Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.3. Вибір форм виховання
Найважливішими складовими організації педагогічного процесу є: 1) Аналіз ситуації і визначення мети та завдань; 2) Планування виховного заходу (справи); 3) Організація виховного заходу (справи); 4) Здійснення виховного заходу (справи); 5) Підведення підсумків, аналіз досягнутих результатів.
Одним з найважливіших джерел визначення Мети і Проектування виховної справи є соціальна ситуація того періоду, коли здійснюються виховні справи. Ця ситуація обумовлена подіями в державі і світі, державними й народними святами, ювілейними датами, суспільно значимими ідеями, а також подіями місцевого значення. Другим важливим джерелом є педагогічний діагноз сформованості необхідних якостей і рис проектованого типу особистості. І ще одне джерело - загальне спрямування роботи навчально-виховного закладу на певний період. Разом ці джерела наповнюють виховні справи життєвою силою, безпомилково визначають їх актуальність і спрямованість.
Домінуюча виховна мета (як правило, це мета морально-естетичного виховання) визначає завдання конкретних справ. У кожній справі виділяють стрижневу ідею, яка співпадає з одним із загальних напрямів виховання (розумове, моральне, естетичне, трудове і т. д.).
Завдання педагога на етапі визначення мети - врахувати соціальну ситуацію, підпорядкувати свою виховну діяльність домінуючій меті, встановити діагноз рівня вихованості колективу та окремих Його членів, а потім вже здійснити детальний аналіз рівня підготовки вихованців до сприйняття тієї системи впливу, що передбачається в майбутньому виховному заході. Повинні бути отримані чіткі відповіді на питання:
А) який колектив, на який спрямовуватиметься виховний вплив?
Б) який рівень його розвитку в даному напрямку?
В) чого необхідно досягти в результаті здійснення даної виховної справи?
Г) якою системою виховних засобів можна досягти запланованих результатів?
Увага звертається також на аналіз недоліків, що виявлені практикою виховної роботи в минулому. Після цього формується мета виховного заходу за алгоритмом: стан колективу і окремих особистостей - можливості педагога і школярів - визначення мети і конкретних завдань.
Узагальнення досвіду роботи кращих вихователів дозволяє сформулювати ряд методичних рекомендацій (правил), дотримання яких полегшить шлях до отримання високих результатів.
1. Глибоке осмислення конкретних завдань виховної справи - необхідна умова її ефективності. Ці завдання повинні бути вміло сформульовані і доведенні до усвідомлення учнів. Не варто нав'язувати свою точку зору; зумійте організувати учнів так, щоб прийняті рішення сприймалися ними як їхні власні.
2. Будь-який виховний захід (виховна справа) проектується на основі діяльнісного і комплексного підходів.
3. У будь-якій справі необхідно виділити провідну ланку, за допомогою якої розв'язуються інші завдання.
4. Необхідно виділити зміст виховної справи у зв'язку з її завданнями і умовами реалізації.
5. Для кожного етапу виховного заходу повинні бути підібрані раціональні методи, прийоми і засоби реалізації.
6. При підготовці виховного заходу необхідно добиватися максимальної організаційної чіткості. Будь-яка виховна справа повинна стати "школою організації" для вихованців.
7. Виховна справа не терпить шаблону, трафаретності, формалізму, її найважливіші риси - гнучкість, широта маневрування. Виховні справи повинні бути різноманітними.
8. Виховні справи повинні мати в собі високу емоційну напругу.
На етапі Планування перед педагогом постає важливе завдання - разом з вихованцями детально визначити напрями діяльності, розподілити обов'язки між учасниками, визначивши не лише те, що повинно бути зроблено, але й як це повинно бути зроблено. Відомо: самому щось зробити легше і швидше, ніж навчити цього інших. Але функція педагога в тому й полягає, щоб організувати роботу вихованців. Тому виховні справи плануються, готуються і проводяться самими учнями під керівництвом класного керівника:
Від якості планування і організації залежить виконання виховної справи, тому педагогу, щоб не зійти з визначеного курсу в досягненні мети, необхідно навчитися відрізняти головне від другорядного, щоб деталі і дрібниці не відібрали основні сили і час.
Планування буде успішним, якщо класний керівник дотримуватиметься таких рекомендацій:
1. Необхідно враховувати вікові та індивідуальні особливості вихованців, рівень їхньої підготовки. Надзвичайна складність виховних справ перетворює їх у формальний, нудний захід.
2. Виховний захід - заняття колективне. Планування повинно мати колективний характер.
3. Познайомтесь з методами сітьового планування. Навчіть учнів користуватись ними. Тільки при чіткій організації весь комплекс - вихователі, вихованці, засоби - можуть утворювати певний життєдіяльний процес.
Загальна теорія Організації виробничої діяльності передбачає такий інструментарій, на який спирається технологія і який необхідно враховувати педагогам при організації виховних справ.
1. Чітке визначення мети виховної роботи, огляд всього заходу в цілому від початку до кінця (що планується досягти?).
2. Точне визначення завдань для кожного учасника заходу (за допомогою яких операцій можна досягти?).
3. Підготовка всього необхідного для майбутньої роботи (за допомогою чого можна досягти?).
4. Встановлення норм виконання для виміру результату (розміри досягнутого?).
5. Розподіл відповідальності, адресності І часу звітності (чим стимулювати досягнення мети?).
6. Інструктаж виконавців як засіб забезпечення організаційної системи (як досягти?).
Участь в організації виховного заходу сприяє вихованню важливих якостей особистості: цілеспрямованість, відповідальність, уміння доводити розпочату справу до кінця, дисциплінованість. Для багатьох школярів це перевірка своїх якостей, пов'язаних з вибором професії, а також можливість розвинути організаторські здібності, уміння і навички.
На цьому етапі можна дати наступні рекомендації:
1. Чітко визначити права і обов'язки кожного, хто бере участь в організації виховних справ. Влада мусить бути зосереджена в руках одного керівника.
2. Кожному учаснику справи відведіть одну функцію, яка найбільше відповідає його можливостям і бажанням. Не нав'язуйте доручень. Наголошуйте, що участь у справі добровільна.
3. Враховуйте той факт, що школярі не мають навичок організації. Те, що для педагога зрозуміло і легко, для вихованця зовсім не просто. Підтримуйте впевненість вихованців в успіху, вселяйте надію на позитивний результат.
Вихователь не повинен випускати зі своїх рук управління виховною справою до повного завершення. На етапі здійснення виховного заходу у педагога немало відповідальних моментів. По-перше, він стежить за здійсненням визначеної програми виховної справи, вносячи необхідні корективи, виконуючи диспетчерські функції. По-друге, педагог веде спостереження за колективом і окремими його членами, пам'ятаючи, що виховна справа розвиває у вихованців певні якості, дозволяє встановити рівень сформованості цих якостей і накреслити стратегію подальшої роботи. По-третє, педагог стежить за чітким розв'язанням організаційних питань.
Під час проведення виховних заходів педагог повинен займати правильну позицію: не сковувати дітей своєю присутністю, не заважати їм вільно висловлювати свої думки і почуття. Але, разом з тим, уважно стежити за розвитком подій, запобігати тому, щоб вони набули небажаного спрямування і вийшли з-під контролю.
Досить делікатне питання - коли і як коригувати неправильні ДІЇ, перенести розгляд на пізніше чи робити зауваження негайно? З позиції загальної теорії управління питання вирішується однозначно - допущена помилка повинна бути виправлена негайно, щоб не допускати її закріплення. Аналіз допущених помилок необхідно здійснювати відразу після закінчення виховного заходу, поки свіжі в пам'яті недавні події, але в деяких випадках його варто перенести на пізніше
Непомітно для дітей фіксуйте все, що відбувається. На випадкові відхилення, затримки реагуйте спокійно, стримано. Пам'ятайте, що реальне життя не можна вкласти в плани, потрібно бути постійно готовим до несподіванок.
На Завершальному етапі виховної справи підводять підсумки. Це може бути колективне обговорення або індивідуальний педагогічний аналіз. Мета - розкрити причини успіхів і невдач.
Варто дотримуватись апробованої схеми аналізу виховної справи, послідовно відповідаючи на питання:
1) чи всі позиції підготовки і проведення виховного заходу знайшли відображення в плані;
2) чи відповідав зміст програми поставленій меті;
3) чи відповідав меті, завданням і вимогам рівень організації;
4) чи всі заплановані заходи (моменти) в достатній мірі були забезпечені відповідними ресурсами;
5) які фрагменти, частини виховного заходу були більш ефективні, чому;
6) чи витриманий виховний захід у часі;
7) хто і чому порушував терміни;
8) чи виховний захід становив собою певну систему, чи це був набір мало пов'язаних між собою фрагментів і частин;
9) чи був ефект новизни;
10) чи відповідало емоційне забарвлення виховного заходу його задуму;
11) чи задовольняла учнів якість виховної справи, їхнє ставлення до неї, над якими питаннями змушувала задуматися учнів виховна справа;
12) якої оцінки заслуговує кожен учасник виховного заходу;
13) як поводили себе учні;
14) чому виникли випадки негативної реакції частини учнів на ті або інші педагогічні дії;
15) від чого необхідно відмовитися і що нового слід внести в наступний виховний захід.
Аналізуючи, необхідно встановлювати зв'язки між явищами, шукати залежності, найефективніші форми взаємодії, знаходити причини і наслідки. [29. - Кн. 2,155].
20.3. Вибір форм виховання
Вибір форм виховної роботи визначається на основі наукових принципів виховання. Для кожного дитячого колективу необхідно вибирати форми, які найбільш підходять. Основою цього вибору повинна бути педагогічна доцільність.
Вибір форм організації виховної діяльності залежить від багатьох компонентів: змісту і спрямованості виховних завдань, віку учнів, рівня їх вихованості та особистого суспільного досвіду, особливостей дитячого колективу та його традицій, особливостей та традицій регіону, технічних та матеріальних можливостей школи, рівня професійності вчителя.
Визначення найбільш доцільної форми організації виховної діяльності - це тільки перший крок вчителя до досягнення виховного завдання. Ефективність використання тієї чи іншої форми багато в чому залежить від науково обгрунтованої реалізації цих завдань. До них можна віднести: максимальне залучення великої кількості учнів до підготовки та проведення заходу; поєднання емоційних та раціональних факторів, що сприяють самостійній, активній діяльності учнів у підготовці та проведенні заходу; формування в учнів значимих мотивів діяльності.
В процесі здійснення будь-якої форми виховання учнів під керівництвом учителя (безпосередньо чи за його задумом) здійснюють певні дії (операції), які є важливими факторами формування підлітка.
За своєю суттю всі ці етапи підготовки та проведення виховного заходу мають важливе виховне значення. Наприклад, планування і осмислення дозволяє стимулювати творчі пошуки, поєднати пізнавальну та практичну діяльність.
Ефективність виховної роботи в значній мірі залежить від цілеспрямованого поєднання масових, групових та індивідуальних форм виховання.
Практика свідчить, що часто повторювані форми організації виховної діяльності, як правило, втрачають свою новизну, стають трафаретними і тому не дають очікуваної ефективності. Досвідчені педагоги намагаються використовувати різноманітність форм виховання. Тому важливо, щоб студенти за роки навчання у вузі пізнали всю різноманітність форм виховання і усвідомили всі особливості технології виховного процесу.
Запитання і завдання
1. Що таке форма організації виховної діяльності?
2. В чому полягає єдність загального, особливого і спеціального в формах виховання?
3. Складіть таблицю класифікації форм виховання.
4. Перелічіть і проаналізуйте фактори, що впливають на вибір форм виховання.
5. Чому необхідно використовувати різноманітні форми виховання?
6. Дайте обгрунтування алгоритму типової структури організації виховного заходу?
7. В чому полягає алгоритм аналізу проведення виховного заходу?
8. З якою виховною метою використовується в класі дискусія?
9. Охарактеризуйте основні дії педагога при підготовці і проведенні диспуту.
Схожі статті
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.1. Загальна характеристика форм виховання та їх класифікація
20.1. Загальна характеристика форм виховання та їх класифікація Аналіз педагогічної літератури і практики свідчить, що молоді вчителі найбільше труднощів...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.2. Основні дії педагога при організації виховного процесу
Найважливішими складовими організації педагогічного процесу є: 1) Аналіз ситуації і визначення мети та завдань; 2) Планування виховного заходу (справи);...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 20. Форми організації виховного процесу
20.1. Загальна характеристика форм виховання та їх класифікація Аналіз педагогічної літератури і практики свідчить, що молоді вчителі найбільше труднощів...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.2. Функції форм навчання
Академік Б. Т. Лихачов виділяє наступні функції форм навчання: Навчально-освітню , Виховну , Організаційну , Психологічну , Розвиваючу ,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 17.3. Завдання виховання
У педагогічній науці і практиці мета виховання конкретизується системою його завдань. Іншими словами, термін "всебічне виховання" передбачає конкретну...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.3. Організація навчальної діяльності учнів на уроці
У пошуках шляхів найбільш ефективного використання структури уроків різних типів особливе значення набуває форма організації навчальної діяльності учнів...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 19. Загальні методи і засоби виховання
19.1. Поняття про сутність методів, прийомів і засобів виховання. Умови, що визначають вибір методів виховання Метод (від грецького "методос" - шлях) -...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 18.4. Суспільна спрямованість виховання
Принципи виховного процесу (принципи виховання) - Це загальні положення, в яких виражені основні вимоги до змісту, методів, організації виховного...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 18.3. Специфіка принципів виховання
Принципи виховного процесу (принципи виховання) - Це загальні положення, в яких виражені основні вимоги до змісту, методів, організації виховного...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 18.1. Характеристика закономірностей і умов виховання
18.1. Характеристика закономірностей і умов виховання Як відомо, Закон - Філософська категорія, яка відображає необхідне, істотне, стійке, повторюване,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 18. Загальні закономірності і принципи виховання
18.1. Характеристика закономірностей і умов виховання Як відомо, Закон - Філософська категорія, яка відображає необхідне, істотне, стійке, повторюване,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 19.8. Взаємозв'язок методів і засобів виховання
Зміст, засоби і методи утворюють систему виховного процесу, адекватну меті і завданням виховання. Зміст виховання складає духовні цінності внутрішнього...
-
19.1. Поняття про сутність методів, прийомів і засобів виховання. Умови, що визначають вибір методів виховання Метод (від грецького "методос" - шлях) -...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 1.1. Педагогіка - наука про виховання
Тема 1. Педагогіка як наука і навчальний предмет, її зв'язок з іншими науками 1.1. Педагогіка - наука про виховання Свою назву педагогіка отримала від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 5.1. Педагогічний процес як система
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 5. Педагогічний процес
5.1. Педагогічний процес як система Педагогічним процесом називають розвиваючу взаємодію вихователів і вихованців, спрямовану на досягнення визначеної...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.5. Методи контролю і самоконтролю в навчанні
Управління будь-яким процесом передбачає здійснення Контролю , тобто певної системи перевірки ефективності його функціонування. З кібернетичних позицій...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.1. Поняття про методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 11. Загальні методи навчання
11.1. Поняття про методи навчання Успіх навчання залежить як від правильного визначення його мети і завдань, так і від способів досягнення їх, тобто від...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 17.1. Проблема мети виховання
Тема 17. Проблема мети і завдань виховання 17.1. Проблема мети виховання Мета виховання - це те, до чого прагне виховання. Метою виховання в педагогіці...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - Тема 17. Проблема мети і завдань виховання
Тема 17. Проблема мети і завдань виховання 17.1. Проблема мети виховання Мета виховання - це те, до чого прагне виховання. Метою виховання в педагогіці...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - РОЗДІЛ III ТЕОРІЯ ВИХОВАННЯ
Тема 17. Проблема мети і завдань виховання 17.1. Проблема мети виховання Мета виховання - це те, до чого прагне виховання. Метою виховання в педагогіці...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 19.6. Система засобів виховання
Засоби виховання - це сукупність прийомів виховання; як правило, це предмети матеріальної і духовної культури, що використовуються у виховному процесі...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 19.5. Методи стимулювання
Стимулом у Стародавній Греції називали палицю з загостреним наконечником, який використовували погоничі биків і мулів. Пряме і безпосереднє призначення...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.5. Аналіз і самооцінка уроку
Якість і ефективність уроку залежить від уміння вчителя аналізувати свої й чужі успіхи та помилки. Тому важливим елементом педагогічної творчості є...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.3. Характеристика принципів навчання
Принципи навчання - це керівні ідеї, нормативні вимоги до організації і проведення дидактичного процесу. Вони мають характер найзагальніших вказівок,...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 14.2. Типологія і структура уроку
Дана проблема має принципове значення в теорії і практиці сучасного уроку, оскільки значною мірою визначає ефективність навчання, його результати. Які ж...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 13.3. Форми організації навчання та їх розвиток у дидактиці
В історії світової педагогічної практики відомі найрізноманітніші форми організації навчання. їх виникнення, розвиток, удосконалення і поступове...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 9.2. Закони і закономірності навчання
Педагогічний закон - об'єктивний, необхідний, загальний і сумісний зв'язок і взаємозв'язок між завданнями, змістом і методами педагогічного процесу та...
-
Педагогіка - Зайченко І. B. - 11.6. Проблема оптимального вибору методів навчання
Між різними методами існує органічний взаємозв'язок і взаємопроникнення. Керуючись принципом оптимальності при виборі методів, необхідно пам'ятати, що...
Педагогіка - Зайченко І. B. - 20.3. Вибір форм виховання