Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Форми організації трудової підготовки учнів у школі і профтехучилищі
Трудове і виробниче навчання в середній школі здійснюється у формах уроків праці, факультативних та групових занять (бригади і ланки) у майстернях, міжшкільних навчально-виробничих комбінатах, навчально-виробничих бригадах, у цехах промислових підприємств, у таборах праці і відпочинку. Учні працюють індивідуально або в бригадах по 3-5 чоловік, прикріплюються на виробництві до кваліфікованих робітників - наставників, включаються у виробничі і сільськогосподарські бригади. Відповідальність за трудову підготовку учнів несуть учителі і підприємства.
Урок у профтехучилищі. Загальноосвітній цикл займає 1/3 всього часу навчання. Основною формою навчання є урок. Вимоги до уроку в ПТУ адекватні вимогам до уроку в школі, ті ж самі шляхи підвищення його ефективності. У профтехучилищі є більше можливостей для міжпредметних зв'язків і професійної спрямованості в процесі навчання. Структура уроку в ПТУ включає актуалізацію знань і способів діяльності, формування понять і способів діяльності і застосування знань на практиці та у вправах. Типологія уроків: урок вивчення виробничих операцій; урок виконання комплексних робіт; урок перевірки знань, умінь і навичок.
В умовах виробництва дуже поширені є такі форми організації навчання:
1. Навчання груп на самостійних навчальних об'єктах;
2. Навчання у складі окремих учнівських бригад;
3. Навчання у складі бригад кваліфікованих робітників;
4. Навчання учнів на індивідуальних робочих місцях з обслуговування складних машин і механізмів;
5. Виробнича практика на штатних робочих місцях. Форми організації виробничого навчання на підприємствах залежать від організації технологічного процесу, фронту робіт, організації праці робітників.
5. Нетрадиційні форми навчання
Традиції і творчість у педагогіці - не антиподи. Якоюсь мірою стримуючи творчість, традиції все ж дають дорогу новому, змінюються під натиском вимог життя. Сьогодні нетрадиційні або нестандартні уроки - це нові ефективні прийоми в організації уроку, навчально-виховного процесу. Сьогодні такі уроки проводяться не лише на фестивалях і конкурсах, а й у кожній школі, часто - це відкриті уроки. Почуте і побачене на таких уроках підштовхує вчителів передивитися свій педагогічний арсенал, рівнятися на методичні орієнтири більш високої проби, заохочує до подальших пошуків, роздумів. У методичній роботі дуже важливим є відхід від шаблону, підтримка ініціативи педагога, створення умов для невимушеного обміну ідеями, досвідом, думками. У шкільній практиці при вивченні нового матеріалу вчителі активно використовують такі нетрадиційні уроки, як: урок - ділова гра, урок - гра, урок - семінар, урок - подорож, урок - прес-конференція, урок - змагання, урок - КВК, урок - взаємонавчання учнів, урок винахідництва, урок - творчий звіт, урок - аукціон, комп'ютерні уроки, урок - залік, урок - екскурсія, урок - розв'язування задач (по-новому), урок - телеміст, урок - патент, урок - інтерв'ю, урок "Що? Де? Коли?", урок - "Поле чудес", інтегровані і бінарні уроки.
Нетрадиційні уроки. Урок - ділова гра. Такий урок можна провести для повторення і узагальнення матеріалу з фізики (інших предметів) наприкінці навчального року. Клас розбивається на 3 загони. За допомогою кіно летить ракета в космос, до незнайомої планети, жителі якої потрапили в біду. 1-й загін забезпечує ракету світлом, 2-й - теплом, 3-й - вентиляцією. Кожному загону видається завдання з технічними умовами. Кожний загін ділиться натри групи: конструкторів, інженерів, практичних працівників. Конструктори створюють проекти і передають їх інженерам; інженери роблять розрахунки і передають їх наступній групі для складання і перевірки в дії. Кожній групі на виконання завдання відводиться 8 хвилин. Після сигналу всі матеріали про роботу загону повинні бути представлені на дошці. Спікер загону доповідає - про виконання завдання. Робота кожної групи обговорюється і оцінюється.
Урок - гра-імітація роботи спеціального конструкторського бюро. Клас ділиться на групи, кожна група отримує завдання: 1-а група - мозковий центр - розробляє проект,
Висуває гіпотезу; 2-а група - група допомоги -- видає необхідні дані з довідників і паспортів приладів; 3-я група - історики - готують історичний огляд за темою; 4-а група - монтажники - збирають конструкції і перевіряють їх; 5-а група - група техніки безпеки; 6-а група - економісти, вони обгрунтовують економічну доцільність проекту; 7-а група - управління і контролю. За такою методикою можна вивчати теми "Теплові двигуни", "Оптичні прилади", "Реактивний двигун", "Плавання суден".
Урок - змагання. Мета уроку - закріпити уміння розв'язувати задачі різних типів. Формуються команди і журі. Журі підбирає задачі, готує обладнання для експериментальних задач, матеріали для короткого повідомлення за темою. Структура уроку: 1. Повідомлення члена журі. 2. Розминка. 3. Демонстрація досліду і його пояснення. 4. Конкурс капітанів - розв'язування експериментальних задач. 5. Конкурс команд - розв'язування розрахункових завдань. Завершується урок підбиттям підсумку. Оголошується команда-переможець.
Урок - КВК. Проводиться для повторення тем і розділів і складається з п'яти етапів-конкурсів. 1-й етап - розминка. Ставиться завдання: скласти розповідь з вивченої теми. Один учень починає розповідь, другий продовжує і т. д. 2-й етап - конкурс "Перевірка домашнього завдання". Потрібно розіграти сценку, у якій відобразити все головне з теми; 3-й етап - розв'язування задач з вибором відповіді; 4-й етап - конкурс "Відгадай"; 5-й етап - конкурс "артистів" і "художників" (їх відправляють за двері, демонструється експеримент, потім запрошуються "артист" і "художник", їм пантомімою зображується експеримент, а вони повинні відгадати його і зобразити). Потім підбиваються підсумки.
Урок - взаємонавчання учнів - це групова робота над новим матеріалом, засвоєння його на уроці (без домашнього завдання), взаємодопомога і взаємовідповідальність учнів. Структура уроку: а) формується екіпаж з 4-х чоловік: командир (сильний учень), штурман, 2 пілоти; б) ставиться мета - засвоїти матеріал; в) учитель детально з демонстраціями пояснює матеріал, потім другий раз пояснює за допомогою опорних таблиць і конспектів, третій раз пояснює швидко: г) екіпажі починають працювати: спочатку командир повторює матеріал своїм підлеглим, потім приймає залік у штурмана, командир і штурман опитують пілотів, ставлять їм залік і оцінки. Екіпаж готовий до захисту знань; г) командир витягує жетон: якщо жетон "Вибір" - учитель визначає, хто буде
Відповідати; жетон "Делегат" - екіпаж вибирає, хто буде відповідати; жетон "Усі" - відповідає кожен член екіпажу; жетон "Довіра" - опитування не проводиться; оцінка в журнал виставляється кожному та, яка була визначена в групі; жетон "Екзаменатори" означає, що екіпаж командирується для приймання заліку в другого екіпажу.
Урок - твір (з фізики). За декілька днів оголошується тема уроку та план. Учням пропонується вдома прочитати параграф підручника, додаткові матеріали. У класі учні пишуть твір. На дошці план і таблиці, на столі стоять прилади. Твір закінчується складанням задачі за темою і її розв'язком. Інший варіант: учитель ставить учням завдання - написати твір, у якому пов'язати в єдине ціле 5-10 випадків з життя, у яких зустрічаються фізичні явища і поняття. При оцінці творів враховується кількість прикладів, логіка мислення, якість пояснення.
Урок - творчий звіт. Тема і дата уроку оголошується за 2 місяці. До цього заняття потрібно виконати творчу роботу за темою: виготовити прилад, розробити проект, провести лабораторне дослідження, написати реферат, взяти інтерв'ю у спеціаліста та інші. Кожен учень вибирає собі роботу по душі. Працювати можна індивідуально або в групі, самостійно або користуватися консультаціями вчителів, звіт про діяльність повинен містити обгрунтування (чому саме обрана ця тема і ця форма роботи), виклад суті, пояснення отриманих результатів, показ практичного їх застосування. Урок будується так: вступне слово педагога, виступи учнів зі звітами, їхні відповіді на питання однокласників і членів "приймальної комісії", підбиття підсумків.
Комп'ютерні уроки. Нехай, наприклад, на уроці вивчається рух тіла по похилій площині. У дисплейному класі з персональними комп'ютерами діти самостійно ставлять індивідуальний машинний експеримент: за допомогою комп'ютерів моделюють вид руху, визначають його кінематичні і динамічні характеристики, самі задають вихідні умови. Варіантів процесу може бути дуже багато. Аналізуючи дані експерименту, учні виявляють суттєві особливості руху (умови виникнення ковзання, його зв'язок з масою тіла і коефіцієнтом тертя, кутом нахилу площини до горизонту і вплив цих параметрів на швидкість і прискорення тіла). На основі отриманих результатів діти виводять загальні закономірності руху тіла по похилій площині.
Структура уроку: перевірка домашнього завдання (машинним або традиційним способом) - 10 хв.; учитель дає завдання для машинного експерименту при вивченні нового матеріалу-2-4 хв, робота учнів на комп'ютері з моделюю руху і запис результатів у зошити - 17-20 хв., обговорення підсумків експерименту і формулювання висновків - 10-15 хв.; домашнє завдання - 1-3 хв.
Урок - екскурсія (проводиться по-новому): учитель розбиває клас на групи і пропонує кожній з них завдання, пов'язані з вивченням об'єкта або технологічного циклу. Кожна група отримує своє завдання і свій маршрут екскурси на виробництві. Діти прослуховують коротке повідомлення про підприємство і техніку безпеки, потім - похід за маршрутом, під час якого збираються необхідні відомості. На початку другої години заняття всі приходять в актовий зал підприємства, де кожна група вирішує поставлені перед нею завдання, використовуючи дані та роблячи обчислення. Групи звітують перед комісією, до якої входять учитель і спеціалісти виробництва, вони оцінюють одержані результати і ставлять питання. Наприкінці інженер або майстер пропонує бажаючим завдання: розробити прості, потрібні виробництву прилади і програми для комп'ютерів.
Урок - конкурс (англійська мова). За 3-4 дні до уроку вчитель повідомляє учням про конкурс, просить вивчити вірші і пісні англійською мовою. Програма змагання за темою "День учня" в п'ятому класі, наприклад, включає завдання: розкажи про свій розпорядок дня; розкажи, як ти допомагаєш своїй матері; розпитай свого друга, що він робить після школи; накрий стіл і прокоментуй свої дії; проведи фізкульт-паузу, використовуючи рифмовки, лічилки англійською мовою, виконай контрольні завдання-тощо. Урок закінчується невеликим концертом англійською мовою.
Урок - аукціон. Що продавати? Звичайні предмети і речі, зроблені учнями. Наприклад, шапку Мономаха. її можна купити і якнайкраще, найдетальніше розповісти,, які люди, які події з нею пов'язані. Звучить гонг - продано! Або взяти камінь. Здавалося б, що можна сказати про звичайний камінь? Але відповідей багато, і купця вибрати важко. Бо камінь - це і будівельний матеріал, і кам'яне орало, і прообраз сучасних спортивних снарядів (ядра, диска)... На уроці відбувається те, що Сухомлинський називав "емоційним пробудженням розуму".
Урок - прес-конференція. Учитель повідомляє учням, що за однією з тем програми відбудеться конференція з гостем, коль гостя дістається найпідготовленішому учневі, усі інші - журналісти. Кожен готує запитання. На уроці зсовуються столи, за ними журналісти із записними книжками, фотоапаратами. Перед кожним - табличка з назвою газети або журналу. Гість ледве встигає відповідати на запитання: кожен хоче запитати якнайбільше, щоб потім розповісти своїм читачам.
Інтегровані або бінарні уроки мають ту особливість, що на них максимальною мірою можна реалізувати міжп редмет-ні зв'язки. Найбільша складність у їх проведенні - це компонування змісту, розробка структури уроку, визначення важливості того чи іншого аспекту у змісті уроку. У проведенні такого уроку беруть участь спеціалісти (учителі) різного фаху, які в той чи інший момент включаються в роботу з класом. Урок може бути проведений у формі конференції, семінару, "симпозіуму", лекції, бесіди чи звичайного комбінованого уроку. Завдання інтегрування - створити повне уявлення про об'єкт вивчення, сформувати систему знань в учнів. Проводяться такі уроки 2-3 рази на півріччя, їх проведенню передує серйозна підготовка.
Схожі статті
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Урок - основна форма організації навчально-виховного процесу
Кожного дня тисячі вчителів входять у класи і приступають до проведення уроків, і від того, якими будуть ці уроки, як відбудеться спілкування з дітьми,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 8. Форми організації навчання
1. Класно-урочна система навчання, її суть та історія розвитку. 2. Урок - основна форма організації навчально-виховного процесу: § педагогічні вимоги до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Позаурочні форми навчання
До позаурочних форм навчання належать: Домашня навчальна робота . Вона доповнює діяльність учнів на уроках, відрізняється великою самостійністю,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Види навчання
Залежно від характеру організації процесу викладання і засвоєння знань, від специфіки побудови змісту навчального матеріалу і провідних методів і засобів...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Шляхи удосконалення процесу навчання
Залежно від характеру організації процесу викладання і засвоєння знань, від специфіки побудови змісту навчального матеріалу і провідних методів і засобів...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Двосторонній характер процесу навчання та його цілісність
Навчання - це така різновидність людської діяльності, яка передбачає взаємодію викладача і учня, тому воно має двосторонній характер, тобто складається з...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Державні стандарти загальноосвітньої підготовки учнів
Конструювання змісту освіти має здійснюватися системно, тобто у взаємозв'язку різних факторів, які впливають на якість навчання, пріоритет належить його...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 8. Завдання сучасної дидактики
Життя і діяльність учня в школі і поза нею завжди має бути сповнене почуттям радості, світлою перспективою, надією на успіх. У цьому джерело гуманізації...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Навчання радістю пізнання
Життя і діяльність учня в школі і поза нею завжди має бути сповнене почуттям радості, світлою перспективою, надією на успіх. У цьому джерело гуманізації...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Глобальна освіта й українська школа
Два десятиліття тому з'явилася концепція глобальної освіти, суть якої полягає в таких педагогічних завданнях: § сформувати в учнів розвинене критичне...
-
1. Стан освіти в Україні та нові нормативні документи про її організацію і реформування 2. Предмет педагогіки та її становлення як науки. Методи...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Принципи навчання та дидактичні правила їх реалізації
Закономірності навчання є лише теоретичною основою для розробки й удосконалення уроку. Практичні настанови закріплені у принципах навчання, а...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 6. Закономірності та принципи навчання
1. Закони і закономірності в педагогіці. 2. Загальні закономірності та їх роль у раціоналізації уроку. 3. Конкретні закономірності - основа проектування...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Конкретні закономірності - основа проектування уроку
Конкретні закономірності є основою для прогнозування уроку в головних деталях. Вони не визначають подробиць майбутнього уроку, але чітко окреслюють...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Загальні закономірності та їх роль у раціоналізації уроку
1. Закони і закономірності в педагогіці. 2. Загальні закономірності та їх роль у раціоналізації уроку. 3. Конкретні закономірності - основа проектування...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Класно-урочна система навчання, її суть та історія розвитку
1. Класно-урочна система навчання, її суть та історія розвитку. 2. Урок - основна форма організації навчально-виховного процесу: § педагогічні вимоги до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Закони і закономірності в педагогіці
1. Закони і закономірності в педагогіці. 2. Загальні закономірності та їх роль у раціоналізації уроку. 3. Конкретні закономірності - основа проектування...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Гуманістична стратегія теорії і практики навчального процесу
Навчальний процес у національній школі будується відповідно до стратегії освіти України і передбачає радикальну зміну тактики в підходах до змісту, форм...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Стан освіти в Україні
1. Стан освіти в Україні та нові нормативні документи про її організацію і реформування 2. Предмет педагогіки та її становлення як науки. Методи...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Історичний екскурс до вчень великих дидактиків
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Основні поняття дидактики
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації
Вищою метою суспільства є всебічний і гармонійний розвиток особистості, тому навчання повинно реалізувати в єдності завдання освіти, виховання і...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Взаємозв'язок загальної, політехнічної і професійної освіти
Основним джерелом змісту освіти на державному рівні є такі документи: навчальний план школи, освітні стандарти, предметні програми, підручники. Шкільні...
-
Основним джерелом змісту освіти на державному рівні є такі документи: навчальний план школи, освітні стандарти, предметні програми, підручники. Шкільні...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони)
1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони). 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації. 3. Двосторонній характер...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 5. Педагогічний процес як цілісна система
1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони). 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації. 3. Двосторонній характер...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Перевиховання
Перевиховання - вплив на усунення в діях, вчинках, способі життя учня негативних звичок і хибних схильностей, вад характеру та поступова заміна їх на...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Мета, завдання і засади діяльності школи
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Концепція 12-річної загальноосвітньої школи (витяг)
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Частина 1. Загальні основи педагогіки. Дидактика
1. Стан освіти в Україні та нові нормативні документи про її організацію і реформування 2. Предмет педагогіки та її становлення як науки. Методи...
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Форми організації трудової підготовки учнів у школі і профтехучилищі