тих сферах, що становлять об'єкт його інтересів, із задоволенням детально вивчає всі новітності, а також відшукує застосування речам, що здавалося б давно відслужили своє.

Восьма функція - структурна логіка - робить його досить тактовним в обговоренні питань, що пов'язані з алогічностями у поведінці партнера. Роботу виконує суто за технологіями, повільно і чітко проникаючи у всі деталі. Буває скурпульозним і прискіпливим до педантизму. Ділова активність та працелюб-ство притаманні йому лише у системі формальних відносин, коли панує порядок і виконавча дисципліна. Прагне мати набір необхідних інструментів для виконання роботи у побуті та на виробництві. Незалежний і самодостатній, законослухняний та виконавчий; не любить нічого брати у борг, веде чесну гру.

10.5. Рекомендації.

А) При роботи з працівником даного типу потрібно бути тактовним і дипломатичним, привчати його до праці власним прикладом, наполегливо і ласкаво переконуючи, що це дасть йому можливість надбати повагу і любов оточуючих. Він не сприймає авральних справ та чистого ентузіазму.

Б) Ефективним засобом мотивації виступають матеріальні заохочення у вигляді подарунків (у тому числі в інтелектуальній сфері), надання відпочинку. Нематеріальними чинниками виступають похвала, приємні вчинки щодо нього, піклування щодо його зручностей. Бажано проводити засоби зі стимулювання за результатами діяльності, а не у вигляді авансу.

В) Під час виконання конкретних завдань працівника потрібно чітко обмежити термінами виконання. При цьому підсилити функцію контролю. Потрібно пояснити користь справи її необхідністю; підкреслити, що у випадку ігнорування, сам працівник нервуватиме, ймовірно виникнуть суперечки, неприємності, несприятливе завершення справи.

Г) Працівник цього соціотипу охоче буде займатися дорученою справою за умови прояву уваги до нього, до його проблем, навіть у дрібницях, і навіть, за умови спільного виконання певних завдань, а також переконання його у власних силах. Проте ефективніше за все працює, коли залишається наодинці сам із собою і дає простір мисленню у площині власного проекту.

Д) Сильними сторонами працівника цього соціотипу є добре відмічання протиріч та упущень у справах і словах, інтуїція, схильність до незалежного міркування, вміння передбачати розвиток подій та явищ. Прагне до корисних, раціональних дій. Має добре розвинуту уяву, уважний до людей, вміє стимулювати їх у роботі, утішати, володіє почуттям гумору. Може точно дати характеристику людині, передбачити ії основні реакції, терпляче підвести людину до необхідного кроку, передчасно готуючи її. Завдяки логіці, добре визначає ступінь ризику, часто дає поради проявляти обачливість та обережність, щоб уникнути неприємностей і неочікува-них випадків. Може чітко визначити справи, що гарантують надійний прибуток, економний. При виконанні роботи переймається деталями, запам'ятовує їх надовго, щоб потім можна було переповісти побачене, не поспішає, дотримується чіткості виконання, прорахунку, прагнучи контролювати процес. Характеризується високою виконавчою дисципліною, пунктуальністю - за необхідністю.

Е) Слабкими сторонами працівника цього соціотипу є пасивність, що викликана скептицизмом, несприйняття радикальних рішень і змін, нераціональне витрачання ресурсів через надмірну скурпулезність та, як наслідок, невміння довести розпочату справу до кінця. Підмічає всі протиріччя і недосконалості навколишнього світу, водночас, слабко відчуває реальність, не вміє керувати власним настроєм, що відбивається на колегах. Притаманна соціальна інертність, піддаваний частим сумнівам і коливанням, складно дається рівновага. Якщо впевнений у власній правоті, що він доводить фактами, буває впертим і незговірливим. Прямому вольовому впливу не піддається, але й самому складно проявляти вольовий тиск чи вмовляти що-небудь зробити. Не любить робити компліменти, вважає за більш чесне говорити про недоліки. Недостатньо оперативний у справах, недостатньо сміливий і рішучий в екстремальних ситуаціях, не дуже гостинний та турботливий, а також не здатний емоційно співпереживати.

10.6. Сфера діяльності / рід професій: науково-дослідницька діяльність практичного характеру, розробники-фундаменталісти, вчені-теоретики; фахівці, що добре відчувають соціально-економічні тенденції; макроекономіка; програмування; фізика; математика; інженерна справа; концептуальний аналіз складних проблем; планування, оцінка ступеня ризику, експертиза і прогноз; природничі науки; аналітична психологія; філософія; історія, археологія; архівна та бібліотечна справа; письменництво та редагування.

10.7. Характеристика, як керівника: керівник-порадник.

Краще вирішує стратегічні задачі, гарний аналітик і прогнозист, але досить посередній тактик. Не схильний до лідерства (через підвищений прояв інтелектуальності). За необхідністю адекватніше може виразити себе у ролі фронтального лідера. Дуже логічний власних концепціях та посиланнях.

Спосіб встановлення ділового контакту абстрагований від емоційного ставлення. Значну увагу відіграють міркування щодо "корисності" партнера. Форма ділової активності базована на принципі - "мінімум зусиль - максимум користі та вигоди". У критичній ситуації поводиться вірно, але тривожно.

Система взаємодії з підлеглими базована на принципі колегіальності, виявленні та максимальному використанні їх можливостей. Сам не володіє сильною волею. Належить до співробітницького типу поведінки з елементами компромісного типу, досить демократичний, у діловому суперництві неконкурентоспроможний. Досягає значних результатів за рахунок максимального використання наявних ресурсів.

Під час виконання поставлених ним завдань вимагає, щоб аргументи надавались виконавцем у зрозумілій та чіткій формі, адже не переносить подвійності та непослідовності. Навіть, якщо ідеї виконавця, на перший погляд, здаються безглуздими та нездійсненними, але під час їх випрацювання була продемонстрована сувора логічність та виказані власні принципи, то, на думку керівника-представника цього соціотипу, такі пропозиції заслуговують на увагу.

Вміє підхопити цінну думку, виказану кимось з оточення, і прилаштувати її під загальне використання. Це - істинне мистецтво бачити, як можна використати найординарнішу річ і перетворити її на екстраординарну.

Емоційно впливати на людей не може. Не любить підпорядковувати собі людей, але й сам не любить підпорядковуватися.

Управління узгоджується із загальноприйнятними етичними та професійними нормами.

Стратегія: управління з орієнтацією на природне буття людини. Мотиви і мета: мотиви - добродіяльні, мета - прибуток у межах підпорядкування закону. Ставлення до закону: виправдано те, що можна робити законно.

10.8. Девізи: "Світом править випадок, все має дві сторони", песимістична прогностика "Нічим добрим це не закінчиться", з колегами та підлеглими взаємодіє за принципом "Якщо тобі цікаво - роби, а в іншому випадку - йди", "Надзвичайний, блискучий, впевнений у собі... єдиний сплав романтики і реалізму... дивовижний розум" (Т. Драйзер). Крім того, відносяться:

O вчені: Сократ, Рене Декарт, Блез Паскаль, Ісак Ньютон, Альберт Ейнштейн;

O можновладці і політики: цар Соломон, Дуайт Ейзенхауер, Джеральд Форд;

O полководець Михайло Кутузов;

O громадські діячі: Раїса Горбачова, Надія Крупська;

O автори віршованих творів: Езоп, Іван Крилов;

O актори: Олег Басілашвілі, Валентин Гафт, Олександр Ширвіндт, Юрій Яковлев, Джульетта Мазіна, Рік Мораніс, Меріл Стріп, Донатас Баніоніс, Яніна Жеймо;

O письменники: Ліон Фейхтвангер, Стівен Кінг, Габріель Гарсіа Маркес, Герман Гессе;

O художник Франсиско Гойя;

O гуморист Аркадій Арканов.



Схожі статті




Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.10. Соціотип "Бальзак"

Предыдущая | Следующая