Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Структурні елементи процесу виховання
У сучасних умовах виховний процес у школах України має такі особливості:
1. Спрямованість на формування вільної, всебічно розвиненої особистості учня, на його індивідуальний розвиток у рамках класно-урочної системи.
2. Посилення українського національного компоненту в позаурочній і позакласній роботі: розширене вивчення національної історії, географії України; створення національних українських музеїв, кабінетів, інтер'єрів у школах; розширення історико-краєзнавчої роботи; введення замість "Суспільствознавства" нового предмета "Людина і суспільство"; впровадження вивчення творів видатних синів українського народу М. С. Гру шевського, М. П. Драгоманова та ін..
3. Лібералізація громадської думки школярів і студентів у межах законних дій: створення скаутських організацій, спілок українських студентів. Лібералізація у ставленні до тих учнів і студентів, які тяжіють до релігійних вірувань, заборона будь-якої пропаганди атеїзму.
4. Демократизація управління школами у формі шкільних рад із демократичним складом: 30% - від учителів і персоналу школи, 30% - від учнів із 13-річного віку, 30-40% - від батьків, представників громадськості. Широкі повноваження шкільних рад. Створення нових видів навчальних закладів.
5. Відмова від методів і форм ідейного-політичного виховання в позаурочній роботі: політінформацій, читання доповідей, лекцій на суспільно-політичні теми, проведення так званих "політбоїв", комсомольських і піонерських зборів тощо.
Усі ці заходи спрямовані на те, щоб забезпечити повноцінне демократичне виховання в стінах шкіл.
3. Структурні елементи процесу виховання
Процес виховання - це система виховних заходів, спрямованих на формування всебічно і гармонійно розвиненої особистості.
Специфіка процесу виховання полягає в його двосторонньому характері, багатогранності завдань і змісту, залежності від різноманітності об'єктивних і суб'єктивних факторів, складності вивчення дитини, багатстві форм, методів і засобів виховання, у неперервності виховання, тривалості в часі, поступовому виявленні результатів виховних впливів.
Структурними елементами теорії виховання є мета, завдання, закономірності, принципи, зміст, форми, методи і прийоми виховання.
Мета виховання - всебічний і гармонійний розвиток дитини. Це ідеал цивілізованого суспільства, який діє протягом сторіч, починаючи з афінської системи виховання. Мета виховання переплітається із завданнями соціалізації та індивідуалізації. особистості, які на сьогодні полягають у тому, щоб розвивати в учня позитивні загальнолюдські якості, привчати його до співжиття й адаптації в суспільному житті, а також поширенні індивідуального впливу.
Основними напрямами змісту виховання є розумове, моральне, трудове, естетичне і фізичне-виховання. Компонентами процесу виховання є свідомість особистості, її емоційно-почуттєва сфера, навички і звички поведінки.
Свідомість - властива людині функція головного мозку, яка полягає у відображенні об'єктивних властивостей предметів і явищ навколишнього світу, процесів, що відбуваються в ньому, своїх дій у попередньому мисленому накреєленні їх і передбаченні наслідків, у регулюванні відносин людини з людиною і соціальною дійсністю.
Почуття - психічні стани і. процеси, в яких відображено емоційний бік духовного світу людини, її суб'єктивне переживання подій та емоційне ставлення до довкілля.
Навичка - психічне новоутворення, завдяки якому індивід спроможний виконувати певну дію раціонально, з належною точністю і швидкістю, без зайвих витрат фізичної і нервово-психічної енергії.
Звичка - схильність людини до відносно усталених способів дій.
Етапи процесу виховання: а) виділення конкретних рис і властивостей особистості, які передбачається виховати; б) вивчення вихованця і діагностика - проектування його особистості на основі зразка-ідеалу; в) засвоєння вихованцем виділених рис і властивостей; г) вироблення досвіду поведінки відповідно до ідеалу; г) спонукання вихованця до самостійної роботи над удосконаленням своєї особистості. Основною рушійною силою процесу виховання особистості учня є суперечності, що виникають між набутим досвідом поведінки і новими цілями і можливостями.
Закономірності процесу виховання
1. Обумовленість виховання суспільними потребами та умовами життя.
Ця закономірність реалізується на уроках під час вивчення основ наук, на виховних заходах, у процесі позауроч-ної та позашкільної роботи.
2. Взаємозалежність виховання, навчання, освіти та розвитку особистості. Погрібно: виховуючи - навчати, а навчаючи - виховувати.
3. Визначальна роль діяльності та спілкування у вихованні особистості. Ця закономірність реалізується через уроки праці, через спілкування на уроках мови, літератури, інших предметів.
4. Залежність виховання від вікових та індивідуальних особливостей учня. Ця закономірність передбачає застосування особистого прикладу у виховному процесі.
5. Взаємозв'язок учня, колективу класу у виховному процесі, що реалізується через громадську думку класу.
Принципи виховання особистості. Принципи виховання - це основні вимоги до виховання особистості учня, до змісту, форм і методів виховання. В основу виховного процесу школи суверенної України покладені такі принципи:
1. Інтеграція всіх виховних сил, єдність школи та інших соціальних інститутів, їх взаємодія, втілення в життя положення "виховання дітей - справа всенародна". Культуро-відповідність у змісті виховання.
2. Гуманізація, яка виходить із визнання кожної особистості вищою соціальною цінністю і передбачає створення сприятливих умов для становлення громадянина з високими моральними, інтелектуальними і фізичними якостями, посилення уваги до вивчення індивідуальних особливостей учнів і формування їхніх нахилів і здібностей, природо-відповідність у вихованні.
3. Гуманітаризація - раннє виявлення здібностей у дітей, їх цілеспрямований розвиток, спрямування енергії в русло свідомої культурної творчості на користь конкретної особистості і всіх людей. Гуманітаризація передбачає також використання виховних можливостей кожного предмета, який вивчають учні.
4. Демократизація стосунків - це врахування справді народного характеру школи, співробітництво і співтворчість педагогів і дітей, створення в школі атмосфери діяльності, спілкування, самоврядування, самоутвердження.
5. Добра воля дітей, самодіяльність, свободо-відповідність у вихованні, без яких не можуть бути реалізовані ідеї розвитку та співпраці. Потрібно спиратися на інтереси дітей, романтику, прагнення до самореалізації своїх природних сил, сприяти автономізації особистості, її самостійності і свободі.
6. Поступове перетворення учня з об'єкта пасивного сприймання виховання на суб'єкт активного самовиховання.
7. Плюралізм у діяльності громадських юнацьких і дитячих організацій, відмова від масового залучення дітей до них.
З принципів випливають правила виховання як часткові вимоги. Процес виховання реалізується в різних формах - це виховні години, зустрічі з видатними людьми,, походи, екскурсії, турніри, змагання, класні збори, вечори, читацькі конференції, благодійні акції, суспільно-корисна праця та інші (можна налічити 50-60 форм організації виховної роботи). Існує декілька тисяч методів виховання, які використовують вихователі в педагогічній діяльності: повідомлення, роз'яснення, переконання, привчання, вправи, метод прикладу, змагання, довіра, громадська думка, заохочення, покарання...
Методи виховання складаються з прийомів педагогічної дії, які можуть підсилити або знизити педагогічний вплив. До засобів виховання належать книги, преса, телебачення, радіо, різні види мистецтва, але найбільше значення має слово вчителя, вчасно і мудро ним сказане.
Схожі статті
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Особливості сучасного виховання
У сучасних умовах виховний процес у школах України має такі особливості: 1. Спрямованість на формування вільної, всебічно розвиненої особистості учня, на...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Гуманістична стратегія теорії і практики навчального процесу
Навчальний процес у національній школі будується відповідно до стратегії освіти України і передбачає радикальну зміну тактики в підходах до змісту, форм...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Учитель як творець педагогічного процесу
Учительська діяльність має творчий характер. Педагогічна творчість - складний процес, якому передують численні підготовчі етапи: тривале обдумування,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. З історії демократичного виховання
1. Суть процесу виховання. 2. Система національного виховання. 3. Основні напрями діяльності класного керівника. 4. Форми організації виховної роботи. 5....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 1. Суть процесу виховання
1. Суть процесу виховання. 2. Система національного виховання. 3. Основні напрями діяльності класного керівника. 4. Форми організації виховної роботи. 5....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Частина 2. Теорія і методика виховання
1. Суть процесу виховання. 2. Система національного виховання. 3. Основні напрями діяльності класного керівника. 4. Форми організації виховної роботи. 5....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони)
1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони). 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації. 3. Двосторонній характер...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації
Вищою метою суспільства є всебічний і гармонійний розвиток особистості, тому навчання повинно реалізувати в єдності завдання освіти, виховання і...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 8. Завдання сучасної дидактики
Життя і діяльність учня в школі і поза нею завжди має бути сповнене почуттям радості, світлою перспективою, надією на успіх. У цьому джерело гуманізації...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Навчання радістю пізнання
Життя і діяльність учня в школі і поза нею завжди має бути сповнене почуттям радості, світлою перспективою, надією на успіх. У цьому джерело гуманізації...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Урок - основна форма організації навчально-виховного процесу
Кожного дня тисячі вчителів входять у класи і приступають до проведення уроків, і від того, якими будуть ці уроки, як відбудеться спілкування з дітьми,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Мета, завдання і засади діяльності школи
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Методологія педагогіки
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
1. Предмет педагогіки: визначення, стадії розвитку, історія її формування як самостійної науки. 2. Визначення основних понять педагогіки. 3. Методологія...
-
1. Предмет педагогіки: визначення, стадії розвитку, історія її формування як самостійної науки. 2. Визначення основних понять педагогіки. 3. Методологія...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Зв'язок педагогіки з іншими науками
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Перевиховання
Перевиховання - вплив на усунення в діях, вчинках, способі життя учня негативних звичок і хибних схильностей, вад характеру та поступова заміна їх на...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Завдання педагогіки на сучасному етапі
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 6. Методи науково-педагогічних досліджень
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Структура педагогічної науки, її галузі
Методологічна основа - це науковий фундамент, з позиції якого дається пояснення основних педагогічних явищ і розкриваються їхні закономірності....
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 7. Концепція 12-річної загальноосвітньої школи (витяг)
Освіта XXI століття - це освіта для людини, її стрижень - розвивальна, культуро-творча домінанта, виховання відповідальної особистості, яка здатна до...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Шляхи удосконалення процесу навчання
Залежно від характеру організації процесу викладання і засвоєння знань, від специфіки побудови змісту навчального матеріалу і провідних методів і засобів...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Двосторонній характер процесу навчання та його цілісність
Навчання - це така різновидність людської діяльності, яка передбачає взаємодію викладача і учня, тому воно має двосторонній характер, тобто складається з...
-
Самовиховання - це процес цілеспрямованої роботи над розвитком і вдосконаленням людини від підліткового віку до зрілості. Самовиховання в інтелектуальній...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 5. Здобутки дидактики на сучасному етапі розвитку школи
У практиці навчання різних предметів потрібно забезпечити принципову єдність у підході до дітей, у виборі форм і методів. Дидактика як загальна наука про...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 4. Зв'язок дидактики з конкретними методиками
У практиці навчання різних предметів потрібно забезпечити принципову єдність у підході до дітей, у виборі форм і методів. Дидактика як загальна наука про...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Історичний екскурс до вчень великих дидактиків
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - Тема 5. Педагогічний процес як цілісна система
1. Методологічні основи процесу навчання (суть, структура, закони). 2. Основні функції процесу навчання та шляхи їх реалізації. 3. Двосторонній характер...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Основні поняття дидактики
Дидактика охоплює всю навчальну діяльність вчителя й учнів, їхню співпрацю, співтворчість. Найбільш важливими поняттями дидактики є: процес навчання,...
-
Педагогіка - Максимюк С. П. - 2. Висловлювання видатних діячів освітні культури про вчителя
...Державна посада..., яка полягає у всілякому піклуванні про виховання хлопчиків і дівчаток... Ця посада значно важливіша від усіх найвищих посад у...
Педагогіка - Максимюк С. П. - 3. Структурні елементи процесу виховання