Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - 4.3. Теорії регулювання валютного курсу

Західні теорії валютного курсу виконують дві функції: перша (ідеологічна) направлена на обгрунтування життєздатності ринкової економіки; друга (практична) - полягає в розробці методів регулювання валютного курсу як складової частини валютної політики.

Для більшості західних теорій валютного курсу характерний ряд загальних рис:

- заперечення теорії трудової вартості, вартісної основи валютного курсу, товарної природи грошей;

- мінова концепція - перебільшення ролі сфери обернення у недооцінці виробничих чинників. Предметом аналізу є мінові пропорції, що змінюються під впливом попиту і пропозиції валюти;

- з'єднання кількісної і номінальної теорій грошей з концепціями міжнародної рівноваги.

Основне положення номінальної теорії грошей (гроші - творіння держави) розповсюджується економістами на валютний курс. На їх думку, валютний курс не має вартісної основи, а валютний паритет встановлюється державою залежно від її політики.

Теорія паритету купівельної спроможності.

Ця теорія базується на номінальної і кількісної теоріях грошей. її витоки беруть початок від переконань англійських економістів Д. Юма і Д. Рікардо. Рікардо стверджував, що низька вартість фунта стерлінгів привела до дефіциту торгового балансу, "...вивезення монети викликається її дешевизною і є не слідством, а причиною несприятливого балансу". Із його точки зору, знецінення грошей - "слідство їх надлишку", а співвідношення купівельної спроможності валют визначається кількістю грошей в обігу відповідних країн. На цьому постулаті базуються всі варіанти, зокрема сучасні, теорії паритету купівельної спроможності.

Основні положення цієї теорії полягають в твердженні, що валютний курс визначається відносною вартістю грошей двох країн, яка залежить від рівня цін, а останній - від кількості грошей в обігу. Ця теорія направлена на пошук "курсу рівноваги", що підтримав би врівноваженість платіжного балансу. Цим визначається її зв'язок з концепцією автоматичного саморегулювання платіжного балансу.

Теорія регульованої валюти.

Кейнсіанська теорія регульованої валюти виникла під впливом світової економічної кризи 1929-1933 рр., коли виявилася неспроможність ідей неокласичної школи, що виступала за вільну конкуренцію і невтручання держави в економіку. У 50-60-і роки кейнсіанство зайняло пануюче положення в західній економічній науці. На противагу теорії валютного курсу, що допускала можливість автоматичного його вирівнювання, на базі кейнсіанства була розроблена теорія регульованої валюти, що представлена двома напрямами.

Перший напрям - теорія рухомих паритетів або маневрового стандарту - розроблена І. Фішером і Дж. М. Кейнсом.

Другий напрям - теорія рівноваги курсів, або нейтральних курсів, підміняє паритет купівельної спроможності поняттям "рівновага курсу".

На цій основі з'явилися нові теорії:

- раціональних очікувань операторів валютного ринку, що аналізує вплив їх поведінки (купівля або продаж певної валюти) на курсові співвідношення;

- надмірно підвищеної реакції валютного курсу на економічні події;

- гіпотези "новин" як чинника, що впливає на курс;

- концепція портфельного балансу, яка враховує вплив міжнародного руху капіталів, що посилюється нині, зокрема у формі "портфеля" цінних паперів, на валютний курс.

Теорія нейтральних валютних курсів підкреслює вплив на курс також чинників, що не завжди можуть бути зміряні. У їх числі митні збори, валютна спекуляція, рух "гарячих" грошей, політичні і психологічні чинники.

Теорія ключових валют.

Історичним грунтом виникнення цієї теорії з'явилася зміна співвідношення сил в світі на користь США на базі посилення нерівномірності розвитку країн. У результаті другої світової війни США зайняли пануюче положення в світовому виробництві, міжнародній торгівлі, накопичили величезні золоті резерви. В той же час економіка більшості країн Західної Європи, Японії була підірвана війною, слабшали позиції їх валют, скоротилися золотовалютні резерви. Панував "доларовий голод" - брак доларів у країн Західної Європи і Японії. Представники теорії ключових валют - американські економісти Дж. Вільямс (автор цього терміну, що з'явився в 1945 р.), А. Хансен, англійські економісти Р. Хоутрі, Ф. Грехем та ін.

Суть даної теорії полягає в прагненні довести:

1) необхідність і неминучість ділення валют на ключові (долар і фунт стерлінгів), тверді (валюти решти країн "групи десяти" - марка ФРН, французький франк і т. д.) і м'які, або "екзотичні", валюти, що не грають активної ролі в МЕВ;

2) лідируючу роль долара на противагу золоту (за їх оцінкою, долар "не гірше, а краще за золото");

3) необхідність орієнтації валютної політики всіх країн на долар і підтримку його як резервної валюти, навіть якщо це суперечить їх національним інтересам.

Теорія фіксованих паритетів і курсів.

Прихильники цієї теорії (Дж. Робінсон, Дж. Бікердайк, А. Браун, Ф. Грехем) рекомендували режим фіксованих паритетів, допускаючи їх зміну лише за фундаментальною нерівновагою платіжного балансу. Спираючись на економіко-математичні моделі, вони дійшли висновку, що зміни валютного курсу - неефективний засіб регулювання платіжного балансу у зв'язку з недостатньою реакцією зовнішньої торгівлі на коливання цін на світових ринках залежно від курсових співвідношень. Ця теорія зробила вплив на принципи Бреттон-Вудської системи, заснованої на фіксованих паритетах і курсах валют.

Попередниками даної теорії були номіналіст Г. Кнапп і його послідовники. Вони висунули принцип договірного паритету, що встановлюється державами шляхом угоди про обмін валют за фіксованим курсом.

Теорія плаваючих валютних курсів.

Представники цієї теорії - переважно економісти неокласичного напряму (монетаристи). До їх числа належать М. Фрідмен (глава школи м. Чікаго), Ф. Махлуп (Прінстонській університет), А. Ліндбек (Стокгольмський університет), Г. Джонсон (Лондонський університет), Л. Ерхард, Р. Гирш, 3. Дюрр (Фрейбургська школа у ФРН) та ін. Суть даної теорії полягає в обгрунтуванні наступних переваг режиму плаваючих валютних курсів в порівнянні з фіксованими:

- автоматичне вирівнювання платіжного балансу;

- вільний вибір методів національної економічної політики без зовнішнього тиску;

- заборона валютної спекуляції, оскільки, у разі плаваючих валютних курсах, вона набуває характеру гри з нульовим результатом: одні втрачають те, що виграють інші;

- стимулювання світової торгівлі;

- валютний ринок краще, ніж держава, визначає курсове співвідношення валют.

Нормативна теорія валютного курсу.

Ця теорія розглядає валютний курс як додатковий інструмент регулювання економіки, рекомендуючи режим гнучкого курсу, контрольованого державою. Дана теорія називається нормативною, оскільки її автори вважають, що валютний курс повинен грунтуватися на паритетах і угодах, встановлених міжнародними органами. Дж. Мес, Р. Манделл дійшли висновку, що держава не завжди може використовувати їх зміни, а політика валютного курсу однієї країни може робити негативний вплив на економіку інших країн". Американський економіст Е. Бірнбаум вважає, що валютні курси повинні спиратися на міжнародні паритети, що встановлюються міждержавними організаціями. Його співвітчизник А. Лань рекомендує застосовувати колективно регульовані плаваючі курси валют.



Схожі статті




Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - 4.3. Теорії регулювання валютного курсу

Предыдущая | Следующая