Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ПЕРЕДМОВА

Підключення України до Болонського процесу, реформування вищої освіти погребує суттєвого перегляду всієї системи викладання економічних наук, передусім економічної теорії. Остання протягом десятиліть існувала в умовах автаркії та завдяки жорсткої ідеологічної спрямованості, мала досить віддалене відношення до світової економічної науки.

Процес визволення від ідеологем в економічній теорії просувається дуже повільно й суперечливо. Про це свідчить хоча б той факт, що в навчальних планах підготовки економістів у вищих навчальних закладах дотепер залишається політична економія (за суттю марксистсько-ленінська), яка являє собою глухий кут у розвитку економічної думки.

Сучасна економічна теорія, як відомо, містить у собі такі складові частини: мікроекономіка (microeconomics), макроекономіка (macroeconomics), міжнародна економіка (international economics).

Міжнародна економіка - наймолодша та найдинамічніша складова сучасної економічної теорії. її існування як самостійної дисципліни (а не як окремих розділів мікро - та макроекономіки) пов'язано з розвитком та функціонуванням світогосподарських зв'язків як особливої, цілісної, органічної системи.

Становлення цієї системи досить грунтовно проаналізовано й представлено в зарубіжних підручниках з міжнародної економіки, які мають чітку структуру (міжнародна мікроекономіка та міжнародна макроекономіка). Проте динамічність світогосподарських зв'язків зумовлює плинність змісту міжнародної економіки як науки та навчального курсу. Міжнародна економіка не є якоюсь раз і назавжди даною частиною теорії, що пристосована для всіх часів та держав. Багато складових її змісту є предметом наукових суперечок. Крім того, якими привабливими не були б зарубіжні посібники з міжнародної економіки, вони в переважній більшості не враховують і не можуть урахувати реалій України. Тому мета цього навчального посібника - не тільки наблизити зміст до вимог світових стандартів у відповідях на основні питання функціонування та розвитку світогосподарських зв'язків, не тільки врахувати накопичений протягом десятиліть досвід викладання курсу "International Economics" в університетах США та Західної Європи, а й урахувати специфіку країн з транзитивною економікою, насамперед України.

Виходячи з визначеної мети завдання даного навчального посібника полягає у розгляді слідуючих основних проблем міжнародної економіки як самостійної частини сучасної економічної теорії:

- мікроекономічний аналіз чистої теорії міжнародної торгівлі та торговельної політики, міждержавного переміщення капіталу, робочої сили та технології, а також проблем та наслідків міжнародної економічної інтеграції, оскільки інтеграція забезпечує свободу міжнародного переміщення як товарів, так і чинників виробництва;

- вивчення, за допомогою макроекономічного аналізу сутнісних проблем щодо функціонування та розвитку міжнародної валютно-фінансової системи, передусім валютних курсів, платіжного балансу, міжнародних фінансових ринків в умовах глобалізації;

- розгляд сучасних проблем регулювання міжнародної мікро - та макроекономіки.

Поставлені цілі й завдання підпорядковані головній меті - сприяти формуванню способу мислення та економічної поведінки адекватного реаліям сучасного світу і тим самим забезпечити підготовку в Україні фахівців-економістів, котрі знали б, що потрібно робити, щоб досягти успіху на світовому економічному просторі; знали б нові принципи конкуренції, перспективні сфери і форми взаємодії економіки України зі світовою економікою; могли б адаптувати західний досвід до умов України та реалізувати намір інтегруватися до світової спільноти.



Схожі статті




Міжнародна економіка - Козак Ю. Г. - ПЕРЕДМОВА

| Следующая