Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 17. Проблема мети і завдань виховання
Тема 17. Проблема мети і завдань виховання
17.1. Проблема мети виховання
Мета виховання - це те, до чого прагне виховання. Метою виховання в педагогіці прийнято вважати кінцевий результат формування особистості. Разом з тим, таке означення досить умовне, бо "кінцевого" результату формування особистості не існує. Людина формується протягом усього життя в залежності від об'єктивних і суб'єктивних умов її онтогенезу. (Онтогенез - розвиток індивіда на відміну від розвитку виду - Філогенезу). Але, оскільки педагогічні системи (дошкільна, шкільна і позашкільна) мають певні хронологічні межі, які дають змогу фіксувати певні рівні і якості сформованості особистості, то можна говорити і про відносно кінцеві результати освіченості і вихованості на певних етапах.
Мета виховання підростаючого покоління - Прерогатива держави, яка за широкої участі науки і громадськості формулює її як головний компонент своєї педагогічної політики. Держава зобов'язана конституювати, узаконити забезпечення економічних, правових і організаційних умов досягнення декларованих виховних завдань.
Меті виховання підпорядковується все: зміст, організація, форми, методи виховання. Тому проблема мети виховання є найважливішою в педагогіці.
Виділяється Загальна та Індивідуальна мета виховання.
Загальна мета виражає якості, які повинні бути сформовані у всіх людей, а Індивідуальна, якщо передбачається виховання окремої людини. Прогресивна педагогіка передбачає єдність загальної та індивідуальної мети.
Мета виражає загальну цілеспрямованість виховання. На практиці вона реалізується через систему конкретних завдань. Мета і завдання співвідносяться як ціле й частина, система і її компоненти. Тому є й таке означення: мета виховання - це система виховних завдань.
Завдань, які визначають мету виховання, як правило, багато - загальних і конкретних. Але в межах конкретно взятої виховної системи мета завжди одна. Мета - визначальна характеристика виховної системи. Саме мета і засоби її досягнення відрізняють одні системи від інших.
Як формуються мета і завдання виховання? У їх формуванні знаходять відображення багато об'єктивних причин. Закономірності фізіологічного дозрівання організму, психологічний розвиток людей, досягнення філософської і педагогічної думки, рівень загальної культури визначають загальну спрямованість мети і завдань. Але визначальним фактором завжди є ідеологія, політика держави. Тому мета і завдання виховання завжди мають яскраво виявлену класову спрямованість. Не існує жодної, навіть найдемократичнішої держави, де мета виховання в школі не спрямовувалася б на зміцнення існуючих відносин, була відірвана від політики та ідеології панівного класу. Останнім часом у світовій педагогіці утверджується ідея незалежності виховання від політики та ідеології, визначення його мети і завдань на основі загальнолюдських законів життя, потреб, прав і свобод.
Історія педагогіки - це нескінчений і неперервний ланцюг зародження, реалізації і відмирання мети і завдань виховання, а також педагогічних систем, які їх реалізовували. З цього випливає, що мета і завдання виховання не є раз і назавжди заданими, не існує і формально-абстрактних завдань, однаково придатних для всіх епох і народів. Мета і завдання виховання змінні, мають конкретно-історичний характер. При виборі і формулюванні мети виховання необхідно зважати на об'єктивні закономірності розвитку природи, людини, суспільства.
Фактори, які обумовлюють мету і завдання виховання:
1) Політика, ідеологія держави;
2) Потреби суспільства, які визначаються способом виробництва - рівнем розвитку продуктивних сил і характером виробничих відносин. Тому мета виховання завжди відображає досягнутий рівень розвитку суспільства, ним визначається і змінюється зі зміною способу виробництва.
Проаналізуємо зміну мети і завдань виховання в залежності від типу суспільно-економічних формацій, яких історія налічує п'ять: первіснообщинна, рабовласницька, феодальна, капіталістична, пост-капіталістична.
При Первіснообщинному ладі не було поділу на класи. Усі діти отримували однакову підготовку: їх навчали полювати, рибалити, виготовляти одяг та ш. Виховання було покликане забезпечити існування людей, знання і уміння, необхідні в суворому, жорстокому повсякденному житті. Спеціальних виховних закладів не було, школи лише зароджувалися.
При Рабовласництві виховання вже стало функцією держави. З'явились спеціальні заклади, що займалися вихованням. Наявність двох класів сприяла зміні характеру мети виховання. Вона стає дуалістичною. Метою виховання дітей рабовласників була підготовка їх до ролі панів, що залучалися до науки, насолоджувалися мистецтвом. Вони змушені були вести загарбницькі війни з метою поневолення інших народів і загарбання їхнього багатства, захисту своєї держави. Виховання (якщо його можна так назвати) дітей рабів передбачало підготовку їх до виконання наказів рабовласників. Рівень розвитку продуктивних сил і характер виробничих відносин висував саме ці, а не інші завдання. Крім того, класовий характер суспільства визначив класову диференціацію мети і завдань виховання. У відповідності з різними завданнями здійснювалася підготовка до життя, диференціювався світогляд, формувалася психологія.
При Феодалізмі основні класи - феодали і кріпаки. Мета і завдання виховання залишаються диференційованими: для дітей феодалів - рицарське виховання, а для дітей селян - трудове, в "школі" під відкритим небом. Перші вивчають мистецтво та науку, оволодівають "лицарськими доброчинностями"; інші, - за поодинокими винятками, ніяких навчальних закладів не відвідують. Характер виробничих відносин не вимагає від нижчих верств населення ні загальної, ні спеціальної підготовки, тому роздвоєння мети і завдань, яке має місце в цьому суспільстві, виражає не лише їх класову спрямованість у суспільстві, а й залежність їх від способу виробництва.
Капіталістичний лад характеризується наявністю двох основних класів - буржуазії та пролетаріату. Характер розвитку виробництва змушує пануючий клас створювати систему навчальних закладів для робітників. Але буржуазія дбає про освіту трудящих лише в тій мірі, в якій це відповідає її інтересам. Разом з тим, вона забезпечує грунтовну освіту своїм дітям, щоб вони могли здійснювати управління державою, спрямовувати розвиток економіки, політики, культури, суспільних процесів. Створюється мережа приватних навчальних закладів, їхні діти отримують можливість здобуття вищої освіти у найпрестижніших навчальних закладах світу.
На зміну ранньому (класичному) капіталізму приходить розвинутий капіталістичний лад, який має назву пост капіталістичний (ринковий, демократичний). При всій різноманітності посткапіталістинних форм і відносин, що існують у світі, загальна залежність мети і завдань виховання від способу виробництва зберігається. Це ж у повній мірі стосується і сучасного сьогодення України.
3) важливий вплив на формування мети виховання виявляють і такі фактори, як Темпи розвитку науково-технічного і соціального прогресу, економічні можливості суспільства, рівень розвитку педагогічної теорії і практики, можливості навчально-виховних закладів, учителів та учнів.
Таким чином, мета виховання визначається потребами суспільства і залежить від способу виробництва, темпів соціального і науково-технічного процесу, досягнутого рівня розвитку педагогічної теорії і практики, можливостей суспільства.
Схожі статті
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - РОЗДІЛ III ТЕОРІЯ ВИХОВАННЯ
Тема 17. Проблема мети і завдань виховання 17.1. Проблема мети виховання Мета виховання - це те, до чого прагне виховання. Метою виховання в педагогіці...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.6. Проблема оптимального вибору методів навчання
Між різними методами існує органічний взаємозв'язок і взаємопроникнення. Керуючись принципом оптимальності при виборі методів, необхідно пам'ятати, що...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 5. Педагогічний процес
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 14. Урок - основна форма організації навчання в сучасній школі
14.1. Урок як цілісна система Урок - це Цілісний, логічно завершений, обмежений у часі, регламентований обсягом навчального матеріалу основний елемент...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 3.4. Розвиток, виховання і формування особистості
Вплив спадковості і середовища коректується вихованням. Ефективність виховної взаємодії полягає в цілеспрямованості, систематичності й кваліфікованому...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 11. Загальні методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 8. Процес навчання як цілісна система
8.1. Поняття процесу навчання, його структура Головним і найскладнішим явищем, що вивчає дидактика, є процес навчання. Саме в процесі навчання...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 15.2. Система вправ та завдань
Вправи є найпоширенішим видом самостійної роботи. їх роль при осмисленні та закріпленні знань, розвитку мислення учнів досить велика. Особливо ефективна...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 4. Вікові та індивідуальні особливості розвитку
4.1. Вікова періодизація З метою активного керівництва й управління процесами розвитку педагоги вже в далекому минулому здійснювали спроби класифікації...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 2. Методологія і методи педагогічних досліджень
2.1. Поняття про методологію педагогіки і її рівні Наука може розвиватись лише тоді, коли вона поповнюватиметься все новими і новими фактами. В свою...
-
Під Оцінкою знань, умінь та навичок дидактика розуміє процес порівняння досягнутого учнями рівня володіння ними з еталонними вимогами, описаними в...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.4. Система педагогічних наук
З розвитком суспільного прогресу, зростанням нових знань, розширенням сфери проникнення наукової думки в реальне життя відбувається й розширення галузей...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 15. Організація самостійної роботи учнів на уроці
15.1. Самостійна навчальна діяльність та її види Одним з найдоступніших і перевірених практикою шляхів підвищення ефективності уроку, активізації...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання
Тема 7. Дидактика як теорія освіти і навчання 7.1. Загальне поняття про дидактику. Предмет і завдання дидактики Термін дидактика походить від грецького...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.1. Педагогіка - наука про виховання
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 4.2. Особливості виховання учнів різних вікових груп
Молодший шкільний вік (6 - 10 років) . У шестирічному віці дитина переживає значні зміни в житті. Перехід до шкільного віку пов'язаний з помітними...
-
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.1. Урок як цілісна система
14.1. Урок як цілісна система Урок - це Цілісний, логічно завершений, обмежений у часі, регламентований обсягом навчального матеріалу основний елемент...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.1. Педагогічний процес як система
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.3. Форми організації навчання та їх розвиток у дидактиці
В історії світової педагогічної практики відомі найрізноманітніші форми організації навчання. їх виникнення, розвиток, удосконалення і поступове...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.2. Функції форм навчання
Академік Б. Т. Лихачов виділяє наступні функції форм навчання: Навчально-освітню , Виховну , Організаційну , Психологічну , Розвиваючу ,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 3.5. Діяльність як фактор розвитку. Діагностика розвитку
Вплив на розвиток спадковості, середовища і виховання доповнюється ще одним важливим фактором - діяльністю особистості. Під діяльністю особистості...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 16.2. Методи і форми контролю
Методи контролю - це способи діагностичної діяльності, які дозволяють здійснювати зворотний зв'язок у процесі навчання з метою отримання даних про...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 8.2. Функції процесу навчання
Всебічний і гармонійний розвиток особистості передбачає єдність її освіченості, вихованості, загального розвитку. Виходячи з мети і завдань сучасної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 4.3. Врахування індивідуальних особливостей
У розвитку людини виявляється загальне й особливе. Загальне властиве всім людям певного віку; особливе вирізняє окрему людину. Особливе в людині...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.3. Основні категорії педагогіки
Найважливішими категоріями педагогіки є: Виховання, навчання, освіта, педагогічний процес, розвиток, формування людини. Виховання - цілеспрямований і...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 6.3. Інноваційна педагогіка
Це поки що неофіційна назва. Але спеціалісти всього світу єдині в критиці традиційної педагогіки, серйозно говорять про зародження нової науки,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.4. Етапи педагогічного процесу
Найважливішими етапами педагогічного процесу є: Підготовчий, основний, підсумковий. На Підготовчому етапі педагогічного процесу створюються належні умови...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.3. Закономірності педагогічного процесу
Педагогічний процес є не механічним поєднанням процесів виховання, навчання, розвитку, а якісно новим утворенням, якому властиві свої особливі...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.2. Цілісність педагогічного процесу
Педагогічний процес є не механічним поєднанням процесів виховання, навчання, розвитку, а якісно новим утворенням, якому властиві свої особливі...
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 17. Проблема мети і завдань виховання