Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 3. Етапи еволюції транснаціональної діяльності корпорацій

Найбільш загальною причиною виникнення ТНК вважається інтернаціоналізація виробництва і капіталу на основі розвитку продуктивних сил, що переростають національно-державні межі. Найважливішим чинником у формуванні і розвитку міжнародних корпорацій є і вивезення капіталу.

До причин появи ТНК можна віднести і їх прагнення протистояти жорсткій конкуренції, необхідність вистояти в конкурентній боротьбі в міжнародному масштабі.

Формування ТНК пов'язане також і з тим, що воно дає великі переваги у сфері міжнародної торгівлі, дозволяючи успішніше долати численні торгові і політичні бар'єри. Замість традиційного експорту, який натикається на численні митно-тарифні перешкоди, ТНК використовують дочірні зарубіжні компанії як свій зовнішній плацдарм усередині митної території інших країн, з якого вони безперешкодно проникають на їх внутрішні ринки. Відзначимо, що в сучасних умовах ця рушійна сила створення ТНК має свої особливості. Часто ТНК, що діє усередині інтеграційних угрупувань, створених у вигляді зон вільної торгівлі, митних або економічних союзів, що характеризуються повною відміною митних бар'єрів, вигідніший експорт товарів, чим створення дочірньої компанії закордоном.

У ході розвитку ТНК виник принципово новий феномен - міжнародне виробництво, яке дає корпораціям переваги, що витікають з відмінностей економічних умов країни базування материнської компанії і приймаючих країн, тобто країн, де розташовані її філії і підконтрольні фірми. Додатковий прибуток ТНК можна отримати за рахунок відмінностей:

- у забезпеченості і вартості природних ресурсів;

- у кваліфікації робочої сили і в рівні заробітної плати;

- у амортизаційній політиці, що проводиться, і, зокрема, в нормах амортизаційних відрахувань;

- антимонопольного і трудового законодавства;

- у рівні оподаткування;

- екологічних стандартів;

- стабільності валют і ін.

Враховуються і відмінності в економічній ситуації окремих країн, які дають можливість ТНК маневрувати завантаженням виробничих потужностей і пристосовувати свої виробничі програми до змінних умов поточної кон'юнктури, до попиту на той або інший товар на кожному конкретному ринку.

До реальних переваг формування найбільших ТНК, що дозволяють добиватися значної централізації капіталу, можна віднести:

- можливість диверсифікації діяльності для зниження ризику і пом'якшення кризових ударів - спочатку материнська компанія може прямо або побічно дотувати дочірні компанії, що виходять на новий ринок;

- гнучку організаційну структуру управління. Частина функцій децентралізується;

- консолідацію фінансової звітності в рамках всієї системи з метою вироблення стратегії найменших податків - можливість перерозподілу прибутку між компаніями, що входять в корпорацію з тим, щоб найбільший дохід отримували ті з них, які користуються податковими пільгами і т. п.;

- спільне формування ринку, монополія на цьому ринку;

- зростання заради зростання (можливість бути першим).

3. Етапи еволюції транснаціональної діяльності корпорацій

У процесі становлення та розвитку транснаціонального капіталу і ТНК як форми його функціонування виділяють декілька етапів, пов'язаних з формами експансії та напрямами торговельно-виробничої діяльності ТНК (табл. 12.1).

Таким чином, у процесі еволюції ТНК зазнали істотних змін. За критерієм міжнародної економічної активності в їхньому розвитку виділяють, переважно, чотири покоління.

Таблиця 12.1. ЕТАПИ ЕВОЛЮЦІЇ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КОРПОРАЦІЙ

Етапи

Характерні ознаки

І етап - друга третина ХІХ ст. перша пол. ХХ ст.

Інвестування в сировинні галузі іноземних економік. Створення в приймальних країнах розподільних та збутових підрозділів.

Виробництво однакової або слабо диференційованої продукції

ІІ етап - друга пол. ХХ ст. - кінець ХХ ст.

Посилення ролі зарубіжних виробничих підрозділів ТНК. Інтеграція зарубіжних виробничих і збутових операцій. Стратегія диверсифікації

ІІІ етап - з кінця ХХ ст.

Утворення мереж внутрішньофірмових зв'язків регіонального чи глобального масштабу.

Інтеграція наукових досліджень та розробок матеріально-технічного забезпечення, виробництва, розподілу, збуту. Формування ТНК у країнах, що не є економічно розвинутими

Діяльність ТНК Першого покоління значною Мірою була пов'язана з розробленням сировинних ресурсів колишніх колоній, що дає підставу визначити їх як "колоніально-сировинні ТНК". За своєю організаційно-економічною формою і механізмами функціонування це були картелі, синдикати та перші трести.

ТНК Другого покоління - ТНК типу "трест"; їхня специфіка - міцний зв'язок з виробництвом військово-технічної продукції. Почавши свою діяльність у період між двома світовими війнами, деякі з цих ТНК зберегли свої позиції у світовій економіці й після Другої світової війни.

У 60-ті роки дедалі помітнішу роль почали відігравати ТНК третього покоління, які широко використали досягнення науково-технічної революції. Вони мали організаційно-економічну форму концернів та конгломератів. У 60-80-ті роки в діяльності ТНК органічно поєднувалися елементи національного і зарубіжного виробництва: реалізація товарів, управління та організація роботи персоналу, науково-дослідні роботи, маркетинг і післяпродажне обслуговування. Основні елементи відтворювального процесу переводилися на загальні для відповідних країн стандарти та принципи. ТНК третього покоління сприяли поширенню досягнень НТП до периферійних зон світового господарства і, що найголовніше, формували економічні передумови появи міжнародного виробництва з єдиним ринковим та інформаційним простором, міжнародним ринком капіталу і робочої сили, науково-технічних послуг.

На початку 80-х років поступово з'явилися і затвердилися глобальні ТНК четвертого покоління, їхніми визначальними рисами, як вже зазначалося, є планетарне бачення ринків та функціонування в умовах глобальної конкуренції.

Характеризуючи сучасні тенденції становлення ТНК, слід відзначити, по-перше, вплив науково-технічного прогресу на розвиток транснаціонального капіталу, по-друге, особливості інноваційної діяльності ТНК, по-третє, прискорений розвиток і вдосконалення факторів виробництва, що використовуються ТНК. Останніми роками відпала необхідність у надвеликих підприємствах на територіях окремих держав, розрахованих на всесвітній ринок. З' являється можливість створювати заводи, що випускають ту саму продукцію за однаковою технологією в багатьох країнах, тобто уніфікувати випуск продукції в міжнародному масштабі й організувати спільне виробництво з підприємствами, що знаходяться в різних точках земної кулі та мають різну національну належність.

Виробництво стає глобальним, з' являються компанії, які працюють "на весь світ".

Функціонування сучасних ТНК відбувається в умовах глобалізації світогосподарських зв'язків, які, з одного боку, створюють зовнішнє середовище для їхньої діяльності, а з іншого - самі є результатом такої діяльності.



Схожі статті




Міжнародні економічні відносини - Амеліна І. В. - 3. Етапи еволюції транснаціональної діяльності корпорацій

Предыдущая | Следующая