Політологія - Гетьманчук М. П. - 14.3. Типологія виборчих систем
Результати голосування, представництво політичних сил в органах державної влади, а, відповідно, і напрям державної політики, значною мірою залежать не лише від ідеологічних орієнтацій та уподобань виборців, а й від типу виборчої системи, яку застосовують у тій чи іншій країні.
Під виборчою системою розуміють спосіб організації та проведення виборів, зафіксований у юридичних нормах; порядок, за яким рішення виборців трансформуються у владні повноваження.
Тип виборчої системи залежить від комбінації низки елементів:
1) кількісного критерію визначення результату виборів (переможця визначають більшістю голосів чи пропорційним представництвом);
2) типу виборчих округів (одномандатні чи багатомандатні);
3) форми висування кандидатів і способів голосування;
4) типу виборчого списку.
Виділяють три основні типи виборчих систем: мажоритарну, пропорційну і змішану (мажоритарно-пропорційну).
Мажоритарна виборча система (лат. majorite - більшість) - виборча система, згідно з якою переможцем є той кандидат, котрий набрав встановлену законом більшість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні. Тут головним суб'єктом виборів є особа (кандидат). Для мажоритарної виборчої системи притаманний поділ країни на одномандатні виборчі округи. Залежно від способу встановлення переможця, виділяють:
1. Мажоритарну систему абсолютної більшості (переможцем стає той кандидат, котрий набрав понад 50 % голосів виборців). Якщо жодний із кандидатів не набрав абсолютної більшості голосів, відбувається другий тур виборів, у якому беруть участь два чи більше кандидати, що набрали найбільше голосів виборців або ж подолали встановлену законом межу голосів.
2. Мажоритарну систему відносної більшості (переможцем стає кандидат, котрий набрав найбільшу кількість голосів, порівняно з іншими кандидатами, але не обов'язково більше половини).
3. Мажоритарну систему кваліфікованої більшості (кандидату потрібно набрати встановлену законом кваліфіковану більшість, зазвичай 2/3чи 3/4 голосів виборців). Застосовують вкрай рідко через високу нерезультативність.
Переваги мажоритарної виборчої системи:
1) наявність постійного зв'язку між кандидатом і виборцями округу;
2) виборці голосують за конкретну людину, яку можуть оцінити;
3) потенційний демократизм, оскільки переможця підтримує більшість виборців;
4) простота у підрахунку голосів;
5) до парламенту потрапляють лише великі політичні партії, що, своєю чергою, сприяє стабільності парламентських коаліцій і урядів;
6) наявність у кандидата значної свободи у діях, оскільки він завдячує своїм обранням виборцям округу, а не партійному керівництву;
7) можливість контролю за діяльністю депутата, персональна його відповідальність перед виборцями.
Мажоритарна виборча система має й низку недоліків:
1) суттєва розбіжність між кількістю отриманих голосів та кількістю депутатських мандатів, тобто викривлення результатів голосування;
2) неврахування голосів значної кількості виборців;
3) велика моясливість для здійснення тиску на виборців, маніпуляцій та фальсифікацій;
4) перешкоджання розвитку малих і середніх партій.
Пропорційна виборча система (лат. proportionalis - співрозмірний) - система, за якої мандати розподіляються між списками політичних партій (блоків) пропорційно до кількості отриманих голосів. Вона характеризується створенням багатомандатних виборчих округів або єдиного багатомандатного округу. У такому разі виборці голосують за партійний список кандидатів у депутати. За впливом виборця на розташування кандидатів у списку розрізняють такі види пропорційної системи:
1) із жорсткими списками;
2) з напівжорсткими списками;
3) з преференціями.
За жорстких списків виборець голосує за партію загалом і не може вплинути на розташування кандидатів. При застосуванні преференцій виборець не лише голосує за список, а й віддає голоси кандидатам із списку у порядку їх привабливості для виборця. Система напівжорстких списків передбачає для виборця можливість голосувати як за список загалом, так і можливість надавати перевагу певному кандидату.
Для того, щоб не допускати швидкого зростання малих непредставницьких партій та роздрібненості парламенту, застосовують виборчий поріг - певний відсоток голосів виборців, набрання якого є умовою участі в розподілі місць у парламенті.
Переваги пропорційної виборчої системи:
1) голоси виборців розподіляються пропорційно, мінімізується їх утрата;
2) враховуються інтереси різних суспільних груп;
3) відбувається сприяння розвитку партійної системи та партійної ідеології;
4) існує менше можливостей для фальсифікацій результатів волевиявлення громадян.
Недоліки пропорційної виборчої системи:
1) виборці голосують не за конкретних людей, а за партійний список, у якому можуть виявитися прізвища невідомих, некомпетентних, непопулярних політиків;
2) відсутність тісного зв'язку, контактів між депутатами і виборцями;
3) доволі складна система підрахунку голосів;
4) до парламенту потрапляє багато політичних сил, що ускладнює процедуру формування парламентської більшості та часто робить уряд у країні нестабільним;
5) відсутність персональної відповідальності депутата перед виборцями за свої дії;
6) обмеження свободи дій депутата, його залежність від партійного керівництва, якому він завдячує своїм обранням.
З метою нівелювання недоліків мажоритарної та пропорційної виборчих систем деякі країни впроваджують різновиди змішаної системи. Змішана виборча система - процедура проведення виборів, яка охоплює елементи як мажоритарної, так і пропорційної виборчих систем. Цю виборчу систему застосовують зазвичай у тих державах, де триває пошук і становлення виборчої системи, або необхідно досягти компромісу між принципом представництва у парламенті різних політичних сил та стабільністю сформованого ними уряду.
Найпростішим та найпоширенішим варіантом змішаної виборчої системи є паралельне комбінування (певну частину представницького органу обирають за мажоритарною системою, іншу - за пропорційним принципом). Однак є й більш складні варіанти поєднання мажоритарного та пропорційного принципів проведення виборів.
14.4. Характеристика виборів і виборчої системи України
В Україні з допомогою виборів громадяни обирають такі виборні органи і посади: Верховну Раду України, Президента України, обласні, районні, міські, селищні та сільські ради, міських, сільських і селищних голів.
Під час проведення виборчих кампаній в Україні з часу проголошення незалежності спостерігалося зазвичай неухильне дотримання базових демократичних принципів виборів. Що ж стосується додаткових демократичних виборчих принципів, то вони постійно порушувалися. Виборчі кампанії в Україні характеризувалися щоразу більшим рівнем використання адміністративного ресурсу і "брудних" виборчих технологій, пік застосування яких припав на президентську виборчу кампанію 2004 р. Після 2004 р. спостерігається поступовий процес демократизації виборів в Україні, проведення їх із поступовим наближенням до демократичних стандартів.
Виборча система України зазнала суттєвих змін з часу проголошення незалежності нашої держави. Вибори до Верховної Ради України 1994 р. відбувалися за мажоритарною системою абсолютної більшості, яка виявилася нерезультативною, вимагала чимало коштів і часу через проведення других турів голосування в одномандатних виборчих округах.
У 1998 та у 2002 pp. вибори до парламенту України здійснювалися за змішаною виборчою системою - 225 депутатів обирали за мажоритарною виборчою системою відносної більшості, 225 депутатів - методом пропорційного представництва.
На чергових парламентських виборах 2006 р. та позачергових парламентських виборах 2007 р. волевиявлення громадян відбувалося за пропорційною виборчою системою із застосуванням жорстких виборчих списків.
На виборах Президента України застосовують мажоритарну систему абсолютної більшості. Якщо жодний із кандидатів не набирає понад 50 % голосів виборців, відбувається другий тур виборів за мажоритарною системою відносної більшості, в якому беруть участь два кандидати, котрі набрали найбільшу кількість голосів виборців. Для перемоги у другому турі кандидату необхідно набрати просту більшість голосів виборців.
Щодо виборчої системи, яку застосовують при виборах органів місцевого самоврядування в Україні, то тут тип виборчої системи залежить від виборного органу чи посади. Так, до 2006 р. всіх депутатів та голів місцевих рад обирали за мажоритарною виборчою системою відносної більшості. З 2006 р. ситуація є такою: депутатів обласних, районних і міських рад обирають за пропорційною виборчою системою із застосуванням жорстких списків; депутатів сільських і селищних рад, сільських, селищних та міських голів обирають за мажоритарною виборчою системою відносної більшості.
Запитання для самоконтролю
1.Яку класифікацію виборів ви можете назвати?
2.У чому полягають суспільні функції виборів?
3.Наявність яких демократичних принципів виборів ви можете назвати?
4.Які ви знаєте основі різновиди виборчих систем?
5.У чому полягають недоліки й переваги мажоритарної та пропорційної виборчих систем?
6.Яку еволюцію пройшла виборча система України з дня проголошення незалежності до сьогодення?
Схожі статті
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 13.2. Типологія партійних систем
Зазвичай демократичні країни мають чимало зареєстрованих політичних партій. Проте реальний вплив на розробку державних курсів має меншість із них. Тому...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 12.3. Система стримувань і противаг
Основою стабільного функціонування системи державної влади демократичної держави є система стримувань і противаг, яка забезпечує взаємну підконтрольність...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Типи політичних систем
Реалізація політичної влади певними способами, у тих чи інших формах, з використанням різноманітних ресурсів, відбувається за допомогою політичної...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 14.1. Поняття та типологія виборів
14.1.Поняття та типологія виборів 14.2.Демократичні принципи виборів 14.3.Типологія виборчих систем 14.4.Характеристика виборів і виборчої системи...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 10.3. Типологія демократичних режимів (моделі демократії)
Політичний плюралізм, визнання множинності інтересів суспільних груп та автономності особи, необхідності захисту її індивідуальних прав і політичних...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 12.4. Система місцевого самоврядування
Невід'ємною ознакою демократичної правової держави є наявність системи місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування - гарантоване право і реальна...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 3 ПОЛІТИЧНА ВЛАДА І ПОЛІТИЧНА СИСТЕМА
3.1.Поняття, ознаки та ефективність політичної влади 3.2.Сутність, структура і функції політичної системи 3.3.Особливості політичної системи України 3.1....
-
Політологія - Вегеш М. М. - 3.3.3. Основні типи виборчих систем сучасності: порівняльний аналіз
У сучасній політичній науці є ряд підходів до трактування виборчої системи. По-перше, виборча система ототожнюється з виборчою формулою, механізмом...
-
Конституційне право України - Совгиря О. В. - 4. Поняття та види виборчих систем
Поняття "виборча система" вживається у двох аспектах: у широкому розумінні - це впорядковані суспільні відносини, що становлять порядок виборів органів...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 3.3. Особливості політичної системи України
Політична система України нині перебуває на стадії розвитку всіх її компонентів, наповнення її функцій новим змістом, що відповідає статусу незалежної...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 10.4. Форми демократичного правління
Демократичні політичні режими не є повністю тотожними і, насамперед, тому, що є різні форми державного правління. Виходячи з характеристик, що визначають...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 3.2. Сутність, структура і функції політичної системи
Реалізація політичної влади певними способами, у тих чи інших формах, з використанням різноманітних ресурсів, відбувається за допомогою політичної...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 10.2. Основні ознаки демократичного політичного режиму
Політичний плюралізм, визнання множинності інтересів суспільних груп та автономності особи, необхідності захисту її індивідуальних прав і політичних...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 8.2. Політичне лідерство: теорії, концепції, механізм рекрутування
Лідерство є іманентне природі людини та наявне в усіх спільнотах. Воно є сталою формою взаємодії людей, засобом вирішення громадських проблем. Політичне...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 14.2. Демократичні принципи виборів
14.1.Поняття та типологія виборів 14.2.Демократичні принципи виборів 14.3.Типологія виборчих систем 14.4.Характеристика виборів і виборчої системи...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 11.1. Тоталітаризм: ознаки та види
11.1.Тоталітаризм: ознаки та види 11.2.Авторитаризм 11.3.Трансформація недемократичних режимів 11.3.1.Глобальний процес демократизації...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 14 ВИБОРИ І ВИБОРЧІ СИСТЕМИ
14.1.Поняття та типологія виборів 14.2.Демократичні принципи виборів 14.3.Типологія виборчих систем 14.4.Характеристика виборів і виборчої системи...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 13.3. Становлення та розвиток багатопартійності в Україні
Рух до політичного плюралізму та багатопартійності в Україні, в якій, як у всьому СРСР, була однопартійна система, розпочався у другій половині 80-х...
-
11.1.Тоталітаризм: ознаки та види 11.2.Авторитаризм 11.3.Трансформація недемократичних режимів 11.3.1.Глобальний процес демократизації...
-
13.1.Сутність, передумови виникнення, ознаки та функції політичних партій 13.2.Типологія партійних систем 12.3.Становлення та розвиток багатопартійності...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 13 ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ
13.1.Сутність, передумови виникнення, ознаки та функції політичних партій 13.2.Типологія партійних систем 12.3.Становлення та розвиток багатопартійності...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 6.3. Особливості політичної культури сучасної України
Становлення того чи іншого типів політичної культури зумовлене сукупністю соціально-політичних і економічних відносин, особливостями історичного розвитку...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 5.1. Політична соціалізація особи
5.1.Політична соціалізація особи 5.2.Політична участь як наслідок політичної соціалізації 5.1. Політична соціалізація особи Людина є не лише метою...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 11.3.5. Особливості та труднощі переходу до демократії в Україні
Здійснюючи перехід до демократичного суспільства з соціально орієнтованою ринковою економікою та плюралістичною політичною системою, Україна натрапила на...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 11.2. Авторитаризм
Підтипом недемократичних режимів є авторитарні системи (від лат. autoritas - влада). З тоталітаризмом їх об'єднує диктаторський, не обмежений законом,...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 5 ЛЮДИНА І ПОЛІТИКА
5.1.Політична соціалізація особи 5.2.Політична участь як наслідок політичної соціалізації 5.1. Політична соціалізація особи Людина є не лише метою...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 4.4. Політичні технології
У світовому арсеналі політичних дій нагромаджено чималий досвід використання як позитивних, так і негативних засобів досягнення стратегічних цілей і...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - 4.1. Політичний процес
4.1.Політичний процес 4.2.Політична діяльність 4.3.Ефективність політичного функціонування 4.4.Політичні технології 4.1. Політичний процес Аналіз...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 4 ПОЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ І ПОЛІТИЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ
4.1.Політичний процес 4.2.Політична діяльність 4.3.Ефективність політичного функціонування 4.4.Політичні технології 4.1. Політичний процес Аналіз...
-
Політологія - Гетьманчук М. П. - Розділ 2 ПОЛІТИКА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ Й ОБ'ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1.Предмет, метод, функції політології 2.2.Політика як суспільне явище 2.1. Предмет, метод, функції політології Політика перебуває в центрі уваги...
Політологія - Гетьманчук М. П. - 14.3. Типологія виборчих систем