Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - 2.2. Валютні зони
2.1. Валютні блоки
У період світової економічної кризи 1929-1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала існувати. Вона розпалася на валютні блоки - регіональні валютні угруповання, які вступили в жорстку конкуренцію. Таких регіональних блоків сформувалося три: стерлінговий, доларовий та золотий.
Валютний блок - це угруповання країн на основі валютно-економічного домінування держав, які очолюють такий блок, шляхом прикріплення до їхньої валюти валют країн - учасниць блоку.
Фактори створення валютних блоків:
- торговельні фактори (країна, яка очолює блок, є головним торговельним партнером інших країн);
- фінансові фактори (заборгованість країн);
- економічні фактори (країни, які очолюють певний блок, є найбільш розвинуті);
- політичні фактори.
2.2. Валютні зони
Валютні зони Порівняно з валютними блоками є більш високою формою регіональних валютних об'єднань, що утворилися на базі валютних блоків. Це валютні угруповання країн, що сформувалися під час Другої світової війни і після її закінчення з метою проведення узгодженої політики у сфері міжнародних валютних відносин.
Головні ознаки валютної зони:
- підтримання всіма учасниками валютної зони твердого курсу своїх валют відносно валюти країни-гегемона;
- зміна курсів валют - учасниць зони відносно інших валют лише за згоди на це країни-гегемона;
- збереження в банках домінуючої країни переважної частини національних валютних резервів країн - членів валютної зони;
- вільний взаємний обмін валют між країнами, які входять до зони;
- вільне переміщення валютно-фінансових коштів у межах валютної зони та наявність спільних обмежень відносно третіх країн;
- концентрування зовнішніх розрахунків країн-учасниць у банках країни, яка очолює валютну зону.
Після другої світової війни утворилося шість основних валютних зон: британського фунта стерлінгів, долара США, французького франка, португальського ескудо, іспанської пезети, голландського гульдена.
2.3. Валютний союз ЄС
Характерна риса сучасності - розвиток регіональної економічної і валютної інтеграції, перш за все в Західній Європі. Причинами розвитку інтеграційних процесів є:
- інтернаціоналізація господарського життя, посилення міжнародної спеціалізації і кооперації виробництва, переплетення капіталів;
- протиборство центрів суперництва на світових ринках і валютна нестабільність.
Процес зближення, взаємного переплетення національних економік, направлений на утворення єдиного господарського комплексу в рамках угруповань, знайшов вираз в ЄС.
Європейське Співтовариство - найрозвиненіше регіональне інтеграційне угруповання країн Західної Європи; функціонує з 1 січня 1958 р. на основі римського договору, підписаного в березні 1957 р. шістьма країнами - ФРН, Францією, Італією, Бельгією, Нідерландами, Люксембургом. З 1973 р. в ЄС ввійшли Великобританія, Ірландія, Данія, з 1981 р. - Греція; з 1986 р. - Португалія і Іспанія, потім Австрія, Швеція, Фінляндія.
90-ті роки ознаменувалися новим розширенням ЄС, перш за все за рахунок країн Європейської Асоціації Вільної Торгівлі (ЄАВТ).
З 1993 р. створений європейський економічний простір, до якого приєдналися країни ЄАВТ (Європейської Асоціації Вільної Торгівлі), окрім Швейцарії, - торговельно-економічного угруповання, яке було створено в 1960 р. за ініціативою Великобританії.
На основі європейських угод асоційованими членами ЄС нині є також країни Східної і Центральної Європи - Польща, Угорщина, Чехія, Словенія, Болгарія і Румунія. З листопаду 1993 р. набула чинності Маастрихтська угода про утворення європейського політичного, економічного і валютного союзу (скорочена назва - Європейський Союз (ЄС)).
Цілі ЄС наступні:
1) створити економічний і політичний союз на базі міждержавного регулювання господарського життя;
2) перетворити ЄС на супердержаву;
3) укріпити позиції західноєвропейського центру з метою протиборства з монополіями США і Японії на світовому ринку;
4) колективними зусиллями утримати у сфері свого впливу країни, що розвиваються, - колишні колонії західноєвропейських держав.
Невід'ємним елементом економічної інтеграції є валютна інтеграція - процес координації валютної політики, формування наднаціонального механізму валютного регулювання, створення міждержавних валютно-кредитних і фінансових організацій.
Необхідність валютної інтеграції обумовлена наступними причинами:
- для посилення взаємозалежності національних економік за лібералізацією руху товарів, капіталів, робочої сили потрібна валютна стабілізація;
- нестабільність Ямайської світової валютної системи зажадала захистити ЄС від зовнішніх чинників, що дестабілізували, шляхом створення зони валютної стабільності;
- Західна Європа прагне стати світовим центром з єдиною валютою, щоб обмежити вплив долара;
- протистояти конкуренції, що росте, з боку Японії.
Механізм валютної інтеграції включає сукупність валютно-кредитних методів регулювання, за допомогою яких здійснюються зближення і взаємне пристосування національних господарств і валютних систем.
Основними елементами валютної інтеграції є:
А) режим спільно плаваючих валютних курсів;
Б) валютна інтервенція, у тому числі колективна, для підтримки ринкових курсів валют в межах злагодженого відхилення від центрального курсу;
В) створення колективної валюти як міжнародного платіжно-резервного засобу;
Г) сумісні фонди взаємного кредитування країн-членів для підтримки курсів валют;
Д) міжнародні регіональні валютно-кредитні і фінансові організації з валютного і кредитного регулювання.
Відповідно до Маастрихтського договору Економічний і Валютний Союз реалізується в три етапи.
Перший етап (1 липня 1990 р. - 31 грудня 1993 р.) - етап становлення економічного і валютного союзу ЄС (ЕВС). В його рамках були здійснені всі підготовчі заходи, необхідні для вступу в силу відповідних положень Маастрихтського договору про Європейський Союз.
Зокрема, усунені всі обмеження на вільний рух капіталів усередині Європейського Союзу, а також між Європейським Союзом і третіми країнами. Надана особлива увага забезпеченню зближення показників економічного розвитку усередині ЄС, і його країни-члени приймали там, де це було доречно, програми такого зближення, розраховані на декілька років, в яких визначалися конкретні цілі і показники антиінфляційної і бюджетної політики.
Другий етап (1 січня 1994 р. - 31 грудня 1998 р.) був присвячений подальшій, більш конкретній підготовці країн-членів до введення євро.
Головною організаційною подією цього етапу стало утворення Європейського Валютного Інституту (ЄВІ), який виступав як передвісник Європейського Центрального Банку (ЄЦБ), основною задачею якого було визначення правових, організаційних і матеріально-технічних передумов, необхідних ЄЦБ для виконання своїх функцій, починаючи з третім етапом введення євро.
Третій етап Переходу до єдиної валюти (1999-2002 рр.). З 1 січня 1999 р. фіксуються валютні курси євро до національних валют країн - учасниць зони євро, а євро стає їх загальною валютою, національна валюта збережеться на цей період тільки як паралельна грошова одиниця. З 1 липня 2002 р. вилучення з обігу національних валют і повний перехід господарського обороту країн-учасниць на євро.
Єдина грошова і валютна політика Євросоюзу формулюватиметься країнами-членами через Раду ЄЄ, при ухваленні рішень кваліфікованою більшістю голосів і після консультацій з Європарламентом і Європейським Центральним Банком (ЄЦБ).
Основними напрямками економічної, грошової і валютної політики на найближчу перспективу є стимулювання економічного зростання і зайнятості з забезпеченням стабільності цін і зміцненні міжнародних позицій євро. З 1 січня 1999 р. конкретне наповнення цієї політики і її реалізацію передано Європейській Системі Центральних Банків (ЄСЦБ) країн-членів, яка складається з центральних банків країн, що перейшли на євро, і наднаціонального Європейського Центрального Банку.
У свою чергу, ЄСЦБ взаємодіє з центральними банками країн-членів, у тому числі визначає для кожного з них квоти допустимої емісії, проводить поточний нагляд за кон'юнктурою кредитних і валютних ринків ЄС, готує рішення ЄСЦБ і за необхідністю здійснює разом з національними ЦБ інтервенції в хід розвитку цієї кон'юнктури.
При цьому основними інструментами політики ЄСЦБ є:
А) таргетування (встановлення цільових орієнтирів основних грошових агрегатів з метою контролю над інфляцією);
Б) встановлення меж коливань основних процентних ставок, у тому числі з метою їх зближення по всій зоні євро;
В) операції на відкритому ринку;
Г) встановлення мінімальних резервних вимог для банків.
Схожі статті
-
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - 2.1. Валютні блоки
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929-1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала існувати....
-
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929-1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала існувати....
-
Першою В історії світовою валютною системою була система, що спиралася на єдині правила обігу золотого грошового товару і відома під назвою системи...
-
Першою В історії світовою валютною системою була система, що спиралася на єдині правила обігу золотого грошового товару і відома під назвою системи...
-
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні відносини - складова частина і одна з найскладніших сфер ринкового господарства. У міру інтернаціоналізації і...
-
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні відносини - складова частина і одна з найскладніших сфер ринкового господарства. У міру інтернаціоналізації і...
-
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні відносини - складова частина і одна з найскладніших сфер ринкового господарства. У міру інтернаціоналізації і...
-
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - ВСТУП
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні відносини - складова частина і одна з найскладніших сфер ринкового господарства. У міру інтернаціоналізації і...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 2.2. Валютні зони
Валютні зони порівняно з валютними блоками є більш високою формою регіональних валютних об'єднань, які утворилися на базі валютних блоків. Це валютні...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 2.1. Валютні блоки
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929- 1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала...
-
Розділ 1. СВІТОВІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ СИСТЕМИ ТА ЇХ ЕВОЛЮЦІЯ 1.1. Національна та світова валютні системи Валюта і гроші часом уявляються як поняття...
-
Міжнародні валютно-фінансові відносини - Боринець С. Я. - 2.3. Валютний союз ЄС
Найбільш високо-розвинутою і досконалою формою розвитку регіональних валютних угруповань є Економічний і валютний союз (ЕВС) (раніше - Європейська...
-
Кризові явища в міжнародних валютно-фінансових відносинах показали неспроможність світових валютних систем забезпечити їх стабільне функціонування....
-
2.1. Валютні блоки У період світової економічної кризи 1929- 1933 рр. з крахом золотодевізного стандарту єдина світова валютна система перестала...
-
4.1. Елементи валютно-фінансової системи Розвиток міжнародних валютних відносин обумовлений зростанням продуктивних сил, створенням світового ринку,...
-
Конкретну ініціативу у створенні нової валютної системи, яка могла б успішно функціонувати після завершення Другої світової війни, взяли на себе країни,...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - Валютні ринки
Валютний ринок - це система стійких економічних і організаційних відносин з операцій купівлі-продажу іноземних валют і платіжних документів у іноземних...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - Світовий грошовий товар
Міжнародна валютна система має багато елементів, серед яких можна назвати такі: - світовий грошовий товар; - міжнародна ліквідність; - валютний курс; -...
-
3.1. Етапи створення Європейської валютної системи Характерною рисою сьогодення є розвиток регіональної і валютної інтеграції, перед усім у Західній...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - Тема 3. Європейська валютна система
3.1. Етапи створення Європейської валютної системи Характерною рисою сьогодення є розвиток регіональної і валютної інтеграції, перед усім у Західній...
-
Міжнародна валютна система має багато елементів, серед яких можна назвати такі: - світовий грошовий товар; - міжнародна ліквідність; - валютний курс; -...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - 2.3. Ямайська валютна система
Особливістю міжнародних валютно-кредитних відносин кінця 70-х - початку 80-х років минулого століття характеризувалися тим, що ці роки стали...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - 2.1. Система золотого стандарту
Еволюція світової валютної системи визначається розвитком і потребами національних та світової економіки, змінами, що відбуваються в цілому у світовому...
-
Міжнародні валютно-кредитні відносини - Патика Н. І. - Тема 2. Еволюція міжнародної валютної системи
Еволюція світової валютної системи визначається розвитком і потребами національних та світової економіки, змінами, що відбуваються в цілому у світовому...
-
Міжнародна макроекономіка - Козак Ю. Г. - Глава 1. Валюта та валютні курси
Глава 1. Валюта та валютні курси Ключові поняття Валюта; національна валюта; іноземна валюта; резервна валюта; міжнародна валюта; валютний курс;...
-
Міжнародні фінанси - Рогач О. І - Термінологічний словник
Азійський банк розвитку (АзБР). Asian Development Bank (ADB). Регіональний банк розвитку для Азії, розташований у Манілі. Офіційно створений у 1966 р....
-
Валютні операції. Порядок здійснення та обліку - Лівшиц Д. М. - Розділ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, N17, ст.184 ) (Із змінами, внесеними згідно із Законами N 3651-ХІІ від 25.11.93, ВВР, 1993, N 49, ст.462 N...
-
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, N17, ст.184 ) (Із змінами, внесеними згідно із Законами N 3651-ХІІ від 25.11.93, ВВР, 1993, N 49, ст.462 N...
-
Всі міжнародні розрахунки за комерційними операціями здійснюються через банки, що встановили між собою кореспондентські відносини та мають домовленість...
-
Розділ 1. СВІТОВІ ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВІ СИСТЕМИ ТА ЇХ ЕВОЛЮЦІЯ 1.1. Національна та світова валютні системи Валюта і гроші часом уявляються як поняття...
Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції - Ковальчук К. Ф. - 2.2. Валютні зони