Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 18. МІЖНАРОДНИЙ РУХ ЧИННИКІВ ВИРОБНИЦТВА
Ключові поняття
Міжнародне переміщення капіталу; форми міжнародного переміщення капіталу; міжнародний кредит; значення міжнародного кредиту; форми міжнародного кредиту: комерційний та банківський кредит; нові форми кредитування: факторинг, форфейтинг, лізинг; міжнародна міграція робочої сили; еміграція; імміграція; форми міграційних процесів; причини міграції; основні етапи міжнародної міграції робочої сили; сучасні центри притягання робочої сили; структура мігруючої робочої сили; наслідки переміщення трудових ресурсів; міжнародний технологічний обмін; форми технологічного обміну: некомерційні та комерційні; особливості міжнародного технологічного обміну.
18.1 Міжнародний рух капіталу
Міжнародний рух факторів виробництва - це важлива складова в розвитку міжнародних ринкових відносин, які відтворює світове господарство. Інакше кажучи, в системі світового господарства сукупність національних економік пов'язується не лише міжнародним переміщенням товарів, а насамперед міжнародним рухом факторів виробництва.
Міжнародне переміщення факторів виробництва залучає:
O Міжнародний рух капіталу;
O Міжнародну міграцію робочої сили;
O Міжнародну передачу технологій.
Міжнародний рух капіталу полягає у вилученні з обігу частини національного капіталу і включенні його у виробничий процес або інший обіг в інших країнах.
Міжнародна міграція робочої сили - переміщення трудових ресурсів, що спричинено різницею в рівні доходів, кращими перспективами соціального просування або зайнятості та ін
Міжнародна передача технологій - переміщення науково-технічних досягнень за межі національних економік.
Міжнародне переміщення капіталу
Міжнародне переміщення капіталу - це досить розвинута складова міжнародного переміщення факторів виробництва. В сучасних умовах мобільність капіталу оцінюється як висока, хоча вона й мала жорсткіші обмеження, ніж міжнародна торгівля. Темпи зростання переміщення капіталу між країнами в декілька разів перевищують темпи зростання виробництва і міжнародної торгівлі.
Міжнародний рух капіталу може заміщувати або доповнювати міжнародну торгівлю, якщо ефективність використання капіталу вища, ніж результат міжнародної торгівлі.
Форми міжнародного переміщення капіталу
Міжнародна міграція капіталу - це не фізичне переміщення засобів виробництва, а Фінансова операція: Надання позики, купівля - продаж цінних паперів, інвестування.
Конкретні форми міжнародного переміщення капіталу розрізняються за такими ознаками:
O за джерелами походження капіталу;
O за характером використання капіталу;
O за строками вкладання капіталу;
O за метою вкладання капіталу.
За джерелами походження
За джерелами походження капітал поділяється на офіційний і приватний.
Офіційний капітал - це кошти державного бюджету або міжнародних організацій (МВФ, Всесвітнього банку та ін.), котрі переміщуються за кордон або приймаються з-за кордону за рішенням урядів або міжурядових організацій. Його джерелом є гроші платників податків.
Приватний капітал - це кошти приватних фірм, банків та інших недержавних організацій, які надаються у вигляді інвестицій, торговельних позик.
За характером використання
За характером використання капітал поділяється на підприємницький та позичковий.
Підприємницький капітал - це кошти, які прямо або опосередковано вкладаються у виробництво з метою отримання прибутку. Це головний приватний капітал.
Позичковий капітал - це кошти, що надаються з метою отримання відсотка. У міжнародних масштабах позичковим капіталом виступає в основному офіційний капітал.
За строком вкладання
За строком вкладання капітал поділяється на:
Короткостроковий капітал - це вкладання капіталу на строк менше ніж один рік, головним чином у формі торговельних кредитів.
Середньо - та довгостроковий капітал - вкладання капіталу на строк понад рік. Усі вкладання підприємницького капіталу здійснюються переважно у формі прямих інвестицій, а також у вигляді державних кредитів.
За метою вкладання
За метою вкладання капітал поділяється на прямі та портфельні інвестиції.
Прямі інвестиції - це вкладання капіталу з метою придбання контролю над об'єктом його розміщення. Це в основному вивезення приватного підприємницького капіталу.
Портфельні інвестиції - вкладання капіталу в іноземні цінні папери без права контролю над об'єктом інвестування. Це також в основному вивезення приватного підприємницького капіталу.
Міжнародний кредит
Міжнародні потоки капіталу набирають форми міжнародного кредиту. Міжнародний кредит визначається як рух позичкового капіталу у формі фінансових вимог між кредиторами і позичальниками різних країн, пов'язаний з наданням валютних і товарних ресурсів (активів) на умовах повернення, строковості і сплати відсотків.
Міжнародний кредит розглядають як особливий вид міжнародної торгівлі. Ця торгівля не є обміном товару на товар, а обміном сьогоднішнього товару на товар майбутній. Такий обмін називають міжчасовою торгівлею.
В економіці завжди існує проблема вибору між поточним і майбутнім споживанням. Як правило, виготовлена продукція негайно цілком не споживається. Частина її використовується як виробничий капітал на розширення виробництва, щоб збільшити обсяг споживання в майбутньому.
Міжнародний кредит дає можливість торгувати в часі. Якщо краї-на-кредитор надає позику, то вона продає нинішнє споживання за споживання в майбутньому. Країна-позичальник, беручи позику, отримує можливість витратити сьогодні більше, ніж зароблено, в обмін на зобов'язання виплатити компенсацію в майбутньому за сьогоднішнє споживання. Які країни беруть позики, а які їх надають визначається виробничими можливостями. Країни, які мають добрі поточні інвестиційні можливості, беруть позики в інших країн, котрі таких відносних інвестиційних можливостей не мають, але отримують великі поточні доходи.
Країни, які мають відносно великі фінансові ресурси у порівнянні з можливістю їх прибуткового застосування всередині країни, можуть збільшити свій національний доход за рахунок надання кредиту країнам, у яких вища норма доходу на капітал (відсоток, дивіденд). Краї-на-імпортер капіталу отримує можливість збільшити свій національний доход за рахунок зарубіжних інвестицій, одержаних на вигідніших, порівняно з внутрішніми, умовах кредитування. В цілому за допомогою міжнародного кредиту відбувається максимізація світового продукту внаслідок загального приросту світового виробництва.
Значення міжнародного кредиту
Значення міжнародного кредиту саме й полягає в тому, що завдяки йому відбувається перерозподіл капіталів між країнами відповідно до потребами і можливостей більш прибуткового його застосування. Кожна країна є імпортером і експортером капіталу. Кредиторами і позичальниками виступають банки, фірми, державні установи, уряди, міжнародні й регіональні валютно-кредитні й фінансові організації.
Ефективність кредиту досягається за умови:
O вільного переміщення капіталу;
O стабільності й передбачуваності розвитку світової економіки;
O виконання позичальниками своїх зобов'язань, повної оплати своїх боргів.
Форми міжнародного кредиту
Основними формами міжнародного кредиту вважаються:
O товарний, або комерційний;
O валютний, який видають банки в грошовій формі.
Міжнародний комерційний кредит Надається на закупівлю певних товарів або оплату послуг, як правило, він суворо цільовий, закріплений у кредитній угоді. Міжнародний комерційний кредит часто виступає у вигляді "фірмового" кредиту. Останній має місце тоді, коли фірма-експортер однієї країни надає імпортеру іншої країни відстрочку платежу при реалізації товарів і послуг. За нинішніх умов строки фірмових кредитів стали досить тривалими (зазвичай, від двох до семи років) і визначаються кон'юнктурою світових ринків, видами товарів і послуг, зацікавленістю постачальника в збереженні зовнішньоекономічних зв'язків і розширенні обсягів експортних поставок тощо.
Банківське кредитування Експортера й імпортера виступає у формі позик під заставу товарів, товарних документів тощо.
Експортний кредит - це кредит, який видає банк країни-експортера банку країни-імпортера для кредитування поставок машин, устаткування і т. ін. Видається він у грошовій формі і з обов'язковою умовою: позичальник зобов'язаний використати позику виключно для закупівлі товарів у країни-кредитора. Однією з форм експортного кредиту є кредит покупцеві, за якого банк експортера безпосередньо кредитує фірми країни-імпортера та їхні банки. Такі кредити пов'язуються з придбанням товарів і послуг у певної фірми.
Нові форми міжнародного кредиту
Характерною особливістю сучасних кредитних відносин є виникнення таких нових форм кредитування, як факторинг, форфейтинг та лізинг.
Факторинг - купівля спеціалізованою фінансовою компанією грошових вимог експортера до імпортера та їхня інкасація, тобто збирання боргу з покупця. Фактор-компанія зобов'язується або переказувати клієнту гроші в міру збирання їх з боржників, або сплатити йому готівкою під час укладання угоди. Вартість факторингу дорожча, ніж вартість звичайної банківської позики (вона може досягти 20%), оскільки фактор-компанія приймає на себе ризик неповернення боргу і надає ряд інших послуг.
Форфейтинг - це купівля банком на повний строк боргових документів імпортера. Банк бере на себе ризик несплати боргових зобов'язань і збирає за це фіксовану в договорі тверду ставку - премію.
Лізинг - це кредитування у формі оренди устаткування, автомобілів, суден, літаків тощо строком на 3-15 років. Лізинг включає в себе цілий пакет послуг, а саме: монтаж, забезпечення запасними частинами, технічне обслуговування, страхування тощо. Лізинговими операціями займаються спеціальні компанії, які створюються, як правило, банками. Доходом від лізингових операцій є орендна плата.
Схожі статті
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 17.2 Специфічні риси міжнародної торгівлі
Міжнародна торгівля - це особлива сфера міжнародних економічних відносин. Вона має ряд специфічних рис, котрі відрізняють міжнародну торгівлю від...
-
Існують три методи розрахунку валового внутрішнього продукту країни: 1) за доданою вартістю (виробничий метод); 2) за витратами (метод кінцевого...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 4.1 Кругообіг економічної активності
Ключові поняття Кругообіг економічної активності: ринок готової продукції, ринок факторів виробництва, товарний та грошовий потоки; система цін; грошова...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Розділ 4. МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА
Тема 17. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ Ключові поняття Закон вартісних переваг; теорія абсолютних переваг А. Сміта; теорія порівняльних переваг Д. Рікардо; теорія...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 16.2 Моделі економічного зростання
Ключові поняття Економічна рівновага; ідеальна та реальна рівновага; часткова та загальна рівновага; економічне зростання; економічний розвиток; чинники...
-
Ключові поняття Економічна рівновага; ідеальна та реальна рівновага; часткова та загальна рівновага; економічне зростання; економічний розвиток; чинники...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 16. ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ ТА РІВНОВАГА
Ключові поняття Економічна рівновага; ідеальна та реальна рівновага; часткова та загальна рівновага; економічне зростання; економічний розвиток; чинники...
-
Тема 17. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ Ключові поняття Закон вартісних переваг; теорія абсолютних переваг А. Сміта; теорія порівняльних переваг Д. Рікардо; теорія...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 17. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ
Тема 17. МІЖНАРОДНА ТОРГІВЛЯ Ключові поняття Закон вартісних переваг; теорія абсолютних переваг А. Сміта; теорія порівняльних переваг Д. Рікардо; теорія...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 4. ФУНКЦІОНУВАННЯ РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА. СИСТЕМА ЦІН
Ключові поняття Кругообіг економічної активності: ринок готової продукції, ринок факторів виробництва, товарний та грошовий потоки; система цін; грошова...
-
"Люди, які ніколи систематично не вивчали економічну науку, схожі на глухих, що намагаються оцінити звучання оркестру" П. Самульсон, Лауреат Нобелівської...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Розділ 1. ВСТУП ДО КУРСУ "ОСНОВИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ"
"Люди, які ніколи систематично не вивчали економічну науку, схожі на глухих, що намагаються оцінити звучання оркестру" П. Самульсон, Лауреат Нобелівської...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 3.1 Економічна природа фірми
Тема 3. ФІРМА ЯК ГОЛОВНИЙ СУБ'ЄКТ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ Ключові поняття Економічна природа існування фірми; максимізація прибутку; три правові форми...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 3. ФІРМА ЯК ГОЛОВНИЙ СУБ'ЄКТ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ
Тема 3. ФІРМА ЯК ГОЛОВНИЙ СУБ'ЄКТ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ Ключові поняття Економічна природа існування фірми; максимізація прибутку; три правові форми...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Розділ 3. МАКРОЕКОНОМІКА
Тема 12. ОСНОВНА МАКРОЕКОНОМІЧНА ТОТОЖНІСТЬ Ключові поняття Валовий внутрішній продукт; кінцеві товари та послуги; проміжні товари та послуги;...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 5.3 Ринкова пропозиція
Ключові поняття Типи ринків; агенти та посередники; ринковий попит; закон попиту; ефекти заміщення та доходу; крива попиту; детермінанти попиту; ринкова...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 5.2 Ринковий попит
Ключові поняття Типи ринків; агенти та посередники; ринковий попит; закон попиту; ефекти заміщення та доходу; крива попиту; детермінанти попиту; ринкова...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 5.1 Типи ринків
Ключові поняття Типи ринків; агенти та посередники; ринковий попит; закон попиту; ефекти заміщення та доходу; крива попиту; детермінанти попиту; ринкова...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 5. РИНКОВА СИСТЕМА: ПОПИТ І ПРОПОЗИЦІЯ
Ключові поняття Типи ринків; агенти та посередники; ринковий попит; закон попиту; ефекти заміщення та доходу; крива попиту; детермінанти попиту; ринкова...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Розділ 2. МІКРОЕКОНОМІКА
Тема 3. ФІРМА ЯК ГОЛОВНИЙ СУБ'ЄКТ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ Ключові поняття Економічна природа існування фірми; максимізація прибутку; три правові форми...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 15.1 Бюджет родини та джерела його формування
Ключові поняття Заробітна плата; номінальна та реальна заробітна плата; бюджет родини; потреби родини; джерела формування бюджету родини; факторні...
-
Ключові поняття Заробітна плата; номінальна та реальна заробітна плата; бюджет родини; потреби родини; джерела формування бюджету родини; факторні...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 14.4 Цілі та інструменти кредитно-грошової політики
Банківська система Банківська система (БС) - це сукупність фінансово-грошових установ, які залучають вільні кошти, а потім надають їх у кредит....
-
Банківська система Банківська система (БС) - це сукупність фінансово-грошових установ, які залучають вільні кошти, а потім надають їх у кредит....
-
Ключові поняття Гроші; властивості грошей: міра вартості, засіб платежу, засіб обігу, засіб заощаджень, світові гроші; кількісна теорія попиту на гроші;...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 14.1 Гроші та їхні властивості
Ключові поняття Гроші; властивості грошей: міра вартості, засіб платежу, засіб обігу, засіб заощаджень, світові гроші; кількісна теорія попиту на гроші;...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 14. ГРОШІ ТА БАНКІВСЬКА СПРАВА
Ключові поняття Гроші; властивості грошей: міра вартості, засіб платежу, засіб обігу, засіб заощаджень, світові гроші; кількісна теорія попиту на гроші;...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 13.2 Форми безробіття. Закон Оукена
Безробіття Безробіття є однією з найголовніших проблем економіки країни. Воно призводить до зниження рівня виробництва, рівня доходів населення, а отже,...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 1.1 Структура курсу "Основи економічної теорії"
"Люди, які ніколи систематично не вивчали економічну науку, схожі на глухих, що намагаються оцінити звучання оркестру" П. Самульсон, Лауреат Нобелівської...
-
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - 17.5 Протекціоністські інструменти торговельної Політики
Вибір інструментів, які застосовуються для обмеження торгівлі, залежить від двох основних чинників: співвідношення сил груп тиску, що наполягають на...
Основи економічної теорії - Козак Ю. Г. - Тема 18. МІЖНАРОДНИЙ РУХ ЧИННИКІВ ВИРОБНИЦТВА