Політична економія - Щетинін А. І. - 3.1. Економічні потреби, їх суть і структура
1. Економічні потреби, їх суть і структура.
2. Закон зростання потреб і механізм його дії.
3. Економічні інтереси, їх сутність і структура.
4. Економічні суперечності, їх характер та класифікація. Суперечності - джерело розвитку.
3.1. Економічні потреби, їх суть і структура
З попереднього матеріалу ми знаємо, що в основі існування як окремої людини, так і суспільства в цілому лежить обмін речовин між людиною і природою. Цей процес є об'єктивним, так би мовити, умонтованим в самоіснування й розвиток людини як однієї з конкретних форм організації матерії. Але оскільки людина має здатність до оцінки всього різноманіття явищ, які і являють собою життя, то вона усвідомлює необхідність цього обміну речовин, а тому цей об'єктивний процес на поверхні реалізується через її певні почуття і свідомі дії.
Первинним проявом такого почуття є бажання як відчуття нестачі чогось. Бажання притаманні будь-якій людині і завжди персоніфіковані, але якщо характеризувати їх в цілому, то слід підкреслити їх багатогранність і постійне зростання, бо життя людини - це такий процес руху матерії, який характеризується розвитком, а відтак, і постійним ускладненням.
Бажання, як усвідомлення людиною нестачі чогось, завжди виявляється в певній формі, яка загалом залежить від стану розвитку суспільства і відображає рівень культури людини. Саме під впливом останнього бажання перетворюється на потребу. Отже, у дуже стислому формулюванні, Потреба - це бажання, яке набуло специфічної форми відповідно до рівня культури людини. З цього погляду можна зазначити, що бажання задовольнити, наприклад, голод, однакове як для первісної людини, так і для сучасної. Але різний рівень їх культури приводить до різних форм прояву цього бажання, до різних потреб. Для первісної людини ця потреба буде виявлятися, наприклад, у бажанні задовольнити голод сирим або тільки просмаженим шматком м'яса, тоді як для пересічного громадянина сучасної розвиненої країни ця потреба буде виявлятися не тільки в бажані отримати цей продукт у багатьох формах його кулінарної переробки, але й у зовсім інших умовах самого процесу споживання.
Таким чином, потреба є історичною формою бажання, яке, у свою чергу, на рівні усвідомленого людиною почуття відображає об'єктивно необхідний процес обміну речовин між людиною і природою. Цей обмін реалізується через процес праці, а в більш загальній формі - через процес суспільного виробництва, кінцевою метою якого виступає задоволення потреб.
Багатогранність потреб і необхідність функціонування всього суспільного виробництва для організації їх задоволення завжди привертали увагу дослідників, що визначало потребу і їх класифікації. Так, уже видатний історик і філософ Стародавньої Греції Ксенофонт висловлює думку про економічну природу людських потреб і говорить про те, що їх задоволення залежить від доходу людей. Інший славнозвісний мислитель стародавнього світу, Аристотель, уперше робить їх класифікацію, поділивши їх на рослинні (тваринні) та дійсно людські, які він пов'язував з людськими доброчинностями.
У середньовіччя представники школи каноністів (Хома Аквінський та ін.) розглядали потреби крізь призму християнського вчення. Потреби людей у них були наслідком помислів і дій верховної істоти-бога, а самі потреби вони класифікували на вищі - це потреба любові до бога, і нижчі - це потреби, що забезпечували земне існуванні людини.
Великий англійський учений А. Сміт вважав, що людина завжди намагається покращити своє матеріальне становище, задовольнити свої потреби. Цього можна досягти, вважав він, тільки збагачуючись, а це означає, що першоджерелом задоволення всіх потреб людини виступає потреба людини у власній вигоді, потреба в збагачуванні.
Д. Рікардо розглядає потреби з боку їх кількісної характеристики і робить висновок про їх безмежність. У своїх дослідженнях він просувається значно далі від попередників і проводить різницю між потребою як бажанням, що виникає безвідносно до забезпечення його грішми, і потребою, що забезпечена грішми. У першому випадку потреба економічно є малозначущою. У другому випадку ця потреба має назву платоспроможного попиту, який є конкретним проявом саме тих потреб, з якими і має справу економіка.
Значну увагу питанню потреб приділяв і великий німецький учений-філософ Гегель (1770-1831 рр.). Він вважав, що основою всіх дій людини є їх потреби, які, трансформуючись в інтерес, цілі та ідеали, виступають рушійною силою дій людини. Гегель уперше розглядає потреби як систему, що складається з індивідуальних і суспільних потреб. У межах останніх він виділяє також соціальні потреби, що обумовлені громадянським суспільством.
Слід хоча б коротко зупинитись на поглядах соціалістів-утопістів (Т. Мора, Р. Оуена, О. Сен-Симона та ін.). Погляди цих учених не однозначні, але представники пізнього соціалутопізму (Фурьє, Оуен, Сен-Симон) виходили з необхідності досягнення в майбутньому суспільстві повного достатку для кожної людини і задоволення всіх її потреб. Такий підхід вимагав від них значної уваги до проблем формування потреб, розподілу самих предметів споживання тощо. У зв'язку з цим вони класифікують усі потреби на розумні й нерозумні.
Перші потреби вони поєднують з тими, що забезпечують людині фізичний розвиток, здатність до праці, продовження роду. Нерозумні потреби - це всі ті потреби, які шкодять розвитку людини або ж пов'язані з не дуже важливими (з позиції суспільства) уявленнями і смаками людини. Аналізуючи потреби, соціалісти-утопісти приділяли дуже багато уваги узгодженню індивідуальних потреб і потреб усього суспільства.
Сучасна економічна теорія теж приділяє багато уваги як сутності, так і класифікації потреб. Сьогодні більшість фахівців схиляється до думки, що сутність потреби може бути зведена до об'єктивної необхідності відтворення всього багатства умов існування й життя людини в суспільстві. При цьому сама потреба виступає як бажання, що прийняло специфічну форму, відповідну до рівня культури людини, який загалом відображає відповідний рівень розвитку суспільного виробництва і виробничих відносин. Самі потреби реалізуються в споживанні матеріальних та духовних благах, у діяльності людини, у різноманітних умовах, необхідних для забезпечення життя й розвитку людини і суспільства.
Значно складніше визначити потреби як певну систему. Справа в тому, що структурні елементи, а відтак, і класифікація потреб залежить від тієї ознаки, яка покладена в основу групування. А оскільки ознак групування може бути дуже багато, то, відповідно, буде існувати і багато класифікацій. Скажімо, часто вирізняють потреби первинні і вторинні. Перші задовольняють найнагальніші потреби людського життя (потреби в їжі, одежі, житлі тощо), другі можуть бути задоволені після задоволення первинних. Ця класифікація базується на основі значущості тих чи інших потреб людини з позиції її існування як біосоціальної істоти. Така класифікація має право на існування, хоч і є певною мірою умовною. Досить поширеною є класифікація потреб на матеріальні та нематеріальні (духовні), яка теж може бути певним чином використана. В основу цієї класифікації покладено таку ознаку, як уречевленість (матеріальні) або неуречевленість (нематеріальні, духовні) блага, яке задовольняє відповідну потребу.
В економічній літературі часто наводять класифікацію потреб за суб'єктом потреби. З цього погляду виділяють потреби індивідуальні, колективні та суспільні. Прикладом індивідуальних може бути, скажімо, потреба людини в їжі, одежі тощо. До колективних потреб належить усе те, що становить сформоване бажання конкретного колективу як певної спільноти людей. Це може бути, наприклад, потреба в досягненні значного прибутку, потреба в забезпечені гідних умов організації праці тощо. Більш узагальненими потребами виступають потреби всього суспільства. Вони можуть існувати, наприклад, у вигляді потреби забезпечення зростання продуктивності суспільної праці, потреби в зменшені безробіття і т. ін.
Досить поширеною є класифікація потреб за ступенем їх реалізації. З цього погляду виділяють:
А) абсолютні потреби, породжені сучасним рівнем розвитку суспільного виробництва;
Б) дійсні, які відображають рівень розвитку економіки певної країни;
В) платоспроможні, тобто ті потреби, які людина може задовольнити відповідно до своїх доходів.
Наведеними класифікаціями потреб не можна вичерпати все їх різноманіття. Вони залежать від ознаки, яка покладена в основу класифікації, і кожна з них має, як правило, певне практичне значення. Але в економічній науці завжди постає питання про визначення системи потреб, тобто такої субординованої їх сукупності, яка являє собою стійку цілісність і гармонійно пов'язана із системою всього суспільного виробництва, невід'ємною частиною якого вона є сама.
У підході до питання про визначення системи потреб слід, перш за все, визначитись з методологічними принципами, що мають бути покладені в основу такого визначення. Серед таких принципів слід назвати системність, необхідність розгляду сукупності потреб з урахуванням їх генезису і діалектичний зв'язок потреб з діяльністю людини. Системність вимагає розгляду сукупності потреб як певної підсистеми в складній системі суспільного виробництва. При цьому сама система потреб повинна являти собою внутрішню цілісність із своїми компонентами (підсистемами) і внутрішніми закономірностями розвитку. Генетичний підхід або принцип вимагає розгляду сукупності потреб як системи, яка у своїх внутрішніх зв'язках відображає процес їх історичного становлення. Важливим принципом розробки системи потреб є урахування їх зв'язку з діяльністю людини. Це дає змогу отримати певне стале підгрунтя для формування дійсно наукової системи потреб, адже вони нерозривно пов'язані з процесом суспільного виробництва.
З огляду на означені вище методологічні принципи можна вважати прийнятною таку систему потреб, яка складається з елементів, що відповідають основним сферам людської діяльності. Це потреби економічні, соціальні, політичні і духовні. Вони тісно пов'язані між собою і між ними не можна провести дуже чітко визначеної межі, хоча в їх виокремленні і є певний сенс. Така структурна побудова системи потреб відповідає наведеним вище методологічним принципам і є, безсумнівно, прийнятною. Кожен елемент цієї системи включає власну підсистему потреб. Скажімо, духовні потреби включають національні потреби, потреби культурні, релігійні і т. ін. Свою внутрішню будову мають і інші елементи цієї системи потреб. Проте найважливішим елементом цієї загальної системи потреб є економічні потреби. Саме їх задоволення стає передумовою задоволення соціальних, політичних і духовних потреб людини.
Економічні потреби різноманітні, досить динамічні у своєму розвитку, бо динамічними є саме життя людини і тісно пов'язаний з ним процес суспільного виробництва. Є багато спроб класифікувати економічні потреби і, як уже зазначено, існує і досить велика кількість таких класифікацій. Це, наприклад, поділ потреб на матеріальні і нематеріальні, фізіологічні й суспільні, поточні й перспективні тощо. Загальним недоліком цих класифікацій є відсутність чітких методологічних підходів до їх групування, що не дає можливості отримати якусь реальну і відносно сталу систему потреб. Проте зусиллями науковців на сьогодні все ж таки розроблена досить прийнятна класифікація, або система економічних потреб. Вона досить повно враховує такі методологічні принципи, як системність, генетичність та зв'язок потреб з діяльністю людини. Найбільш удалою серед таких класифікацій потреб є система потреб, складена американським ученим А. Маслоу (1908-1970 рр.) і відома як "піраміда Маслоу" (рис. 1.3).
Вона нараховує п'ять груп потреб, які ранжовані за ступенем нагальності їх задоволення. Ця класифікація дає досить аргументовану ієрархію людських потреб. Дійсно, попри всі інші потреби, для існування людини як біологічної істоти найголовнішою є необхідність задоволення фізіологічних потреб. Голодна людина не може думати ні про що інше, а тому інші потреби (у самозбереженні, соціальні потреби і т. ін.) справді базуються на фізіологічних. Ця класифікація потреб може бути використана як в науковому, так і в суто практичному аспекті. Наприклад, вивчаючи ринок і формуючи свою ринкову стратегію, товаровиробник повинен відштовхуватись не тільки від вивчення сукупної потреби в якомусь товарі або послузі, а й від того, як і в якій мірі, задоволені попередні (більш нагальні) потреби людини.
Схожі статті
-
Політична економія - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 3. ЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ ТА ІНТЕРЕСИ
1. Економічні потреби, їх суть і структура. 2. Закон зростання потреб і механізм його дії. 3. Економічні інтереси, їх сутність і структура. 4. Економічні...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 3.2. Закон зростання потреб і механізм його дії
Свої потреби людина в переважній більшості випадків задовольняє завдяки процесу праці, а в більш узагальненому визначенні - через процес суспільного...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 1.4. Категорія і закони політичної економії
Результатом наукового дослідження в політекономії є визначення економічних категорій і законів. Саме вони і являють собою, певною мірою, остаточний...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 1.3. Метод політичної економії
Будь-яка наука завжди використовує певний метод. Метод - це грецьке слово (тейіосіов), яке в перекладі означає спосіб пізнання, шлях дослідження. У...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 1.2. Політекономія як складова частина економічної теорії
Кожна наука вивчає певний процес, явище або їх сукупність. З цього погляду слід чітко розмежовувати два поняття: Об'єкт дослідження і Предмет...
-
1. Поняття виробництва та його фактори. Продуктивні сили. 2. Суспільне виробництво. Суспільний продукт та його форми. 3. Виробничий потенціал суспільства...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 2.2. Суспільне виробництво. Суспільний продукт та його форми
Кожен окремий процес праці, по суті, є процесом виробництва, бо його наслідком є створення матеріальних благ, необхідних людині для існування. Але процес...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 2.1. Поняття виробництва та його фактори. Продуктивні сили
1. Поняття виробництва та його фактори. Продуктивні сили. 2. Суспільне виробництво. Суспільний продукт та його форми. 3. Виробничий потенціал суспільства...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - ВСТУП
Курс "Політекономія" належить до циклу дисциплін природничо-наукової та загальноекономічної підготовки. У цьому курсі розглядаються питання, пов'язані із...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 1.5. Політична економія та її функції
Політична економія як наука тісно пов'язана з практичною організацією економічного життя суспільства. Цей зв'язок реалізується через її основні функції:...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - 1.1. Виникнення й розвиток політекономії
1. Виникнення й розвиток політекономії. 2. Політекономія як складова частина економічної теорії. 3. Метод політичної економії. 4. Категорії і закони...
-
Політична економія - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
1. Виникнення й розвиток політекономії. 2. Політекономія як складова частина економічної теорії. 3. Метод політичної економії. 4. Категорії і закони...
-
Визначені в першому розділі прості моменти процесу праці, а саме робоча сила, предмети праці і засоби праці, в економічній літературі визначаються ще як...
-
Політична економія - Федоренко В. Г. - 2.3. Економічні потреби суспільства
Кінцевою метою суспільного виробництва є задоволення всього різноманіття потреб людей. Потреби мають об'єктивний характер і виражають необхідність у...
-
1.2.1. Потреби як рушійний мотив економічної діяльності Теорія і практика доводять, що спонукальним мотивом тієї чи іншої діяльності людини є потреби....
-
Політична економія - Федоренко В. Г. - 3.1. Зміст і структура економічної системи
3.1. Зміст і структура економічної системи Розвиток людського суспільства відбувається на основі виробництва матеріальних і духовних благ, Інших...
-
Політична економія - Федоренко В. Г. - 2.4. Економічні інтереси: їх сутність та класифікація
Кінцевою метою суспільного виробництва є задоволення всього різноманіття потреб людей. Потреби мають об'єктивний характер і виражають необхідність у...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - 2.5. Економічні потреби та економічні інтереси суспільства
Розглянемо рушійні сили економічного розвитку. Першопричиною будь-яких дій людини, в тому числі і у сфері економіки, є потреби - бажання споживачів...
-
У політичній економії немає, можливо, жодного предмета, пояснення якого було б таким важливим, як потреби. Як би ви не обмежували їх коло, вони все-таки...
-
Економічна теорія - Мочерний С. В. - Економічні потреби
Економічні потреби. Важливим елементом людини економічної є її потреби, які постійно зростають. Економічні потреби - ідеальний внутрішній мотив людини,...
-
Економічна теорія - Мочерний С. В. - Економічні потреби та інтереси людини
Економічні потреби. Важливим елементом людини економічної є її потреби, які постійно зростають. Економічні потреби - ідеальний внутрішній мотив людини,...
-
Основи економічної теорії - Ажнюк М. О. - 1.2.1. Потреби як рушійний мотив економічної діяльності
1.2.1. Потреби як рушійний мотив економічної діяльності Теорія і практика доводять, що спонукальним мотивом тієї чи іншої діяльності людини є потреби....
-
2.1. Суспільне виробництво та його основні фактори. Виробничі можливості суспільства Основу існування суспільства складає виробництво матеріальних благ,...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - ТЕМА 2. Суть, структура та типи економічних систем
ТЕМА 2. Суть, структура та типи економічних систем Однією з найважливіших сфер людського суспільства є та, в якій створюються умови для життєдіяльності...
-
Політична економія - Ніколенко Ю. В. - Глава 3. ПОТРЕБИ, РЕСУРСИ ТА ВИРОБНИЧІ МОЖЛИВОСТІ СУСПІЛЬСТВА
§ 1. ПОТРЕБИ ЯК РУШІЙНИЙ МОТИВ ВИРОБНИЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Економічні відносини, які є предметом вивчення економічної теорії, складаються у виробництві, або з...
-
Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 2.1. Поняття потреби, види потреб. Економічні блага
Тема 2. Теорія граничної корисності і поведінка споживача Споживач, виходячи на ринок, має мету придбати деяку кількість товарів або послуг для того, щоб...
-
Політична економія - Федоренко В. Г. - Глава 3. ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА СУСПІЛЬСТВА
3.1. Зміст і структура економічної системи Розвиток людського суспільства відбувається на основі виробництва матеріальних і духовних благ, Інших...
-
У політичній економії немає, можливо, жодного предмета, пояснення якого було б таким важливим, як потреби. Як би ви не обмежували їх коло, вони все-таки...
-
Кожна наука у процесі пізнання об'єктивної реальності займається систематизацією фактів, подій, процесів, щоб виявити певні причини і наслідкові зв'язки...
-
Основи економічної теорії - Крупка М. І. - Потреби і економічні ресурси
Головна мета цієї теми полягає у з'ясуванні в загальних рисах деяких фундаментальних понять сучасної економічної науки. Вони так само актуальні сьогодні,...
Політична економія - Щетинін А. І. - 3.1. Економічні потреби, їх суть і структура