Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Основні функції теорії держави і права
Місце і значення тієї чи іншої науки, у тому числі юридичної, в системі наук визначається, перш за все, тими завданнями та функціями, які вона виконує в цій системі, тому далі охарактеризуємо функції ТДП у системі юридичного знання та практики. Більше того, згадані функції та завдання, що вирішує та чи інші наука, багато в чому наперед визначені характером та змістом знання, що міститься в цій науці. Тому слід погодитись з точкою зору, що "проблема місця теорії держави права в системі юридичного знання мас вирішуватись з позицій особливостей промесу пізнання взагалі та юридичного зокрема", а також з урахуванням практики застосування цього знання.
Якщо розглянути теорію держави і права як певну предметно-матеріальну систему знань, що формувалась (і формується) у процесі науково-практичної діяльності, та яка безпосередньо впливає на згадану діяльність, то можна вести мову про її функції, як науки.
Під функціями науки слід розуміти основні напрями впливу науки на суспільство в цілому та його окремі сфери.
Виходячи з цього, функції ТДП можна визначити як основні напрями виливу ТДП на соціально-політичну, державно-правову та науково-пізнавальну сфери життєдіяльності соціальних суб'єктів. У функціях ТДП проявляється її значення не лише для суспільства та/або його окремих представників, а й для науки, у тому числі юридичної, як специфічної області буття соціуму.
У вітчизняній юридичній науці на сучасному етапі її розвитку не існує будь-яких суттєвих розбіжностей щодо функцій, які виконує ТДП. Швидше позиції різних теоретиків права доповнюють одна одну, ніж суперечать. Хоча певні розбіжності зустрічаємо в літературі.
З точки зору юридичного знання, до основних функції! ТДП відносять: гносеологічну, евристичну, ідеологічну, прогностичну та ін.
Вважається, що гносеологічна функція ТДП полягає у пізнанні державно-правової діяльності в цілому та її окремих частин.
Водночас у науковій літературі виділяють і онтологічну функцію ТДП, що полягає в "пізнанні сутності державно-правових явищ". На думку В. Рогожі на, ця функція "зводиться не лише до пізнання зовнішнього світу незалежно від людини, а й до пояснення його таким, яким він є без усіляких сторонніх додатків".
Як правило, онтологічну функцію виділяють ті автори, які не виокремлюють гносеологічну функцію ТДП, тобто в таких випадках ми фактично стикаємось з тим, що поняття "онтологічна функція ТДП" використовується як синонім поняття "гносеологічна функція ТДП", і навпаки.
Деякі автори, зокрема, В. Котюк вважають, що неправильно змішувати гносеологічну та онтологічну функції ТДП. їхня точка зору заснована на тому, що "вони [гносеологічна та онтологічна функції ТДП) значною мірою співпадають за своїми цілями та завданнями, а й відрізняються як процес від результату тощо".
Очевидно, межа між гносеологічною та онтологічною функціями ТДП, хоч і тонка, та все ж існує. Гносеологічна функція більше пов'язана з пізнанням зовнішніх форм державно-правової дійсності, тоді як онтологічна - стосується формування уявлень про субстанціональні аспекти цієї дійсності в контексті їхніх відносин з іншими соціальними явищами.
Дуже тісно з гносеологічною та онтологічною функціями ТДП пов'язана евристична функція ТДП. яка полягає в розширенні та уточненні наших знань про державно-правову дійсність за рахунок відкриття нового, небаченого про цю дійсність.
Однак слід визнати, що евристичну функцію ТДП чи навряд доцільно жорстко відмежовувати від гносеологічної та онтологічної функцій ТДП. Хоча різниця безперечно існує: наприклад, стосовно гносеологічної та евристичної функції ТДП можна зауважити, що з того, що відкриття не може бути здійснене поза процедурою пізнання, а відкриття є однією з основних цілей пізнання, не випливає, що пізнання саме по собі є відкриття90. Щось схоже можна сказати стосовно співвідношення евристичного та онтологічного.
Крім згаданих вище функцій ТДП, переважна більшість авторів вживає методологічни функцію
ТДП, яка полягає в тому, що ТДП формує єдину методологію пізнання державно-правової дійсності для усієї системи юридичних наук. Це виражається, зокрема, в тому, що ТДП формує єдиний категоріальний апарат юриспруденції, формулює основні методологічні підходи до дослідження державно-правової дійсності тощо.
ТДП властива також і ідеологічна функція, що полягає у формуванні певних (як правило, позитивних) колективних та індивідуальних форм політичної та правової культури, що є передумовою для відповідних форм правової поведінки. Ця функція "акумулює та приводить в систему ідеї про державу і право, створює наукове підгрунтя для формування суспільної та правової культури"91.
З ідеологічною функцією дуже тісно пов'язані виховна та політична функції.
Виховна функція ТДП полягає в тому, що за допомогою ТДП, зокрема, (а) безпосередньо формується певна позитивна правова поведінки у юристів-професіоналів, (б) створюється підгрунтя для вибудови механізмів та методів здійснення правового виховання соціальних суб'єктів за рахунок усієї системи правових засобів тощо.
Політична функція ТДП пов'язана з впливом ТДП на формування політичного курсу держави, а саме, з забезпеченням наукової основи як внутрішньої, так і зовнішньої державної політики. Деякі автори називають її "політико-управлінською "92.
Схожою за своїм змістом та характером до політичної функції ТДП є практично-організаційна функція ТДП. Вона полягає у формуванні науково-теоретичної основи для практичної діяльності державних органів (посадових осіб) та держави в цілому з конкретних питань, проблем, напрямів, програм тощо, які вирішують зазначені вище соціальні суб'єкти. Деякі автори, зокрема, В. Лазарев та Є. Темнов визначають цю функцію терміном "організаторська функція", інші - "науково-прикладна функція" тощо. Як окрему форму її прояву можна розглядати функцію орієнтації правоохоронних органів у процесах їхньої діяльності, яку виділяє А. Сурілов.
Майже всі вчені-теоретики однією з основних функцій ТДП називають прогностичну функцію ТЛП. що пов'язана з прогнозуванням розвитку (стану) державно-правових явищ в майбутньому шляхом висунення гіпотез та уявлень, заснованих на науковому аналізі, істинність яких згодом перевіряється практикою. А. Венгеров чомусь називає її "соціальною або прикладною". У зв'язку з цим слід зауважити, що іноді під "соціальною функцією науки" розуміють її вплив на суспільство у загальноісторичному процесі розвитку конкретного суспільства.
Деякі автори, скажімо, В. Копєйчіков, А. Сурілов та ін.) також виділяють комунікативну функцію ТЛП. Вона полягає: а) у підтримці юридичного знання на високому рівні (що відповідає загальному рівню науки в цілому); б) у створенні загальнотеоретичної основи для формування, розвитку окремих юридичних наук. Вона "дозволяє... вирішувати, зокрема, проблеми підтягування юридичного знання до рівня розвитку науки в цілому".
В. Копєйчіков, А. Сурілов вказують на наявність системної функції ТДП, яка пов'язана з об'єднанням усього юридичного знання у несуперечливу єдність.
У літературі виділяють і інші функції ТДП. Наприклад, В. Котюк, А. Сурілов та інші вказують на наявність навчальної функції ТДП, тобто функції, що полягають "в процесі підготовки юридичних кадрів теорія держави і права входить до циклу дисциплін початкового опанування. В цьому випадку теоретична інформація, враховуючи умови її адресності, передається у більш-менш популярній формі, спрощеної до рівня можливостей її адекватного сприйняття особами, що не мають попередньої спеціальної підготовки".
В. Котюк пропонує виділяти конструктивну функцію ТДП, що пов'язана з прийняттям рішень.
На завершення розгляду функцій ТДП підкреслимо, що питання про функції ТДП як науки має суто теоретичне значення та відповідь на запитання "Які саме функції властиві ТДП?" багато в чому залежить від загально-філософських, загальнометодологічних та навіть ідеологічних установок того чи іншого вченого. Сам факт затребуваності чи незатребуваності знання, напрацьованого в рамках ТДП, іншими науками (юридичними та/або неюридичними) та/або використання цього знання для вирішення практичних завдань (яких саме завдань: політичних, суто юридичних тощо - тут не має значення) говорить про важливість (ступінь важливості) ТДП. Розглядаючи дане питання, теоретики держави і права, як правило, намагаються лише системно показати роль ТДП, а не обгрунтувати необхідність її існування.
Виходячи з усього вищесказаного, можна стверджувати:
- функції ТДІІ основні напрями впливу ТДП на соціально-політичну та державно-правову сфери життєдіяльності соціальних суб'єктів;
- у функціях ТДП проявляється її значення не лише для суспільства та/або його окремих представників, а й для науки, у тому числі юридичної;
- серед науковців-теоретиків існують певні розбіжності у думках з питання визначення конкретного переліку функцій, що виконує ТДП. Зазначені розбіжності багато в чому наперед визначені загально-філософськими, загальнометодологічними та ідеологічними установками того чи іншого вченого;
- розгляд питання про функції ТДП дозволяє більш цілісно визначити місце та значення ТДП у систем і наукового знання та практичної юриспруденції.
Далі розглянемо питання щодо місця та значення ТДП у системі юридичного знання.
Схожі статті
-
Юридичні науки, будучи складовою і невід'ємною частиною соціальних наук, виступають в рамках поділу наукового поля як окремий блок та відносно самостійна...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Цілі та завдання лекції
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Цілі і завдання лекції
Цілі і завдання лекції Мета даної лекції - це розглянути питання, що стосуються об'єкта та предмета загальнотеоретичної юридичної науки1 у контексті...
-
Цілі і завдання лекції Мета даної лекції - це розглянути питання, що стосуються об'єкта та предмета загальнотеоретичної юридичної науки1 у контексті...
-
ТДП, являючись частиною єдиного наукового поля, постійно взаємодіє з іншими науками, відчуває їхні впливи на собі, та й сама впливає на них. Не важко...
-
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
Цілі і завдання лекції Мета даної лекції - це розглянути питання, що стосуються об'єкта та предмета загальнотеоретичної юридичної науки1 у контексті...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Лекція 1. Вступна
Цілі та завдання лекції Головна ціль цієї лекції - це дати загальне уявлення про навчальну дисципліну "Проблеми теорії держави і права", її значення та...
-
Як вже зазначалося, найбільш простий та очевидний підхід до визначення об'єкта ЗЮН-ТДП полягає у зведенні цього об'єкта до держави і права. Це допустимий...
-
Навчальна дисципліна, що пропонується, має назву - "Проблеми теорії держави і права" (або "Проблеми теорії права"), при цьому пам'ятаємо, що мається на...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - ПЕРЕДМОВА
Видання курсу лекцій "Проблеми теорії держави і права. Основи" є певним підсумком осмислення мною базових проблем загальноюридичної теорії. Тобто...
-
Оскільки будь-яка навчальна дисципліна викладається з відповідною метою, то повинна забезпечити рішення відповідних завдань, навчальна дисципліна...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Юридична наука в системі соціальних наук
Усі науки, що вивчають соціальну матерію, тобто суспільні відносини, виділяють в самостійну групу, яку, як правило, називають "суспільними" або...
-
У ході викладення вже неодноразово вживалися поняття "об'єкт науки" та "предмет науки"13, однак при цьому не було розкрито їхній зміст. Для подальшого...
-
Наука постає перед нами в декількох іпостасях у вигляді діяльності, матеріальних носіїв (зокрема - книг, текстів дисертацій), сукупностей теорій...
-
Викладання та вивчення загальнотеоретичної юридичної науки у вищій школі стикається з певними труднощами. Цих труднощів достатньо. Частково вони...
-
Після усього вищесказаного зазвичай виникає питання стосовно основних особливостей та функцій наукової теорії. Відповідаючи на нього, у межах цієї...
-
Оскільки будь-яка навчальна дисципліна викладається з відповідною метою, то повинна забезпечити рішення відповідних завдань, навчальна дисципліна...
-
Оскільки будь-яка навчальна дисципліна викладається з відповідною метою, то повинна забезпечити рішення відповідних завдань, навчальна дисципліна...
-
Після усього вищесказаного зазвичай виникає питання стосовно основних особливостей та функцій наукової теорії. Відповідаючи на нього, у межах цієї...
-
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Об'єкт і предмет ЗЮН. Основні точки зору
Як зазначалось вище, всі науки, в тому числі і ЗЮН, мають свій предмет та об'єкт дослідження. У науковій і навчальній літературі найбільш поширена точка...
-
Існує точка зору, що загальнотеоретичне юридичне знання (у даному випадку: Теорія держави і права (Теорія права) - не має ніякого зв'язку з практикою, та...
-
Як правило, ми уявляємо процес наукової діяльності виключно, як раціональне пізнання. Однак значне місце у згаданій діяльності займають підсвідомі...
-
Правознавство - Олійник А. Ю. - § 2. Функції теорії держави і права
Функції ТДП - це основні напрями науково-пізнавального і навчального призначення, що характеризують її сутність, зміст, соціальне призначення, завдання і...
-
Теорія держави та права - Гіда Є. O. - 1.1.1.4. Функції теорії держави та права
Сутність і зміст теорії держави та права, її особливості, місце і роль у системі суспільних та юридичних наук найбільш повно і конкретизовано...
-
Теорія держави і права - Кириченко В. М. - 4. Функції держави
Призначення держави реалізується через її основні функції. Термін "функція", у перекладі з латинської, означає здійснити, виконати. Функції держави...
-
Теорія держави і права - Кириченко В. М. - 3. Поняття та класифікація функцій теорії держави і права
Головне призначення теорії держави і права полягає у пізнанні державноправової дійсності та відповідних процесів, що відбуваються у суспільстві. Саме...
-
Теорія держави і права - Ведєрніков Ю. А. - 1.1. Предмет і функції теорії держави і права
1.1. Предмет і функції теорії держави і права Кожна наука має свій предмет дослідження - явища та процеси реального світу, які вона вивчає, те, на що...
-
1.1.1.1. Теорія держави та права в системі юридичних наук Перед реаліями XXI століття невпинно зростає соціальна значущість і авторитет науки, теоретичне...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - Функції науки муніципального права
Сутність, зміст, соціальне, науково-пізнавальне і навчальне призначення науки муніципального права розкривається в її функціях. Функції науки...
Проблеми теорії держави і права - Машков А. - Основні функції теорії держави і права