Політичні системи світу - Кириченко В. М. - Тема 1. Теорія політичних систем
Тема 1. Теорія політичних систем
1.1. Поняття політичної системи
Суспільство є складним і багатоманітним утворенням. Найважливішими елементами його структури є основні сфери суспільного життя - економічна, правова, духовна, політична. Якщо головною ознакою економічної системи є власність, правової - норми як регулятор суспільних відносин, духовної - формування цінностей та відтворення особистості, адекватної цим цінностям, то політичної системи є політична влада.
Перш ніж перейти до визначення поняття "політична система", доцільно з'ясувати, а що взагалі означає поняття "система". Сам термін "система" був уведений у науковий обіг австрійським біологом Людвігом фон Берталанфі, який у своїй праці "Загальна теорія систем" визначив систему як певну цілісність, що складається із взаємозалежних елементів.
Поняття "система" - одне з основних понять політології, яке дає змогу уявити суспільство у вигляді його абстрактної, спрощеної моделі чи окремих елементів. Це поняття досить широко використовується для характеристики різноманітних політичних явищ, процесів і видів діяльності. Система (у перекладі з грецької мови - поєднання, утвір) - це сукупність визначених елементів, між якими існує закономірний зв'язок частин чого-небудь чи взаємодія. Але кожна система характеризується не тільки наявністю певних зв'язків та відносин між елементами, що її утворюють, але й нерозривною єдністю з навколишнім середовищем (суспільство в цілому), взаємодіючи з якими система проявляє свою цілісність.
Поняття "політична система", що відбиває стан політичного життя суспільства, багатоманітність політичних явищ і процесів є ключовим у політичній науці. Політична система виникла одночасно з появою держави та поділом суспільства на класи. З метою задоволення їхніх потреб та інтересів поступово виникають й інші політичні інститути: політичні партії, громадські організації, рухи, об'єднання тощо.
Політичну систему суспільства досліджували протягом багатьох століть, починаючи з Платона (427-347 рр. до н. е.) й Аристотеля (384-322 рр. до н. е.). Але сучасна теорія політичної системи з'явилася лише у 60-х рр. ХХ ст. після застосування американським ученим Девідом Істоном методу системного аналізу у своїх працях "Політична система", "Концептуальна структура політичного аналізу", "Системний аналіз політичного життя", "Основи політичного аналізу".
Згідно з Д. Істоном, політична система - це сукупність взаємодій, за допомогою яких у суспільстві авторитарно розподіляються цінності, вироблені всіма його членами і тим самим запобігаються конфлікти між ними. Основним призначенням політичної системи є виконання функції розподілу цінностей у суспільстві і примушення його членів прийняти такий розподіл як обов'язковий. Тобто Д. Істон стверджує, що політичний розподіл цінностей має владну основу і здійснюється шляхом владного рішення, є обов'язковим до виконання і забезпечується примусовою силою держави.
Крім Д. Істона, авторами класичної теорії політичної системи вважаються також інші американські політологи - Габріель Алмонд і Карл Дойч.
Г. Алмонд у своїх працях "Порівняльні політичні системи" і "Порівняльний політичний аналіз" політичну систему визначає як систему взаємодій, що виконує функції інтеграції і пристосування за допомогою реального або можливого застосування більш чи менш законного фізичного примусу. Політична система, як зазначає вчений, є узаконеною силою, яка підтримує порядок і здійснює перетворення у суспільстві, забезпечуючи його згуртованість і цілісність.
К. Дойч розглядає політичну систему як інформаційну модель, що працює за принципом "вхід" - "вихід". При цьому, він виділяє наступні основні фактори, що впливають на ефективність діяльності політичної системи: якість інформації, яка надходить зовні у систему ("вхід"), якість механізмів системи, що переробляють інформацію ("конверсія"), та якість реакції системи на зовнішні імпульси ("вихід").
Д. Істон, Г. Алмонд і К. Дойч заклали основи різних варіантів концепції політичної системи, кожний із яких досліджує різні сторони політичної системи суспільства, використовує особливий підхід у системному аналізі політики, а також вони надали поштовх розвитку теорії політичної системи суспільства. Певний внесок у розроблення зазначеної теорії зробили і інші західні політологи (У. Мітчел, Н. Луман, Г. Пауелл, Д. Трумен).
Таким чином, застосовуючи системний підхід при розгляді політичного життя суспільства, політичних явищ і процесів, можна дійти висновку, що політична система - це цілісна сукупність взаємопов'язаних елементів, яка, взаємодіючи з навколишнім середовищем, функціонує за власними закономірностями і виконує певні функції у суспільстві.
Вивчаючи взаємодію політичної системи як із навколишнім середовищем, так і в самій системі, необхідно розглянути наступну модель політичної системи, яку запропонував Д. Істон та значно доповнив Г. Алмонд, і яку схематично можна відобразити наступним чином:
Дана модель, яка функціонує за принципом замкнутої схеми, включає наступні цикли:
1) "Вхід" ("введення") - це вплив на політичну систему у формі вимог і підтримки, які надходять із навколишнього середовища.
Вимоги - об'єктивні й суб'єктивні думки та дії індивідів і груп людей з приводу розподілу матеріальних благ і послуг у суспільстві.
Підтримка - це позиція та поведінка суб'єктів і об'єктів політичного життя, які сприяють функціонуванню політичної системи. Підтримка пов'язує населення із політичною системою, яка проявляється у різних формах: дотримання чинного законодавства, сплата податків, участь у політичному житті, повага до органів влади тощо.
Функції входу здійснюються недержавними формуваннями - групами людей, політичними партіями, засобами масової інформації тощо;
2) "Конверсія" ("перетворення") - це засоби, за допомогою яких вимоги навколишнього середовища, що надійшли до політичної системи та підтримали суб'єктів і об'єктів політики, перетворюються в реальні рішення та дії. Тим самим політична система забезпечує вирішенню політичних, економічних, соціальних і культурних проблем суспільства;
3) "Вихід" ("висновок") - це виконання прийнятих політичних рішень, які відповідним чином законодавчо оформлені, мають загальнообов'язковий характер, і дії щодо їх реалізації. Для підтримки стабільності у суспільстві рішення та дії політичної системи на "виході" повинні відповідати вимогам і підтримці навколишнього середовища на "вході".
Функції виходу здійснюються державними органами законодавчої, виконавчої та судової влади;
4) "Зворотній зв'язок" - це вплив дії політичної системи на навколишнє середовище з метою формування на "вході" певних вимог і забезпечення підтримки. Саме на підтримку рівноваги політичної системи спрямовані механізми зворотного зв'язку. Проте ефективність цього механізму насамперед залежить від того, наскільки влада здатна своєчасно і адекватно реагувати на вимоги навколишнього середовища.
Отже, запропонована модель Д. Істона дозволяє оцінити стан політичної системи, аналізувати умови її стабільності або нестабільності, а також прогнозувати наслідки прийнятих політичних рішень.
Виходячи із зазначеного, можна надати наступне визначення поняття "політична система".
Політична система - це сукупність державних і недержавних політичних інститутів, які взаємодіючи між собою та навколишнім середовищем, здійснюють політичне керівництво суспільством та управління суспільними справами.
Необхідно зазначити, що політична система конкретного суспільства визначається його класовою природою, соціальним ладом, формою правління, типом держави, характером політичного режиму, політико-ідеологічними та культурними відносинами у суспільстві, політико-правовим статусом держави, історичною та національною традиціями політичного устрою.
Схожі статті
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - 1.1. Поняття політичної системи
Тема 1. Теорія політичних систем 1.1. Поняття політичної системи Суспільство є складним і багатоманітним утворенням. Найважливішими елементами його...
-
Тема 1. Теорія політичних систем 1.1. Поняття політичної системи Суспільство є складним і багатоманітним утворенням. Найважливішими елементами його...
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - 1.3. Функції та типологія політичних систем
Життєдіяльність політичної системи проявляється у процесі виконання нею певними методами і засобами своїх функцій (основних напрямів діяльності), які у...
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - 1.4. Політична система України
Будь-яка політична система тісно пов'язана із навколишнім середовищем, у якому вона функціонує і розвивається, що зумовлює способи реалізації влади,...
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - 1.2. Структура політичної системи
Структура політичної системи - це сукупність владних інститутів, що пов'язані між собою і створюють стійку цілісність. Зазначена структура складається з...
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - Тема 2. Держава як основний інститут політичної системи
2.1. Основні теорії походження держави Держава є основним політичним інститутом суспільства, найважливішим елементом його політичної системи. При цьому...
-
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - Передмова
Політика завжди впливала, впливає і впливатиме на життя людей, але незважаючи на це, вона не завжди входить до сфери їх інтересів. На жаль, більшість...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - ТЕМА 2. Суть, структура та типи економічних систем
ТЕМА 2. Суть, структура та типи економічних систем Однією з найважливіших сфер людського суспільства є та, в якій створюються умови для життєдіяльності...
-
Платіжні системи - Пиріг С. О. - ТЕМА 2. ІСТОРІЯ TA ЕТАПИ РОЗВИТКУ КАРТКОВИХ ПЛА ТІЖНИХ СИСТЕМ
2.1. Еволюція грошей як основа розвитку платіжних систем 2.2. Історія та умови розвитку карткових платіжних систем 2.2.1. Платіжна система Diners Club...
-
1.1.3.1. Правоохоронна діяльність держави: поняття та ознаки Проблема дослідження поняття і змісту правоохоронної діяльності сягає тих часів, коли...
-
План 1. Поняття та предмет теорії держави і права. 2. Методологія теорії держави і права. 3. Поняття та класифікація функцій теорії держави і права. 1....
-
Економічна теорія. Політекономія - Семененко В. М. - Тема 3. Економічна система та її структура
1.1.Сутність і структура економічної системи. 1.2.Типологізація і порівняння економічних систем. 1.3.Історія та уроки формування економічної системи...
-
Теорія держави і права - Кириченко В. М. - Тема 3. ПОХОДЖЕННЯ, СУТНІСТЬ ТА ОЗНАКИ ДЕРЖАВИ
Тема 3. ПОХОДЖЕННЯ, СУТНІСТЬ ТА ОЗНАКИ ДЕРЖАВИ План 1. Основні теорії походження держави. 2. Поняття та ознаки держави. 3. Типологія держави. 4. Функції...
-
Теорія держави і права - Кириченко В. М. - 2. Місце теорії держави і права у системі юридичних наук
Тема 1. ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА У СИСТЕМІ СУСПІЛЬНИХ ТА ЮРИДИЧНИХ НАУК План 1. Поняття і ознаки юридичної науки. 2. Місце теорії держави і права у системі...
-
Теорія фінансів - Федосов В. М. - Тема 2. ФІНАНСОВА СИСТЕМА
Основні терміни та поняття Фінансова система, валовий внутрішній продукт, державний бюджет, державний кредит, позабюджетні цільові фонди, аудит,...
-
1.1. Основні визначення та правова основа діяльності платіжних систем Невід'ємним спеціалізованим елементом практично всіх економічних операцій, що...
-
Тема 1. ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА У СИСТЕМІ СУСПІЛЬНИХ ТА ЮРИДИЧНИХ НАУК План 1. Поняття і ознаки юридичної науки. 2. Місце теорії держави і права у системі...
-
Ефективне функціонування фінансової системи в Україні, здійснення цілеспрямованої фінансової політики за допомогою фінансового механізму залежить від...
-
В умовах розбудови України як правової держави, формування і розвитку правоохоронної системи як самостійного складного міжгалузевого утворення та...
-
Теорія права і держави - Скакун О. Ф. - 8. Місце теорії права і держави в системі гуманітарних знань
Співвідношення філософії і теорії права і держави Для виконання своїх функцій теорія права і держави використовує досягнення всіх гуманітарних знань....
-
Методичні вказівки до вивчення теми Соціально-трудові відносини Вивчення теми "Соціально-трудові відносини як система" передбачає ознайомлення із...
-
1. Сутність системного та ситуаційного підходів до операційного менеджменту Розпочинаючи самостійну роботу над ви вченням даної теми слід з'ясування...
-
Платіжні системи - Пиріг С. О. - 2.1. Еволюція грошей як основа розвитку платіжних систем
2.1. Еволюція грошей як основа розвитку платіжних систем 2.2. Історія та умови розвитку карткових платіжних систем 2.2.1. Платіжна система Diners Club...
-
Теорія держави і права - Кириченко В. М. - 2. Методологія теорії держави і права
Як будьяка наука теорія держави і права має систему методів, за допомогою яких досліджується і вивчається її предмет. Система цих методів складає...
-
Специфічні процеси перебудови економіки України являють собою динамічний процес переходу від адміністративно-командної до ринкової економіки. Такої точки...
-
Економічна теорія. Політекономія - Семененко В. М. - Економічна система
Специфічні процеси перебудови економіки України являють собою динамічний процес переходу від адміністративно-командної до ринкової економіки. Такої точки...
-
Специфічні процеси перебудови економіки України являють собою динамічний процес переходу від адміністративно-командної до ринкової економіки. Такої точки...
-
Бюджетний менеджмент - Клець Л. Є. - Тема 1. БЮДЖЕТ ТА БЮДЖЕТНА СИСТЕМА УКРАЇНИ
1.1. Сутність Державного бюджету України, його структура та функції 1.2. Бюджетна система та бюджетний устрій 1.3. Доходи та видатки Державного бюджету...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - 2.1. Поняття економічної системи
ТЕМА 2. Суть, структура та типи економічних систем Однією з найважливіших сфер людського суспільства є та, в якій створюються умови для життєдіяльності...
-
Держава і право - суспільні явища, які характеризуються багатогранністю, системністю, складноструктурністю, багатофункціональністю тощо. Тому вони е...
Політичні системи світу - Кириченко В. М. - Тема 1. Теорія політичних систем