Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - КІСТЯКІВСЬКИЙ Богдан (Федір) Олександрович

Український правознавець, філософ, соціолог

Народився 16 листопада 1868 р. в Києві у родині відомого українського вченого, криміналіста та історика права.

Навчався на історико-філологічних факультетах Київського і Харківського університетів. У 1890-1892 рр. навчався на юридичному факультеті Дерптського університету. Здобути вищу освіту в Російській імперії не зміг через участь у марксистському русі. Продовжив навчання в Берлінському (1895-1897), та Страсбурзькому університетах (1897), де під керівництвом Г. Зіммеля, В. Гале вивчав право і філософію, слухав лекції А. Ріля і Р. Штаммера.

Науково-письменницьку діяльність почав у дусі марксизму зі статті "Юбилейная выставка в Базеле" (1897). Проте в своїй дисертації "Суспільство та індивід. Методологічне дослідження" (1899) Б. Кістяківський відійшов від марксизму і наблизився до німецької "західно-південної школи" В. Віндельбанда І Г. Ріккерта. Доктор філософії - з 1899 р. Підтримував зв'язки з Г. Єллінеком, Г. Ріккертом, М. Вебером. Вебер обрав Б. Кістяківського як одного з найкращих знавців права своїм консультантом для написання роботи про політичні течії в Росії. Співробітничав з журналом "Украинская жизнь", в якому друкувався під псевдонімом Хатченко. У 1908-1910 рр. - головний редактор журналу "Критическое обозрение", аз 1911 р. - редактор журналу "Юридический вестник". Брав участь в установчих зборах і з'їздах "Союзу визволення".

Викладав у Московському комерційному інституті (1906), Московському університеті (з березня 1909 - приват-доцент), Демидівському юридичному ліцеї в Ярославлі (1911-1914). За роботу над дисертацією "Соціальні науки і право", захищену 1917 р. в Харківському університеті, здобув ступінь доктора державного права. З того ж року - професор, а з 1919 р. - декан юридичного факультету Київського університету. З приходом більшовиків виїхав з Києва й оселився в Катеринодарі, де працював у Політехнічному інституті. Один з авторів збірок "Проблеми ідеалізму" (1902), "Віхи" (1909).

Йому належать праці: "Государство правовое и социалистическое" (1906), "Проблема и задачи социально-научного познания" (1912), "Наши задачи", "Сущность государственной власти" (обидві 1913).

Член Адміністративного генерального суду, академік Української АН з 1919 р.

Протягом двадцяти років Б. Кістяківський захищав свої погляди, вбачаючи завдання дослідника в аналізі дійсної соціально-політичної ситуації. Помер 16 квітня 1920 р.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - КІСТЯКІВСЬКИЙ Богдан (Федір) Олександрович

Предыдущая | Следующая